دست افراد غیر حرفه‌ای از بخش ساختمان کوتاه شود راه و شهرسازی

دست افراد غیر حرفه‌ای از بخش ساختمان کوتاه شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری مسکن گفت: برخی خدمات در ساختمان گاهی توسط افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌شود که موجب هزینه‌های غیر متعارف برای مردم می‌شود در نهایت باید دست این افراد کوتاه شود.

در نشست خبری کنفرانس ملی مدیریت نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی که برگزار شد؛ منوچهر شیبانی اصل دبیر شورای سیاستگذاری این نشست تخصصی گفت: در مبحث 22 ملی ساختمان تاکید شده که اگر بازرس ساختمانی را ناایمن تشخیص دهد، آن ساختمان باید تخلیه شود؛ چراکه این مورد در تعارض با منافع شخصی مردم بوده و به همین دلیل تابه حال انجام نشده است.
شیبانی اصل ادامه داد: نبود تفکر سیستمی باعث دردسر در بخش‌های مختلف نگهداری از ساختمان خواهد شد. در برخی از کشورها حتی تعویض پریز هم به عهده نماینده نگهداری ساختمان گذاشته است. موضوعاتی از این قبیل می‌تواند در فرایند بهبود وضعیت و نگهداری ساختمان مهم و تأثیرگذار باشد. در جریان حادثه پلاسکو اگر سیستم نگهداشت ساختمانی داشتیم و اعمال هم می‌شد، قطعاً این حادثه رخ نمی‌داد.
شیبانی گفت: با پدیده عجیبی روبه‌رو هستیم که به آن دونقشه‌ای گفته می‌شود. زمان تصویب نقشه منطبق با اصول جامع و تفصیلی روی پروانه ساخت قرار می‌دهد و نقشه دیگری را اجرا می‌کند.
وی تأکید کرد: این معضل را باید در این حرفه حل کنیم. اگر می‌شود طرح جامع و تفصیلی اشتباه کند و ساختمان 3 طبقه، 9 طبقه شود پس طرح را اصلاح کنیم و اگر درست است جلوی آن را بگیریم. تا چه زمانی با فروش تراکم می‌خواهیم شهر را اداره کنیم.
دبیر شورای سیاستگذاری همایش نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی ادامه داد: بحث درآمد شهرداری از تخلف باید حذف بشود و به جای آن درآمدهای دیگری برای شهرداری در نظر گرفته شود، آسیب درآمدزایی شهرداری از محل خلاف‌ها به آیندگان ما خواهد رسید.
دست افراد غیر حرفه‌ای از بخش ساختمان کوتاه شود
در ادامه نشست تخصصی همایش نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی، محمد رضا جواهری تفتی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری مسکن، گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای نگهداشت ساختمان افزایش طول عمر ساختمان و کاهش هزینه‌های دوباره کاری است.
وی ادامه داد: ورود و بررسی به مبحث 22 مقررات ملی ساختمان که ما تا کنون در اجرای آن ناموفق بوده‌ایم مورد نیاز است. مردم ما عطش اجرای کامل و دقیق این بخش را دارند و بسیاری نیز درگیر عدم اجرای این قانون هستند. باید فضاسازی‌ها برای مردم شکل بگیرد تا مطالبات در این زمینه برپا شود.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری مسکن ادامه داد: خدمات در حوزه ساختمان گاهی توسط افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌شود که برای مردم و حتی سازندگان ساختمان باعث هزینه‌های غیر متعارف می‌شود.
وی ادامه داد: از 20 سال تاکنون کیفیت ساخت به مرور بهتر شده است؛ چرا که ترتیبات قانونی خوبی وضع شده است. اما درد نگهداشت ساختمان شاهد چنین موضوعی نیستیم. به نظر من باید در اولین مرحله ترتیب اتخاذ شود که دست افراد غیر حرفه‌ای از کار ساخت و حتی نگهداری و تعمیر ساختمان کوتاه شود و به تبع آن مسئولیت امر به افرادی واگذار شود.
ایجاد رشته نگهداری ساختمان در دانشگاه
در بخش دیگری از این همایش، مرتضی رعیتی دماوندی دبیر علمی همایش نگهداشت ساختمان با رویکرد، گفت: تمرکز همایش بر مبحث 22 مقررات ملی ساختمان کافی نیست. امروز عصر نگهداشت و عبور از اطمینان به اعتماد است؛ صنعت ساختمان را نمی‌توان جدای از اقتصاد دانست. بحث اتهام به ماده 100 شهرداری نیست باید رویکرد عوض شود. باید به سمتی پیش برویم که اقدامات به سمت فرهنگ سازی و آماده سازی مردم برای اجرای نگهداشت ساختمان پیش برود..
دبیر علمی همایش نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی تاکید کرد: اعتماد شرط ساخت است و اطمینان کافی نیست. زلزله بم درس بزرگی برای ما بود و با وقوع هر زلزله ثابت شد که ما باید برای هر واقعه‌ای آماده باشیم.
وی گفت: ساختمان پلاسکو به دلیل افزایش وزن ساختمان با پاشیدن آب به روی البسه فروریخت. وضعیت وخیم اقتصادی نیز می‌تواند بهره برداری را مخدوش کند.
رعیتی تاکید کرد: پیوست طراحی باید دفترچه نگهداری داده شود و برای توسعه این بخش بهترین اقدام این است که در ابتدا رشته نگهداری در دانشگاه ایجاد و در این زمینه فعالیت نخبگان و متخصصان هر بیشتر شود.
پلاک ایمن ضروری است
به گفته این کارشناس؛ قطعاً دریافت و نصب پلاک ایمنی (آتش نشانی) قبل از وقوع حادثه می‌تواند یک برنامه راهبردی و درنهایت اساسی برای کاهش حادثه در ساختمان باشد؛ اما موضوع مهم در این بخش آماده سازی زیرساخت‌ها برای دریافت چنین پلاک‌هایی است که تا کنون شاید خیلی مورد توجه قرار نگرفته باشد.
صنعت ساختمان 30 درصد از اقتصاد کشور را در برمی‌گیرد
مونا مسگران کریمی عضو شورای سیاست گذاری و عضو هیئت مدیره نظام مهندسی استان مازندران نیز در ادامه این نشست در خصوص اجرا پذیر نبودن برخی موارد در مبحث 22 مقررات ملی ساختمان گفت: شورای عالی اسناد و مدارک ساختمان حدود 40 سال پیش این مباحث را شروع کرده کرده است. مباحث 22 ترجمه‌ای شتاب زده از کتابی بوده است که در برخی موارد ارتباطی با شرایط ما ندارد. صنعت ساختمان حدود 30 درصد از اقتصاد ما را در برمی‌گیرد. به همین دلیل بسیار مهم است که برای اصلاح مباحث 22 و اجرای آن دست به کار شویم.
در کشورهای پیشرفته ساختمان‌هایی وجود دارد که بیش از 400 سال عمر مفید دارد. این موضوع به اجرای درست نگهداشت ساختمان در این کشورها برمی‌گردد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

انس جهانی طلا کاهش یافت

کاهش 21 درصدی تولید سواری در فروردین ماه

بیت‌کوین صعود کرد

از افزایش صادرات محصولات کشاورزی تا تنظیم بازار گوشت در دولت رئیسی

جیب اقتصاد رژیم صهیونیستی خالی شد

آیت‌الله رییسی درس خدمت بی‌منت و شبانه‌روزی به مسئولین داد

رئیس جمهور به شهر ما آمد، ما هم آمدیم

اجرای درست قوانین مانع احتکار مسکن می شود

چه زمانی باید صفرها از پول ملی حذف شود؟

«محمد جلال‌مآب» دبیر شورای توسعه سواحل مکران شد

در مراسم تشییع پیکر رییس جمهور شهید هیچ حادثه‌ای نداشتیم

«محمد جلال‌مآب» به سمت دبیر شورای توسعه سواحل مکران منصوب شد

ادای احترام آتش‌نشانان پایتخت به رییس جمهور شهید و همراهانش

نصاب جدید معاملات تعیین شد؛ سقف معاملات کوچک 210 میلیون تومان

لطیفی: آیت‌الله رئیسی بت تجمل، تنبلی و پشت میزنشینی را شکست

کیفیت هوای تهران قابل قبول است

اعزام قطارهای فوق العاده جهت جابجایی مسافران در مترو

اقدامات معاونت خدمات شهری شهرداری در مراسم تشییع پیکر شهید جمهور

نقش رییسی در توسعه و ارتقای حمل و نقل عمومی

پیام تسلیت دبیرکل اوپک در پی شهادت رییس‌جمهور ایران

مانده حقوق کارمندان و یارانه نقدی اردیبهشت امروز پرداخت می‌شود

خودروی برقی از دستورالعمل بازار خودروهای سواری خارج شد

روایت بانک جهانی از کارنامه موفق آیت الله رییسی در بخش اقتصاد

قیمت جهانی طلا نزولی شد؛ هر اونس 2413 دلار و 2 سنت

تداوم کاهش قیمت جهانی نفت

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.