نوسازی بافت های فرسوده یا ساخت خانه های یک طبقه؟ راه و شهرسازی

نوسازی بافت های فرسوده یا ساخت خانه های یک طبقه؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سیاست اخیر شرکت عمران شهرهای جدید مبنی بر واگذاری زمین به مردم برای ساخت خانه‌های ویلایی و یک طبقه باعث افزایش هزینه‌ها و اتلاف منابع می‌شود.

با توجه به اینکه بسیاری از کشورهای توسعه یافته درحال ساخت خانه‌های بلند مرتبه هستند به دلیل تجمیع امکانات و زیرساخت‌های شهری در کلانشهرها احداث ساختمان‌های بلند مقرون به‌صرفه‌تر است از هزینه در نقاط حومه‌ای صرف واحدهای یک طبقه شود.
در روزهای گذشته از احیای بافت فرسوده بارها شنیده ایم و این امر منطقی‌تر از آن خانه سازی در حومه است اما باید به این نکته توجه کرد که زیر ساخت‌های رفاهی شهری در حومه و شهرهای جدید وجود ندارد بنابراین بهتر است که مردم را به ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده تشویق کنیم. البته ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده با توجه به مسائلی درخصوص تجمیع پلاک‌ها، موضوع وراثت خانه‌ها، دریافت پروانه و عدم مدیریت یکپارچه و غیره دشوار است. لذا به نظر می‌رسد دولت راحت ترین راه یعنی ساخت مسکن در شهرهای جدید را انتخاب کرده است. در حالی که این در بخش‌ها با معضل تأمین امکانات مواجهیم.
از نگاهی دیگر بلندمرتبه‌سازی در کاهش حمل و نقل، کاربرد بهینه زمین، کاهش حجم شبکه‌های زیربنایی در شهر، کاهش مسافرت درون شهری و کاهش اتلاف وقت، ایجاد ساختمان با کاربری مختلط، ایجاد چشم‌انداز زیبا و خلق فضاهای دنج و آرام به شرط طراحی مناسب، و امکان استفاده بهتر و بیشتر از زمین‌های مرتعی و کشاورزی و خاک‌های صنعتی بلند مرتبه سازی ضروری است، با توجه به وجود اراضی گسترده و زیرساخت‌هایی که از قبل برای شهرهای کوچک تأمین شده، توسعه افقی و احداث خانه‌هایی با حیاط‌های بزرگ توجیه دارد. اما در کلانشهرها و حومه آنها که جمعیت زیادی دارند، ساخت خانه‌های بزرگ به نوعی اتلاف زمین‌های ارزشمند این مناطق است.
ایده ویلا سازی خوب اما خام
مجید گودرزی کارشناس مسکن درخصوص ساخت خانه‌های ویلایی در اطراف کلانشهرها به خبرنگار مهر گفت: اول اینکه ساخت خانه‌های یک طبقه یا همان ویلایی فضای بیشتری نیاز دارد تا خانه‌های افقی و بلند مرتبه و بحث دوم بحث امکانات شهری است که باید برای این شهرک‌ها درنظر گرفته شود این ایده مانند ایده شهرهای جدید است اما اول باید زیر ساخت‌ها درست شود تا این ایده عملی گردد.
وی در ادامه بیان کرد: البته همانند مهرشهر با توجه به اینکه چند دهه از ساخت و ساز در مهرشهر گذشته است اما هنوز رفت و آمد سخت و طاقت فرسا است ایده ساخت خانه‌های ویلایی و شهرک سازی اگر بخواهد همانند این شهرهای جدید شود نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.
نوسازی راهکار کم هزینه تر از ویلا سازی
این کارشناس مسکن درباره اینکه نوسازی بافت فرسوده بهتر است یا ساخت خانه‌های ویلایی اظهارداشت : نوسازی بافت فرسوده می‌تواند کم هزینه تر باشد البته نوسازی بافت فرسوده نیز مشکلاتی را دارد بسیاری از خانه‌ها در بافت فرسوده یا ارثی هستند یا اینکه قولنامه ای اگر شخصی هم بخواهد سند خانه را بگیرد باید هزینه زیادی پرداخت کند بنابراین نوسازی را انجام نمی‌دهد اول باید مشکلات این بافت فرسوده برطرف شود بعد به سراغ نوسازی رفت.
وی در پایان بیان کرد: بافت فرسوده بحث حمل و نقل را ندارد و این می‌تواند بهتر از ساخت خانه‌های ویلایی باشد چرا که شهرک‌های خانه‌های ویلایی اصلی ترین معضلی که دارند همین بحث حمل و نقل است.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پاسخ رئیس سازمان خصوصی‌سازی به ابهامات درباره مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت

تورم در پایتخت ژاپن رکورد 42 ساله را شکست

مصوبه مولدسازی فصل نوینی از تحرک و تحول در اقتصاد ایران را رقم زد/ مصوبه محرمانه نیست و در سایت سازمان منتشر شده است/ همه فرآیند به صورت شفاف و زیر ذره‌بین مردم و رسانه‌ها خواهد بود/ املاک تفریحی و رفاهی زیاد بانکهای دولتی و دارایی‌های مازاد دولت و شرکتهای دولتی باید مولد شود

فناوری اطلاعات عامل بهبود در فرایندهای تصمیم‌گیری

مرغ مازاد محل مناقشه شد/چالش وزارتخانه و اتحادیه بر سر قیمت مرغ

گروه سایپا در ٤ بهمن ماه رکورد کل تولید سال ١٤٠٠ را شکست

قطر به دنبال 30 درصد سهام پروژه توتال در عراق

آیین نامه اجرایی مولدسازی دارایی‌های دولت

مصوبه مولدسازی دارایی های دولت

پاکستان: نفت روسیه را با غیر دلار خریداری می‌کنیم

قیمت نفت امروز چقدر شد؟

رئیس لکسوس مدیرعامل تویوتا می‌شود

مروری بر رویدادهای مهم کشاورزی در هفته اول بهمن

بحران آب، چالش اصلی کشورهای منا

عقب نشینی 30 سنتی نرخ طلا در بازار جهانی

بیش از 108 هزار خودرو تولید و حدود 116 هزار دستگاه فروخته شد

کاهش 300 هزار تومانی بهای سکه / بیشترین کاهش قیمت از آنِ ربع‌سکه

رشد 2 دلاری قیمت خوراک دام در یک روز /چشم‌انداز قیمت کالاهای اساسی در سال جدید میلادی افزایشی است

رونمایی از یک متهم آلودگی هوای کلان‌شهرها/ ضربه بلندمرتبه‌سازی به هوای پاک

20 هزار خانه تحویل می‌شود/پردیسی‌ها منتظر افتتاح باشند

شروع به کار قرارگاه اشتغال لرستان

هزینه سنگین یارانه برق روی دست دولت آلمان

موضوع ترکیدگی لاستیک هواپیما در پرواز تهران -کیش چه بود؟

چرا بورس کالا با پیش فروش خودرو خارجی مخالف است؟

امکان حل مشکل تامین آب با اجرای پروژه‌های اضطراری

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.