شکست مرز حمایتی مهم دلار با اقدام جدید بازارساز در بازار ارز و سکه اقتصاد کلان

شکست مرز حمایتی مهم دلار با اقدام جدید بازارساز در بازار ارز و سکه

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - کارشناسان اقتصاد ایران معتقدند بازارساز با تزریق در بازار درهم به دنبال مدیریت قیمت دلار است.

به گزارش فصل تجارت، نوسان در بازار ارز طی سال های گذشته مشکلات فراوانی را برای مردم ایجاد کرده است و یکی از اصلی ترین دلایل تورم در کشور به موضوع افزایش نرخ ارز در اقتصاد بازمی گردد. کاهش قیمت ارز و کم شدن نوسان در این بازار می تواند دغدغه بسیاری از مردم در این زمینه را برطرف کند.
بانک مرکزی در سال جاری سیاست انقباضی در پیش گرفته است، سود بانکی را بالا برده، محدودیت های پرداخت تسهیلات و کنترل ترازنامه‌ای را افزایش داده و به همین خاطر نقدینگی کاهش قابل توجهی یافته که در کنترل تورم موثر بوده ‌است.
این سیاست های بانک مرکزی در کنار مدیریت بازار ارز منجر به کاهش تورم در سال جاری شده است. البته رفتار بازارساز در زمینه مدیریت بازار ارز بسیار پیچیده تر بوده است تا این بازار را به ساحل آرامش برساند.
* همه حمایت ها از نرخ ارز از بین رفت
قیمت دلار در روز یکشنبه 500 تومان از ارزش خودش را از دست داد و امروز در آستانه حمایت ذاتی خود قرار داشت. اما امروز هم نرخ ارز کاهشی شد و تا 49 هزار و 850 تومان افت کرد.
به عقیده تحلیل‌گران فنی قیمت دلار به محدوده حمایت ذاتی خودش رسیده است که محدوده حساسی است. از دیگرسو، معامله‌گران فنی معتقدند نوسان درهم برای قیمت دلار مهم است.
گروهی از معامله‌گران معتقدند محدوده 49 هزار و 800 تومان تا 50 هزار و 300 تومان کف خط روند صعود است که قیمت دلار با توجه به واگرایی مثبت می‌تواند از این محدوده حمایت شود در صورت چنین اتفاقی می‌توان گفت قیمت دلار دست از نزول برنداشته است. اما اگر قیمت دلار این محدوده را از دست دهد فشار فروش در بازار زیاد خواهد شد و کار صعود سخت می‌شود.
* سندروم بی پولی اخرماه در بازار ارز و سکه
کارشناسان اقتصادی معتقدند بازار ارز و سکه دچار سندروم آخر ماه و نبود پول شده است و قیمت دلار می‌تواند همچنان به نوسان فرسایشی روبه‌پایین خود ادامه دهد. اما در مقابل گروهی معتقدند در سطوح پایین قیمت دلار متقاضی زیاد است و بازار از آنجا برمی‌گردد. به عبارت دیگر، در روزهای پایانی ماه بازار با بی‌پولی روبرو شده است. به عقیده آنها نکته مهم بازار، کاهش حجم تقاضا به دلیل خالی شدن جیب خریداران در بازار فردوسی به دلیل روزهای پایانی ماه است‌ و تا زمانی که پول وارد بازار نشود احتمالا سکه نوسان معناداری را تجربه نخواهد کرد.
معامله‌گران می‌گویند بازار می‌تواند تا انتهای آبان به خاطر کمبود نقدینگی به کانال 49 هزار تومان برود. با اینکه گروهی از معامله‌گران معتقدند با شروع ماه جدید شاهد استارت موج صعود خواهیم بود؛ اما در مقابل برخی می‌گویند سیاست بازارساز این است که بازار رشد شارپی یا ریزش سنگین نداشته باشد.
* هرات عامل ریزش قیمت دلار در بازار تهران
بازار ارز هرات امروز دوشنبه 29 آبان‌ماه شاهد عقب‌نشینی نرخ دلار بود. آن‌طور که معامله‌گران می‌گویند فشار فروش در بازار امروز بیشتر از روز قبل بود.
اسکناس آمریکایی در شروع معاملات نقدی هرات کانال 50 هزار تومان را از دست داد و تا 49 هزار و 850 تومان پایین آمد. این اتفاق درحالی است که روز گذشته قیمت دلار هرات با 50 هزارو 100 تومان به کار خود خاتمه داده بود.
به عقیده تحلیل‌گران فنی قیمت دلار هرات مرز روانی خود را از دست داده و اگر قیمت دلار امروز حمایت 49 هزار و 800 تومان عقب نشینی کند نرخ می‌تواند با کاهش به کف 49 هزار تومان حرکت کند. در این صورت قیمت دلار هرات به کریدور قبلی خودش یعنی 48 هزار و تا 50 هزار تومان می‌رود که قبل از جنگ غزه و اسرائیل در آن جا بود.
* کنترل درهمی دلار ادامه دارد
روز یکشنبه قیمت درهم امارات در 13 هزار و 890 تومان آغاز به کار کرد و با کاهش 50 تومانی در 13 هزار و 840 تومان بسته شد. با این نرخ درهم، دلار 50 هزار و 300 تومان برآورد می‌شود.
اما امروز قیمت درهم با کاهش 100 تومانی، به 13 هزار و 750 تومان رسید تا قیمت دلار نیز به کانال 49 هزار تومانی بازگردد.
ورود بازارساز به بازار درهم طی یک ماه گذشته برای کنترل قیمت دلار منجر به کاهش قیمت ها در بازار ارز غیررسمی شده است.
در بازار دبی کف حمایتی 13 هزار و 800 تومان برای درهم مهم بود و با از دست رفتن این حمایت، دلار نیز در تهران حمایت خود را از دست داده است. با کاهش امروز و روز گذشته درهم، گروهی از معامله‌گران توصیه می‌کردند قیمت درهم برای حواله زدن مناسب است.
* سیگنال نزولی قیمت دلار به بازار سکه
در معاملات پشت‌خطی یکشنبه شب کمتر کسی ترغیب شد در موقعیت خرید سکه قرار بگیرد و سکه امامی با 28 میلیون و 800 هزار تومان به فروش رسید.
قیمت سکه امامی در سومین روز هفته نیز مسیر کاهش را دنبال کرد. آن‌طور که معامله‌گران می‌گفتند این فلز گران بهای داخلی عصر دوشنبه تقریبا 100 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و تا سطح مهم 28 میلیون و 650 هزار تومان پایین آمد.
سکه بازان می‌گویند بازار سکه احتمالا از سمت بازار دلار حمایت نخواهد شد. البته برخی از سکه‌بازان امیدوارند که ثبات قیمت طلای جهانی در مرز 1980 دلار بتواند اثر کاهشی قیمت دلار در بازار شبانه را تعدیل کند.
عده‌ای از تکنیکالیست‌ها باور دارند تا زمانی که قیمت دلار بالای محدوده 50 هزار تومان تثبیت ندهد، احتمال نوسان قابل ملاحظه سکه امامی دشوار است. برخی از معامله‌گران می‌گفتند که احتیاط سکه‌بازان به این دلیل است که آنها بیشتر در انتظار مشخص شدن روند حرکتی قیمت دلار هستند و حاضر نیستند تا روشن نشدن هوای بازار دلار دست به خریدهای معنادار بزنند.
* طلای آب شده در انتظار شکست ابرکومو
بررسی‌ها از حباب سکه نشان دهنده کاهش هیجانات در این بازار در طول شش ماه گذشته است. بررسی دقیق تر حباب سکه مشخص می‌کند حباب سکه در بازه هفتگی و ماهانه به طور میانگین در کانال 18 درصد بوده است، این بدین معنی است که معامله گران در کوتاه مدت محدوده 18 درصدی را محدوده منطقی حباب سکه می‌دانند.
بررسی‌ها از روند هفتگی نمودار تکنیکالی طلای آب‌شده نشان می‌دهد خط کیوجنسن و تنکانسن مماس و فلت شده و حمایت مهمی برای طلای آب شده ایجاد کرده اند از طرفی سقف ابر کومو نیز در محدوده 10 میلیون و 600 هزار تومانی قرار گرفته است به همین خاطر محدوده ده میلیون و 400 هزار تومان تا ده میلیون و 600 هزار تومان محدوده مهمی برای طلای آب شده است و در صورتی که هر کدام از محدوده های فوق شکسته شود و تثبیت صورت بگیرد می‌توان انتظار شکل گیری روند در همان جهت را داشت.
* انس طلا هنوز بلاتکلیف است
در شرایط کنونی با وجود اینکه قیمت اونس طلا در مرز 1980 دلار قرار دارد به نظر می‌رسد که سکه بازان نوسانات نرخ دلار را نیز به دقت زیر نظر گرفته‌اند.
انس طلا در این هفته رشد کرد و افزایش ارزش انس مانع از کاهش قیمت سکه و طلا شد. همین مسئله موجب شد که بازدهی منفی سکه و طلای آب شده به نیم درصد برسد.
* کنترل نرخ ارز توسط بازارساز با تزریق در بازار درهم
کامران رحیمی، کارشناس اقتصاد ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره آینده بازارهای مالی گفت: بازار برخی کالاها با اینکه راکد است، اما در حال افزایش قیمت هستند. دولت و بازارساز فقط در قیمت دلار کنترل انجام می‌دهد و بازارهای دیگر رو به افزایش هستند که می‌تواند در بلندمدت بر بازار ارز تاثیرگذار باشد.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: با توجه به اینکه صندوق اسپایدر هفته قبل در بازار انس به عنوان خریدار وارد شده، احتمال افزایش در این بازار بالا رفته است. اگر قیمت انس طلا برمدار افزایش باشد با توجه به شل بودن بازار دلار می‌توانیم شاهد جدایی دوباره بازار ارز از طلا و سکه باشیم.
وی افزود: در بازار ارز در قیمت‌های پایین اشباع فروش شکل گرفته و قیمت بدون تزریق می‌ تواند به بالا برگردد. اما در غیر این صورت بازار همچنان می‌تواند کف مهم بعدی دلار یعنی 48 هزار و 400 تومان را نیز از دست بدهد.
رحیمی تاکید کرد: در بازار ارز دوباره روند بازار رسمی با آزاد روند عکس به خود گرفته اند که نشان می دهد بازارساز علاوه بر بازار غیررسمی ارز به دنبال اجرای سیاست های اقتصادی خود نیز هست.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: حباب درهم سطح انتظارات در بازار ارز را نشان می‌دهد، بررسی‌ها از حباب درهم نشان می‌دهد که میانگین حباب درهم در بازه شش ماهه، سه ماهه، ماهانه نزولی شده و هرچه زمان گذشته حباب درهم کوچکتر شده است، حتی میانگین هفتگی حباب درهم از میانگین ماهانه آن کمتر است، این روند نشان می‌دهد که بازارساز تاکنون توانسته سطح انتظارات بازار ارز را کنترل کند و انتظارات افزایشی را تعدیل کند.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.