افزایش 256 درصدی سطح آتش‌سوزی‌های منابع طبیعی در سال جاری کشاورزی

افزایش 256 درصدی سطح آتش‌سوزی‌های منابع طبیعی در سال جاری

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - فرمانده یگان سازمان حفاظت منابع طبیعی کشور از افزایش بیش از 256 درصدی سطح آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

علی ملکی آهنگران، فرمانده یگان سازمان حفاظت منابع طبیعی کشور افزایش و تراکم پوشش گیاهی در سطح منابع طبیعی بر اثر افزایش بارندگی‌ها از اسفند سال گذشته و خشک شدن آن و همچنین عوامل انسانی را از دلایل اصلی این آتش‌سوزی‌ها عنوان کرد.
وی اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون 642 فقره آتش‌سوزی در سطح 11 هزار و 546 هکتار از سطح جنگل‌ها و مراتع کشور رخ داده که بیشتر این آتش‌سوزی‌ها مربوط به استان‌های زاگرسی از جمله ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد است.
ملکی آهنگران در همین حال گفت: 85 درصد این آتش‌سوزی‌ها در منابع طبیعی، سطحی بوده و فقط گیاهان زیر اشکوب درختان سوخته‌اند و 15 درصد آتش‌سوزی‌ها منجر به سوخته شدن درختانی همچون بلوط و بادام شده است.
وی درباره آتش‌سوزی در جنگل‌های لرستان نیز تصریح کرد: از ابتدای تیر تا 16 همین ماه، 254 فقره آتش‌سوزی در سطح 5 هزار و 837 هکتار در این استان داشته‌ایم که علت بیشتر این حریق‌ها عمدی بوده و در این راستا تاکنون 20 نفر شناسایی، احضار و یا دستگیر شده‌اند.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور ادامه داد: برخی از این حریق‌ها به علت اختلافات طایفه‌ای، بخشی به دلیل انتقام‌جویی از طبیعت و بخشی دیگر به علت آتش زدن بقایا و کاه و کلش مزارع توسط کشاورزان بوده است که نتوانستند آن را کنترل کنند و دامنه آتش به جنگل کشیده شده است.
وی با تاکید بر آنکه حفاظت از 134 میلیون هکتار منابع طبیعی نیاز به تجهیزات، فناوری‌های جدید و اعتبار لازم دارد، اذعان داشت: ما در برنامه‌های مقابله با حریق و حفاظت از منابع طبیعی 41 پایگاه حریق در سطح کشور جانمایی کرده‌ایم که به دلیل کمبود اعتبار توانسته‌ایم تنها 10 مورد آن راه‌اندازی کنیم.
ملکی آهنگران افزود: احداث هر پایگاه حریق اصلی به 30 میلیارد تومان و هر پایگاه حریق منطقه‌ای نیز به 15 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
وی ادامه داد: برای ارتقای تجهیزات نیاز به 60 دوربین داریم که در سطح منابع طبیعی نصب شود که از این تعداد تاکنون 60 دوربین را خریداری کرده‌ایم که به دلیل نبود اعتبار نتوانستیم آنها را نصب کنیم.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور، استفاده از فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی مانند حسگرهای حساس به حرارت و دود را برای حفاظت از جنگل‌ها و مراتع ضروری خواند و گفت: برای اطفای حریق و رصد و پایش منابع طبیعی به پهپاد و ریز پرنده نیاز است.
ملکی آهنگران با اشاره به اجرای رزمایش‌های مقابله با حریق برای نیروهای یگان حفاظت بیان کرد: از یک ماه پیش از نوروز، رزمایش مقابله با حریق در دستور کار قرار گرفت و تاکنون 571 رزمایش در سطح کشور اجرا کرده‌ایم تا نیروها به سطح آمادگی مطلوب برسند.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

یارانه دهک‌های اول تا سوم واریز شد

عامل صعود قیمت‌ گوشی‌؛ اختلال سیستمی یا عمدی؟

3 کشور اول گردشگری جهان

هشدار اقتصادی به پکن

رالی صندوق‌ها در صعود شاخص

ایده اقتصادی استارمر

مقاصد برنده موج مهاجرت

سرریزهای صنعت نیمه‏‏‌رسانا

تهدیدهای اقتصادی تغییرات اقلیمی

ترامپ؛ سزار جمهوری‌خواهان

مجوز خودرویی در دقیقه 90

هشدار جهانی به اقتصاد ایران

پیشنهادی به رئیس‌‌‌جمهور منتخب برای امیدافزایی

مهر ابطال بر مسکن‌دولتی

همه‌چیز به نفع طلا

برگزاری دوره آموزشی در شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور

بومی‌سازی اجکتور پمپ‌های خلأ واحد گاززدایی فولاد مبارکه

ارتقاء بهره‌وری در ایستگاه‌های ریخته‌گری ذوب‌آهن در راستای افزایش تولید

مالیات هر نخ سیگار 57 تومان/ساخت ورزشگاه با مالیات سیگار

مساله آب و اهمیتی که دولت‌ها درک نکرده‌اند

رشد اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری خارجی و داخلی است/ باید نگرش تامین مالی دولتی و غیردولتی را تغییر دهیم

صندوق بین‌المللی پول چشم‌انداز اقتصادی هند و چین را افزایش داد

چهل شمع روشن در چهل منبر/ گرو نگه داشتن شمع آخر به شرط گرفتن حاجت

رونق اقتصادی مستلزم مشارکت مردم در کنار توان و ظرفیت دولتی است

خلف وعده 4 شرکت در پرداخت مرحله سوم سود سهام عدالت

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.