یادداشت

دورنمای توافق پس از سفر گروسی؛ عدم توافق با آژانس احتمال راه‌اندازی مکانیسم ماشه را بیشتر می‌کند

فصل تجارت - بر اساس اعلام محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی کشور، به زودی قرار است، گروسی مدیرکل آژانس انرژی اتمی راهی تهران شود تا به پاسخ ابهامات و پرسش‌های مد نظرش دست پیدا کند.

بیم‌ها و امیدهای بازار سهام کدام‌اند؟

فصل تجارت - به‌طور کلی بازار سهام مجموعه‌ای از بیم‌ها و امیدها را در برابر دارد. امیدهایی که دورنمایی از رشد را تصویرسازی می‌کند و بیم‌هایی که خطراتی را برای سهامداران تازه کار شکل می‌دهد.

قوانین جدید در بازار

فصل تجارت - طرحی بلندمدت در جهت تطبیق و سازگاری موضوع فعالیت فرابورس در دستور کار قرارگرفته است، یعنی متولیان سازمان در زمان روشن شدن موتور بازار و از بین رفتن نگرانی از تغییرات متأثر از اتفاقات کوچک به دنبال اصلاحات لازم هستند.

نام جدید اینترنت طبقاتی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : در حالی که ماه‌هاست کاربران با فیلترینگ گسترده دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ظاهرا طرح اینترنت طبقاتی برای اقشار خاص در حال اجراست. اخیرا نیز نامه‌هایی از سوی چند مجموعه دولتی و برخی افراد منتشر شده که نشان می‌دهد اعضای این نهادها درخواست‌هایی را برای دریافت اینترنت بدون فیلتر به وزارت ارتباطات ارسال کرده‌اند.

مشکلات اقتصادی و تزلزل در بنیان خانواده

فصل تجارت - ما نمی‌توانیم از حفظ کانون خانواده صحبت کنیم اما شرایط مطلوب برای حفظ آن را فراهم نکرده باشیم. متاسفانه این روزها جامعه ما به سمت و سویی در حال حرکت است که هر روز گسست بیشتری در نهادهای خانواده اتفاق می‌افتد.

مساله دیپلماسی انرژی کشور؛ چرا بازارهای چین، هند و پاکستان را از دست دادیم؟

فصل تجارت - مساله از دست دادن بازارهای چین، هند و پاکستان که فرض بر این است که رابطه سیاسی خوبی با ایران دارند را می‌بایست صرفاً معلول ضعف در مدیریت روابط خارجی و دیپلماسی انرژی کشور دانست که ضرورت دارد سریعاً ترمیم و پویا گردد.

مسیر بورس در سال آتی؛ از سال آینده با این بودجه بین 35 تا 50 درصد تورم خواهیم داشت

فصل تجارت - با نگاهی بر بازارهای موازی، طبق آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار ایران، رتبه اول از آن بازار کم‌ریسک مسکن در سال 1401 بوده که گواهی بر ادعاهای فوق است؛ از طرفی دیگر، عدم ایفای تعهدات بسیاری از بانک‌ها به قرارداد اعطای تسهیلات در راستای تخصیص اعتبار به کارگزاری‌ها، موجب تشدید رخوت در بازار سرمایه شده است.

چین ما را دور می‌زند

فصل تجارت - در خبرها آمده است که امریکا به دنبال فشار بر چین است تا واردات و خرید نفت از ایران را متوقف کند؛ خبری که نگرانی‌های فراوانی را در ایران ایجاد کرده است و دورنمای تیره‌ای از درآمدهای نفتی در سال آینده ارایه می‌کند.

یوروهای زبان‌بسته توزیعی در بهشت دلالان

فصل تجارت - می‌توان پیش‌بینی کرد که سوداگران حجم انبوهی از ارز توزیع شده در این طرح را به جیب می‌زنند و نهایتا التهابات در بازار باقی می‌مانند. این تجربه‌ای است که طی دهه‌های گذشته بارها تکرار شده است.

سرگیجه در معاملات ارزی

فصل تجارت - با اینکه روز گذشته سیاستگذار از حضور جدید خود در بازار آزاد و افزایش سقف عرضه ارز از 2هزار یورو به 5هزار یورو خبر داده بود، اما بررسی‌های میدانی حاکی از این است که عمده عرضه ارز با روش جدید صورت نگرفت و نرخ‌های دلار نیز برای فعالان بازار مبهم بود. پیگیری‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که بسیاری از ارکان بازار نیز از تصمیمات جدید بانک مرکزی مطلع نبودند.

هفت‌خوان تجارت دریایی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد-رضا دهقان : تجارت دریایی در یک کریدور تحریمی قرار گرفته و پیامد آن برای شرکت‌های کشتیرانی و البته صاحبان کالاهای تجاری به شکل «افزایش نامتعارف هزینه» بروز پیدا کرده است. این شرکت‌ها باید از هفت‌خوان هزینه‌ای برای تجارت دریایی عبور کنند. دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران، درباره یکی از مهم‌ترین موانع در این مسیر، به «نقل و انتقال ارز» اشاره می‌کند.

شوک داووس به رهبران اقتصادی

فصل تجارت - این دوره از اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس با دو ویژگی متفاوت برگزار شد. زمستان داووس، هر سال با برف سفیدپوش و با میزبانی چند روزه مدیران بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان، به محلی برای «همفکری اقتصادی در جهت توسعه بیشتر کسب‌وکارها» تبدیل می‌شود. امسال اما نه خبری از برف همیشگی بود و نه صحبتی از شرایط طبیعی اقتصادی.

جدال سهامداران در پیچ خطرناک

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد - مسعودکریمی : فعال شدن محدوده‌ مقاومتی پیش‌روی شاخص‌کل، عملکرد ضعیف شرکت‌ها در گزارش‌های 9ماهه، کاهش محسوس ارزش معاملات خرد، مشارکت کم در عرضه اولیه و نااطمینانی‌‌های سیاسی را می‌توان از دلایل تغییر رویکرد سرمایه‌گذاران در برهه فعلی محسوب کرد. در این میان برخی از سهامداران خرد با شناسایی سود از گردونه معاملات خارج شده‌اند.

ضرورت احتیاط در تفسیر نرخ بیکاری

فصل تجارت - برخی از دولتمردان با خوشحالی به کاهش نرخ بیکاری در تابستان 1401 به‌عنوان شاخصی مهم برای نشان‌دادن بهبود وضعیت اقتصادی کشور اشاره می‌کنند، در حالی که بررسی دقیق‌‌‌تر تحولات بازار کار در چند سال اخیر، بیانگر تداوم شرایط نامطلوب اقتصادی و بحران بازار کار است. با بررسی عملکرد بازار کار در کنار تحولات کلان اقتصادی می‌توان تصویر دقیق‌تری از وضعیت اشتغال و بیکاری به دست آورد.

تبعات اخبار ضد و نقیض در خصوص بورس

فصل تجارت - این روزها اخبار ضد و نقیضی در خصوص بازار سرمایه به گوش می‌رسد، از یک طرف موضوع عرضه خودرو در بورس باعث حرف و حدیث‌های فراوانی شده و از سوی دیگر بسیاری از سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند، تاثیر نوسانات اقتصادی اخیر بازارها در بازار سهام چگونه بازتاب پیدا می‌کند.

شرط آرامش ارزی

فصل تجارت - موضوعی که می‌تواند به بانک مرکزی در مدیریت بازار و کاهش قیمت‌ها کمک کند، بهبود وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی کشور است و وقتی در این حوزه آرامش به وجود بیاید، قطعا قیمت ارز نیز از این تغییرات مستثنی نخواهد بود.

خودرویی‌ها در بورس

فصل تجارت - در کجای دنیا با تصمیمات غلط و قیمت‌گذاری دستوری و همچنین با ایجاد رانت برای دلالان و نیز تصویب قیمت‌های کذایی، زیان‌های انباشه سنگین به صنعت خودروسازی تحمیل می‌کنند.

گمرک زیر سن بلوغ

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : مدل بلوغ گمرک دیجیتال- شاخص سازمان جهانی گمرک- مبنایی برای گزارش بازوی پژوهشی اتاق بازرگانی تهران قرار گرفته است تا به واسطه آن به بررسی وضعیت تعامل گمرکی ایران با جهان بپردازد. گمرک ایران همچنان از پذیرش سیستم جهانی گمرکات سر باز می‌زند و نتیجه آن کسب نمراتی غیرقابل قبول در زمینه شاخص‌های مختلف، از جمله شاخص تجارت فرامرزی شده است.

تفاوت حکمرانی خوب با توسعه گرا

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد-امیررضا انگجی : تجربیات توسعه اقتصادی در کشورهای صنعتی نوظهور، حکایت از آن دارد که یک استراتژی توسعه صنعتی خاص مانند اعطای امتیاز یادگیری با توجه به بستر نهادهای بومی و خاص هر کشور و توزیع قدرت سازمانی آن به‌عنوان استقرار سیاسی بر اتخاد سیاست‌ها و نهادهای خوب مانند خصوصی‌سازی، مبارزه با فساد یا اعمال حاکمیت قانون اولویت دارد.

فردا دیر است؛ دولت شرایط خطیر اقتصادی کشور را جدی نگرفته

فصل تجارت - با ارایه لایحه بودجه پیشنهادی 1402 از سوی رییس‌جمهور، مجلس کار خود را جهت بررسی و تصویب آن آغاز نموده است. اصولاً فلسفه بودجه آن است که دولت بتواند با در نظر گرفتن شرایط داخلی و خارجی کشور به اهداف اقتصادی خود دست یابد.

سیاست‌گذاری‌های جدید در بازار بورس

فصل تجارت - بازار بورس صرف نظر از جاماندگی نسبت به بازارهای موازی، ازلحاظ رفتار P/E نیز قابل توجه است. هنگامی که نرخ تورم بر محور بیش از 20 درصد است، P/E بازار می‌بایست بر محور 6/5 باشد. بر اساس گزارشات 6ماهه شرکت‌ها محور P/E حال حاضر عددی حدود 5/5 است.

معضلی به نام مهاجرت

فصل تجارت - به‌‌‌دلیل وجود بحران‌های اقتصادی، تحریم‌‌‌ها و شرایط نامطلوب اجتماعی و رفاهی در چند دهه گذشته، آمار مهاجرت دانشجویان و نخبگان ایرانی به‌‌‌طور چشمگیری افزایش یافته است.

حلقه مفقوده اقتصاد ایران

فصل تجارت - علم اقتصاد مملو از مکاتب و عقاید مختلف است که در برخی از زمینه‌ها با هم توافق دارند؛ اما در برخی موارد اختلاف نظرهای جدی‌ در بین مکاتب به چشم می‌خورد. در میان ایرانیان نیز تمام این مکاتب و عقاید حضور و ظهور دارند که توصیه‌های سیاستگذاری متعدد و متضاد در سیاستگذاری می‌کنند که در بسیاری موارد این تعدد آرا و نظرات، مهم‌ترین دلیلی است که سیاستگذار در نهایت مسیری به غیر از مسیر توصیه‌شده اقتصاددان‌ها را طی می‌کند.

اتاق‌ها و تغییر نقشه اقتصاد سیاسی

فصل تجارت - گذار از اقتصاد دولتی و دستوری در گروی وجود بخش خصوصی قوی و کارآمد است. این اما یک‌باره و از آسمان بر زمین نازل نمی‌شود و برآمده از تحولات عمیق در مناسبات و ساز و کارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و تلاش و پایمردی فعالان بخش خصوصی است.

شلیک غرب به سمت اقتصاد ایران

فصل تجارت - روابط ایران با غرب بسیار پیچیده شده است؛ روندی که سایه سنگین خود را بر بخش‌های اقتصادی، ارتباطی، اجتماعی و... ایران به جای گذاشته و بسیار هم هزینه‌ساز شده است.

قیمت گذاری دستوری جواب می دهد؟

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : اگرچه افزایش نرخ تورم و کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده، برای ایجاد رکود در بازار موثر هستند، اما قیمت‌گذاری دستوری نیز دلیل دیگری برای ایجاد اختلال در بستر تولید است. موضوعی که صنعت و شرکت‌های حوزه لوازم خانگی را درگیر خود کرده و دبیر انجمن لوازم خانگی این موضوع را آسیب بزرگی برای این صنعت عنوان کرده است.

مهاجرت اقلیمی؛ جدی‏‏‌تر از همیشه

فصل تجارت - ایران مانند دیگر کشورهای جهان با مساله تغییر اقلیم مواجه است؛ اما برخلاف بسیاری از این کشورها، فاقد برنامه‌‌‌ریزی مناسب و جامع در زمینه مقابله با اثرات این تغییرات است. توامان شدن این دو امر به همراه ضعف جدی در مدیریت منابع طبیعی و محیط‌زیست، باعث شده است تا بسیاری از اثرات سوء تغییر اقلیم که در دیگر کشورها با سازگاری و انطباق، اثرات منفی شدیدی نداشته و در حال مدیریت است، در ایران وضعیتی به‌شدت نگران‌کننده و پرآسیب داشته باشد.

درباره محدودیت اینترنت

فصل تجارت - اخیرا فردی به‌عنوان کارشناس در صدا و سیما ادعا کرده رئیس‌جمهور آمریکا همیشه یک کیف همراهش است که در آن دکمه‌هایی به اسم Kill Internet وجود دارد که اگر آنها را فشار دهد اینترنت جهان قطع می‌شود. شاید خیلی‌ها چنین حرف‌هایی را جدی نگیرند و این را هم بگذارند کنار هزاران حرف دیگری که در صدا و سیما پخش می‌شود و اساس علمی ندارد.

بررسی کلیات لایحه بودجه سال 1402 در بخش صنعت

فصل تجارت - هت‌گیری کلی لایحه بودجه سال 1402 در حمایت از تولید مشابه سال قبل بهره‌گیری از دو ابزار تامین منابع مالی و معافیت مالیاتی است. همچنین بررسی لایحه بودجه سال 1402 نشان از عدم تغییر رویکرد لایحه نسبت به سازمان‌های توسعه‌ای به‌عنوان یکی از نهادهای تسهیلگر فضای کسب‌ و کار بخش تولید است.

اخبار خواندنی

بیم‌ها و امیدهای بازار سهام کدام‌اند؟

دورنمای توافق پس از سفر گروسی؛ عدم توافق با آژانس احتمال راه‌اندازی مکانیسم ماشه را بیشتر می‌کند

قوانین جدید در بازار

نام جدید اینترنت طبقاتی

مشکلات اقتصادی و تزلزل در بنیان خانواده

مساله دیپلماسی انرژی کشور؛ چرا بازارهای چین، هند و پاکستان را از دست دادیم؟

مسیر بورس در سال آتی؛ از سال آینده با این بودجه بین 35 تا 50 درصد تورم خواهیم داشت

چین ما را دور می‌زند

یوروهای زبان‌بسته توزیعی در بهشت دلالان

سرگیجه در معاملات ارزی

هفت‌خوان تجارت دریایی

شوک داووس به رهبران اقتصادی

جدال سهامداران در پیچ خطرناک

ضرورت احتیاط در تفسیر نرخ بیکاری

تبعات اخبار ضد و نقیض در خصوص بورس

شرط آرامش ارزی

خودرویی‌ها در بورس

گمرک زیر سن بلوغ

تفاوت حکمرانی خوب با توسعه گرا

فردا دیر است؛ دولت شرایط خطیر اقتصادی کشور را جدی نگرفته

سیاست‌گذاری‌های جدید در بازار بورس

معضلی به نام مهاجرت

حلقه مفقوده اقتصاد ایران

اتاق‌ها و تغییر نقشه اقتصاد سیاسی

پرسش‌های ارزی بدون پاسخ؛ چرا این همه گزاره‌های مبهم ارزی در اقتصاد ایران وجود دارد؟

شلیک غرب به سمت اقتصاد ایران

قیمت گذاری دستوری جواب می دهد؟

مهاجرت اقلیمی؛ جدی‏‏‌تر از همیشه

درباره محدودیت اینترنت

بررسی کلیات لایحه بودجه سال 1402 در بخش صنعت

حمایت و شعارهای اقتصادی

بودجه نیاز به تحلیل ندارد

باز هم گرانی ارز و باز هم بی‌توجهی مسئولان

دلار تا کجا اوج می‌گیرد؟

ایران بهشت دلال‌ها

تاثیر بودجه روی بورس

ملاحظه‌ای بر تضمین ایفای تعهدات در مذاکرات برجام

التزام به سیاست انرژی، تنها راه‌حل معضلات بخش انرژی است

شفافیت ادامه‌دار بورس

مانع اقتصادی جنگ جدید

تکذیب تمدید برنامه ششم

آخر هفته بدون اینترنت

لباس گرم می‌پوشیم و نفس نمی‌کشیم

ظرفیت‌های بخش خصوصی ایران و ترکیه

اپیدمی مهاجرت؛ وقتی سیاست‌ها ناهمگون با الگوی زندگی اکثریت طبقه متوسط است

اقتصاد دستوری و عرضه خودرو

گاز هست ولی کم است!

2023 از لنز 50 شرکت

ایران و تنش آبی در آناتولی

برجام از دریچه اوکراین

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.