دست افراد غیر حرفه‌ای از بخش ساختمان کوتاه شود راه و شهرسازی

دست افراد غیر حرفه‌ای از بخش ساختمان کوتاه شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری مسکن گفت: برخی خدمات در ساختمان گاهی توسط افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌شود که موجب هزینه‌های غیر متعارف برای مردم می‌شود در نهایت باید دست این افراد کوتاه شود.

در نشست خبری کنفرانس ملی مدیریت نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی که برگزار شد؛ منوچهر شیبانی اصل دبیر شورای سیاستگذاری این نشست تخصصی گفت: در مبحث 22 ملی ساختمان تاکید شده که اگر بازرس ساختمانی را ناایمن تشخیص دهد، آن ساختمان باید تخلیه شود؛ چراکه این مورد در تعارض با منافع شخصی مردم بوده و به همین دلیل تابه حال انجام نشده است.
شیبانی اصل ادامه داد: نبود تفکر سیستمی باعث دردسر در بخش‌های مختلف نگهداری از ساختمان خواهد شد. در برخی از کشورها حتی تعویض پریز هم به عهده نماینده نگهداری ساختمان گذاشته است. موضوعاتی از این قبیل می‌تواند در فرایند بهبود وضعیت و نگهداری ساختمان مهم و تأثیرگذار باشد. در جریان حادثه پلاسکو اگر سیستم نگهداشت ساختمانی داشتیم و اعمال هم می‌شد، قطعاً این حادثه رخ نمی‌داد.
شیبانی گفت: با پدیده عجیبی روبه‌رو هستیم که به آن دونقشه‌ای گفته می‌شود. زمان تصویب نقشه منطبق با اصول جامع و تفصیلی روی پروانه ساخت قرار می‌دهد و نقشه دیگری را اجرا می‌کند.
وی تأکید کرد: این معضل را باید در این حرفه حل کنیم. اگر می‌شود طرح جامع و تفصیلی اشتباه کند و ساختمان 3 طبقه، 9 طبقه شود پس طرح را اصلاح کنیم و اگر درست است جلوی آن را بگیریم. تا چه زمانی با فروش تراکم می‌خواهیم شهر را اداره کنیم.
دبیر شورای سیاستگذاری همایش نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی ادامه داد: بحث درآمد شهرداری از تخلف باید حذف بشود و به جای آن درآمدهای دیگری برای شهرداری در نظر گرفته شود، آسیب درآمدزایی شهرداری از محل خلاف‌ها به آیندگان ما خواهد رسید.
دست افراد غیر حرفه‌ای از بخش ساختمان کوتاه شود
در ادامه نشست تخصصی همایش نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی، محمد رضا جواهری تفتی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری مسکن، گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای نگهداشت ساختمان افزایش طول عمر ساختمان و کاهش هزینه‌های دوباره کاری است.
وی ادامه داد: ورود و بررسی به مبحث 22 مقررات ملی ساختمان که ما تا کنون در اجرای آن ناموفق بوده‌ایم مورد نیاز است. مردم ما عطش اجرای کامل و دقیق این بخش را دارند و بسیاری نیز درگیر عدم اجرای این قانون هستند. باید فضاسازی‌ها برای مردم شکل بگیرد تا مطالبات در این زمینه برپا شود.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری مسکن ادامه داد: خدمات در حوزه ساختمان گاهی توسط افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌شود که برای مردم و حتی سازندگان ساختمان باعث هزینه‌های غیر متعارف می‌شود.
وی ادامه داد: از 20 سال تاکنون کیفیت ساخت به مرور بهتر شده است؛ چرا که ترتیبات قانونی خوبی وضع شده است. اما درد نگهداشت ساختمان شاهد چنین موضوعی نیستیم. به نظر من باید در اولین مرحله ترتیب اتخاذ شود که دست افراد غیر حرفه‌ای از کار ساخت و حتی نگهداری و تعمیر ساختمان کوتاه شود و به تبع آن مسئولیت امر به افرادی واگذار شود.
ایجاد رشته نگهداری ساختمان در دانشگاه
در بخش دیگری از این همایش، مرتضی رعیتی دماوندی دبیر علمی همایش نگهداشت ساختمان با رویکرد، گفت: تمرکز همایش بر مبحث 22 مقررات ملی ساختمان کافی نیست. امروز عصر نگهداشت و عبور از اطمینان به اعتماد است؛ صنعت ساختمان را نمی‌توان جدای از اقتصاد دانست. بحث اتهام به ماده 100 شهرداری نیست باید رویکرد عوض شود. باید به سمتی پیش برویم که اقدامات به سمت فرهنگ سازی و آماده سازی مردم برای اجرای نگهداشت ساختمان پیش برود..
دبیر علمی همایش نگهداشت ساختمان با رویکرد سیستمی تاکید کرد: اعتماد شرط ساخت است و اطمینان کافی نیست. زلزله بم درس بزرگی برای ما بود و با وقوع هر زلزله ثابت شد که ما باید برای هر واقعه‌ای آماده باشیم.
وی گفت: ساختمان پلاسکو به دلیل افزایش وزن ساختمان با پاشیدن آب به روی البسه فروریخت. وضعیت وخیم اقتصادی نیز می‌تواند بهره برداری را مخدوش کند.
رعیتی تاکید کرد: پیوست طراحی باید دفترچه نگهداری داده شود و برای توسعه این بخش بهترین اقدام این است که در ابتدا رشته نگهداری در دانشگاه ایجاد و در این زمینه فعالیت نخبگان و متخصصان هر بیشتر شود.
پلاک ایمن ضروری است
به گفته این کارشناس؛ قطعاً دریافت و نصب پلاک ایمنی (آتش نشانی) قبل از وقوع حادثه می‌تواند یک برنامه راهبردی و درنهایت اساسی برای کاهش حادثه در ساختمان باشد؛ اما موضوع مهم در این بخش آماده سازی زیرساخت‌ها برای دریافت چنین پلاک‌هایی است که تا کنون شاید خیلی مورد توجه قرار نگرفته باشد.
صنعت ساختمان 30 درصد از اقتصاد کشور را در برمی‌گیرد
مونا مسگران کریمی عضو شورای سیاست گذاری و عضو هیئت مدیره نظام مهندسی استان مازندران نیز در ادامه این نشست در خصوص اجرا پذیر نبودن برخی موارد در مبحث 22 مقررات ملی ساختمان گفت: شورای عالی اسناد و مدارک ساختمان حدود 40 سال پیش این مباحث را شروع کرده کرده است. مباحث 22 ترجمه‌ای شتاب زده از کتابی بوده است که در برخی موارد ارتباطی با شرایط ما ندارد. صنعت ساختمان حدود 30 درصد از اقتصاد ما را در برمی‌گیرد. به همین دلیل بسیار مهم است که برای اصلاح مباحث 22 و اجرای آن دست به کار شویم.
در کشورهای پیشرفته ساختمان‌هایی وجود دارد که بیش از 400 سال عمر مفید دارد. این موضوع به اجرای درست نگهداشت ساختمان در این کشورها برمی‌گردد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری «جشن ملی پرچم» در مجموعه گردشگری عباس آباد

پارک جنگلی سرخه حصار، آماده میزبانی از گردشگران در روز طبیعت

رشد توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته

ثبت 850 هزار بازدید از سعدآباد

400 هزار شرکت ثبت شده حقوقی وارد سامانه مودیان مالیاتی نشده اند

حقوق ورودی تلفن همراه بالای 600 دلاری حد اقل 15 درصد شد

حضور 10 میلیون مودی در سامانه سازمان امور مالیاتی

محمودزاده: تولید مسیری برای مهار تورم/ افزایش نرخ بیکاری در کشور از رشد تورم هم مهلک تر است

دیدار های جداگانه رئیس کل دیوان محاسبات با نماینده ولی فقیه، استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس/ دستغیب: برقراری انضباط مالی یکی از راه های مهار تورم است/ تدوین دستورالعمل رای نظارت دقیق بر عملکرد شرکت ها

لاجوردی: دولتمردان اقتصادی برای مهار تورم پیوند ریال با دلار را بشکنند/ ارزش‌گذاری‌ها با دلار متوقف شود

از راه‌اندازی لیست انتظار در مسیرهای پرتقاضا تا افزایش قیمت بلیت اتوبوس

چالش های صنعت در 1401/ پیش شرط های رشد صنعتی در 1402 چیست؟

در ایام نوروز کمبود پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها مشهود است/ بیمارستان‌های خصوصی با سازمان‌های بیمه گر همکاری لازم را داشته باشند

انضباط مالی دولت و تقویت اقتصاد غیردولتی ضرورت دارد/ لزوم پالایش قوانین با رویکرد مردمی سازی فعالیت اقتصادی

روند رو به کاهش رشد نقدینگی+جدول

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چگونه آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ آمریکا ملزم به پرداخت غرامت به ایران شد

سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی بیمه مرکزی در پلاسمای خون

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ چطور ایران توانست در لاهه آمریکا را شکست دهد

قطع برق مناطقی از اهواز در پی برخورد کوئیک با شبکه

شرایط دریافت وام ازدواج در سال 1402

نتیجه یک شکایت 7 ساله؛ واشنگتن و تهران برای تعیین میزان غرامت مذاکره کنند

تجارت 2 میلیارد دلاری ایران و چین در 2 ماهه 2023

2 راهکار برای تشخیص کالای قاچاق و تقلبی

حمایت مدعی‌العموم از کاسبان خسارت دیده خیابان بهار / شهرداری موانع تردد خیابان بهار حدفاصل سمیه تا طالقانی را رفع کند

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.