رونق معاملات ETF در دومین ماه پاییز/فرابورس بزرگ تر شد بانک و بیمه

رونق معاملات ETF در دومین ماه پاییز/فرابورس بزرگ تر شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - ارزش 897 هزار میلیارد تومانی معاملات آبان ماه فرابورس، رشد 160 درصدی این متغیر را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد .

به گزارش فصل تجارت به نقل از فرابورس ایران، آبان ماه با رونق معاملات فرابورس ایران و افزایش بازدهی شاخص همراه بود، به نحوی که به دنبال رشد 3.7 درصدی آیفکس ، بازارهای فرابورس در دومین ماه فصل پاییز شاهد دادوستد بالغ بر 105 میلیارد ورقه انواع دارایی مالی به ارزش نزدیک به 897 هزار میلیارد تومان بودند. در این ماه معاملات صندوق‌های قابل معامله رشد 44 درصدی نسبت به مهرماه را تجربه کرد به نحوی که به دنبال معامله حدود 31 میلیارد واحد سرمایه‌گذاری، ارزش معاملات ETF ها به 34 هزار میلیارد تومان رسید.
ارزش 897 هزار میلیارد تومانی معاملات آبان ماه فرابورس ، رشد 160 درصدی این متغیر را نسبت به آبان سال گذشته نشان می‌دهد و از طرف دیگر حجم 105 میلیارد برگه‌ای معاملات در 22 روز معاملاتی این ماه نیز از افزایش 109 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت داشت.
افزایش میانگین معاملات سهام
نگاهی به روند معاملات سهام در ماهی که گذشت نشان می‌دهد میانگین ارزش و حجم این معاملات نسبت به مهرماه با نیز رشد روبه‌رو بوده است به شکلی که طی این مدت به‌طور میانگین روزانه بیش از 2 میلیارد و 970 میلیون برگه سهم به ارزشی بالغ بر یک هزار و 122 میلیارد تومان در این بازارها دادوستد شده است.
طبق آمارها در 22 روز معاملاتی آبان‌ماه، بیش از 22 میلیارد برگه سهم به ارزش 10 هزار میلیارد تومان در بازار پایه مورد دادوستد قرار گرفت که از اتفاقات مهم بازار پایه در این ماه باید به درج نماد خپارس متعلق به پارس خودرو به عنوان یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان ایران در این بازار اشاره داشت.
طی این ماه، دادوستدهای بازارهای اول و دوم پرحجم‌تر از سال گذشته بود اما ارزش معاملات این بازارها به ترتیب با 12 و 42 درصد کاهش روبه‌رو شد و به این ترتیب در این ماه، معاملاتی به ارزش 8 هزار میلیارد تومان در بازار اول رقم خورد و ارزش معاملات بازار دوم نیز 5 هزار و 670 میلیارد تومان شد.
در ادامه رصد معاملات سهام فرابورس به ارزش معاملات خرد می‌رسیم. طی این مدت ارزش معاملات خرد سهام بیش از 20 هزار و 700 میلیارد تومان بود و 5 صنعت بزرگ بازار نزدیک به 40 درصد از ارزش معاملات را در اختیار داشتند. به‌این‌ترتیب با در صدر قرار گرفتن محصولات شیمیایی، نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان ارزش معاملات خرد متعلق به این گروه در کنار سرمایه‌گذاری‌ها، خودرو و ساخت قطعات، بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تأمین اجتماعی و فلزات اساسی بود.
رشد قابل توجه بازار سوم / تداوم رونق مشتقه
از دیگر اتفاقات مهم 22 روز معاملاتی ماهی که گذشت باید به پذیره‌نویسی 8 میلیارد سهم در دست انتشار تأمین سرمایه کیمیا اشاره کرد. این پذیره‌نویسی رونق‌بخش بازار سوم بود به شکلی که ارزش بازار سوم با ثبت رقم به 800 میلیارد تومانی نسبت به آبان سال گذشته 162 درصد افزایش را نشان داد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار ابزارهای نوین مالی نیز با رونق زیادی همراه بوده است به نحوی که در این بازار 40 میلیارد برگه دارایی معامله شد که این حجم از دادوستدها رشد 344 درصدی نسبت به سال گذشته داشت. ارزش معاملات این بازار هم با رشد 175 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 872 هزار میلیارد تومان رسید.
رصد معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد در آبان ماه بیشترین رشد در میان ابزارهای نوین مالی را صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله تجربه کرده‌اند. در این مدت که شاهد پذیره‌نویسی صندوق سهامی اهرمی مفید نیز بودیم، حدود 31 میلیارد واحد به ارزش 34 هزار میلیارد تومان از ETF ها مورد دادوستد قرارگرفته که در مقایسه با سال گذشته رشد 448 درصدی در حجم و افزایش 282 درصدی در ارزش معاملات را نشان می‌دهد.
همچنین در آبان ماه و به دنبال معامله 9 میلیارد ورقه بدهی، ارزش معاملات این اوراق با رشد 173 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل بالغ بر 837 هزار میلیارد تومان شده است.
در سوی دیگر این بازار هم شاهد اقبال دوباره به اوراق گواهی تسهیلات مسکن بودیم و اگرچه حجم معاملات تسه با افت 19 درصدی به 4.3 میلیون ورقه رسید اما ارزش معاملات این اوراق به 433 میلیارد تومان رسیده است که روندی افزایشی نسبت به مهرماه سال جاری و مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌داد.
بررسی ارزش معاملات به تفکیک همچنین نشانگر تداوم حرکت روبه‌جلوی بازار ابزارهای مشتقه با بیشترین رشد ارزش معاملات در آبان ماه است. به این ترتیب در این ماه به دنبال دادوستد 437 میلیون برگه دارایی مالی در این بازار، معاملاتی به بیش از 10 میلیارد تومان به ثبت رسیده است که رشد 41 درصدی را نسبت به مهرماه امسال نشان می‌دهد.
فرابورس بزرگ‌تر شد
طبق داده‌های گزارش ماهانه، ارزش بازار فرابورس در ماهی که عمر فعالیت این شرکت 14 ساله شد، به بیش از یک هزار و 813 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار فرابورس در روز انتهایی ماه، نسبت به ماه مهر 3 درصد افزایش داشته و همچنین مقایسه روند ارزش بازار از ابتدای سال تاکنون از رشد 4 درصدی حکایت دارد.
شاخص کل فرابورس با رشد 3.7 درصدی در سطح 18 هزار و 510 واحدی پرونده آبان ماه را بست.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با سرمایه مردمی

665 میلیون دلار تنها 88 میلیون تقاضا داشت

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

گسترش رفاه اجتماعی با دستور کار سند آمایش استان‌ها دنبال می‌شود

نظارت میدانی مرتضوی بر فعالیت‌های اشتغال‌آفرین و عدالت‌محور در آذربایجان‌شرقی

ارائه خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت از راهبردهای اساسی وزارت رفاه است/ تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان در دولت مردمی سیزدهم

احتمال یخبندان در تهران/پیش بینی کاهش 8 درجه‌ای دما

کاهش 5 تا 8 درجه‌ای دما از روز یکشنبه تا صبح چهارشنبه در تهران

بازار جدید به فرابورس اضافه شد؛ راه‌اندازی «بازار توافقی»

افزایش 3.5 برابری صادرات میگو به روسیه

رویدادی برای شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه صنایع غذایی

معامله 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در تالار حراج باز

عرضه 17 هزار و 300 تن فراورده در بورس انرژی

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

تحقق وعده مالیاتی وزیر امور اقتصاد و دارایی

یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

سکونت یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

انتقاد از عملکرد ضعیف در اجرای برنامه ساخت مسکن/ دولت از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کند

جزئیات تسهیلات اعطایی بانک‌ها/ نیمه اول امسال 14 درصد بیشتر از پارسال وام پرداخت شد‌

عبدالله گنجی مشاور فرهنگی شهردار تهران شد

اختصاص امکانات ویژه معلولان در طرح احداث بوستان جنگ‌افزارسازی

تجاری‌سازی کود اوره آنتی‌کیک دوست‌دار محیط زیست در کشور

کاهش نسبی قیمت سیمان/ افزایشی نداشته ایم

رشد 94 درصدی ارزش کل معاملات بازار سهام/‌ تک‌سهم‌ها‌ بورس را سبزپوش نگه داشتند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.