طلب گندمکاران تا پایان مهر ماه پرداخت خواهد شد اقتصاد کلان

طلب گندمکاران تا پایان مهر ماه پرداخت خواهد شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تا کنون 71 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است، اعلام کرد: تلاش می‌شود تا پایان مهر ماه باقیمانده طلب کشاورزان پرداخت شود.

به گزارش فصل تجارت، با توجه به شروع سال زراعی جدید 1403 ـ 1402 کشاورزان اعلام کردند: با وجود اینکه بیش از 10 میلیون و 340 هزار تن گندم تحویل دولت داده‌اند، اما 110 هزار میلیارد تومان تا کنون دریافت کرد‌ه‌اند و هنوز بخشی از مطالبات کشاورزان بابت فروش گندم به دولت باقی مانده است.
کشاورزان برای کشت جدید نیاز به نقدینگی برای تهیه بذر، کود و پول شخم زمین دارند،‌ بنابر این دولت باید تلاش کند پول گندم سریعتر به کشاورزان پرداخت شود.
در این زمینه روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه امروز اعلام کرد: با توجه به گزارش‌های اخیر پیرامون وضعیت تسویه بدهی دولت به گندمکاران به آگاهی عموم مردم به ویژه کشاورزان می‌رساند، منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه 1402 کل کشور برای خرید تضمینی گندم بالغ بر 104.5 هزار میلیارد تومان برای خرید 9 میلیون تن گندم با نرخ مصوب 11500 تومان به ازای هر کیلوگرم بود و مقرر شده بود 1500 تومان به صورت غیرنقدی با توزیع نهاده با نرخ ترجیحی به رقم فوق افزوده شود.
پس از تصویب قانون بودجه در مجلس شورای اسلامی دولت برای تشویق بیش از پیش کشاورزان تصمیم گرفت 2 هزار تومان به عنوان جایزه تحویل به رقم نقدی قبلی بیفزاید و علاوه بر آن یارانه نهاده 1500 تومانی نیز به نقدی تغییر یافت و دریافتی کشاورزان به ازای هر کیلوگرم گندم در مجموع به 15 هزار تومان رسید.
در عمل با وضعیت مناسب‌تر اقلیمی و اهتمام گندمکاران کشور تولید گندم با رشد چشمگیری مواجه شد و خرید تضمینی هم با رشد 44 درصد به 10.34 میلیون تن رسید.برآیند این تغییرات منابع مورد نیاز را تا 155 هزار میلیارد تومان افزایش داد، بنابراین منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه تکاپوی تأمین منابع مزبور را نمی‌کرد و با کسری حدود 50هزار میلیارد تومان مواجه شد و تأمین منابع جدید را ضروری ساخت.
تا کنون 71 درصد از طلب گندمکاران به ارزش 110 هزار و 700 میلیارد تومان تسویه شده است، دولت هم ضمن تقدیم لایحه اصلاح بودجه 1402 در اوایل مرداد ماه اقدامات خود را برای جبران کسری پرداخت تعهدات کشاورزان با تمام روش‌های ممکن آغاز کرد.
روابط عمومی سازمان برنامه در این اطلاعیه آورده است، ضمن عرض پوزش از عموم کشاورزان زحمتکش که با حرکت جهادی گام مهمی در خودکفایی محصول اساسی گندم و امنیت کشور برداشتند، به استحضار می‌رساند با تدابیر اتخاذ شده منابع لازم با روش‌های غیرتورمی در حال تأمین است و حداکثر تا پایان مهر ماه باقیمانده طلب کشاورزان پرداخت خواهد شد.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.