88 درصد از درآمد مالیاتی در 8 ماه محقق شد
نمره قبولی وصول مالیات روزنامه های اقتصادی

نمره قبولی وصول مالیات

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - در 8ماه نخست سال جاری حدود 88درصد از درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی‌شده در بودجه1401 تحقق یافته است و احتمال افزایش این رقم در ماه‌های پایانی سال وجود دارد. میزان حصول درآمدهای مالیاتی در این مدت، 311هزار میلیارد تومان بوده که از این رقم بیش از 194هزار میلیارد تومان سهم مالیات‌های مستقیم و 117هزار میلیارد تومان سهم مالیات بر کالا و خدمات است. در آبان ماه سهم وصول درآمدهای مالیاتی 40هزار میلیارد تومان گزارش شده است.

فصل تجارت

بررسی میزان درآمد مالیاتی در 8 ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد، بر اساس محاسبات 311هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که 88درصد از درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده را شامل می‌شود. به این ترتیب می‌توان پیش‌بینی کرد تا پایان سال جاری بیش از 90درصد از درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده محقق خواهد شد. سازمان امور مالیاتی آمار درآمدهای مالیاتی 8ماهه سال 1401 را منتشر کرد.
با توجه به داده‌های سازمان امور مالیاتی طی 8ماهه سال 1401، درمجموع 310هزار و 969میلیارد تومان درآمد مالیاتی بوده که وصول شده است. از این رقم سهم مالیات‌های مستقیم 194هزار میلیارد تومان و سهم مالیات بر کالاها و خدمات 117هزار میلیارد تومان بوده است. این درحالی است که در بودجه، حدود 532هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی برای سال 1401 پیش‌بینی شده بود که اگر میانگین 12ماهه را در نظر بگیریم، 354هزار میلیارد تومان آن به 8 ماه نخست سال تعلق دارد. با توجه به حدود 311هزار میلیارد تومان وصول درآمد مالیاتی، می‌توان گفت 88درصد از پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی محقق شده است.
به این ترتیب می‌توان پیش‌بینی کرد که تا پایان سال، بیش از 90درصد از درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده محقق شود. از سوی دیگر، در بخش مالیات‌های مستقیم، 127هزار میلیارد تومان از محل مالیات اشخاص حقوقی، 4/ 55هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر درآمدها و 4/ 11هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر ثروت وصول شده است. از محل مالیات مستقیم نیز 9/ 1هزار میلیارد تومان درآمد حاصل شده است. علاوه بر این، مالیات بر کالاها و خدمات نیز حدود 2/ 1میلیارد تومان بوده است. به این ترتیب در مجموع 311هزار میلیارد تومان مالیات در 8ماهه نخست محقق شده که 40هزار میلیارد تومان آن در آبان‌ماه وصول شده است.
رکوردشکنی در تحقق درآمدهای مالیاتی
بررسی آمار و ارقام درآمدهای مالیاتی در سال گذشته نشان می‌دهد کل درآمدهای مالیاتی مصوب‌شده در سال گذشته 325هزار میلیارد تومان بوده که در 8 ماه نخست سال گذشته 203هزار میلیارد تومان آن وصول شد. با توجه به تحقق 311هزار میلیارد تومانی درآمد مالیاتی در مدت مشابه سال جاری، می‌توان گفت حدود 53درصد رشد داشته است. البته نکته مهم در تحقق درآمدهای مالیاتی و رکوردشکنی در تحقق این درآمدها نسبت به 10 سال اخیر این است که این افزایش با فشار بر بخش مولد اقتصاد و حقوق‌بگیران همراه نبوده و از مسیر تمرکز بر مقابله با فرار مالیاتی، ساماندهی کارتخوان‌ها، داده‌محوری، هدفمندسازی به جای ممیز‌محوری و جایگزینی منابع مالیاتی تحقق یافته است، چرا که همزمان کاهش 5درصدی مالیات بخش تولید نیز اجرا شده است.
در واقع از همین طریق و با شناسایی فرارهای مالیاتی 311هزار میلیارد تومان درآمد از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه وصول شد، در‌حالی‌که مجموع درآمد مالیاتی محقق‌شده کشور در سال گذشته 325هزار میلیارد تومان و در سال 1399 حدود 207هزار میلیارد تومان بوده است. یعنی در 8‌ماهه سال 1401، معادل 95درصد کل درآمد مالیاتی سال 1400 و 154درصد درآمد مالیاتی سال 1399 وصول شده است.ساماندهی حدود 18میلیون و 800هزار کارتخوان و اتصال بیش از 9میلیون و 500هزار کارتخوان بــه پرونده‌های مالیاتی در راستای اجرای ماده 11 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان نیز همچنان که اشاره شد از عوامل مهم تحقق درآمدهای مالیاتی است.
درآمد عوارض خروج از کشور رکورد زد
آخرین آمار حاکی از آن است که میزان مالیاتی که دولت از مسافران برای خروج از کشور اخذ کرده، در هشت ماه سال جاری از کل سال 1400 بیشتر است. عوارض خروج از کشور یکی از منابع درآمدی برای دولت است که میزان آن هر سال در لایحه بودجه تعیین می‌شود. البته در لایحه بودجه سال 1401 بر خلاف سال‌های گذشته میزان عوارض خروج از کشور برای هر نفر مشخص نشد و فقط به طور کلی در بخش درآمدهای دولت در بخش مالیات بر کالاها و خدمات، عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور هزار و 500میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود. در این راستا، بررسی آمارهای عملکرد درآمدی سازمان امور مالیاتی نشان داد در شش‌ماهه نخست سال جاری بیش از 1085میلیارد تومان عوارض خروج از کشور دریافت شده است. این میزان در هفت ماه نخست به بیش از 1261 و در پایان هشت ماه سال 1401 نیز به 1413میلیارد تومان رسیده است.این درحالی است که طبق عملکرد درآمدهای مالیاتی کل کشور طی سال 1400، میزان عوارض خروج از کشوری که دریافت شد 1204میلیارد تومان بود.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تورم در پایتخت ژاپن رکورد 42 ساله را شکست

مصوبه مولدسازی فصل نوینی از تحرک و تحول در اقتصاد ایران را رقم زد/ مصوبه محرمانه نیست و در سایت سازمان منتشر شده است/ همه فرآیند به صورت شفاف و زیر ذره‌بین مردم و رسانه‌ها خواهد بود/ املاک تفریحی و رفاهی زیاد بانکهای دولتی و دارایی‌های مازاد دولت و شرکتهای دولتی باید مولد شود

فناوری اطلاعات عامل بهبود در فرایندهای تصمیم‌گیری

مرغ مازاد محل مناقشه شد/چالش وزارتخانه و اتحادیه بر سر قیمت مرغ

گروه سایپا در ٤ بهمن ماه رکورد کل تولید سال ١٤٠٠ را شکست

قطر به دنبال 30 درصد سهام پروژه توتال در عراق

آیین نامه اجرایی مولدسازی دارایی‌های دولت

مصوبه مولدسازی دارایی های دولت

پاکستان: نفت روسیه را با غیر دلار خریداری می‌کنیم

قیمت نفت امروز چقدر شد؟

رئیس لکسوس مدیرعامل تویوتا می‌شود

مروری بر رویدادهای مهم کشاورزی در هفته اول بهمن

بحران آب، چالش اصلی کشورهای منا

عقب نشینی 30 سنتی نرخ طلا در بازار جهانی

بیش از 108 هزار خودرو تولید و حدود 116 هزار دستگاه فروخته شد

کاهش 300 هزار تومانی بهای سکه / بیشترین کاهش قیمت از آنِ ربع‌سکه

رشد 2 دلاری قیمت خوراک دام در یک روز /چشم‌انداز قیمت کالاهای اساسی در سال جدید میلادی افزایشی است

رونمایی از یک متهم آلودگی هوای کلان‌شهرها/ ضربه بلندمرتبه‌سازی به هوای پاک

20 هزار خانه تحویل می‌شود/پردیسی‌ها منتظر افتتاح باشند

شروع به کار قرارگاه اشتغال لرستان

هزینه سنگین یارانه برق روی دست دولت آلمان

موضوع ترکیدگی لاستیک هواپیما در پرواز تهران -کیش چه بود؟

چرا بورس کالا با پیش فروش خودرو خارجی مخالف است؟

امکان حل مشکل تامین آب با اجرای پروژه‌های اضطراری

خرید تولید مازاد مرغداران متوقف شد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.