در همایش بیمه و توسعه تاکید شد
توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها روزنامه های اقتصادی

توسعه بیمه با موتور دانش‌بنیان‌ها

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دنیای اقتصاد - لیلا اکبرپور : بیست‌ونهمین همایش ملی و دهمین همایش بین‌المللی بیمه و توسعه با موضوع «توسعه دانش‌بنیان صنعت بیمه» در روز سیزدهم آذر روز بیمه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد. این همایش با حضور مجید بهزادپور رئیس کل بیمه مرکزی ایران، سیدعباس حسینی معاون بانک و بیمه، وزیر امور اقتصادی و دارایی و هیات عامل، مدیران عامل شرکت‌های بیمه‌ای و فعالان صنعت بیمه برگزار شد. در این همایش با وجود آنکه از قبل به شکل غیررسمی اعلام شده بود، رئیس‌جمهور در مراسم حضور خواهند داشت، اما به خاطر جلسه فوری هیات دولت رئیس‌جمهور حضور نداشت و وزیر اقتصاد در یک پیام تصویری درخصوص انتظاراتش از صنعت بیمه صحبت کرد.

در این همایش، وزیر اقتصاد به شرکت‌های بیمه‌ای تاکید کرد که از توسعه اقتصاد دیجیتال و دانش‌بنیان در این صنعت بیمناک نیست و باید به آن به چشم یک فرصت نگاه شود. به‌گفته وزیر اقتصاد، منظور از اقتصاد دانش‌بنیان تنها تجهیزات سخت‌افزاری نیست، بلکه نظام اقتصادی است که در آن دسترسی به فناوری نو با هدف رقابت پذیرتر شدن محصولات و خدمات در اقتصاد و افزایش بهره‌وری و نوآوری درحوزه‌های مختلف وجود دارد. وزیر اموراقتصادی و دارایی، با یادآوری صحبت‌های سال گذشته خود در همایش بیمه درباره بیمه‌گری هوشمند گفت: اقدامات خوبی انجام شد؛ اما همچنان مسیرهای نرفته بسیاری در حوزه هوشمند شدن صنعت بیمه وحرکت کردن به سمت دانش بنیان شدن آن وجود دارد. خاندوزی افزود: جهت‌گیری‌ها درست است؛ اما سرعت تحولات با چیزی که جامعه نخبه ایرانی از ما توقع دارد و با برنامه‌های دولت، همخوانی ندارد.
وی ادامه داد: بخشی از پرداخت‌های ناصحیح، سند‌سازی و تقلب در بیمه وجود دارد که ناشی از عدم اتصال سامانه‌های حاکمیتی در بیمه با سایر دستگاه‌های مرتبط با فعالیت‌های آنهاست. سخنگوی اقتصادی دولت گفت: در مواردی حرکت به سمت تحول دیجیتال در کسب‌وکارهای بیمه، فرآیند محیط بیمه‌گری، رابطه بین مردم و شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی عقب‌افتادگی‌هایی وجود دارد. خاندوزی در نهایت بر این موضوع تاکید کرد که انتظار می‌رود همایش بیمه توسعه کمک کند تا با تناسب و هم‌جهت با خواسته‌ها و مطالبه به حق صاحب‌نظران که در اسناد بالا دستی کشور هم وجود دارد، بتوان عقب‌افتادگی‌ها را جبران کرد و شرکت‌های بیمه و صنعت بیمه پویایی داشت.
توسعه بیمه با محوریت دانش‌بنیان
مجید بهزادپور، رئیس کل بیمه مرکزی ایران در همایش بیمه و توسعه گفت: بیمه در بهبود فضای کسب‌وکار آحاد جامعه و به‌ویژه فعالان اقتصادی پیشتاز است و در مولفه‌هایی نظیر ثبات اقتصادی، توسعه سرمایه‌گذاری و تجهیز منابع کشور نقش غیرقابل انکاری دارد. بهزادپور افزود: تقویت نگاه بلندمدت به بازارهای مالی و مدیریت ریسک‌های متنوع اقتصادی با روش ارتقای سطح ایمنی و همچنین کاهش فعالیت‌های خطرآفرین از دیگر ماموریت‌های صنعت بیمه به شمار می‌رود. رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: در سال1400 میزان حق بیمه تولیدی صنعت بیمه بالغ بر یکصد و پانزده هزار میلیارد تومان بود که 65هزار میلیارد آن صرف پرداخت خسارات و مابقی آن در بخش‌های مولد اقتصادی سرمایه‌گذاری شده است. بهزادپور حق بیمه تولیدشده در دنیا را ٧هزار میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: از مجموع حق بیمه تولیدی در جهان قریب به 4هزار میلیارد دلار آن مربوط به بیمه‌های غیر زندگی است که حدود 50درصد آن به بخش درمان اختصاص دارد.
وی اشتغال‌زایی پایدار را از دیگر دستاوردهای صنعت بیمه ارزیابی کرد و افزود: علاوه بر کارآفرینی صنعت بیمه به‌صورت غیرمستقیم، در حال حاضر 36شرکت بیمه با حدود 200هزار نیروی انسانی در بخش‌های شبکه فروش، کارگزاری‌ها، بازاریابی و ارزیابان خسارت در کشور فعالیت می‌کنند. رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه سخنان خود از ضریب نفوذ 2درصدی صنعت بیمه در کشور خبر داد و افزود: حق بیمه سرانه در ایران به نسبت منطقه از شرایط قابل قبولی برخوردار است و با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته این آمار روند رو به رشدی را تجربه خواهد کرد. وی اعلام کرد: در حال حاضر مجموع سرمایه تحت پوشش صنعت بیمه کشور تنها در زمینه ریسک‌های بزرگ نظیر سیل، زلزله، حمل‌ونقل هوایی، زمینی و دریایی، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها حدود 500میلیارد یورو است که عدد قابل تامل و چشمگیری به حساب می‌آید.
وی حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در ٧ماه نخست سال جاری را با رشد 62درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 97هزار میلیارد تومان عنوان کرد و یادآور شد: رئیس شورای عالی بیمه با قدردانی از هم‌افزایی قوای مقننه و مجریه درخصوص مدیریت ریسک و حمایت از صندوق بیمه حوادث طبیعی از اختصاص 2500میلیارد تومان توسط دولت خبر داد و میزان منابع این صندوق را بالغ بر 5200میلیارد تومان دانست. بهزادپور از صدور پروانه‌های فعالیت بر پنج شرکت جدید در حوزه‌های اتکایی و زندگی خبر داد و افزود: محوریت دانش‌بنیان‌ها و بهره‌گیری از توان علمی و قدرت ابتکار نوآوران کشور برای تحقق راهبردهای صنعت بیمه ضروری به‌نظر می‌رسد.
وی در پایان از پیاده‌سازی شیوه نظارت هوشمند، اجرای پروژه ارزیابی آنلاین خسارت موسوم به بیمانی، ایجاد نظام بیمه‌های تکافل، ایجاد زمینه قانونی برای انتشار اوراق بهادار بیمه‌ای، طرح تعمیم پوشش بیمه‌های تکمیلی درمان، ارائه خدمات الکترونیکی کروکی تصادفات و توسعه مرکز داده پشتیبان به‌عنوان دیگر برنامه‌های نهاد ناظر صنعت بیمه یاد کرد.
باید به صنعت بیمه افتخار کرد
در این همایش محمد کریمی، دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران به نمایندگی از بخش خصوصی و شرکت‌های بیمه در همایش بیمه و توسعه گفت: باید به صنعت بیمه افتخار کرد؛ زیرا در دوران تحریم عملکردی داشت که از هیچ بیمه‌گری در دنیا ساخته نبود. کریمی با بیان اینکه 5٠٠میلیارد دلار از دارایی‌های کشور تحت پوشش صنعت بیمه قرار دارد، افزود: استفاده از ابزارهای نوین، توسعه رشته‌های جدید بیمه‌ای، متنوع‌سازی خدمات و پرداخت خسارات برخط اقداماتی است که در چرخه فعالیت بیمه‌گران قرار دارد.
بخشش جرایم و تقدیر از پیشکسوتان
همزمان با روز ملی بیمه وزیر اقتصاد با بخشودگی کامل جرایم شخص ثالث تمام وسایل نقلیه تا پایان آذرماه موافقت کرد. در همایش بیمه و توسعه١4٠١ از معصوم ضمیری مدیر عامل شرکت بیمه پاسارگارد، جواد سهامیان‌مقدم عضو هیات‌مدیره بیمه تعاون، لطف‌الله نکویی مدیر عامل بیمه آسماری و حسین کریم‌خان‌زند مدیر عامل بیمه نوین به‌عنوان چهار پیشکسوت صنعت بیمه تقدیر شد. در غیاب سهامیان‌مقدم، یونس مظلومی مدیرعامل بیمه تعاون لوح تقدیر وی را دریافت کرد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پاسخ رئیس سازمان خصوصی‌سازی به ابهامات درباره مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت

تورم در پایتخت ژاپن رکورد 42 ساله را شکست

مصوبه مولدسازی فصل نوینی از تحرک و تحول در اقتصاد ایران را رقم زد/ مصوبه محرمانه نیست و در سایت سازمان منتشر شده است/ همه فرآیند به صورت شفاف و زیر ذره‌بین مردم و رسانه‌ها خواهد بود/ املاک تفریحی و رفاهی زیاد بانکهای دولتی و دارایی‌های مازاد دولت و شرکتهای دولتی باید مولد شود

فناوری اطلاعات عامل بهبود در فرایندهای تصمیم‌گیری

مرغ مازاد محل مناقشه شد/چالش وزارتخانه و اتحادیه بر سر قیمت مرغ

گروه سایپا در ٤ بهمن ماه رکورد کل تولید سال ١٤٠٠ را شکست

قطر به دنبال 30 درصد سهام پروژه توتال در عراق

آیین نامه اجرایی مولدسازی دارایی‌های دولت

مصوبه مولدسازی دارایی های دولت

پاکستان: نفت روسیه را با غیر دلار خریداری می‌کنیم

قیمت نفت امروز چقدر شد؟

رئیس لکسوس مدیرعامل تویوتا می‌شود

مروری بر رویدادهای مهم کشاورزی در هفته اول بهمن

بحران آب، چالش اصلی کشورهای منا

عقب نشینی 30 سنتی نرخ طلا در بازار جهانی

بیش از 108 هزار خودرو تولید و حدود 116 هزار دستگاه فروخته شد

کاهش 300 هزار تومانی بهای سکه / بیشترین کاهش قیمت از آنِ ربع‌سکه

رشد 2 دلاری قیمت خوراک دام در یک روز /چشم‌انداز قیمت کالاهای اساسی در سال جدید میلادی افزایشی است

رونمایی از یک متهم آلودگی هوای کلان‌شهرها/ ضربه بلندمرتبه‌سازی به هوای پاک

20 هزار خانه تحویل می‌شود/پردیسی‌ها منتظر افتتاح باشند

شروع به کار قرارگاه اشتغال لرستان

هزینه سنگین یارانه برق روی دست دولت آلمان

موضوع ترکیدگی لاستیک هواپیما در پرواز تهران -کیش چه بود؟

چرا بورس کالا با پیش فروش خودرو خارجی مخالف است؟

امکان حل مشکل تامین آب با اجرای پروژه‌های اضطراری

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.