بهره‌برداری از 10هزار کیلومتر مسیر روستایی در پایان دولت سیزدهم راه و شهرسازی

بهره‌برداری از 10هزار کیلومتر مسیر روستایی در پایان دولت سیزدهم

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - معاون سازمان راهداری گفت:از سال 99 تا به امروز عملکرد دولت سیزدهم در حوزه احداث مسیر جاده‌ای رشد قابل توجهی داشته و تا پایان دولت نیز 10 هزار کیلومتر مسیر جاده‌ای به مرحله احداث خواهد رسید.

خداداد مقبلی معاون توسعه، ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با تاکید براین که روستا و روستانشینان جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد کشور دارد، گفت: جایگاه روستا و روستانشینان در پویایی اقتصاد کشور از قبیل رشد اقتصادی، کنترل نرخ تورم و افزایش نرخ اشتغال حائز اهمیت است؛ البته روستا نشین‌ها در تولید کالاهای اساسی و استراتژیک نقش مؤثری دارند.
معاون توسعه، ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در ادامه تاکید کرد: روستا می‌تواند بستری مناسب برای تولیدات کشاورزی، دامی، صنعتی، خدماتی، حفظ محیط زیست همچنین نگهبانی از مرزها را فراهم کند. از سوی دیگر جمعیت 21 میلیونی ساکن در این مناطق با ایجاد زیر ساخت مناسب و کاهش هزینه‌های تولید با تقویت حوزه شبکه راه‌های مناسب و مدیریت حمل و نقل در روستاها زمینه شکوفایی توسعه پایدار در مناطق روستایی را فراهم خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: برای تحقق این اهداف دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای برای فراهم کردن زیرساخت‌های شبکه راه‌های روستایی از لحاظ برنامه‌ریزی و اقدامات اجرایی داشته است. از ابتدای سال (1401) حدود 4 هزار و 362 کیلومتر از راه‌های روستای به همراه ساخت 3 هزار و 45 دستگاه آبنیه فنی در حال اجرا بوده که از این طول 2 هزار و 901 کیلومتر عملیات اجرایی با هزینه 9 هزار و 965 میلیارد تومان به اتمام و بهره‌برداری رسیده است. این بهره‌برداری موجب تسهیل در تردد 419 هزار و 10 خانوار روستایی را فراهم کرده است.
این مسؤول افزود: از ابتدای سال (1402) با توجه به فعال بودن هزار و 125 پروژه به طول 5 هزار و 426 در سطح کشور به مبلغ قرارداد 40 همت هدف‌گذاری اجرای رویه آسفالت 2 هزار و 750 کیلومتر از راه‌های روستایی بالای 20 خانوار در سطح کشور انجام شد که عملیات زیرسازی 3 هزار و 925 کیلومتر به همراه ساخت 2 هزار و 211 دستگاه ابنیه فنی اجر و رویه آسفالت 2 هزار و 671 کیلومتر با هزینه 73 هزار و 562 میلیارد ریال تکمیل و بهره‌برداری رسید که موجب بهره‌مندی و تسهیل تردد 307 هزار و 180 خانوار روستایی شده است.
مقبلی در ادامه تصریح کرد: موضوع مهمی که باید در برنامه‌ریزی برای ساخت راه‌های روستایی مد نظر قرار داشته باشیم تأمین اعتباری مورد نیاز با اهداف تعیین شده در برنامه برای اجرای پروژه‌ها در هر سال است. ظرفیت اجرایی در کشور، ظرفیت مناسبی است؛ چنانچه از لحاظ تأمین تأمین اعتبار برنامه‌ریزی مناسبی صورت گیرد قادر هستیم سالیانه 4 هزار کیلومتر در روستاها کنیم که نیازمند 48 همت تأمین اعتبار خواهد بود.
وی در خصوص اصلاح نقاط حادثه با همکاری نهادهای دیگر، گفت: در کنار برنامه‌ریزی‌های اجرایی از ظرفیت‌های دیگری مانند استفاده از مشارکت‌های مردمی و خیرین در کشور، استفاده از کمک‌های اعتباری نهادهای دولتی مانند بنیاد علوی، بنیاد برکت، بسیج سازندگی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران در حوزه ساخت راه‌های فرعی و روستایی، همچنین اصلاح نقاط حادثه خیز مناطق کم توسعه به مبلغ اعتباری 2 هزار و 750 میلیارد تومان استفاده می‌شود که در توسعه راه‌های روستایی توانسته تأثیرات مثبتی را داشته باشد.
معاون سازمان راهداری افزود: عملکرد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در 9 ماهه سال‌جاری در حوزه ساخت راه‌های فرعی و روستایی، همچنین نگهداری و روکش راه‌های فرعی و روستایی با احتساب پروژه‌های مشارکتی به مبلغ بیش‌از 18 هزار میلیارد تومان بوده که چنین رقمی نشان از توجه دولت به بحث ساخت شبکه راه‌های روستایی و کاهش هزینه‌های حمل و نقل تولیدات روستاییان به بازار مصرف است.
معاون توسعه، ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در پایان تاکید کرد: عملکرد دولت سیزدهم در حوزه راه‌های روستایی از ابتدای (1400) تا آذرماه (1402) 6 هزار و501 کیلومتر بوده که باعث افزایش شاخص برخورداری روستاهای بالای 20 خانوار از 81 درصد در سال (1399) به 84 درصد در سال‌جاری رسیده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت سیزدهم 10 هزار کیلومتر جاده روستایی به مرحله احداث برسد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سهم اسکناس و مسکوک از نقدینگی به 1.3 درصد رسید

قیمت ارزهای مبادله ای امروز 3 تیر؛ ثبات دلار و افت یورو

سهم اسکناس و مسکوک از نقدینگی 1.3 درصد است

بخش خصوصی از دولت آینده چه می‌خواهد؟

سهم اسکناس مسکوک از نقدینگی 1.3 درصد است

بالارفتن مهارت نیروی کار موجب پیشرفت بنگاه می‌شود

جزئیاتی از برگشت حجاج ایرانی به وطن و احتمال تاخیر در پروازها

بازار سرمایه؛ مسیر پیش روی تامین مالی زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور

تداوم آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس زیرسایه خواب خرگوشی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها/ دولت چهاردهم تامین تجهیزات پیشرفته برای مقابله با آتش سوزی ها را در دستور کار قرار دهد

ارسال اطلاعات تکمیلی متخلفان بورسی به مرجع قضایی

تمام کاندیداها به نوعی هدفمندی یارانه‌ها را مطرح می‌کنند/ راه حذف تحریم، قوی شدن است

انتقاد صالحی از نحوه تخصیص اعتبارات استانی

کم‌اثر کردن تحریم با ریال دیجیتال/ اجرای طرح ریال آفشور با روسیه

توقف اجرای استانداردهای اجباری ABS و CBS برای تولید موتور تا 1405

ریال دیجیتال رونمایی شد/ فرق ریال دیجیتال با اسکناس حذف کاغذ است

کم‌اثر کردن تحریم با ریال دیجیتال

حسینی: وام‌های مردم زلزله زده در سرپل ذهاب بخشوده شود

خدمات مترو در روز «مهمونی کیلومتری غدیر» رایگان است

ابلاغ ثبت ملی 4 روستا و 3 شهر صنایع دستی

دومین واحد نیروگاه فولاد مبارکه وارد مدار شد

خرید میوه از میادین تره بار 36 درصد ارزان‌تر از سطح شهر

احتمالا قهرمانی در کار نیست

مشخصات ریال دیجیتال و نحوه استفاده از آن

بررسی راه‌های توسعه ارتباطات پستی ایران و امارات متحده عربی

هشدار پکن به اتحادیه اروپا

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.