سخنگوی کمیسیون عمران مجلس:
تکلیف رانت‌های نجومی در قیمت‌گذاری بلیط هواپیماها روشن شود گفتگو

تکلیف رانت‌های نجومی در قیمت‌گذاری بلیط هواپیماها روشن شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اشاره به ضرورت ساماندهی نرخ بلیط هواپیما، گفت: اگر بنا بر آزادسازی قیمت بلیط هواپیما بر اساس عرضه و تقاضا است، باید تکلیف رانت‌های نجومی و یارانه‌ها و مشوق‌های ارائه شده به شرکت های هواپیمایی خصولتی مشخص شده و عدالت بر قرار شد.


عبدالجلال ایری ؛ با اشاره به ضرورت ساماندهی نرخ بلیط هواپیما، گفت: در روزهای اخیر اخباری مبنی بر افزایش قیمت بلیط هواپیما توسط شرکت‌های هواپیمایی منتشر شده و به نظر می‌رسد قیمت‌های اعلامی با درآمدهای مردم به ویژه اقشار متوسط جامعه سازگاری مناسبی ندارد و تداوم این مسیر موجب می‌شود، دسترسی بخش عظیمی از جامعه از ناوگان حمل و نقل هوایی محدود شود.
این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: ایرلاین‌ها در حالی مدعی آزادسازی قیمت‌ها و رقابتی شدن نرخ بلیط هواپیما بر اساس عرضه و تقاضا هستند که متاسفانه تمامی جوانب لازم برای آزادسازی قیمت‌ها در کشور فراهم نبوده و به نوعی نیازمند برقراری عدالت در تعیین نرخ هستیم تا نه تنها شرکت های هواپیمایی بلکه مردم هم از مواهب آن بهره‌مند شوند.
وی افزود: اگر بنا بر آزادسازی قیمت ها باشد، عدالت هم میان ایرلاین‌های خصولتی و نیمه دولتی که بخش زیادی از پروازها را نیز در اختیار دارند و از یارانه های مختلفی نیز استفاده می‌ ‎ کنند با ایرلاین‌های خصوصی برقرار شده و تمامی مشوق‌‍ها و سوبسیدهای پرداختی به ایرلاین‌ها اعم از یارانه سوخت، هزینه‌های فرودگاهی و تعمیر و نگهداری هواپیماها حذف شود.
این نماینده مردم در مجلس اضافه کرد: متعتقدم اگر شرکتی از مشوق های دولتی استفاده می‌کند حتما باید نرخ بلیط خود را نیز به صورت دولتی و پایین تر از نرخ بلیط شرکت های خصوصی محاسبه کند. در غیر این صورت یارانه‌ها نوعی رانت بوده که به جیب شرکت‌های هواپیمایی نیمه دولتی می‌رود؛ لذا حتما این موضوع باید شفاف سازی شود و آزادسازی قیمت بلیط‌ها مجدداً مورد ارزیابی قرار گیرد. از سوی دیگر برای ایجاد رقابت صحیح به نفع مصرف کننده باید تمامی قیمت ها آزاد و اجاره ورود ایرلاین‌های خارجی داده شود.
ایری تاکید کرد: این نکته را هم باید در نظر بگیریم که شرکت های هواپیمایی باید در صدد نوسازی ناوگان هوایی خود باشند، طبیعی است که هواپیماها فرسوده با سن بالای 25 سال مصرف سوخت بسیار بالاتری نسبت به هواپیماهای جدید دارد اما به دلیل دریافت سوخت یارانه ‌ای هزینه‌های مرتبط چندان محلی از اعراب برای شرکت های هواپیمایی ندارد و تلاشی هم جهت واردات هواپیما نو نمی‌کنند.
وی ادامه داد: ایران از معدود کشورهایی است که برای دسترسی عمومی مردم به خدمات هوایی یارانه سنگین پرداخت می‌کند که مهمترین آن ارائه سوخت جت به شرکت ها هوایی با قیمت بسیار اندک است. از سوی دیگر تعرفه فرودگاهی در تمامی 54 فرودگاه کشور هم به صورت تعرفه دولتی به این شرکت‌ها ارائه می‌شود، ضمن اینکه دستمزد پایین پرسنل شرکت‌های هوایی نسبت به میانگین جهانی عاملی برای مهاجرت خلبانان ایرانی به کشورهای همسایه شده است. لذا با توجه به مشوق های دریافتی سود شرکتهای مذکور از فروش بلیط هواپیما رقمی کاملا خارج از عرف بوده و همین امر موجب شده با وجود پرداخت یارانه‌های سنگین دولتی، عموم مردم امکان بهره‌مندی ازظرفیت ناواگن هوایی کشور را نداشته باشند.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: در دستور کار کمیسیون عمران هم موضوع ساماندهی بازار بلیط هواپیما ها قرار گرفتتخ و تاکید داریم یکبار برای همیشه تکلیف این موضوع روشن شود و اگر نرخ ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و آزادسازی قیمت ها و رقابت میان شرکت‌های هواپیمایی ملاک است، حتما باید همه شرکت‌ها از شرایط یکسانی برخوردار باشند و رانت‌های دولتی حتما باید حذف شود./
پایان پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

یارانه دهک‌های اول تا سوم واریز شد

عامل صعود قیمت‌ گوشی‌؛ اختلال سیستمی یا عمدی؟

3 کشور اول گردشگری جهان

هشدار اقتصادی به پکن

رالی صندوق‌ها در صعود شاخص

ایده اقتصادی استارمر

مقاصد برنده موج مهاجرت

سرریزهای صنعت نیمه‏‏‌رسانا

تهدیدهای اقتصادی تغییرات اقلیمی

ترامپ؛ سزار جمهوری‌خواهان

مجوز خودرویی در دقیقه 90

هشدار جهانی به اقتصاد ایران

پیشنهادی به رئیس‌‌‌جمهور منتخب برای امیدافزایی

مهر ابطال بر مسکن‌دولتی

همه‌چیز به نفع طلا

برگزاری دوره آموزشی در شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور

بومی‌سازی اجکتور پمپ‌های خلأ واحد گاززدایی فولاد مبارکه

ارتقاء بهره‌وری در ایستگاه‌های ریخته‌گری ذوب‌آهن در راستای افزایش تولید

مالیات هر نخ سیگار 57 تومان/ساخت ورزشگاه با مالیات سیگار

مساله آب و اهمیتی که دولت‌ها درک نکرده‌اند

رشد اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری خارجی و داخلی است/ باید نگرش تامین مالی دولتی و غیردولتی را تغییر دهیم

صندوق بین‌المللی پول چشم‌انداز اقتصادی هند و چین را افزایش داد

چهل شمع روشن در چهل منبر/ گرو نگه داشتن شمع آخر به شرط گرفتن حاجت

رونق اقتصادی مستلزم مشارکت مردم در کنار توان و ظرفیت دولتی است

خلف وعده 4 شرکت در پرداخت مرحله سوم سود سهام عدالت

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.