افزایش شتاب نوسازی مسکن در دولت رئیسی کار و تعاون

افزایش شتاب نوسازی مسکن در دولت رئیسی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دولت سیزدهم در قالب طرح نهضت ملی مسکن تاکنون 290 هزار واحد مسکونی واقع در بافت‌های فرسوده را به مرحله نوسازی رسانده که از این تعداد 53 هزار واحد مربوط به شهر تهران است.

نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده در دولت سیزدهم شتاب گرفت. چند روز قبل مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرد که میانگین صدور پروانه بافت‌های فرسوده در سه سال فعالیت دولت سیزدهم در مقایسه با هشت سال دولت قبل 100 درصد رشد داشته است.
بر اساس آخرین آماری که محمد آیینی اعلام کرده فرایند نوسازی در بافت‌های فرسوده شهری به 290 هزار و 237 واحد رسیده که از این تعداد بیش از 104 هزار واحد به بهره‌برداری رسیده است.
یکی از اقداماتی که به رشد نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری منجر شد ابلاغ بسته تشویقی 19 بندی است. تسهیل در تامین پارکینگ، تسهیل شرایط توده و نما، اعطای یک یا دو طبقه تشویقی و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف به منظور حمایت از کسب و کارهای خانگی با تامین شرایطی از جمله این مشوق‌ها است که طبق آمار، جذابیت سرمایه‌گذاری در بافت‌ها را افزایش داد.
طبق برآوردی که دو سال قبل صورت گرفت از کل مساحت تهران شش درصد آن پهنه پرمخاطره و فرسوده ارزیابی شده اما 37 درصد جمعیت پایتخت در این محدوده‌ها زندگی می‌کنند که اغلب مناطق 9 تا 16 را شامل می‌شود.
تهران در صدر نوسازی
در حال حاضر استان‌های تهران، خراسان رضوی و خوزستان در صدر استان‌ها در حوزه نوسازی بافت فرسوده قرار دارند.
استان‌های برتر در نوسازی بافت‌های فرسوده شامل استان تهران با 63 هزار و 948 واحد، خراسان رضوی با 35 هزار و 196 واحد، خوزستان با 20 هزار و 359 واحد، آذربایجان شرقی با 18 هزار و 288 واحد، آذربایجان غربی با 14 هزار و 875 واحد، مازندران با 11 هزار و 615 واحد، همدان با 8 هزار و 492 واحد، البرز با 8 هزار و 332 واحد، کرمانشاه با 7 هزار و 649 واحد، شمال فارس با 7 هزار و 556 واحد، قم با 6 هزار و 578 واحد، گلستان با 6 هزار و 360 واحد و کرمان با 6 هزار و 150 واحد است.
تفکیک استان تهران نیز در فرایند نوسازی شامل 53 هزار و 513 واحد در شهر تهران، 2 هزار و 211 واحد در شهرستان بهارستان، یک هزار و 347 واحد در شهر قدس، یک هزار و 59 واحد در شهریار، 805 واحد در اسلامشهر، 602 واحد در قرچک، 346 واحد در ری، 310 واحد در ملارد و 203 واحد در پاکدشت است.
زندگی 37 درصد تهرانی‌ها در بافت‌های پرمخاطره
طبق برآوردی که دو سال قبل صورت گرفت از کل مساحت تهران شش درصد آن پهنه پرمخاطره و فرسوده ارزیابی شده اما 37 درصد جمعیت پایتخت در این محدوده‌ها زندگی می‌کنند که اغلب مناطق 9 تا 16 را شامل می‌شود.
سیدمهدی هدایت ـ مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفته است: در تهران طبق طرح جامع مسکن سالی 150 هزار واحد مسکونی باید ساخته می‌شد که در سال‌های گذشته تنها 40 تا 50 هزار واحد تولید شده لذا شاهد یک عقب‌ماندگی هستیم. در عرضه مسکن استطاعت‌پذیر فعال شدیم تا گروه‌های هدف شهرداری صاحب خانه شوند.
سال گذشته در شهر تهران و در راستای اجرای برنامه چهارم به عنوان یک تکلیف اجرایی، مقرر شد هر ساله سه درصد از بافت فرسوده نوسازی شود. برهمین اساس 5900 پلاک نوسازی شد و به این ترتیب سه درصد برنامه محقق شد. امسال نیز این برنامه در دستور کار سازمان نوسازی شهر تهران قرار دارد.
از سوی دیگر دو روز قبل، شرکت بازآفرینی شهری ایران و سازمان مدیریت بحران کشور به منظور همکاری متقابل در زمینه ارتقای کیفیت زندگی، ارتقای تاب‌آوری اجتماعات محلی از طریق توانمندسازی اجتماعی- اقتصادی جوامع آسیب‌پذیر تفاهم‌نامه امضا کردند.
مشارکت فعالیت‌های اجتماعی و امدادی و خدمات بشردوستانه برای ساکنان در محدوده‌ها و محلات هدف بازآفرینی با استفاده از ظرفیت‌های طرفین و هم‌افزایی در فرایند برنامه‌ریزی و تخصیص منابع از دیگر موضوعات تفاهم‌نامه به شمار می‌رود.
وجود 2.7 میلیون بنای ناپایدار در کشور
بنابراین گزارش در کل کشور دو میلیون و 700 هزار بنای ناپایدار وجود دارد که حدود 10 میلیون نفر در آن سکونت دارند. این شامل 167 هزار هکتار، 6000 محله و 300 هزار کوچه است.
دولت به منظور اجرای طرح‌های نوسازی و بهسازی در محدوده‌های شهری چهار برنامه کلی شامل حمایت‌های صدور مجوزها و انشعابات، پرداخت تسهیلات، حمایت‌های کالبدی و واگذاری واتحد در مقابل زمین یا واحد معوض را در دستور کار قرار داد. شهرداری‌ها موظفند تخفیفات 50 تا 100 درصدی در هزینه صدور پروانه ارایه دهند. حفظ انشعابات قبلی و ارایه انشعابات جدید خارج از نوبت از دیگر امتیازاتی است که به متقاضیان نوسازی مسکن تعلق می‌گیرد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری دوره آموزشی در شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور

بومی‌سازی اجکتور پمپ‌های خلأ واحد گاززدایی فولاد مبارکه

ارتقاء بهره‌وری در ایستگاه‌های ریخته‌گری ذوب‌آهن در راستای افزایش تولید

مالیات هر نخ سیگار 57 تومان/ساخت ورزشگاه با مالیات سیگار

مساله آب و اهمیتی که دولت‌ها درک نکرده‌اند

رشد اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری خارجی و داخلی است/ باید نگرش تامین مالی دولتی و غیردولتی را تغییر دهیم

صندوق بین‌المللی پول چشم‌انداز اقتصادی هند و چین را افزایش داد

چهل شمع روشن در چهل منبر/ گرو نگه داشتن شمع آخر به شرط گرفتن حاجت

رونق اقتصادی مستلزم مشارکت مردم در کنار توان و ظرفیت دولتی است

خلف وعده 4 شرکت در پرداخت مرحله سوم سود سهام عدالت

نوسازی بافت‌‌های فرسوده شهری راهی موثر برای جبران کمبودهای مسکن

حمایت مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از ماشین‌آلات گیاهان دارویی

افشای بدهی‌ میلیاردی استقلال و پرسپولیس/ سرخها به خودشان بدهکارند

احداث 5 آرامستان جدید در 4 منطقه تهران

ثبت 653 هزار قرارداد رایگان اجاره مسکن در سامانه خودنویس

سهم 81 درصدی سوخت های فسیلی از ترکیب انرژی جهانی

قیمت طلا و سکه امروز 27 تیر؛ سکه 40 میلیون و 504 هزار تومان شد

چهار شرکت سود سهام عدالت را واریز نکرده‌اند

نرخ بیکاری در 26 استان تک رقمی شد

جزییات تازه از توافق انتقال گاز روسیه به ایران از زبان وزیر نفت

میلیاردی شدن جریمه پزشک‌نماها با توجه به درآمد کلان آنها به تنهایی بازدارنده نیست/ باید سطح آگاهی مردم هم افزایش یابد

گزارشی از میزان مصرف برق تابستان امسال

برگزاری مراسم های باشکوه عزاداری در تاسوعا و عاشورای حسینی

بررسی آخرین وضعیت میادین بزرگ نفت و گاز کشور در دیوان محاسبات

دیوان محاسبات به عملکرد شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی کشور رسیدگی کرد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.