لزوم بسترسازی برای تفکیک تولید از فعالیت‌های سوداگری/ مالیات بر عایدی سرمایه شفافیت می‌آفریند بانک و بیمه

لزوم بسترسازی برای تفکیک تولید از فعالیت‌های سوداگری/ مالیات بر عایدی سرمایه شفافیت می‌آفریند

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در نظام اقتصادی، شفافیت یکی از مولفه‌های مهم است و اگر شفافیت نباشد موضوعات اقتصادی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، گفت: اجرای مالیات بر عایدی سرمایه موجب شفافیت و تفکیک سوداگری از تولید می‌شود.

‌سید البرز حسینی،‌ در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه، اظهار داشت: در نظام اقتصادی، شفافیت یکی از مولفه‌های مهم است و اگر شفافیت نباشد، طبیعی است که موضوعات اقتصادی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و می‌تواند اساساً ساختار اقتصادی را به‌هم بریزد و ما الان تقریباً با این موضوع مواجه هستیم. 
وی افزود: اکنون طرحی به نام مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس مطرح است که البته بهتر بود که خود دولت پیگیر این موضوع می‌شد و آن را در قالب لایحه به مجلس می‌داد، ولی این اتفاق نیفتاد و همکاران ما از ابتدای شروع مجلس پیگیر آن بوده‌اند تا پایه‌های جدید مالیاتی را در ساختار بودجه شناسایی و پایه‌گذاری کنند. 
* ساختار بودجه باید پایه مالیاتی داشته باشد
این نماینده مردم در مجلس اضافه کرد: باید در ساختار بودجه به سمتی رفت که به حوزه نفت وابستگی کمتری داشته باشیم و به آن اکتفا نکنیم و باید به سراغ پایه‌های جدید مالیاتی برویم؛ مجلس از ابتدا در این زمینه قدم برداشته و اولین بحث، مالیات بر خانه‌های خالی بود. هر چقدر از این موارد اتفاق بیفتد و نظام مالیاتی کشور به سمت تنظیم‌گری برود تا شفافیت را در فضای اقتصادی ایجاد کند، آنگاه ساختار بودجه کشورمان از تولید به مصرف متصل شده و زنجیره سوداگری حذف می‌شود.
‌حسینی اظهار داشت: با این تفاسیر، یکی از موارد مهم بحث مالیات بر عایدی سرمایه است که نحوه‌ی داد و ستد افراد را مشخص می‌کند و هر فرد در ساختار اقتصادی از حیث درآمدی و بعد از کسر هزینه‌ها، جایگاهش مشخص و روشن می‌شود.‌
وی گفت: افرادی هستند که تا پیش از اینکه ساختار اقتصادی شفافیت پیدا کند، نظام مالی و بازار دارایی‌های کشور را به سمتی می‌برند که به جای اینکه سرمایه‌های کشور به سمت تولید برود، وارد عرصه‌ی سوداگری شده و برای افراد، اینگونه ارزش افزوده ایجاد شود. 
عضو مجمع نمایندگان استان زنجان یادآور شد: اگر فعالیت افراد شناسایی نشود، فرار مالیاتی خواهند داشت. جامعه کارمندی و اشخاصی که تحت نظر دولت هستند، به لحاظ درآمدی فعالیت شفافی دارند؛ اما در مورد کسی که معامله خانه انجام می‌دهد، چه مکانیزمی وجود دارد که بتوان فهمید که این خانه‌ها را به چه طریقی معامله می‌کند؟
حسینی افزود: بنابراین مشخص است که در ساختار، ایرادی وجود دارد و به خاطر همین است که این افرادی که تراکنش‌های خیلی بالایی دارند، شناسایی نمی‌شوند. این افراد یا موسسه‌ها بدون اینکه در چرخه تولید اثرگذار باشند، پول‌های هنگفتی به دست می‌آورند که ساختار اقتصادی ما را بهم می‌ریزد و به تولید و اقتصاد کشور نیز هیچ کمکی نمی‌کنند. 
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت‌: من با کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه کاملاً موافقم و باید مسیر تصویب آن را دنبال کنیم، البته در ساختار اقتصادی غیرشفاف فعلی، چون برخی افراد هر روز به دارایی‌هایشان اضافه می‌شود، حتماً سر و صدا خواهند کرد و با انتقال این مسائل به حوزه بازار، آن‌جا را به‌هم خواهند ریخت.
وی تأکید کرد: مجلس باید این هوشمندی را داشته باشد و بداند که چه کسانی واقعاً مشغول به تولید هستند، ولی ما باید در بستر فعلی، این ابزار را ایجاد کرده و این افراد سوداگر را از تولیدکنندگان تفکیک کنیم؛ به نظرم باید مجلس با یک هوشمندی کامل به این امر بپردازد.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش مبادلات تجاری ایران و زیمبابوه به بیش از 500 میلیون دلار

جزئیات نحوه تحقق درآمدهای مالیاتی سال آینده/تشکیل اداره کل پیگیری قراردادهای سلبریتی‌ها

ضرورت تامین وسایل گرمایشی و عایق‌بندی چادرهای زلزله‌زدگان

قیمت سکه و طلا 16 بهمن 1401/ سکه امامی 23 میلیون و 800 هزار تومان

شرکت اروندان در مسیر دانش‌بنیان شدن قرار گرفته است

تلاش برای تهیه نقشه راه گردشگری معلولان/اولویت بندی مشکلات سفر

تعریف ٩ شرط برای متقاضیان خرید محصولات خودروسازان بزرگ

میزان مصرف کود کشاورزی درکشور بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی است

تصویب قانون پدافند غیرعامل باعث تقویت حوزه مدیریت بحران کشور می‌شود

مجارستان: اروپا با کمبود و افزایش قیمت بنزین و گازوئیل روبرو می‌َشود

پروژه کمربندی دوم تهران ساخته می شود

خودکفایی در احداث خطوط ریلی مهمترین دستاورد بعد از انقلاب اسلامی این حوزه است

تعیین سقف قیمت فرآورده‌های نفتی روسیه از سوی غربی‌ها

دورخیز انگلیس برای بیشترین افزایش هزینه قبض آب در 20 سال گذشته

عرضه کود اوره در بورس مانع تولید کالاهای اساسی / دستورالعمل خرید تضمینی گندم ابلاغ می شود

ایران استوار؛ 44 سال افتخار| رشد 11 برابری تولید برق نسبت به سال 57/ سهام‌‌دار شدن مردم در بهترین بنگاه‌‌های تولیدی با اعطای سهام عدالت‌‌

ساماندهی دستفروشان در روزهای پایانی سال

بهای جمع آوری انواع پسماند اعلام شد

نماینده ویژه وزیر کار برای رسیدگی به زلزله‌زدگان آذربایجان‌غربی منصوب شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهمان سفره ناهار کارگران کارخانه اسیدسیتریک کرمانشاه شد

مهم‌ترین رویکرد مشترک ایران و زیمباوه، استکبارستیزی در مجامع بین‌المللی است

تحویل مصالح و اسکلت‌های پیش‌ساخته به زلزله زدگان خوی بعد از آواربرداری

بازدید فرمانده بسیج وزارت جهاد کشاورزی از مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی

کشاورزی معیشتی و چالش اجرای الگوی کشت

خودکفایی در احداث خطوط ریلی مهمترین دستاورد بعد از انقلاب اسلامی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.