یادداشت

ماجراهای یک قتل

فصل تجارت - جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا چندی پیش در اقدامی ناباورانه اعلام کرد دولت هند در قتل یک شهروند کانادایی-هندی مشارکت داشته است. حالا هنوز این ماجرا ادامه دارد و می‌تواند روی روابط آمریکا و هند هم اثر بگذارد.

پیش‌شرط قله‌زنی «شاخص»

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : روز گذشته، بازار سهام، ششمین روز مثبت متوالی را ثبت کرد تا موج جدیدی از خوش‌بینی نسبت به تداوم این روند ایجاد شود. در روزی که شاخص کل پس از انتظار 47روزه با رشد 1.6درصدی از سطح 2.1میلیون واحد گذشت، برخی گمانه‌زنی‌ها با اشاره به سناریوی «عبور از بحران بورسی» چند متغیر مهم را به‌عنوان پیش‌شرط حرکت به سمت ارتفاعات بالاتر مطرح می‌کنند.

چرا هزینه مبادله مهم است؟

فصل تجارت - نورث از دهه‌1960 تا دهه‌1980 مهم‌ترین پیشبرد علمی خود را در مورد چگونگی تاثیر نهادهای حقوق مالکیت، قانون و سازمان سیاسی بر رشد اقتصادی انجام داد. ایده‌های نورث در مورد تغییر نهادی تقریبا همزمان با کار رونالد کوز در مورد هزینه‌های مبادله و حقوق مالکیت که درمیان عالمان اقتصاد مقبولیت یافت، توسعه پیدا کرد.

50 درصد تجهیزات صنایع دارویی دچار فرسودگی هستند

فصل تجارت - داروسازی جزو صنایعی است که باید همواره خود را با استانداردهای روز دنیا تطبیق دهد و پیشرفت دانش و تکنولوژی در آن به نحوی است که یک شرکت نمی‌تواند با تکیه بر استاندارد و تکنولوژی ثابت از بدو تاسیس، برای سالیان طولانی به فعالیت مطلوب بپردازد. این شتاب در روزآمدسازی در نظام دارویی دنیا از میزان اصلاحات در فارماکوپه‌ها و استانداردهای دارویی نیز مشخص است. در گذشته فارماکوپه‌ها معمولاً هر 4 سال یک بار ویرایش می‌شدند اما سرعت پیشرفت تکنولوژی در این حوزه به حدی رسیده است که در طول یک سال نیز فهرست‌ها و استانداردها مشمول ضمایم متعدد می‌شوند؛ یعنی میزان پیشرفت و تغییرات در حوزه دارو به حدی است که روزآمدسازی آن در کمتر از یک سال باید تجدید شود.

پیرامون تامین مالی نهضت ملی مسکن

فصل تجارت - با گذشت دو سال از شروع دولت، نیمی از وعده ساخت چهار میلیون مسکن هم اجرایی نشده است. متولیان امر برای توجیه این امر نبود تامین مالی را علت اصلی بر‌می‌شمارند و می‌گویند نظام بانکی تسهیلات خود را به اندازه کافی به این امر اختصاص نداده و در نتیجه کار ساخت انبوه مسکن پیش نرفته است. در نتیجه شیوه تنبیه شدید بانک‌ها از طریق اعمال جریمه متناسب با تسهیلاتی که پرداخت‌نشده مطرح شده است و بانک‌ها تحت فشار به این امر کشانده می‌شوند که باید بخش بیشتری از منابع خود را به تسهیلات مسکن اختصاص دهند. در ارزیابی این سیاست کافی است به دو نکته توجه کرد:

و حالا سلطان چای

فصل تجارت - شوربختانه یا خوشبختانه پس از روی کار آمدن دولت اعتدالگرای حسن روحانی در ایران حرارت مبارزه با فسادکاران اقتصادی بالا رفت و نهادهای نظارتی دست به کار شدند و شماری از افراد را به جرم فسادهای بزرگ دستگیر کردند و به آنها نام سلطان دادند.

مزایا و معایب بلیچینگ دندان (بلیچینگ برای چه افرادی مناسب است)

فصل تجارت - سفید کردن دندان‌ها از طریق بلیچینگ یکی از روش‌های ایمن و مطمئن در زمینه دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود که هیچ گونه خطری برای سلامت دندان‌ها ندارد. این روش، به شما امکان می‌دهد تا لبخند خود را زیباتر و دندان‌های خود را به رنگ سفید و درخشان ببینید.

سرمایه‌ها و فرار آن از ایران

فصل تجارت - علت خروج سرمایه‌ها از اقتصاد ایران چیست؟ کدام عوامل به فرار سرمایه‌ها در ایران دامن زده و آیا می‌توان مانع خروج سرمایه‌های اقتصادی شد؟

تراژدی شادی مسوولان به خاطر افزایش فقرا

فصل تجارت - اخیرا رییس سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم در اظهاراتی نسبت به افزایش خانوار‌های فقیر و نیازمند به پوشش کمیته امداد اظهار خوشحالی کرده و در توییتی نوشته است: «دیروز رییس پر تلاش کمیته امداد حامل اخبار نوید بخشی بودند: افزایش خانوارهای تحت پوشش به 2.37 میلیون خانوار ...» اظهاراتی که بازخوردهای منفی فراوانی در فضای عمومی کشور پیدا کرده و مورد انتقاد قرار گرفت.

چرخه کسری بودجه رشد تورم و گسترش فقر

فصل تجارت - ابهامات در خصوص بودجه 1403 و برنامه هفتم توسعه با افزایش داده‌های اطلاعاتی درباره این اسناد مهم مالی و برنامه‌ای، هر روز ابعاد و زوایای تازه‌تری پیدا می‌کند. رویکردهای مالیاتی ضد تولیدی و ضد مردمی بودجه، کسری حدودا 30درصدی، افزایش حدودا 50درصدی مالیات‌ها بدون توسعه مالیاتی، عدم تناسب میان حقوق و دستمزدها و نرخ فزاینده تورم، فقدان الگوی رشد، عدم شفافیت شرکت‌های دولتی و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی و... نگرانی‌های اقتصاددانان و اساتید دانشگاهی را در خصوص دورنمای اقتصادی کشور به‌شدت افزایش داده است.

ما از سرمایه خارجی وحشت داریم

فصل تجارت - از نگاه حاکمیت تحریم‌ها مهم‌ترین عامل کاهش سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران است. اما جعفر خیرخواهان، پژوهشگر اقتصادی می‌گوید تحریم تنها یکی از عوامل موثر بر فرار سرمایه از اقتصاد ایران است. او می‌گوید تحریم ارتباط و تعامل سازنده و مفید ما را با دنیا قطع کرد و سبب شد تصویر ایران به عنوان کشوری که می‌تواند مقصدی برای سرمایه‌گذاری باشد به بایگانی تاریخ سپرده شود. اما به عقیده این پژوهشگر اقتصادی نمی‌توان تمام علت عدم سرمایه‌گذاری در ایران را به تحریم‌ها نسبت داد و باید بخش مهمی از آن را به تفکر و ایدئولوژی حاکم بر نظام راهبری و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور مربوط دانست. بر اساس برخی گزارش‌ها در سال 2022 حدود 100 میلیارد دلار ارزش سرمایه‌های گوناگونی بوده است که از ایران خارج شده است. این آمار نشان می‌دهد نه‌تنها ما در جذب سرمایه خارجی موفق نبودیم بلکه با خروج گسترده سرمایه‌های موجودِ خودمان هم مواجه بودیم. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

نتفلیکس چگونه دنیا را فتح کرد؟

فصل تجارت - نتفلیکس سال 1998 پا به میدان گذاشت. در ابتدا نوار فیلم‌ها را تهیه می‌کرد و به دست مشتریان می‌رساند، تا این که سال 2007 در روند کار خود تغییری بزرگ ایجاد کرد و از یک سرویس سفارش پستی به یک برنامه پخش آنلاین فیلم و سریال تبدیل شد که امروزه بیش از 238 میلیون کاربر دارد.

راه فراری نیست

فصل تجارت - به گفته سرمایه‌گذاران، فعالان اقتصادی و حتی سیاست‌مداران غربی، محیط چین به هیچ وجه مناسب سرمایه‌گذاری نیست. با این‌حال، پیچیدگی اقتصاد جهانی و نقش ویژه‌ای که چین در آن بازی می‌کند، خروج از این کشور را تقریباً غیرممکن کرده‌است.

استارت‌آپ‌ها از سال 95 سرمایه جدید جذب نکرده‌اند

فصل تجارت - منبع تولید استارت‌آپ‌ها، نیروی کار است؛ نه ماشین‌آلات و تجهیزات. نیما نامداری، فعال حوزه استارت‌آپی می‌گوید مهم‌ترین مشکل بخش استارت‌آپ و صنعت دیجیتال در ایران هم این است که هم بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها یکی‌یکی در حال مهاجرتند و هم افراد شاغل در این صنعت. او تاکید می‌کند در صنعت دیجیتال اگر شما نیروی انسانی باکیفیت داشته باشید، این صنعت شکل می‌گیرد اما اگر نداشته باشید این صنعت شکل نمی‌گیرد و ضعیف می‌شود. البته این صنعت با مشکل کمبود سرمایه هم مواجه است. نامداری می‌گوید در سال‌های ابتدای دهه 90، وی‌سی‌های خارجی باعث تولد استارت‌آپ‌های بزرگ در ایران شدند اما از سال 95 به این سو استارت‌آپ‌ها سرمایه جدید جذب نکرده‌اند.

رشد اقتصادی تابستان؛ تکرار یک روند تاریخی

فصل تجارت - بر پایه گزارش اخیر مرکز آمار، رشد اقتصادی سه‌ماه تابستان امسال با نفت 7.1درصد و بدون نفت 4.2درصد بوده است. اینکه رشد تابستان 7.1درصد بوده، در مقایسه با دوره فشار حداکثری و کرونا که موجب کاهش صادرات نفت در کنار افت شدید قیمت نفت بود، یک خبر خوب است؛ ولی باید توجه کرد که در عین حال نمادی از یک تکرار در تاریخ رشد اقتصادی ایران است.

تمدید مسدودسازی تولید

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : گره ارزی تولید و تجارت کورتر شده است. درحالی‌که قرار بود در اصلاحیه جدید بخشنامه بانک مرکزی، سپرده‌گذاری ریالی بنگاه‌های متقاضی ارز حذف شود، اما این روند ادامه دارد. بنگاه‌ها در شرایطی مجبور به بلوکه کردن بخشی از سرمایه در گردش خود در حساب بانک‌ها هستند که تضمینی برای تامین ارز بعد از گذشت چندماه از مسدودسازی سپرده وجود ندارد .

جنگ اسرائیل و فلسطین، کابوس دموکرات‌ها

فصل تجارت - در دوره ریاست جمهوری ترامپ هیچ جنگی در جهان نداشتیم ولی در دوره بایدن نه تنها روسیه و اوکراین وارد جنگ شدند، بلکه اکنون درگیری اسرائیل و حماس موج جدیدی از نگرانی‌های جهانی آغاز شده‌است. این وضعیت چه تاثیری بر آینده بایدنی دارد که برای صلح آمده‌بود؟

وقتی همه خواب بودیم

فصل تجارت - بر اساس گزارش آنکتاد میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اقتصاد ایران در سال 2022 تنها 1.5 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که اقتصاد ایران برای رشد اقتصادی 8 درصدی به سالی 10 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد .

تاثیر اخبار و انتظارات بر بازار

فصل تجارت - بسیاری از اقدامات ما در طول زندگی متاثر از انتظاراتمان نسبت به آینده هستند. انتخاب محل زندگی، رشته تحصیلی، شغل، همسر و بسیاری از تصمیمات مهم دیگر در طول زندگی همگی تابع انتظارات ما نسبت به تاثیر این تصمیمات بر آینده زندگی‌مان هستند. آینده‌نگری و انتظارات آتی تاثیر بسزایی بر تصمیمات اقتصادی ما نیز دارند. مثلا تصمیم در مورد اینکه امروز پس‌انداز خود را در حساب بلندمدت در بانک سرمایه‌گذاری کنیم یا صرف خرید ملک، سکه، ارز، رمزارز یا سهام کنیم، به انتظارات آینده‌نگرمان بستگی دارد. چه عواملی بر باور، پیش‌بینی و انتظارات ما نسبت به آینده تاثیر می‌گذارند؟

نگاهی به قانون جدید بانک مرکزی

فصل تجارت - به‌نظر می‌رسد «طرح قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» به آخرین مراحل تصویب خود رسیده است و به زودی به رئیس‌جمهور برای اجرا ابلاغ خواهد شد. با این پیش زمینه، مناسب خواهد بود تا نیم‌نگاهی به برخی تغییرات به‌وجودآمده در قانون جدید بانک مرکزی در مقام مقایسه با قسمت‌های اول و دوم قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال1351 به‌عنوان مبنای قانونی فعلی تاسیس و نحوه اداره بانک مرکزی داشته باشیم تا بتوانیم ارزیابی منصفانه‌ای نسبت به دستاوردهای این قانون انجام دهیم.

ناهنجاری مالیاتی در بودجه 1403

فصل تجارت - ماجرای بودجه 1403 و برنامه هفتم توسعه، ابعاد و زوایای عجیبی پیدا کرده است. در شرایطی که دولت اعلام کرده بود، روند تصمیم‌سازی‌هایش را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که در راستای حمایت از اقشار محروم جامعه باشد، اما در عمل مخالف این وعده‌ها، سیاست‌گذاری و اجرا می‌کند.

برندگان و بازندگان واردات خودرو

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : بعد از گذشت حدود هشت ماه از ثبت نام 34 هزار متقاضی خودروی وارداتی ، تنها هزار نفر موفق به دریافت خودروی مورد نظر خود شدند.در این بین سوالی که مطرح می شود این است که برندگان و بازندگان واردات چه دسته و گروهی هستند؛ وارد کنندگان ، متقاضیان ، دست اندرکاران بازار یا بانک ها؟آنچه مشخص است به دلیل عرضه قطره‌چکانی خودروها، تنها یک برنده وجود دارد.

«دیلمان»؛ حافظ امنیت خزر

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : یک ناوشکن جنگی پیشرفته به ناوگان دریای خزر ایران اضافه شد که قادر به پرتاب موشک‌های کروز و اژدر است. ناوشکن «دیلمان» که به نوعی نسل پنج خانواده ناوشکن‌های کلاس موج محسوب می‌شود، می‌تواند بیش از 100هدف شامل شناور، پهپاد، بالگرد، زیردریایی و هواپیما را به‌طور همزمان شناسایی کند. این کشتی جنگی جدید نفوذ ایران را در آسیای مرکزی نشان می‌دهد.

‌رابطه بورس و بودجه

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : روز گذشته، در کانال تلگرام «دنیای‌اقتصاد» به اثر کسری بودجه بر بورس اشاره شد. مطابق این گزارش، رفتار سیاستگذاران در سنوات گذشته نشان می‌دهد که دولت برای تامین کسری بودجه به برخی از بازارهای مالی از جمله بورس دست‌اندازی کرده بود. بنابراین مصوبات‌ بودجه‌ای سناریوهای مختلفی در این بخش مطرح می‌کند که ممکن است بر تغییر مسیر بازار سهام اثرگذار باشد.

کرملین کم نمی‌آورد

فصل تجارت - از نقطه‌نظر بسیاری از روس‌ها، هنوز فرصت‌های اقتصادی شخصی برایشان آن قدر هست که نیازی نباشد به عرصه سیاست روسیه توجه کنند و به جایش روی زندگی خانوادگی و حرفه‌ای خود متمرکز باشند.

بانک‌ها و تامین مالی بنگاه‌ها

فصل تجارت - منابعی که بانک‌ها از سپرده‌گذاران دریافت می‌کنند به چند طریق استفاده می‌شود؛ بخشی از این سپرده به عنوان ذخیره قانونی نزد بانک مرکزی قرار می‌گیرد، بخش دیگری براساس بودجه و قانون و تحت عنوان تسهیلات تکلیفی به متقاضیان پرداخت و بخشی هم صرف تامین مالی دولت و خرید اوراق و... می‌شود. همچنین از آنجایی که بانک‌ها خود به نوعی بنگاه اقتصادی هستند و زیرمجموعه‌هایی دارند، بخشی از منابع نیز صرف تسهیلات‌دهی بانک‌ها به بنگاه‌های زیرمجموعه می‌شود.

بریکس، بیت‌کوین و معمای نظم جدید

فصل تجارت - کسی اعتقاد ندارد که یوآن چین، روبل روسیه، روپیه هند یا مجموعه‌ای از اینها بتوانند با دلار رقابت کنند و تبدیل به ارز ذخیره جهانی شوند. اما کاملاً مشخص است که بریکس قصد دارد با نهادهای بین‌المللی نزدیک به آمریکا مثل بانک جهانی و حتی سازمان ملل رقابت کند.

ارزیابی اصلاح قانون بازنشستگی

فصل تجارت - به نظر می‌رسد افزایش تدریجی سن بازنشستگی اقدام لازم و گریزناپذیری است که بالاخره نظام تصمیم‌گیری همراه با سایر کشورها به انجام آن همت گماشته است. در عین حال به نظر اینجانب تاکید بر اینکه حقوق بازنشستگی معادل 90درصد حقوق افراد شاغل باشد، می‌تواند تصمیم صحیحی نباشد. برای فهم چرایی این مساله نیازی نیست تا دکترای اکچوئری (بیمه‌سنجی) داشته باشید تا از سازوکار نظام بازنشستگی سر در بیاورید، کافی است به یک اصل بدیهی توجه کنید: به نظر شما اگر افراد زودتر خانه‌‌نشین شوند و حقوق بگیرند، کشور به توسعه می‌رسد یا اینکه افراد دیرتر به سراغ استراحت کامل بروند؟

اخبار خواندنی

ماجراهای یک قتل

پیش‌شرط قله‌زنی «شاخص»

چرا هزینه مبادله مهم است؟

50 درصد تجهیزات صنایع دارویی دچار فرسودگی هستند

پیرامون تامین مالی نهضت ملی مسکن

و حالا سلطان چای

خدمات طراحی سایت و اپلیکیشن با عصر نقره ای

مزایا و معایب بلیچینگ دندان (بلیچینگ برای چه افرادی مناسب است)

روش‌های پرداخت شهریه دانشگاه‌های کانادا از ایران

سرمایه‌ها و فرار آن از ایران

تراژدی شادی مسوولان به خاطر افزایش فقرا

چرخه کسری بودجه رشد تورم و گسترش فقر

ما از سرمایه خارجی وحشت داریم

نتفلیکس چگونه دنیا را فتح کرد؟

راه فراری نیست

استارت‌آپ‌ها از سال 95 سرمایه جدید جذب نکرده‌اند

رشد اقتصادی تابستان؛ تکرار یک روند تاریخی

تمدید مسدودسازی تولید

جنگ اسرائیل و فلسطین، کابوس دموکرات‌ها

وقتی همه خواب بودیم

تاثیر اخبار و انتظارات بر بازار

نگاهی به قانون جدید بانک مرکزی

ناهنجاری مالیاتی در بودجه 1403

برندگان و بازندگان واردات خودرو

«دیلمان»؛ حافظ امنیت خزر

‌رابطه بورس و بودجه

کرملین کم نمی‌آورد

بانک‌ها و تامین مالی بنگاه‌ها

بریکس، بیت‌کوین و معمای نظم جدید

ارزیابی اصلاح قانون بازنشستگی

انسان خردمند و انقلاب‌های صنعتی

هند پایش را روی اینترنت می‌گذارد

تعطیلات به شیوه نو

دو مانع ورود خودروی کارکرده

رقابت‌پذیری به‌جای حمایت‌گرایی

پشت پرده مالیات‌گیری فزاینده

ماراتن 90 روزه تا تخصیص ارز

الگوی سیاست پولی اثرگذار

اقتصاد، حاشیه‌ای بر متن سیاست

لایحه برنامه پنج‌ساله یا کشکول آرزوها

برنده اصلاح قیمت خودرو

سه پیش‌نیاز هوش مصنوعی

چرا بازار کار به تعادل نمی‌رسد؟

از عرش به فرش

دستانی که جادو می‌کنند

نقاط اتصال ما؛ بزرگ‌ترین دارایی ما

چرا خودرو از سکه افتاد؟

جنگ مالیاتی با تورم مسکن

صعود اتفاقی یک برند

عبرت‌هایی از سیاست پولی آمریکا

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.