یادداشت

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : «فوربس» در گزارشی از صربستان و ارمنستان به‌عنوان مشتری‌های جدید پهپادهای ایرانی خبر داد. این موضوع می‌تواند نتایج استراتژیک قابل توجهی برای بالکان و قفقاز جنوبی داشته باشد. به‌عنوان مثال اگر صربستان هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی را خریداری کند، بلگراد می‌تواند تبدیل به بزرگ‌ترین اپراتور هواپیماهای بدون سرنشین نظامی در بالکان شود.

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فصل تجارت - استاد دانشگاه پرینستون در مجله فارن‌افرز با اشاره به رقابت قدرت‌های بزرگ به وجوه پنهان این رقابت پرداخت. از نگاه او رقابت میان آمریکا، چین و روسیه به نوعی یادآور جنگ‌های یونان و اسپارت است. در یک طرف بازیگرانی حضور دارند که علت برتری‌شان نُرم‌ها و هنجارهایی است که باعث نفوذ می‌شود. در طرف دیگر نیز دولت‌هایی که تصور می‌کنند قدرت بر پایه متغیر نظامی تعریف می‌شود.

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : منافع بلندمدت بخش خصوصی ایجاب می‌کند که برخی منافع کوتاه‌مدت را در نظر نگیرد. همچنین زنجیره موجود میان تولید و تجارت موجب همگرایی اعضای اتاق‌های بازرگانی می‌شود؛ تولیدکننده به واردات مواد اولیه نیاز دارد و صادرکننده در پاره‌ای از اوقات به هر دو. در این راستا، اتاق بازرگانی فرمولی برای حل تعارض منافع و حرکت به سمت منافع ملی دارد.

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

فصل تجارت - جعفر خیرخواهان* دیوارنگاره‌های آمبروگیو لورنزتی یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر سیینای ایتالیاست که در یکی از آنها با عنوان «اثرات حکمرانی خوب در سیینا و قلمروی آن» بازرگانان سرگرم تجارت را به همراه شهروندان خوشحال و در حال پایکوبی نشان می‌دهد. این تابلوها در تالار شهر و سالن مخصوص اعضای شورای شهر نقاشی شده است و نکته‌‌‌ای سیاسی را گوشزد می‌کند: حکمرانی خوب عامل رونق و شکوفایی اقتصادی است و چه جایی بهتر از سالن شورای شهر برای نمایش آن.

اقتصاددان‌ها برخط هستند

فصل تجارت - مستند به توییت رئیس کل اسبق بانک مرکزی، حال اقتصاد کشور خوب نیست. نرخ تورم نقطه‌ای از 7/ 34درصد به 1/ 48درصد و نرخ برابری ریال-دلار از 262هزار ریال در مقابل یک دلار به حدود350 هزار ریال افزایش یافته و این همه، در کمتر از یک سال اتفاق افتاده است و متاسفانه چشم‌اندازی از تغییری مثبت نیز در پیش‌رو نیست.

عرضه خودرو در بورس

فصل تجارت - بالاخره تلاش و پیگیری‌های فعالان بازار سرمایه نتیجه داد و شاهد عرضه هزار دستگاه خودرو 207 در بورس کالا و مچینگ در قیمتی واقعی‌تر بودیم.

نسل امروز مطالبه‌گر است

فصل تجارت - توجه به مساله جامعه نیازها و خواست‌های آن همیشه باید در اولویت باشد، اگر می‌خواهیم جامعه‌ای پویا،

نرخ ارز و بازار

فصل تجارت - زمانی که اقتصاد رشد کافی نداشته باشد و موضوع تحریم هم به آن افزوده شود، مسائلی چون کمبود درآمد،

معنای رشد پایه پولی مهرماه

فصل تجارت - روز گذشته 2 خبر در فضای عمومی کشورمان منتشر شد که به نظرم می‌توان یک خط ارتباطی خاص را میان آنها ردیابی کرد.

درگذشت گورباچف چینی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : بائو تانگ بالاترین مقام چینی بود که به خاطر اعتراضات دموکراسی‌خواهانه در میدان تیان آن من، زندانی شد؛ اعتراضاتی که در سال1989 به کشتار جمعی ختم شد. او بعدا به یک منتقد سرسخت حزب کمونیست تبدیل شد. وی در 9نوامبر در پکن درگذشت و در زمان فوت 90ساله بود. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، علت مرگ را پسر وی سرطان خون عنوان کرد. به مدت یک دهه، بائو یکی از دستیاران ارشد ژائو زیانگ، رهبر لیبرال بود که اندکی قبل از سرکوب تیان‌آن من برکنار شد.

سود سه جانبه خودروی بورسی

فصل تجارت - از ابتدای عرضه نخستین خودرو در بورس‌کالا، تاکنون 4هزار و 80دستگاه خودرو مورد معامله قرار گرفته است. مزیت این نوع عرضه در قیاس با قیمت‌گذاری دستوری این است که اولا مصرف‌کننده با قیمت کمتر و شفاف‌تری نسبت به بازار، خودرو خریداری می‌کند، ثانیا رانتی که نصیب واسطه‌گر می‌شد به خزانه خودروساز می‌رود و سوم اینکه از زیان‌دهی خودروسازان کاسته می‌شود.

لزوم احیای منطق سیاسی

فصل تجارت - دکتر روح‌اله اسلامی سیاست از جنس خبر نیست؛ چراکه خبر واقعیت را با قصد‌های مختلف بازنمایی می‌کند. حاکم شدن خبر به جای سیاست ذهن‌ها را مشوش و جنگ روایت را ایجاد می‌کند. جنگی که یارکشی می‌کند و هرگونه میانه‌روی و اعتدال را منکوب می‌سازد. سیاست از جنس امنیت نیست؛ چراکه امنیت ساختاری سلسله‌مراتبی و تابع دارد و تمام تلاش خود را برای منحل کردن مساله به‌کار می‌گیرد. سیاست از جنس قانون نیز نیست؛ چراکه قانون در شرایط عادی و اوضاع بسامان در تعادل نیروها با مشروعیت مردمی و ضمانت اجرای حکومت معنا‌دار است.

مهار تورم از طرف عرضه

فصل تجارت - اقتصاددان تورم پدیده سهل‌ و ممتنعی است. به‌عبارت دیگر، در حالی که تورم پدیده ساده و ملموسی برای عموم مردم به‌نظر می‌‌‌آید، در چارچوب علم اقتصاد، موضوع پیچیده‌‌‌ای به‌شمار می‌رود، آنچنان‌که در میان اقتصاددانان در خصوص علت بروز آن و همچنین راهکارهای مقابله با آن تفاهم کاملی وجود ندارد؛ هرچند در خصوص برخی موارد خاص، چه در توضیح علت پدیده و چه در ارائه راهکار برای حل معضل تورم، علم اقتصاد به نتایج مشخص و کارآزموده‌‌‌ای رسیده است.

صنعت خودرو و واردات

فصل تجارت - یکی از موضوعاتی که در روزهای گذشته در حوزه خودرو مطرح شده، بحث ممنوعیت واردات خودروهای فرانسوی بوده است.

3 مسیر برای مهار ابرچالش اقتصادی

فصل تجارت - اقتصاددان با وجود اینکه تاکنون در باب عوامل موثر بر ظهورتورم و تشدید آن، صحبت‌‌‌های بسیاری گفته و یادداشت‌‌‌های بسیاری نوشته شده است، اما تکرار این گفته‌‌‌ها و نوشته‌‌‌ها خالی از لطف نیست. از این نظر باید مجددا تکرار کرد که می‌توان از سه‌ناحیه نسبت به آینده وضعیت تورمی در ایران احساس خطر داشت.

بورس طلایی می‌شود؟

فصل تجارت - همساز نبودن عرضه و تقاضا در بازار سرمایه یعنی ورود سرمایه و جریان نقدینگی، دورنمای سودسازی را برای سرمایه‌گذاران با ابهام روبرو می‌کند

صنعت خودرو و واردات

فصل تجارت - یکی از موضوعاتی که در روزهای گذشته در حوزه خودرو مطرح شده، بحث ممنوعیت واردات خودروهای فرانسوی بوده است.

ثبات بورس برمی‌گردد؟

فصل تجارت - اخباری مبنی بر همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منشر شده که خود محرکی برای حفظ محدوده‌های فعلی در بازار است.

«رستم» ماندنی شد؟

فصل تجارت - خبر تغییر رستم قاسمی که در سه روز گذشته به‌صورت جدی ازسوی دولت دنبال می‌شد، به‌نظر می‌رسد که در سطحی دیگر در حال پیگیری است. طی روزهای گذشته برخی خبرها حتی حاکی از انتخاب جانشینی برای قاسمی از میان افراد نزدیک به دولت بود و در این چارچوب مذاکراتی نیز با برخی چهره‌ها انجام شده بود؛ اما فعلا تغییرات در سطوح پایین‌تر رخ خواهد داد.

حذف‌شدگان از واردات خودرو

فصل تجارت - پس از گذشت چهار سال از ممنوعیت واردات خودرو، در شرایطی ورود خارجی‌ها با دستورالعمل وزارت صمت از سرگرفته شده است که بسیاری از محصولات وارداتی پیشین، در لیست خودروهای ممنوعه قرار گرفته‌اند. برندهای خط‌خورده در لیست وزارت صمت به‌دلیل الزام به واردات تا سقف 20هزار دلار، در بازار خودروی کشور جایگاهی نخواهند داشت.

اقتصاد و جام جهانی فوتبال

فصل تجارت - با بازی قطر و اکوادور رسما جام جهانی 2022 برای جهانیان آغاز شد. با آغاز این رویداد، رسانه‌های مختلف تلاش می‌کنند

جای پای سفت چینی‌ها در بازار خودروی ایران

فصل تجارت - 1) اینکه مسوولان ایرانی اعلام کرده‌اند، شرکت‌های خودروسازی، فرانسوی قادر به حضور در بازار ایران نیستند به نظرم نوعی فرافکنی است.

امنیت سرمایه و هموطنان

فصل تجارت - به بی‌ثباتی و اغتشاش کشاندن، انتقادات و اعتراضات بانوان و جوانان ما که به تحریک و خصومت دشمنان ایران و ایرانی و جنگ رسانه‌ای گسترده آنان اتفاق می‌افتد،

خودمراقبتی چرا و چگونه

فصل تجارت - یکی از موضوعات مهم در سلامت مساله خودمراقبتی است به عبارت دیگر خودمراقبتی گام اول سلامت است

غیبت تیم ملی اقتصاد در جام جهانی قطر

فصل تجارت - جام جهانی فوتبال قطر رسما آغاز می‌شود و بسیاری از ایرانیان‌منتظرند تا عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در این مسابقات را رصد کنند.

بورس در انتظار شرایط بهتر

فصل تجارت - طی سال اخیر درخصوص بودجه و همچنین مالیات‌هایی که از شرکت‌ها گرفته می‌شد، مالیات‌های جدیدی که اضافه می‌شد،

معمای بورسی خودروسازان خصوصی

فصل تجارت - عرضه خودرو در بورس کالا یکی از مسیرهای عبور کم‌سروصدا از قیمت‌گذاری دستوری شناخته می‌شود. این در شرایطی است که خودروسازان بخش خصوصی بیش از نیمه‌دولتی‌ها از بورس استقبال کردند. واضح است که قیمت‌گذاری دستوری شامل خصوصی‌ها نمی‌شود و حاشیه بازاری نیز ندارند. «دنیای‌اقتصاد» به معمای استقبال خصوصی‌ها از بورس کالا پرداخته است.

پیام هسته‌ای روسیه از وین

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-سعیده سادات فهری : میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در وین نسبت به برگزاری مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا پیش از پایان ماه جاری میلادی ابراز امیدواری کرد. به نظر می‌رسد روسیه نمی‌خواهد با افزایش تنش ایران و غرب و احتمال فعال شدن مکانیسم ماشه، بازیگری‌اش را در قبال پرونده هسته‌ای ایران از دست بدهد و در زمینی بازی کند که زیر پایش در آن محکم نیست.

«مربی فوتبال» کارکنان باشید

فصل تجارت - «بیل کمپل» به‌عنوان محرم اسرار معروف‌ترین مدیران شرکت‌های بزرگ جهان، با مشاوره مدیریت به افرادی همچون استیو جابز و جف بزوس، «مربی دره سیلیکون» لقب گرفته است. او جمله معروفی دارد؛ «کارکنان هستند که شما را رهبر سازمانی می‌کنند.» رهبر سازمانی از نگاه کمپل، یعنی بازی در نقش «مربی فوتبال»، نه «رئیس» کارکنان. این نقش مستلزم پنج رفتار متمایز است.

رهگیری دلاری تورم مسکن

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد-هاجر شادمانی : عصر جهش قیمت در بازارها، واقعیت «تاثیرپذیری مسکن از دلار» را برخلاف تحلیل‌های دهه80 برخی کارشناسان، به‌صورت واضح اثبات کرد. اکنون نتایج یک مطالعات درباره میزان اثرپذیری ملک از نوسانات ارزی حاکی است، علاوه بر اینکه قیمت مسکن از مسیر «انتظارات تورمی»، به صعود دلار واکنش نشان می‌دهد، قیمت تمام‌شده ساخت مسکن نیز متاثر می‌شود. میزان رشد برآورد شده است.

اخبار خواندنی

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

اقتصاددان‌ها برخط هستند

عرضه خودرو در بورس

نسل امروز مطالبه‌گر است

نرخ ارز و بازار

معنای رشد پایه پولی مهرماه

درگذشت گورباچف چینی

سود سه جانبه خودروی بورسی

لزوم احیای منطق سیاسی

مهار تورم از طرف عرضه

3 مسیر برای مهار ابرچالش اقتصادی

صنعت خودرو و واردات

بورس طلایی می‌شود؟

صنعت خودرو و واردات

ثبات بورس برمی‌گردد؟

«رستم» ماندنی شد؟

حذف‌شدگان از واردات خودرو

اقتصاد و جام جهانی فوتبال

جای پای سفت چینی‌ها در بازار خودروی ایران

امنیت سرمایه و هموطنان

خودمراقبتی چرا و چگونه

غیبت تیم ملی اقتصاد در جام جهانی قطر

بورس در انتظار شرایط بهتر

معمای بورسی خودروسازان خصوصی

پیام هسته‌ای روسیه از وین

«مربی فوتبال» کارکنان باشید

رهگیری دلاری تورم مسکن

بازگشت به اصل مزیت ‏‏‌نسبی

تبعات سیاستگذاری جزیره‏‏‌ای

اصلاحات اقتصادی در ایران

تغییر روند در بورس

تبعات اقتصادی قطعنامه‌های شورای حکام

فیلترینگ واردات خودرو

بازگشت بایدن به تحریم‌های ترامپ

15 نکته اوراق ارزی

آرزوی عجیب!

خشکیدن درخت پرثمر

طلاق عاطفی در پی ازدواج اشتباه

تورم انگلیس در قله 41 ساله

جمعیت «بد مسکن»؛ چند میلیون؟

تنورهایی که «دستوری» می‌سوزند

ریسک چشمگیر برای نظام پولی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.