بهبود برق آبی جهانی به ضرر سوخت فسیلی می‌شود نفت و انرژی

بهبود برق آبی جهانی به ضرر سوخت فسیلی می‌شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - تولید برق آبی جهانی که در سال میلادی گذشته، در نتیجه بارندگی کمتر از حد متوسط ‌در سراسر چین، آمریکای شمالی و هند، به پایین‌ترین حد خود در پنج سال اخیر سقوط کرد و به رشد مصرف سوخت‌های فسیلی و انتشار گازهای گلخانه‌ای منتهی شد، امسال بهبود خواهد یافت.

گزارش «بررسی آماری انرژی جهانی که توسط موسسه انرژی بریتانیا» منتشر شده است، نشان می‌دهد تولید برق جهانی در سال 2023، به 4240 میلیارد کیلووات ساعت رسید که در مقایسه با رکورد 4359 میلیارد کیلووات ساعت در سال 2020، کاهش داشت.
افت تولید برق آبی رکود طی سه سال گذشته، بزرگترین کاهش در تاریخ بوده و بزرگترین تولیدکنندگان جهان را وادار کرده است به نیروگاه‌های زغال سوز و گازسوز روی بیاورند تا تولید از دست رفته را جبران کنند و این اقدام، مصرف سوخت‌های فسیلی را افزایش داد.
اما بارندگی بیشتر و ذوب برف در مناطق کلیدی که با بکارگیری سریع نیروی بادی و خورشیدی همراه شده است، رشد استفاده از سوخت فسیلی را در سال 2024 محدود خواهد کرد.
تولید برق جهانی بسیار متمرکز است و دو سوم آن تنها در هفت کشور شامل چین (30 درصد)، برزیل (9 درصد)، کانادا (9 درصد)، آمریکا (6 درصد)، روسیه (5 درصد)، هند (4 درصد) و نروژ (3 درصد) صورت می‌گیرد.
بنا بر این بررسی، تولید چین در سال 2023 در مقایسه با سه سال قبل، 96 میلیارد کیلووات ساعت کاهش یافت که معادل 80 درصد از کل کاهش تولید برق آبی در سراسر جهان بود. خشکسالی طولانی‌مدت در جنوب و مرکز چین، باعث کاهش حجم آب در یانگ‌تسه و سایر سیستم‌های رودخانه‌ای شد و تولید برق را با وجود اینکه این کشور سدها و توربین‌های آبی جدیدی را راه اندازی کرد، کاهش داد.
اما همچنین در مقایسه با سه سال قبل، تولید در آمریکا (منفی 46 میلیارد کیلووات ساعت)، کانادا (منفی 22 میلیارد کیلووات ساعت)، هند (منفی 15 میلیارد کیلووات ساعت) و روسیه (منفی 15 میلیارد کیلووات ساعت) افت شدیدی داشت.
بر اساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید برق آبی در آمریکا، به کمترین میزان در 22 سال گذشته رسید، که عمدتا در نتیجه خشکسالی طولانی در سراسر کرانه غربی این کشور بود.
افزایش تولید برق آبی
با بارش باران و برف شدیدتر در اکثر مناطق تولید کننده اصلی که احتمالا باعث افزایش بی‌سابقه تولید سالانه خواهد شد، چشم انداز تولیدکنندگان برق آبی در سال جاری، امیدوارکننده‌تر به نظر می‌رسد.
بر اساس داده‌های اداره ملی آمار، تولید چین در پنج ماه نخست سال 2024 در مقایسه با مدت مشابه سال 2023، 57 میلیارد کیلووات ساعت (16 درصد) افزایش یافته است. از آن زمان، مناطق جنوبی و مرکزی با باران‌های موسمی شدیدتر از معمولی سیراب شده‌اند که هشدارهای متعددی را نسبت به وقوع سیل در یانگ تسه و دیگر سیستم‌های رودخانه‌ای به دنبال داشته است.
با توجه به اینکه فصل اصلی سیل، بیشتر در ماه‌های ژوئیه و اوت است، تولید چین در مسیر ثبت رکوردهای جدید است زیرا جریان‌های شدید آب رودخانه‌ها، این کشور را قادر می‌سازد تا از توربین‌های تازه نصب شده، استفاده کامل کند.
چین تا ماه مه سال میلادی جاری، 423 میلیون کیلووات ظرفیت تولید نصب شده، داشت که در مقایسه با 370 میلیون کیلووات در زمان اوج تولید در سال 2020، افزایش داشت. بنابراین، اگر حجم رودخانه به اندازه کافی بالا باشد، پتانسیل افزایش قابل توجهی وجود دارد.
در برزیل، برق آبی در حال حاضر، رکورد جدید 206 میلیارد کیلووات ساعت را در پنج ماه نخست سال به ثبت رسانده است که از رکورد قبلی 199 میلیارد کیلووات ساعت، فراتر رفته است.
مخازن متصل به سیستم اصلی انتقال برق جنوب شرق و میدوِست که بیشترین پتانسیل آبی کشور را تشکیل می‌دهند، آب کافی برای تولید 101 میلیارد کیلووات ساعت در پایان ژوئن ذخیره ‌کردند.
طبق داده‌های اپراتور انتقال کشور، ذخیره‌سازی از 129 میلیارد کیلووات ساعت در مدت مشابه در سال گذشته، کاهش یافته، اما بدون در نظر گرفتن سال گذشته، بالاترین میزان از سال 2012 بوده است.
تولید برق آمریکا هم در مقایسه با پایین‌ترین سطح سال گذشته، رو به بهبود گذاشته است و دولت پیش بینی می‌کند در سال میلادی جاری، 6 درصد بالاتر خواهد بود.
در چین که زغال سنگ، جایگزین اصلی آب است اما در برزیل و آمریکا، گزینه جایگزین، گاز است، بنابراین، بهبود تولید برق آبی، احتمالا مصرف سوخت فسیلی و انتشار گازهای گلخانه‌ای را محدود می‌کند.
بر اساس گزارش رویترز، اگر بهبود برق آبی به میزان قابل ملاحظه باشد و با استفاده از مزارع بادی و خورشیدی همراه باشد می‌تواند برای ایجاد اوج در سوزاندن زغال سنگ و انتشار سوخت‌های فسیلی، حداقل به طور موقت کافی باشد.
انتهای پیام


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

برگزاری دوره آموزشی در شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور

بومی‌سازی اجکتور پمپ‌های خلأ واحد گاززدایی فولاد مبارکه

ارتقاء بهره‌وری در ایستگاه‌های ریخته‌گری ذوب‌آهن در راستای افزایش تولید

مالیات هر نخ سیگار 57 تومان/ساخت ورزشگاه با مالیات سیگار

مساله آب و اهمیتی که دولت‌ها درک نکرده‌اند

رشد اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری خارجی و داخلی است/ باید نگرش تامین مالی دولتی و غیردولتی را تغییر دهیم

صندوق بین‌المللی پول چشم‌انداز اقتصادی هند و چین را افزایش داد

چهل شمع روشن در چهل منبر/ گرو نگه داشتن شمع آخر به شرط گرفتن حاجت

رونق اقتصادی مستلزم مشارکت مردم در کنار توان و ظرفیت دولتی است

خلف وعده 4 شرکت در پرداخت مرحله سوم سود سهام عدالت

نوسازی بافت‌‌های فرسوده شهری راهی موثر برای جبران کمبودهای مسکن

حمایت مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از ماشین‌آلات گیاهان دارویی

افشای بدهی‌ میلیاردی استقلال و پرسپولیس/ سرخها به خودشان بدهکارند

احداث 5 آرامستان جدید در 4 منطقه تهران

ثبت 653 هزار قرارداد رایگان اجاره مسکن در سامانه خودنویس

سهم 81 درصدی سوخت های فسیلی از ترکیب انرژی جهانی

قیمت طلا و سکه امروز 27 تیر؛ سکه 40 میلیون و 504 هزار تومان شد

چهار شرکت سود سهام عدالت را واریز نکرده‌اند

نرخ بیکاری در 26 استان تک رقمی شد

جزییات تازه از توافق انتقال گاز روسیه به ایران از زبان وزیر نفت

میلیاردی شدن جریمه پزشک‌نماها با توجه به درآمد کلان آنها به تنهایی بازدارنده نیست/ باید سطح آگاهی مردم هم افزایش یابد

گزارشی از میزان مصرف برق تابستان امسال

برگزاری مراسم های باشکوه عزاداری در تاسوعا و عاشورای حسینی

بررسی آخرین وضعیت میادین بزرگ نفت و گاز کشور در دیوان محاسبات

دیوان محاسبات به عملکرد شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی کشور رسیدگی کرد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.