اقتصادی

کالاهای ایرانی و بازار عراق

فصل تجارت - کالاهای ایرانی در بازار عراق، در سطوح مختلف و به شکلی متنوع صادر می‌شوند و ما هم در سطح دولتی و هم در سطح بخش خصوصی به این کشور صادرات داریم.

بسته‌های ارزی بی‌فایده

فصل تجارت - داستانی در اساطیر ملل غربی وجود دارد که در آن پادشاهی از 2 شیاد دعوت می‌کند تا لباسی برایش بدوزند.

چرایی خروج پاکستان از خط لوله صلح

فصل تجارت - اخیرا خبر رسید که پاکستان پس از سال‌ها، صبر و سکوت سرانجام تصمیم گرفت تا خط لوله انرژی ایران را به دلیل تداوم تحریم‌ها و fatf رها کند و مسیر دیگری را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کند.

تولید آمارهای بزک‌شده «تولید»

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : سیدمحمد بحرینیان، پژوهشگر توسعه در جلسه‌ای که به همت شاخه اقتصاد گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم درتهران برگزار شد، به بررسی ساخت صنعتی کشور پرداخت و باردیگر عدم‌اهلیت حرفه‌ای تصمیم‌گیران اقتصادی کشور را ریشه مشکلات حال حاضر معرفی کرد.

سختی «تجارت آسان» با همسایگان

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد- عاطفه چوپان : هیچ کشوری (به جز کره‌شمالی) نیست که دست کم در حرف و شعار بر اهمیت حفظ و گسترش روابط اقتصادی و تجاری با دنیا صحه نگذارد، اما کشورهای کمی امروز به غول‌های صادراتی و تجاری بدل شده‌اند و سهم بیشتری در این حوزه دارند. چین، ایالات متحده آمریکا، آلمان و ژاپن بر فراز این قله ایستاده‌اند. نگاهی به اقتصاد این کشورها به ما نشان می‌دهد که کاهش هزینه‌های تولید، بهره‌مندی از تکنولوژی روز دنیا، استفاده از نیروهای متخصص داخلی و خارجی، تولید داخلی پویا، تسهیل روابط سیاسی و به تبع آن روابط تجاری با دنیا و مواردی از این دست آنها را به این مهم رسانده است. در این میان سهم دولت‌ها چقدر بوده؟ آیا در یک اقتصاد پویا و سالم دولت یارانه‌های مختلفی به صادرات اختصاص می‌دهد و تحت عناوین و شعارهای سالانه از صادرات حمایت می‌کند یا در جایگاه خود تنها بستر مناسب را فراهم کرده و کنار می‌نشیند تا صادرکنندگان و تجار خود مسیر را پیش ببرند؟

باخت صادرات به زیرساخت

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : وضعیت نامساعد حمل‌و‌نقل کالا که همواره مورد انتقاد فعالان اقتصادی بوده، این روزها در بنادر شمالی ایران خود را نشان داده است. نبود زیرساخت‌های مناسب اعم از فنی و تجهیزاتی، درحال حاضر باخت صادرات را در بنادر شمالی هشدار می‌دهد. کالاهای صادراتی در انبارها مانده‌اند و کشتی‌های داخلی و خارجی برای حمل آن به دلایل مختلف، با چالش روبه‌رو هستند.

سیاست پولی 2023 چیست؟

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد-گروه اقتصاد بین‌الملل : اکونومیست در گزارشی، چشم‌انداز سیاست پولی را برای سال2023 ترسیم کرد. این گزارش نشان می‌دهد که سکانداران پولی چالش‌های جدی برای مهار تورم در سال آینده خواهند داشت. مطابق بررسی‌های این گزارش، اقتصادهای بزرگ و درصدر آنها آمریکا در تلاشند با اتخاذ سیاست‌های پولی مناسب تورم را کنترل کنند. موضوعی که ممکن است به‌ بهای کاهش رشد تمام شود.

تولید انگیزه با دو عبارت

فصل تجارت - تجمع بیشتری از «نیروی کار باانگیزه» در یک محیط کار به معنای سوخت بیشتر آن شرکت برای اوج‌گیری در کسب وکار است. مدیران شرکت‌ها برای چینش این معادله، نیازمند «تولید انگیزه در کارکنان» هستند. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد 10اقدام نرم توسط مدیران می‌تواند این هدف را محقق کند از جمله به‌کارگیری دو عبارت ساده و بدون هزینه در مقابل کارکنان و در مواقعی از کار.

فاکتور اعراب در معادله ایران و آمریکا

فصل تجارت - با بروز تنش در روابط ایران و اروپا که هفته گذشته با تصویب دو قطعنامه سیاسی و حقوقی در آژانس و شورای حقوق بشر رخ داد، زمینه برای قرارگیری اتحادیه اروپا در کنار آمریکا در حال شکل‌گیری است. این فضا فرصتی را برای بازیگران عربی خلیج‌فارس برای تسهیل‌گری در روابط ایران و غرب فراهم کرده است. با این حال این میانجی‌گری با محدودیت‌هایی مواجه است.

برجام قطعنامه‌ها و فصل هفتم

فصل تجارت - این روزها بسیاری از ایرانیان نگران چشم‌اندازی هستند که ممکن است در اثر صدور قطعنامه‌های آژانس علیه ایران شکل بگیرد

ناکارآمدی اقتصادی ریشه اصلی اعتراضات

فصل تجارت - فضای اعتراضی این روزهای کشور، به‌رغم اظهارنظرهای مختلف مبنی بر اینکه به جهت زیر پا گذاشتن قوانین مربوط به حجاب و ارزش‌های دینی، ناشی از حکمرانی ناصحیح چندین ساله در حوزه اقتصاد صورت گرفته است.

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : «فوربس» در گزارشی از صربستان و ارمنستان به‌عنوان مشتری‌های جدید پهپادهای ایرانی خبر داد. این موضوع می‌تواند نتایج استراتژیک قابل توجهی برای بالکان و قفقاز جنوبی داشته باشد. به‌عنوان مثال اگر صربستان هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی را خریداری کند، بلگراد می‌تواند تبدیل به بزرگ‌ترین اپراتور هواپیماهای بدون سرنشین نظامی در بالکان شود.

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فصل تجارت - استاد دانشگاه پرینستون در مجله فارن‌افرز با اشاره به رقابت قدرت‌های بزرگ به وجوه پنهان این رقابت پرداخت. از نگاه او رقابت میان آمریکا، چین و روسیه به نوعی یادآور جنگ‌های یونان و اسپارت است. در یک طرف بازیگرانی حضور دارند که علت برتری‌شان نُرم‌ها و هنجارهایی است که باعث نفوذ می‌شود. در طرف دیگر نیز دولت‌هایی که تصور می‌کنند قدرت بر پایه متغیر نظامی تعریف می‌شود.

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : منافع بلندمدت بخش خصوصی ایجاب می‌کند که برخی منافع کوتاه‌مدت را در نظر نگیرد. همچنین زنجیره موجود میان تولید و تجارت موجب همگرایی اعضای اتاق‌های بازرگانی می‌شود؛ تولیدکننده به واردات مواد اولیه نیاز دارد و صادرکننده در پاره‌ای از اوقات به هر دو. در این راستا، اتاق بازرگانی فرمولی برای حل تعارض منافع و حرکت به سمت منافع ملی دارد.

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

فصل تجارت - جعفر خیرخواهان* دیوارنگاره‌های آمبروگیو لورنزتی یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر سیینای ایتالیاست که در یکی از آنها با عنوان «اثرات حکمرانی خوب در سیینا و قلمروی آن» بازرگانان سرگرم تجارت را به همراه شهروندان خوشحال و در حال پایکوبی نشان می‌دهد. این تابلوها در تالار شهر و سالن مخصوص اعضای شورای شهر نقاشی شده است و نکته‌‌‌ای سیاسی را گوشزد می‌کند: حکمرانی خوب عامل رونق و شکوفایی اقتصادی است و چه جایی بهتر از سالن شورای شهر برای نمایش آن.

اقتصاددان‌ها برخط هستند

فصل تجارت - مستند به توییت رئیس کل اسبق بانک مرکزی، حال اقتصاد کشور خوب نیست. نرخ تورم نقطه‌ای از 7/ 34درصد به 1/ 48درصد و نرخ برابری ریال-دلار از 262هزار ریال در مقابل یک دلار به حدود350 هزار ریال افزایش یافته و این همه، در کمتر از یک سال اتفاق افتاده است و متاسفانه چشم‌اندازی از تغییری مثبت نیز در پیش‌رو نیست.

عرضه خودرو در بورس

فصل تجارت - بالاخره تلاش و پیگیری‌های فعالان بازار سرمایه نتیجه داد و شاهد عرضه هزار دستگاه خودرو 207 در بورس کالا و مچینگ در قیمتی واقعی‌تر بودیم.

نسل امروز مطالبه‌گر است

فصل تجارت - توجه به مساله جامعه نیازها و خواست‌های آن همیشه باید در اولویت باشد، اگر می‌خواهیم جامعه‌ای پویا،

نرخ ارز و بازار

فصل تجارت - زمانی که اقتصاد رشد کافی نداشته باشد و موضوع تحریم هم به آن افزوده شود، مسائلی چون کمبود درآمد،

معنای رشد پایه پولی مهرماه

فصل تجارت - روز گذشته 2 خبر در فضای عمومی کشورمان منتشر شد که به نظرم می‌توان یک خط ارتباطی خاص را میان آنها ردیابی کرد.

درگذشت گورباچف چینی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : بائو تانگ بالاترین مقام چینی بود که به خاطر اعتراضات دموکراسی‌خواهانه در میدان تیان آن من، زندانی شد؛ اعتراضاتی که در سال1989 به کشتار جمعی ختم شد. او بعدا به یک منتقد سرسخت حزب کمونیست تبدیل شد. وی در 9نوامبر در پکن درگذشت و در زمان فوت 90ساله بود. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، علت مرگ را پسر وی سرطان خون عنوان کرد. به مدت یک دهه، بائو یکی از دستیاران ارشد ژائو زیانگ، رهبر لیبرال بود که اندکی قبل از سرکوب تیان‌آن من برکنار شد.

سود سه جانبه خودروی بورسی

فصل تجارت - از ابتدای عرضه نخستین خودرو در بورس‌کالا، تاکنون 4هزار و 80دستگاه خودرو مورد معامله قرار گرفته است. مزیت این نوع عرضه در قیاس با قیمت‌گذاری دستوری این است که اولا مصرف‌کننده با قیمت کمتر و شفاف‌تری نسبت به بازار، خودرو خریداری می‌کند، ثانیا رانتی که نصیب واسطه‌گر می‌شد به خزانه خودروساز می‌رود و سوم اینکه از زیان‌دهی خودروسازان کاسته می‌شود.

لزوم احیای منطق سیاسی

فصل تجارت - دکتر روح‌اله اسلامی سیاست از جنس خبر نیست؛ چراکه خبر واقعیت را با قصد‌های مختلف بازنمایی می‌کند. حاکم شدن خبر به جای سیاست ذهن‌ها را مشوش و جنگ روایت را ایجاد می‌کند. جنگی که یارکشی می‌کند و هرگونه میانه‌روی و اعتدال را منکوب می‌سازد. سیاست از جنس امنیت نیست؛ چراکه امنیت ساختاری سلسله‌مراتبی و تابع دارد و تمام تلاش خود را برای منحل کردن مساله به‌کار می‌گیرد. سیاست از جنس قانون نیز نیست؛ چراکه قانون در شرایط عادی و اوضاع بسامان در تعادل نیروها با مشروعیت مردمی و ضمانت اجرای حکومت معنا‌دار است.

مهار تورم از طرف عرضه

فصل تجارت - اقتصاددان تورم پدیده سهل‌ و ممتنعی است. به‌عبارت دیگر، در حالی که تورم پدیده ساده و ملموسی برای عموم مردم به‌نظر می‌‌‌آید، در چارچوب علم اقتصاد، موضوع پیچیده‌‌‌ای به‌شمار می‌رود، آنچنان‌که در میان اقتصاددانان در خصوص علت بروز آن و همچنین راهکارهای مقابله با آن تفاهم کاملی وجود ندارد؛ هرچند در خصوص برخی موارد خاص، چه در توضیح علت پدیده و چه در ارائه راهکار برای حل معضل تورم، علم اقتصاد به نتایج مشخص و کارآزموده‌‌‌ای رسیده است.

صنعت خودرو و واردات

فصل تجارت - یکی از موضوعاتی که در روزهای گذشته در حوزه خودرو مطرح شده، بحث ممنوعیت واردات خودروهای فرانسوی بوده است.

3 مسیر برای مهار ابرچالش اقتصادی

فصل تجارت - اقتصاددان با وجود اینکه تاکنون در باب عوامل موثر بر ظهورتورم و تشدید آن، صحبت‌‌‌های بسیاری گفته و یادداشت‌‌‌های بسیاری نوشته شده است، اما تکرار این گفته‌‌‌ها و نوشته‌‌‌ها خالی از لطف نیست. از این نظر باید مجددا تکرار کرد که می‌توان از سه‌ناحیه نسبت به آینده وضعیت تورمی در ایران احساس خطر داشت.

بورس طلایی می‌شود؟

فصل تجارت - همساز نبودن عرضه و تقاضا در بازار سرمایه یعنی ورود سرمایه و جریان نقدینگی، دورنمای سودسازی را برای سرمایه‌گذاران با ابهام روبرو می‌کند

صنعت خودرو و واردات

فصل تجارت - یکی از موضوعاتی که در روزهای گذشته در حوزه خودرو مطرح شده، بحث ممنوعیت واردات خودروهای فرانسوی بوده است.

اخبار خواندنی

کالاهای ایرانی و بازار عراق

بسته‌های ارزی بی‌فایده

چرایی خروج پاکستان از خط لوله صلح

چند نکته درباب حمایت از کسب‌و‌کارهای دیجیتال

تولید آمارهای بزک‌شده «تولید»

سختی «تجارت آسان» با همسایگان

باخت صادرات به زیرساخت

سیاست پولی 2023 چیست؟

تولید انگیزه با دو عبارت

فاکتور اعراب در معادله ایران و آمریکا

برجام قطعنامه‌ها و فصل هفتم

ناکارآمدی اقتصادی ریشه اصلی اعتراضات

تاثیر رشد پایه پولی در سفره‌های مردم

مشتری جدید پهپادهای ایرانی

ناگفته‌های معادله آمریکا، چین و روسیه

فرمول رگولاتوری منافع در «اتاق»

فناوری جدید، فرهنگ و نهاد جدید می‌خواهد

اقتصاددان‌ها برخط هستند

عرضه خودرو در بورس

نسل امروز مطالبه‌گر است

نرخ ارز و بازار

معنای رشد پایه پولی مهرماه

درگذشت گورباچف چینی

سود سه جانبه خودروی بورسی

لزوم احیای منطق سیاسی

مهار تورم از طرف عرضه

3 مسیر برای مهار ابرچالش اقتصادی

صنعت خودرو و واردات

بورس طلایی می‌شود؟

صنعت خودرو و واردات

ثبات بورس برمی‌گردد؟

«رستم» ماندنی شد؟

حذف‌شدگان از واردات خودرو

اقتصاد و جام جهانی فوتبال

جای پای سفت چینی‌ها در بازار خودروی ایران

امنیت سرمایه و هموطنان

خودمراقبتی چرا و چگونه

غیبت تیم ملی اقتصاد در جام جهانی قطر

بورس در انتظار شرایط بهتر

معمای بورسی خودروسازان خصوصی

پیام هسته‌ای روسیه از وین

«مربی فوتبال» کارکنان باشید

رهگیری دلاری تورم مسکن

بازگشت به اصل مزیت ‏‏‌نسبی

تبعات سیاستگذاری جزیره‏‏‌ای

اصلاحات اقتصادی در ایران

تغییر روند در بورس

تبعات اقتصادی قطعنامه‌های شورای حکام

فیلترینگ واردات خودرو

بازگشت بایدن به تحریم‌های ترامپ

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.