رشد تورم دلاری کالاهای صادراتی در سال گذشته اقتصاد کلان

رشد تورم دلاری کالاهای صادراتی در سال گذشته

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - تمرکز آمار اعلام کرد تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری در 4 فصل منتهی به فصل زمستان 1402 نسبت به مدت مشابه در سال قبل برابر با 0.4- درصد است.

مرکز آمار اعلام کرد؛ قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور سال 1400 (سال پایه) استفاده شده است.
اطلاعات مورد استفاده در این طرح از آمارهای ثبت شده گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای 20 گروه اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می‌شود.
ذکر این نکته ضروری است که برای محاسبه شاخص فصل زمستان 1402 از داده‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن‌ها بایستی با ملاحظه انجام شود.
شایان ذکر است که پس از استخراج و ارائه داده‌های قطعی سال 1402 توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.
شاخص قیمت کل ریالی
در فصل زمستان 1402، شاخص قیمت کل کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی 193.4 است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) 4.4 درصد، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) 18.7 درصد و در 4 فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) 30.5 درصد افزایش داشته است.
شاخص قیمت کل دلاری
در فصل زمستان 1402، شاخص قیمت کل کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری برابر با 104.5 است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) 0.5 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) 0.9 درصد افزایش و در 4 فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) 0.4 درصد کاهش داشته است.
افزایش تورم فصلی ریالی
در فصل زمستان 1402، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) 4.4 درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (3.7 درصد)، 0.7 واحد درصد افزایش داشته است.
در این فصل بیشترین تورم فصلی با 10.0 درصد مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده و …» و کمترین تورم فصلی با 0.0 درصد مربوط به گروه «اشیا هنری، اشیا کلکسیون و…» است. گروه «کفش، کلاه، چتر آفتابی و…» نیز با تورم 0.4- درصد، بیشترین کاهش را تجربه کرده است.
کاهش تورم فصلی دلاری
در فصل زمستان 1402، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) برابر با 0.5 درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (2.0 درصد)، 1.5 واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش تورم نقطه به نقطه ریالی
در فصل زمستان 1402، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) 18.7 درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (28.1 درصد)، 9.4 واحد درصد کاهش داشته است.
در این فصل بیشترین تورم نقطه به نقطه با 47.7 درصد مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی و …» و کمترین تورم نقطه به نقطه با 0.0 درصد مربوط به گروه «اشیا هنری، اشیا کلکسیون و…» است.
کاهش تورم نقطه به نقطه دلاری
در فصل زمستان 1402، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برابر با 0.9 درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (3.4 درصد)، 2.5 واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش تورم سالانه ریالی
در فصل زمستان 1402، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی در 4 فصل منتهی به فصل زمستان 1402 نسبت به مدت مشابه در سال قبل 30.5 درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (36.8 درصد)، 6.3 واحد درصد کاهش داشته است. در این فصل بیشترین تورم سالانه با 65.8 درصد مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی و…» و کمترین تورم سالانه با 10.6 درصد مربوط به گروه «اشیا هنری، اشیا کلکسیون و....» است.
افزایش تورم سالانه دلاری
در فصل زمستان 1402، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری در 4 فصل منتهی به فصل زمستان 1402 نسبت به مدت مشابه در سال قبل برابر با 0.4- درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (0.6- درصد)، 0.2 واحد درصد افزایش داشته است.
برای مشاهده اطلاعات تکمیلی به فایل پیوست مراجعه کنید.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اعلام جزییات بسته‌های رومینگ همراه اول ویژه عرفه تا اربعین

ترسیم نقشه راه جهاد کشاورزی برای آینده

تابستانی سخت در انتظار فولاد خوزستان است

ریزش معدن در استان مرکزی با احتمال مفقودی 4 نفر

موانع توسعه اکتشافات معدنی

ساخت 3 نیروگاه 42 مگاواتی در مجتمع‌های مس سرچشمه، سونگون و خاتون آباد

اتوبوس‌های جدید تهران در خطوط شرقی و جنوب پایتخت فعال شدند

استفاده از سیستم‌های گلخانه‌ای راه نجات شهرهای دیم از کم آبی

ضرب الاجل تعزیرات برای سازمان‌های هواپیمایی و حمایت در مورد بلیط‌ها

بنگاه‌هایی که سقف اجاره‌بها را رعایت نکنند جریمه می‌شوند

لیست جایگاه‌های ثابت و موقت عرضه و کشتار بهداشتی دام اعلام شد

کنترل نرخ ارز مستلزم مدیریت ناترازی هاست

ممنوعیت صادرات روغن خوراکی لغو شد

عمده گرفتاری‌های معیشتی مردم به کاهش ارزش پول ملی مرتبط است

«طراحی صنعتی»، حلقه مفقوده و اصلی زنجیره توسعه فناوری تا بازار است

ساخت مسکن در گیلان با تاکید بر حفاظت از اراضی حاصلخیز انجام شود

قطعی برق واحدهای تولیدی موجب از دست رفتن بازارهای صادراتی و کاهش درآمد می‌شود

مقاومت در برابر اقتصاد رانتی/ سایه اقتصاد شبه دولتی برداشته شود

با پول انبوه‌سازان می‌توان مردم را خانه‌دار کرد

تقدیر از 12 محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر

مسئولان مانع‌زدایی کنند!/ وزارت علوم متصدی و معاونت علمی رئیس‌جمهور علمدار خیزش علمی کشور هستند

اعلام جزییات بسته‌های رومینگی همراه اول ویژه عرفه تا اربعین

9 تن پسماند خشک غیر مجاز از خلازیر کشف و جمع آوری شد

80 درصد اراضی و شهرک‌های صنعتی سنددار شد

تعامل با کشورهای عضو «بریکس»در حوزه صنایع خلاق/ظرفیت 50 تا 100 میلیون دلاری صادرات اسباب‌بازی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.