صادرات محصولات نفتی به خصوصی ها واگذار شود نفت و انرژی

صادرات محصولات نفتی به خصوصی ها واگذار شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت سیاست‌های غیرمشوق در حوزه زنجیره ارزش را سبب خودتحریمی دانست و از قانون‌گذار خواست تا شرایط را برای صادرات محصول نهایی فراهم کند.

به گزارش فصل تجارت به نقل از شانا ؛ عبدالحسین بیات در سومین نشست شورای عالی برنامه‌ریزی و تولید شرکت‌های گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی صنعت که در محل شرکت سرمایه‌گذاری اهداف برگزار شد، گفت: تمرکز گروه اقتصادی صندوق‌ها بر روی طرح‌های در حال اجراست؛ لازم است تا افق 1404، ورودی درآمدی قابل قبولی را برای صندوق‌ها برای عمل به تعهدها ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه در گروه اقتصادی دو شورا تخصصی برای شرکت‌ها ایجاد شده است، افزود: شورای عالی پروژه‌ها، مسئولیت روند پیشرفت حدود 26 طرح شامل میدان‌های نفتی و گازی، پتروپالایشگاهی ، پتروشیمی، شرکت‌های تولیدکننده روغن و قیر را بر عهده دارد و مسئولیت شورای عالی برنامه‌ریزی و تولید، معطوف به وضع تولید، فروش (صادرات و تأمین نیاز داخل) و سود، مواد اولیه و سوخت است.
رویکرد تشویقی برای تکمیل زنجیره ارزش
رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در خلال گزارش مدیران درباره وضع صادرات اظهار کرد: رویکرد برخی سیاست‌ها و قوانین برای توسعه زنجیره ارزش، تنبیهی است و ضرورت دارد به رویکردهای تشویقی بدل شود؛ تجربه نشان داده است سیاست‌های غیرمشوق در حوزه زنجیره ارزش، ناکارآمد و گاهی سبب خودتحریمی می‌شود.
بیات تأکید کرد: به‌طور طبیعی و از منظر اقتصادی هرگاه واحدی متوجه نفع و سود بیشتر در ایجاد زنجیره ارزش شود خود به سمت تولید با ارزش‌افزوده بیشتر حرکت می‌کند.
وی تصریح کرد: برخی برنامه‌ها که حتی ممکن است قانونی نیز باشند با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در خصوص تقویت و راهگشایی برای بخش خصوصی تضاد دارند؛ به‌طور نمونه مدیران نفت جی گزارش داده‌اند که قانون‌گذار برای صادرات محصول قیر نیز به‌عنوان ماده خام مالیات وضع کرده است درحالی‌که این ماده، محصول نهایی است. از این رو احتساب مالیات برای قیر صادراتی به بنگاه اقتصادی مانند نفت جی صدمه وارد می‌کند. باید بخش خصوصی از سوی قانون‌گذار تقویت شود اما برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اکنون قانون‌گذار در برخی قوانین و احکام بودجه برای کالای نهایی این کارخانه، مالیات خام‌فروشی پیش‌بینی کرده است.
رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت ادامه داد: به‌عنوان بنگاه اقتصادی بخش خصوصی، در پی رساندن سود برای جامعه ذی‌نفعان (شاغلان و بازنشستگان)، بعد از تأمین نیاز داخلی به‌تناسب تولید، خواهان اجازه صادرات به‌طور مستقیم هستیم؛ ضرورت دارد تولیدکنندگان عمده قیر کشور در این زمینه گفت‌وگو کنند.
بیات افزود: تولید در بنگاه اقتصادی تنها تابع سود است بنابراین تولید بدون سود کافی و مبتنی بر ملاحظات غیراقتصادی، در بنگاه اقتصادی صندوق‌ها جایگاهی ندارد.
بهبود مستمر فرآیندهای تولید
وی تصریح کرد: هر کجا که کمتر از ظرفیت اسمی تولید می‌شود باید به‌طور دقیق دلایل تولید نشدن کافی یا دلایل کاهش تولید را مشخص کرد تا در شورا مورد بررسی قرار گیرد؛ بدون تحقیق درباره دلایل کاهش تولید، نمی‌توان مسیر بهبود مستمر فرایندهای تولید را بهبود بخشید.
رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت گفت: مسائل حوزه کسب‌وکار اقتصادی را باید با تحقیق و پژوهش رفع کرد بنابراین تغییر برنامه بودجه تنها باید از طریق پیشنهاد و تصویب مجمع انجام شود و در حوزه تولید موضوعاتی مانند آینده‌پژوهی حائز اهمیت است.
بیات به‌روز نگه‌داشتن آموزش‌های ایمنی را ضروری دانست و تأکید کرد: در مرتبه نخست و پیش از حوزه تولید، ایمنی کارکنان اهمیت دارد. انتظار می‌رود مسئولان اچ‌اس‌ئی ، به‌طور مستمر نشست‌های آموزشی مورد نیاز را برگزار کنند.
براساس این گزارش، شرکت‌های گروه اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت از محل سودآوری طرح‌های اقتصادی، ماهانه حدود دوسوم مبالغ مستمری و مقرری بازنشستگان و بازماندگان صنعت نفت را تأمین می‌کنند؛ از این رو توجه به مسائل این شرکت‌ها به‌طور مستقیم با تحکیم فرآیند تأمین منابع مالی پرداخت مستمری و مقرری مرتبط است.
براین اساس مقدار تولید مهرماه 1401 نفت سپاهان برای روغن‌پایه 23593، روغن نهایی 14766، روغن‌های فرایند 19684، اسلاک واکس 6480، ضدیخ 68 تن؛ و مقدار تولید مهرماه شرکت نفت جی 81834 تن انواع قیر؛ مقدار تولید شرکت پترو پالایش کنگان، پنتان پلاس 16512، پروپان 76209، بوتان 37907؛ تولید شرکت پتروشیمی خارک، 56927 متانول، 7986 پروپان، 9982 بوتان، 8238 گوگرد، پنتان پلاس 9427 تن گزارش شد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آمادگی دخانیات ایران برای کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری مشترک و صادرات به ونزوئلا

توسعه صنایع پایین‌دستی نفت‌خام و میعانات گازی با سرمایه مردمی

665 میلیون دلار تنها 88 میلیون تقاضا داشت

حمله سایبری به جایگاههای سوخت شایعه است

گسترش رفاه اجتماعی با دستور کار سند آمایش استان‌ها دنبال می‌شود

نظارت میدانی مرتضوی بر فعالیت‌های اشتغال‌آفرین و عدالت‌محور در آذربایجان‌شرقی

ارائه خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت از راهبردهای اساسی وزارت رفاه است/ تحقق عدالت و احیای حقوق توان‌یابان و معلولان در دولت مردمی سیزدهم

احتمال یخبندان در تهران/پیش بینی کاهش 8 درجه‌ای دما

کاهش 5 تا 8 درجه‌ای دما از روز یکشنبه تا صبح چهارشنبه در تهران

بازار جدید به فرابورس اضافه شد؛ راه‌اندازی «بازار توافقی»

افزایش 3.5 برابری صادرات میگو به روسیه

رویدادی برای شناسایی شرکت‌های توانمند در حوزه صنایع غذایی

معامله 200 هزار تن کنسانتره سنگ آهن در تالار حراج باز

عرضه 17 هزار و 300 تن فراورده در بورس انرژی

و سرانجام، تورم سوپرمارکتی

تحقق وعده مالیاتی وزیر امور اقتصاد و دارایی

یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

سکونت یک میلیون و 100 هزار معلول در پایتخت

انتقاد از عملکرد ضعیف در اجرای برنامه ساخت مسکن/ دولت از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن استفاده کند

جزئیات تسهیلات اعطایی بانک‌ها/ نیمه اول امسال 14 درصد بیشتر از پارسال وام پرداخت شد‌

عبدالله گنجی مشاور فرهنگی شهردار تهران شد

اختصاص امکانات ویژه معلولان در طرح احداث بوستان جنگ‌افزارسازی

تجاری‌سازی کود اوره آنتی‌کیک دوست‌دار محیط زیست در کشور

کاهش نسبی قیمت سیمان/ افزایشی نداشته ایم

رشد 94 درصدی ارزش کل معاملات بازار سهام/‌ تک‌سهم‌ها‌ بورس را سبزپوش نگه داشتند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.