یادداشت

موتور تقاضا در سامانه خودرو

فصل تجارت - مهلت ثبت‌نام در دور دوم فروش یکپارچه خودرو روز گذشته به نیمه خود رسید. این در شرایطی است که پیش‌ثبت‌نام در این مدت میلیونی شد. در مرحله دوم، خبری از محصولات ایران‌خودرو نیست. حال آنکه خودروهای بخش خصوصی حضور پررنگی دارند. «دنیای‌اقتصاد» تورم انتظاری، کاهش دستوری قیمت مونتاژی‌ها و ابهام در زمان برگزاری فروش سوم را سه محرک تقاضا می‌داند.

تغییر ریل انتظارات در بورس؟

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- پروانه کُبره : فاصله‌گرفتن از سطح روانی 3/ 2میلیون واحدی شاخص کل بورس در روز گذشته، در شرایطی که معمولا اهالی بازار سهام نسبت به انتشار عملکرد مثبت شرکت‌ها امیدوار بودند، نشان می‏دهد شرایط برای صعود پایدار شاخص، حداقل در کوتاه‌مدت فراهم نیست. عواملی نظیر تغییر انتظارات در بازارها و عقبگرد شاخص ارزی به واسطه سیگنال‌های مثبت سیاسی، وضعیت شاخص سهام را تغییر داده است.

خاستگاه نئولیبرالیسم کجاست؟

فصل تجارت - سال1938 میلادی، بیست‌وشش اقتصاددان در پاریس گردهم آمدند تا درباره آینده سرمایه‌داری و دموکراسی بحث کنند. جریانی که در تلاش بود تا با بازمفصل‌بندی لیبرالیسم، آموزه‌های جدیدی درخصوص مسائل اقتصادی مطرح کند. این مجموعه آموزه‌ها، بعدها «نئولیبرالیسم» یاد شد. نظام آموزه‌ای که همگان آن را با کشور شیلی می‌شناسند.

درد ماندگار

فصل تجارت - گفته می‌شود مالیات در سال‌جاری حدود 800هزارمیلیاردتومان و فروش نفت حدود 400هزارمیلیاردتومان درآمد خواهد داشت. بنابراین منابع عمومی 2هزار هزارمیلیاردی از کجا تامین می‌شود؟ از محل صندوق ذخیره ارزی یا فروش اسناد. این کسری بودجه را همچنان که سال گذشته داشتیم، در سال‌جاری هم خواهیم داشت و سال‌های آینده هم به همین صورت است

بودجه 1402 زیر ذره‌بین

فصل تجارت - بودجه، برنامه مالی یک‌ساله دولت و شامل واژه‌‌‌ها و ارقامی است که هزینه‌‌‌های رسیدن به اهداف معین را مشخص می‌کند. اهداف مهم بودجه عبارتند از: ارتقای کارآیی اقتصادی، ‌‌‌بهبود توزیع درآمد و ثبات‌بخشی به اقتصاد کلان.

تنها راه مهار تورم

فصل تجارت - کسری بودجه دولت درنهایت به تورم و افزایش نرخ ارز منجر خواهد شد؛ اما بحثی که وجود دارد هزینه‌‌‌هایی است که دولت ایجاد می‌کند و در جیب مردم سرشکن خواهد شد. این رویه، ‌‌‌روند طبیعی اقتصاد است و از آن گریزی نداریم. دولت‌‌‌ها نیز ممکن است بتوانند با برخی دخالت‌‌‌ها این روند را تحت‌تاثیر قرار دهند؛ اما نمی‌‌‌توانند از آن فرار کنند و تنها می‌‌‌توانند آن را به تاخیر بیندازند

شاخص راهنما در بورس تهران

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد- محمد‌فاضل نوربخش : بررسی شاخص کل و شاخص هموزن نشان می‌دهد در بازه بلندمدت، شاخص هموزن نماگر بهتری برای بازار سهام به شمار می‌آید. به عبارت دیگر، ازآنجاکه از میان 664نماد بورسی و فرابورسی تنها سه نماد «فارس»، «فولاد» و «فملی» با انحصار 16درصد ارزش کل بازار می‏توانند به راحتی روند شاخص کل را تغییر دهند. بنابراین شاخص هموزن معیار بهتری برای نمایش وضعیت بازار است.

منبع تغذیه تورم 1402

فصل تجارت - دنیای اقتصاد - صبا نوبری : کسری بودجه در اقتصاد ایران به‌دلیل رویکرد دولت در تامین آن از محل منابع بانک مرکزی و اثرگذاری بر تورم به یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های سیاستگذار بدل شده است. برآوردها نشان می‌دهد نسبت کسری بودجه1402 به منابع عمومی حدود 25 تا 35درصد خواهد بود. «دنیای‌اقتصاد» آثار و نتایج پولی این موضوع را در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی کرده است.

سنگ محک متفاوت ورود سرمایه به بورس

فصل تجارت - در سال جاری عقب‌ماندگی بازار سرمایه از سایر بازارهای موازی بسیار بیشتر از گذشته است و تا رسیدن بازار سرمایه به بازارهای موازی جای رشد زیادی وجود دارد. این امر نشان می‌دهد که هنوز پتانسیل برای رشد وجود دارد و مساله تورم در کشور هنوز در قیمت سهم‌ها به‌طور کامل منعکس نشده است.

ضرورت عقب‌نشینی بانک مرکزی از خط مقدم تجارت خارجی

فصل تجارت - یک بانک مرکزی پیشرفته اساسا به لزوم استقلال سیاست ارزی خود از سیاست تجاری دولت آگاه است و نقش خود در بازار ارز را به مدیریت نرخ ارز در راستای اجرای نظام ارزی قانونی کشور مبتنی بر ابزارهای نقدی (اسکناس و حواله)، اوراق ارزی و مشتقات ارزی محدود می‌کند و خرید ارز صادرکنندگان و توزیع آن بین واردکنندگان را بر عهده متولیان تجارت خارجی کشور قرار می‌دهد.

بسته تفکیک قیمت‌گذاری از «صمت»

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : بازوی پژوهشی اتاق ایران نقدی بر طرح تفکیک «صمت» وارد کرد و ایجاد وزارتخانه جدید را زیر سوال برد. در گزارش جدید این مرکز، پیشنهادهایی نیز مطرح شده که از جمله آن واگذاری اقدامات تصدی‌گری از دولت به اتاق‌ها و تشکل‌ها، عضویت در ستاد تنظیم بازار، سلب اختیار در حوزه مداخلات قیمتی از سازمان تعزیرات و سازمان حمایت و دادن اختیار به نهادهای تنظیم‌گر تخصصی در خصوص قواعد قیمت‌گذاری است.

خودروهای در استطاعت 10 دهک

فصل تجارت - وزارت صمت در گزارشی به سهم دهک‌های جامعه از بازار خودرو پرداخت. در این گزارش توان خرید هر یک از 10دهک جامعه در بازه قیمتی با کف 120میلیون تومان تا بالای یک‌میلیارد و 450میلیون تومان سنجش شده است. وزارت صمت در این گزارش، سه پیش‌بینی تقاضا شامل «بدبینانه»، «محتمل» و «خوش‌بینانه» را برای دهک‌های اول تا دهم در نظر گرفته است.

راهبرد اشتباه در تجارت تهران- ریاض

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران در دو گزارش جداگانه به بررسی تجارت عربستان پرداخته‌اند. در گزارش اتاق تهران میزان تجارت عربستان با کشورهای مختلف از جمله ایران بررسی شده است. اتاق بازرگانی ایران نیز درخصوص استراتژی اشتباهی که می‌تواند تجارت با ریاض را تحت تاثیر قرار دهد، تحلیلی ارائه کرده که حاکی از آن است که بدترین راهبرد در این تجارت، «زود و زیاد» خواستن است.

فایده برنامه هفتم چیست؟

فصل تجارت - در زندگی اجتماعی عملکرد به واژه‌ها و شعارها روح می‌بخشد. فی‌المثل اگر عملکرد حکومت با نص قانون همسو باشد، شعار قانون‌گرایی با مسما می‌شود و معنای مشخصی می‌یابد وگرنه به شعاری خسته‌کننده و بی‌روح بدل می‌شود که رغبتی را برنمی‌انگیزد.

چهره‌ جدید فقر در ایران

فصل تجارت - بهبود در وضعیت معیشت مردم را می‌توان هدف همه سیاست‌های اقتصاد دانست. یعنی علم اقتصاد و تمام ابزارهای سیاستگذاری در خدمت رشد اقتصادی‌ای هستند که در رفاه مردم تجلی پیدا کند و منجر به بهبود وضعیت معیشتی شود. با این اوصاف، تغییر در وضعیت رفاهی و معیشتی مردم را می‌توان شاخصی برای عملکرد مجموعه سیاست‌های اقتصادی یک کشور دانست.

روز ناکام در اتاق تهران

فصل تجارت - نخستین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در حالی برگزار شد که براساس روال معمول هر دوره، باید هیات‌رئیسه این اتاق در این نشست مشخص می‌شدند. اما با بالا گرفتن اختلافات داخلی ائتلاف برای فردا، این انتخابات به روز یکشنبه هفته آینده موکول شد. با توجه به اتفاقات روز گذشته، به نظر می‌رسد اتاق تهران با وجود کرسی‌های غالب ائتلاف، شاهد یک انتخابات جدی باشد.

کلید دیجیتالی موفقیت شرکت‌ها

فصل تجارت - نظرسنجی از 2هزار مدیر ارشد شرکت‌های برتر جهان درباره «فرجام کسب‌وکارها در عصر دیجیتال»، پیام‌های معنادار مخابره کرد. مهم‌ترین یافته این نظرسنجی، تغییر کلید ورود به بازار است؛ مشتریان امروزی، نوآوری را به برند شرکت ترجیح می‌دهند. پیش‌بینی می‌شود سه صنعت با بیشترین موج «دگرگونی دیجیتالی» مواجه شوند. دانشگاه هاروارد کاتالیزور تطبیق شرکت‌ها با عصر جدید را معرفی کرد.

حذف ضربه‌گیر بازار کار

فصل تجارت - داریوش مجد : نگاهی به آمار انتخاب رشته و ورود دانشجویان به دانشگاه‌های کشور نشان می‌دهد تمایل برای ادامه تحصیل در جوانان کاهش 50 درصدی داشته به‌طوری‌که به گفته معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد: «امروز 600 هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها داریم.»این آمار در حالی مطرح می‌شود که بر اساس گزارش ایسنا، در برخی از استان‌های کشور نرخ بیکاران تحصیل‌کرده 3 برابر بیکارانی است که تحصیلات دانشگاهی ندارند.

محافظه‌کارترین پارلمان در تاریخ ترکیه

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : المانیتور در گزارشی به بررسی ترکیب پارلمان ترکیه پرداخت و تاکید کرد که حدود 400کرسی در اختیار ناسیونالیست‌ها و محافظه‌کاران از هر دو طیف قرار گرفته است. این پایگاه خبری-تحلیلی این اتفاق را به‌عنوان تشکیل محافظه‌کارترین و ناسیونالیست‌ترین پارلمان در تاریخ مدرن ترکیه تحلیل کرد. چنین ترکیبی باعث می‌شود که سال‌های سختی پیش روی دموکراسی‌خواهان و طرفداران حقوق زنان باشد.

تجارت تهران-جاکارتا زیر ذره‌بین

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : همزمان با سفر رئیس‌جمهوری به اندونزی، تجارت تهران و جاکارتا زیرذره‌بین قرار گرفته است. سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت، تجارت ایران و اندونزی را یک‌میلیارد دلار عنوان کرده است که محصولات فولادی سهم 95درصدی از صادرات 847میلیون دلاری ایران دارد. حال به‌نظر می‌رسد با سفر رئیس‌جمهوری به اندونزی، ایران در آستانه امضای توافق‌نامه ترجیحی با این کشور قرار دارد.

مسوولیت خطیر در برابر تهران

فصل تجارت - پیروز حناچی پیشنهاد تفکیک دبیرخانه کمیسیون ماده پنج شهر تهران از شهرداری پایتخت به‌تازگی از سوی دولت و در قالب ماده‌ای از لایحه برنامه هفتم توسعه مطرح شده است. اما ریشه طرح این پیشنهاد چیست و تا چه اندازه می‌توان به اثربخش بودن آن در جلوگیری از عدول نسبت به ضوابط طرح تفصیلی تهران امیدوار بود؟

اشتغال‌زایی کشاورزی: زوال منابع طبیعی

فصل تجارت - دنیای اقتصاد: مدیر دفتر پژوهش‌های اقتصاد و توسعه اتاق مشهد درباره پیامدهای بی‌توجهی به تولید آمارمحور اشتغال در بخش کشاورزی خراسان هشدار داد. سیدمحمد بحرینیان که پژوهش های تحلیلی او در سال‌های گذشته و پس از همکاری اش با دفتر پژوهش های اتاق ایران بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است، در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران درباره تهدیدهایی که اقتصاد خراسان را با خطر مواجه کرده، هشدار داده است.

نقش «روایت» در کیمیاگری اقتصاد

فصل تجارت - در بحبوحه انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه که فضای سیاسی آن کشور را دوقطبی کرده بود، اتفاق مهم دیگری افتاد که متاسفانه از دید رسانه‌های داخلی مخفی ماند و توجه زیادی هم به آن نشد. کمال درویش، معمار اقتصاد نوین ترکیه، 6 روز قبل از انتخابات، 14 ماه مه، در 74سالگی درگذشت. کمال درویش اقتصاددان و سیاستمداری بود که سمت‌های مختلفی، از معاونت بانک جهانی گرفته تا ریاست برنامه توسعه سازمان ملل، را در اختیار داشت

صفر تا صد ارز مسافرتی

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- میکاییل زین‌الدین : سهمیه ارز مسافرتی در سال‌های اخیر همواره مورد توجه مسافران سفرهای خارجی بوده است. بانک مرکزی با مجموعه‌ای از تغییرات در فرآیند دریافت این سرفصل ارزهای خدماتی توانسته است تا حدی از میزان رانت قیمتی و تقاضای آن بکاهد. خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» با طی کردن فرآیند جدید دریافت سهمیه ارز مسافرتی به بررسی، تشریح و نقد این ساختار پرداخته است.

راه نجات از فقر مسکن

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد- نجمه رجب : رکوردزنی «فقر مسکن» این پرسش را ایجاد کرده است که «سه‌گانه شکل‌دهنده وضعیت فعلی، قابل پیش‌بینی و مهار نبود؟» نویسنده طرح جامع مسکن در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» پاسخ داد، مطالعات سال‌92، چنین وضعیتی را پیش‌بینی کرده بود. فردین یزدانی یک شرط مهار فقر مسکن را «رشد اقتصادی حداقل 5درصد» عنوان می‌کند. یک اقتصاددان نیز تبعات ادامه این وضعیت را تشریح کرد.

پول؛ تنها ریشه تورم

فصل تجارت - هرگاه صحبت از تورم و کنترل آن می‌شود، اقتصاددانان و افرادی که آشنایی اجمالی با اقتصاد دارند، بلافاصله به سراغ نظریه پولی و سردمدار آن، میلتون فریدمن می‌روند و گسترش دانش ما درباره ریشه‌های تورم را مدیون او می‌دانند. وقتی که از فریدمن در اواخر عمر او درباره تورم و نظریه او در این‌باره سوال می‌شود، به جز کارهای خود، از فرد دیگری هم نام می‌برد و نقش اساسی او را یادآور می‌شود. او رابرت لوکاس است. اقتصاددان برنده جایزه نوبل اقتصاد 1995 که چند روز پیش درگذشت

42 کاندیدا برای هیات رئیسه اتاق

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : مهلت ثبت‌نام برای کاندیداتوری هیات رئیسه اتاق ایران روز چهارشنبه مورخ 27اردیبهشت‌ماه به اتمام رسید تا شاهد انتخابات دیگری در پارلمان بخش‌خصوصی باشیم. 42کاندیدا برای 7کرسی هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران ثبت‌نام کرده‌اند و در انتظار تایید صلاحیت هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد 24اتاق شهرستان در این لیست نماینده دارند.

شارژ دستوری انبار خودروسازان

فصل تجارت - گزارش جدید پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی نشان می‌دهد پدیده دپوی خودروهای داخلی بار دیگر بروز کرده است؛ اتفاقی که ریشه آن در تداوم و تشدید قیمت‌گذاری دستوری است. طبق این گزارش، دپوی خودرو از اسفندماه سال گذشته کلید خورده و در فروردین ماه شارژ دوباره شده است. شورای رقابت قرار بود در اسفند ماه قیمت خودروها را اعلام کند.

چین و روسیه روی میز گروه 7

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد-شهلا زمانی اسکویی : رهبران گروه هفت در پارک یادبود صلح هیروشیما برای افتتاحیه رسمی اجلاس سه‌روزه گرد هم آمدند تا دو موضوع محوری را مورد بحث قرار دهند: چین و روسیه. خبرها حاکی از آن است اعضای این گروه درباره اعمال تحریم‌های سخت علیه دولت پوتین به توافق رسیده‌اند؛ ولی درباره چین اختلاف‌نظرهایی میان آنها دیده می‌شود؛ به‌ویژه که آلمان‌ها بر تداوم روابط اقتصادی و تجاری با پکن تاکید دارند.

200 شرکت خارجی در نمایشگاه نفت

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد- فرزین محمدی : بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی روز گذشته در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به‌کار کرد. در نمایشگاه امسال، 200 شرکت خارجی از 13 کشور جهان و همچنین 1500شرکت داخلی حضور دارند. معاون اول رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح این نمایشگاه از 160 میلیارد دلار پروژه در طرح‌های بالادستی، پایین‌دستی و زنجیره ارزش در حوزه انرژی خبر داد.

اخبار خواندنی

موتور تقاضا در سامانه خودرو

تغییر ریل انتظارات در بورس؟

خاستگاه نئولیبرالیسم کجاست؟

درد ماندگار

بودجه 1402 زیر ذره‌بین

تنها راه مهار تورم

شاخص راهنما در بورس تهران

منبع تغذیه تورم 1402

سنگ محک متفاوت ورود سرمایه به بورس

ضرورت عقب‌نشینی بانک مرکزی از خط مقدم تجارت خارجی

بسته تفکیک قیمت‌گذاری از «صمت»

خودروهای در استطاعت 10 دهک

راهبرد اشتباه در تجارت تهران- ریاض

فایده برنامه هفتم چیست؟

چهره‌ جدید فقر در ایران

روز ناکام در اتاق تهران

کلید دیجیتالی موفقیت شرکت‌ها

حذف ضربه‌گیر بازار کار

محافظه‌کارترین پارلمان در تاریخ ترکیه

تجارت تهران-جاکارتا زیر ذره‌بین

مسوولیت خطیر در برابر تهران

اشتغال‌زایی کشاورزی: زوال منابع طبیعی

نقش «روایت» در کیمیاگری اقتصاد

صفر تا صد ارز مسافرتی

راه نجات از فقر مسکن

پول؛ تنها ریشه تورم

42 کاندیدا برای هیات رئیسه اتاق

شارژ دستوری انبار خودروسازان

چین و روسیه روی میز گروه 7

200 شرکت خارجی در نمایشگاه نفت

بورس خودروی برقی در کشور نفتی

«خرده استرس» با شما چه می‌کند؟

آمار بانک مرکزی درباره تخصیص ارز

بلومبرگ پس‌از بازنشستگی «بلومبرگ»

پیامدهای خام‌فروشی در صنعت مس

برکناری قابل پیش‌بینی

زخم تجاری سیاست ارزی

تست بازدهی خودروی ایران و جهان

واقعیت‌های کنش دیپلماتیک آمریکا

تله سیاستی تجزیه «صمت»

تورم در لایحه ضدتورمی

منگنه واردات نهاده غذا

نگاه تشریفاتی به 20 کرسی اتاق

هنر زاکربرگ در نابودی «اعتماد»

جدول زمانی مهار تورم

داستان راستان تورم کنونی

پیام سفر سرلشکر باقری به عمان

استقلال شیشه‌ای بانک مرکزی

جاه‌طلب پیر و پیچ پرماجرا

تنظیم خودرو با فرمول «دست‌دوم»

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.