گزارش

تاریخ امپراطوری

فصل تجارت - تاریخ مسئله‌ای پیچیده و جذاب است. مبنای ادعاهای بسیاری از کشورها و قوم‌ها و قدرت‌ها برای هر حقی که به خود نسبت می‌دهند، عمدتاً تاریخ است. دولت چین هم حالا به دنبال بازسازی تاریخ خود، برای ایجاد چهره‌ای یکپارچه است. این «بازسازی» اما شاید به قیمت پاک شدن گروه‌های زیادی از تاریخ تمام شود.

تلاش‌های گران سعودی

فصل تجارت - عربستان سعودی میلیاردها دلار را روانه صنعت خودروی برقی می‌کند تا بتواند اقتصاد خود را تا حدی تنوع ببخشد. با این‌حال هم موانعی برای رشد این صنعت در عربستان وجود دارد، هم رقبایی جدی در این مسیر قرار گرفته‌اند

کام تلخ و شیرین

فصل تجارت - شرکت‌های بزرگ آمریکایی در فصل یا همان 3ماهه سوم سال 2023 باز هم به مسیر رشد سود و حتی رکوردشکنی در این زمینه برگشته‌اند. با این‌حال، مدیران این شرکت‌ها نتوانستند این اعداد جذاب را به جذب سرمایه بیشتر تبدیل کنند. دلیل این مسئله تهدیدهایی بالقوه در ادامه مسیر است.

زخم عمیق بر پیکرده صنعت دارو

فصل تجارت - از سال 1397 تاکنون صنعت داروی کشور درگیر بحران و چالش است؛ سیاست‌های ارزی به نحوی ایجاد و اجرا می‌شوند که صنعت همواره درگیر چرخه معیوب تخصیص ارز و رفع تعهد ارزی باشد. در این بین قیمت گذاری دستوری هم کمر صنعت دارو را شکسته و سیاستگذاری های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نفس واحدهای تولید را به شماره انداخته است. علاوه بر این ها مادام که ارزش واردات مواد اولیه و محصول بیش از 20 برابر صادرات آن است، خودکفایی نود و چند درصدی‌مان با هر باد زمستانی جای خود را به کمبودهای دارو می‌دهد.

مهاجرت، تناقض اروپایی

فصل تجارت - اروپا هنوز هم راه قانونی قابل توجهی برای جذب نیروی کار مهاجر مطرح نکرده‌است و اساساً در حال مبارزه با مهاجرت غیرقانونی به خود است. از سوی دیگر این قاره نیازمند نیروی کاری است که بهتر از هرجا در بین مهاجران می‌تواند آن را پیدا کند. اروپا چه کار باید بکند تا به وضعیتی بهتر، مانند استرالیا و کانادا، برسد؟

جاودانگی در تیررس

فصل تجارت - تا کنون عمده پزشکی و علم زیست انسانی روی برطرف کردن عوامل مرگبار، مانند بیماری‌های عفونی، متمرکز بوده‌است. حالا تلاش‌هایی برای بهبود سال‌های اضافی زندگی در حال رخ دادن است که می‌تواند 100 ساله شدن را مسئله‌ای عادی و جمعیت را بیشتر کند.

سونامیِ ناامیدی

فصل تجارت - بحران مسکن چطور نقاط مختلف جهان را درنوردید؟

طول مدت بیکاری دارندگان مدارک دانشگاهی

فصل تجارت - عدم تطبیق آموزش پیامدهای منفی بسیاری به‌همراه دارد. برای نمونه، مطالعات نشان می‌دهند که کارگران دارای صلاحیت بیش از اندازه نسبت به افراد دارای وضعیت تطبیق مناسب، رضایت کمتری از شغل خود داشته که به‌نوبه خود بر بهره‌وری افراد تأثیرگذار است

بخش‌های مختلف اقتصاد چقدر رشد کردند؟

فصل تجارت - رشد بخش صنعت در بهار امسال، 3.6 درصد اعلام شده است، اما تولید با رونق فاصله دارد، بخش معدن رشد اندکی را تجربه کرده است، خدمات بالاترین سهم را در رشد اقتصادی ایران دارد و کشاورزی جایگاه همیشگی خود را در ارزش افزوده اقتصاد از دست داده است.

رد نفت در رشد اقتصادی

فصل تجارت - بازبینی رشد بخش نفت در طول دهه 90 تا سال 1401 نشان می‌دهد که بالاترین ارزش‌افزوده این بخش به قیمت پایه مربوط به ترتیب مربوط به سال‌های 1395 و 1396 در دوره گشایش‌های برجامی بوده است؛ اما در سنجش ارزش‌افزوده بخش نفت به قیمت بازار، رتبه اول همچنان به سال 1390 اختصاص دارد و سال‌های 95 و 96 بعدازآن با اختلاف از باقی سال‌ها در رتبه‌های دوم و سوم قرار می‌گیرند.

به 90 نرسیدیم

فصل تجارت - سرانه شاخص مصرف شخصی، یکی از معیارهایی است که به مقایسه شرایط جاری اقتصاد کشور با شرایط 12 سال پیش کمک می‌کند. بر اساس داده‌های بانک مرکزی به قیمت پایه سال 1395، سرانه هزینه مصرف خصوصی مردم ایران در سال 1401 معادل 9 میلیون و 50 هزار تومان بوده است

کودتای ژنرال کم‌حرف

فصل تجارت - هیاتی از نمایندگان جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا هم به نیجر رفتند اما نتوانستند حتی پایشان را از فرودگاه این کشور فراتر بگذارند. به این ترتیب هنوز کسی به‌طور مشخص نمی‌داند این ژنرال 62 ساله چه در سر دارد.

آینده‌سازان

فصل تجارت - فیلیپس در آغاز فعالیت خود متمرکز بر تولید و فروش هدفون، تلوزیون، بلندگو و... بود. طولی نکشید که نام این برند بر سر زبان‌ها افتاد اما با گذشت زمان و رشد رقبایی مانند الجی و سامسونگ، کار برای فیلیپس بسیار چالش‌برانگیز شد و به دنبال هویتی جدید برای خود می‌گشت.

چگونه می‌توان جامعه‌ای توسعه‌یافته داشت؟

فصل تجارت - چگونه می‌توان به جامعه‌ای توسعه‌یافته دست یافت و الزامات توسعه در ایران چیست؟ چقدر در این مسیر آیین گفت‌وگو می‌تواند کمک‌کننده باشد؟ پاسخ را در این مقاله بخوانید.

توسعه به سبک آمریکایی

فصل تجارت - مسیر توسعه در استان خوزستان چگونه طراحی شد؛ چه کسانی این مسیر را طراحی کردند و نتیجه آن چه شد؟ پاسخ این پرسش‌ها را در مقاله پیش ‌رو بخوانید.

همراه همیشگی

فصل تجارت - بی‌تردید، نایک به عنوان یکی از موفق‌ترین برندهای ورزشی در جهان شناخته می‌شود و موفقیت بی‌سابقه خود را مدیون کمپین‌های تبلیغاتی هدفمند و خلاقانه‌اش است که از طریق این‌ها توانسته با مشتریان خود ارتباط خوبی برقرار کند. اما چرا این کمپین‌ها تا این اندازه تاثیرگذار بودند و چگونه توانستند نایک را به یکی از برندهای نمادین تبدیل کنند؟

غروب یک ابرقدرت کشاورزی

فصل تجارت - آمریکا زمانی قدرت کشاورزی بزرگ دنیا بود و از وابستگی کشورهای دیگر به غلاتش استفاده سیاسی می‌کرد. بخوانید تا ببینید اوضاع چطور تغییر کرده و آینده قرار است چطور باشد.

انقلاب نه، کودتا آری

فصل تجارت - آفریقا در فاصله یک ماه شاهد دو کودتا بود، یکی در نیجر و دیگری در گابن. این کشورها زمان مستعمره فرانسه بودند و همین حالا هم فرانسه از آن‌ها به نوعی بهره‌برداری می‌کند. از کودتاهای آفریقایی و ارتباط آن با فرانسه چه باید بدانیم؟ اکونومیست توضیح داده است.

پیروزی روغن زیتون

فصل تجارت - اسپانیا به صورت معمول بیش از پنجاه درصد از روغن زیتون موجود در بازارهای جهان را تولید می‌کرد و سالانه 1.2 میلیون تن تولید داشت. اما در دو سال اخیر، چندین موج گرمای شدید باعث شده که تولید روغن زیتون به سالانه 600 هزار تن کاهش یابد

یک عکس تاریخی

فصل تجارت - عکس بازداشت که با عنوان ماگ‌شات در زبان انگلیسی شناخته می‌شود، همان تصویری است که به صورت تمام‌رخ و نیم‌رخ از متهم گرفته می‌شود. دونالد ترامپ بالاخره در فرایند دادگاه‌هایش طعمه این عکس شد. اما آینده این عکس چه خواهد شد؟

بلوغ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در عربستان

فصل تجارت - این روزها عربستان مسیر تحول و پیشرفت اقتصادی را طی می‌کند و برخی معتقدند این جامعه سنتی، در مسیر تحول دوام نخواهد آورد. جامعه عربستان چه شباهت‌ها و چه تفاوت‌هایی با نظام پادشاهی ایران دارد؟ این مقاله را بخوانید.

نظام حقوقی ایران درباره رمزارزها

فصل تجارت - چه موانعی در راه دادرسی جرایم حوزه‌ی رمزارز وجود دارد؟ چگونه می‌توان این موانع را رفع کرد؟ و آیا قانون‌گذاری کیفری در خصوص رمزارزها نیاز است؟ در ایران تا چه حد قانون‌گذاری در این خصوص صورت پذیرفته است؟ پاسخ این پرسش‌ها را در این مقاله بخوانید.

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.