روزنامه های اقتصادی

نشانه‌های بازگشت

فصل تجارت - نیما نامداری * انتخابات پدیده پیچیده‌ای است و رفتار بازیگران این پدیده یعنی مردم و حاکمیت را نمی‌شود به سادگی پیش‌بینی کرد. ضمن اینکه نه مردم و نه حاکمیت، لزوماً موجودیت‌های منسجم و هم‌بسته‌ و یکپارچه‌ای نیستند. اما برای اینکه این پدیده قابل تحلیل شود، ناچاریم بازیگران آن را ساده‌سازی کنیم.

نبایدهای دولت آینده

فصل تجارت - پویا جبل‌عاملی * از منظر بسیاری از اقتصاددانان، دولت‌ها به جای آنکه بخواهند کاری برای اقتصاد انجام دهند، اگر کارهایی را انجام ندهند،‌ برای کشور و مردم بسی سودمندتر خواهند بود. اما این نبایدها چیست؟

گسل اجاره تهران-حومه

فصل تجارت - جریان مهاجرت مستاجرهای تهران به دو نقطه از حومه پایتخت، به دو دلیل رو به افزایش است. گزارش میدانی و بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» از حرکت محسوس اجاره‌نشین‌ها به پرند و پردیس حاکی است، «گسل بزرگ اجاره‌بها بین تهران و اطراف تهران» و همچنین «سهم پایین هزینه ماهانه اجاره در سبد خانوارهای حومه‌نشین نسبت به تهرانی‌ها» باعث این جابه‌جایی شده است. اجاره‌بها در حومه برای تمدیدی‌ها زیر 30درصد و برای قراردادهای جدید زیر 40درصد افزایش پیدا کرده است. از بازار اجاره پرند و پردیس 12پیام مخابره شده است.

کف مشارکت در انتخابات

فصل تجارت - عباس عبدی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر درگفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اشاره به نتایج یک نظرسنجی درباره میزان مشارکت تهرانی‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری از ایجاد موج مشارکت خفته در انتخابات خبر داد و تاکید کرد: اگر افراد مردد به رای‌دهندگان اضافه شوند جمعیت قابل توجهی نسبت به گذشته در انتخابات مشارکت خواهند کرد. براساس برآورد عبدی، میزان مشارکت از 55درصد کمتر نخواهد بود. او در عین حال ابراز امیدواری کرد مرددها برای مشارکت در انتخابات قانع شوند.

تحلیل اقتصادی انتخابات

فصل تجارت - محمد طاهری: انتخابات ریاست‌جمهوری را می‌شود شبیه یک بازار موقتی دانست که در یک دوره زمانی خاص ایجاد می‌شود. در این بازار میان مردم و سیاستمداران، مبادله شعار و رای صورت می‌گیرد. این انتخابات به نوعی مبادله مطلوبیت میان جامعه و سیاستمداران است. مکان تشکیل بازار انتخابات ریاست‌جمهوری، تمامیت ارضی کشور است. مردم سمت تقاضا را شکل می‌دهند و نامزدهای انتخابات هم در سمت عرضه می‌ایستند. قیمت در این بازار، هزینه‌ای است که مردم حاضرند برای انتخاب نامزد مطلوب خود به صورت رای بپردازند. حضور فرد در انتخابات بر مبنای عقلانیت و تحلیل هزینه-فایده انجام می‌شود. یعنی رای‌دهنده، به فردی رای می‌دهد که او را به بالاترین مطلوبیت رهنمون کند. این فرآیند، صرفاً پولی و مادی یا اجتماعی نیست، بلکه میزان رضایت خاطر فرد در ازای شرکت در فرآیند انتخاب است.

مزرعه اشتغال‌زایی

فصل تجارت - یکی از موضوعاتی که می‌تواند در برنامه‌های انتخاباتی مورد بحث قرار گیرد، سیاست‌های نامزدها درباره اشتغال‌زایی است. «دنیای‌اقتصاد» در یک گزارش به بررسی عملکرد بازار کار در دولت‌های قبل پرداخته است. به نظر می‌رسد با توجه به ابهام درخصوص مقایسه اشتغال با معیار نرخ بیکاری می‌توان این عملکرد را بر اساس شاخص‌هایی مانند نسبت اشتغال به جمعیت، ساده‌سازی کرد. بر اساس این شاخص، بهترین عملکرد در دوره دولت اصلاحات رقم خورده است؛ اما راز افزایش اشتغال در جوامع توسعه‌یافته چیست و در چه بستری می‌توان تولید اشتغال کرد؟ از نگاه کارشناسان، بیشترین اشتغال‌زایی در بنگاه‌های کوچک و متوسط رقم می‌خورد. در سال‌های گذشته تحریم‌ها و پاندمی کرونا، در کنار محدودیت‌های فضای مجازی اثر منفی در بازار کار به‌ویژه در بخش زنان گذاشته است. در این شرایط ثبات اقتصادی، بهبود فضای کسب‌وکار، بهبود وضعیت اینترنت و توسعه پلتفرم‌های مجازی در بازار کار و مشارکت با اقتصادهای جهان می‌تواند عملکرد دولت چهاردهم در بازار کار را ارتقا دهد.

حمایت عربستان از بازار طلا

فصل تجارت - با اتمام قرارداد نفتی آمریکا و عربستان، برخی از کارشناسان اظهار کردند که این کشور مسیر سیاستی چین را مبنی بر کاهش وابستگی‌ها به دلار آمریکا در پیش خواهد گرفت و برای سرمایه‌گذاری به بازارهای جهانی پناه خواهد آورد. در صورت وقوع این ادعا، باید در انتظار رکوردشکنی‌های جدید از سوی رمزارزها به خصوص بیت‌کوین و همچنین طلای جهانی بود.

سامانه‌ای که مانع تجارت است

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-سید سجاد موسوی : شاید در هیچ کشوری به اندازه کشور ما قوانین و دستورالعمل‌های فاقد کارآیی وجود نداشته باشد؛ در واقع بسیاری از قوانین نه تنها گرهی از مشکلات باز نمی‌کنند، بلکه خود تبدیل به سرعت‌گیر توسعه می‌شوند؛ حالا این روزها قصه سامانه جامع تجارت و مشکلات عجیب و غریب آن نقل محافل شده و تمامی صنایع را درگیر کرده است؛ از یکسو صنعتگران به کرات اعلام کرده‌اند که این سامانه در اغلب ساعات دچار اختلال است و هیچ کس پاسخگوی مشکلات این سامانه نیست و از سوی دیگر قوانینی که از طریق سامانه به اطلاع کاربران می‌رسند، در برخی مواقع آنقدر ضعیف و غیر‌قابل کارشناسی هستند که بین ابلاغ و ملغی شدنشان فقط 24 ساعت فاصله است که از جمله این موارد می‌توان به دستورالعمل یک‌شبه ممنوعیت ثبت‌سفارش به بازرگانان تا اطلاع ثانوی اشاره کرد؛ اتفاقی که به خاطر ایجاد جو روانی ظرف 24 ساعت قیمت کالاها و تجهیزات را برای تولیدکنندگان تا 20‌درصد افزایش داد.

جامعه‌شناسی چشم‌انداز ایران

فصل تجارت - آیا آمارهایی چون رشد خودکشی، افزایش آسیب‌های اجتماعی، رشد طلاق و بحران‌های محیط‌زیستی، از دست رفتن آب‌های زیرزمینی، بالارفتن فرونشست‌ها و... باعث فروپاشی اجتماعی ایران می‌شود؟ سیامک زند رضوی، جامعه‌شناس می‌گوید: مفهوم فروپاشی از نظر من مطلقا درست نیست.

دوئل انتخاباتی با سلاح ارزی

فصل تجارت - یکی از برگ‌های برنده نامزدهای ریاست‌جمهوری یک ایده شفاف و قابل اجرا برای سامان‌دهی سیاست ارزی است. پیش‌تر رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده بود که اقتصاد ایران با 7نرخ ارز فعالیت می‌کند. کدام رئیس‌جمهوری توانایی عبور از نرخ‌های متعدد ارزی و حرکت به سمت یکسان‌سازی را دارد؟

برنده پنهان پول‌های بورسی

فصل تجارت - بررسی آمار و ارقام از ابتدای سال جاری نشان می‏دهد 10هزار و 819میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است. در مقابل، 10هزار و 149میلیارد تومان پول نیز وارد صندوق‌های طلا و صندوق‌های درآمد ثابت شده است.

آزادراه تجارت در دولت آینده

فصل تجارت - آزادی ایران از حصار تحریم‌ها، پایان قیمت‌گذاری دستوری در بازارها و کاهش تدریجی سهم دولت در اقتصاد، مهم‌ترین گام‌هایی هستند که دولت چهاردهم باید برای رسیدن به توسعه اقتصادی اتخاذ کند. بدون این قدم‌های حیاتی، حتی رشد اقتصادی بلندمدت پایدار ممکن نیست. بخش خصوصی کشور به‌دلیل تحریم‌ها و این مداخلات زمین‌گیر شده است و دولت چهاردهم باید زمینه را برای تجدید حیات بخش‌ خصوصی در کشور فراهم کند. نباید فراموش شود که بخش‌ خصوصی موتور رشد اقتصاد در هر کشوری است.

تغییر فرم سیمای انتخابات

فصل تجارت - صدا و سیما در چهاردهمین دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری از سبک و سیاق جدیدی ازمناظره‌ها و برنامه‌های انتخاباتی رونمایی کرده است. دراین سبک جدید با عنوان میزگرد برای نخستین‌بار هر نامزد می‌تواند با 2مشاور خود شرکت کند. در سوی مقابل نیز سه کارشناس با تفکرات مختلف در مقابل نامزدها می‌نشینند و سوال‌های خود را با نامزد انتخابات در میان می‌گذارند. سبکی تازه که تاکنون بازخوردهای مثبتی داشته است. میزگردهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو روز گذشته از جمله این برنامه‌هاست که فضای مجازی را تحت تاثیر خود قرار داده است.

منوی مسکن 5 نامزد

فصل تجارت - نگاه نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، به غیر از یک نفر از کاندیداها، نسبت به «یکی از مهم‌ترین مسائل اقتصادی خانوارها، یعنی تامین مسکن» از اظهارنظرهای آنها و همچنین اعضای ستادهای انتخاباتی‌شان مشخص شد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» از آنچه محمدباقر قالیباف، مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی و همچنین امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی درنظر دارند برای خانه‌اولی‌ها انجام دهند، نشان می‌دهد دو کاندیدا با مداخله مستقیم دولت در مسکن‌سازی به شیوه‌هایی که از دهه80 روی زمین‌های دولتی پیاده شد، زاویه دارند. یکی از این دو کاملا مخالف مسکن‌سازی دولتی است و دیگری، مدل منتهی به تولید خوابگاه روی زمین‌های 99ساله به جای ساخت خانه را قبول ندارد. با این حال پیش‌بینی می‌شود «اجاره به شرط تملیک برای خانه‌دارشدن» توسط یکی از آن دو نامزد درصورتی‌که به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شود، به اجرا دربیاید. دو نامزد دیگر اما قصد دارند طرح دولتی ساخت انبوه مسکن را به پشتوانه ماده‌ای از برنامه هفتم با قدرت پیش ببرند. یک نامزد دیگر انتخابات، قصد «کاهش قیمت از طریق کاهش هزینه‌های ساخت» را دارد. دو خلأ عمده در منوی مسکن نامزدها شامل «نحوه مهار محرک‌های بیرونی تورم مسکن» و «چگونگی رونق بخش مسکن در دل شهرها (بافت‌های فرسوده)» می‌شود.

رقابت بورس تگزاس با نیویورک

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-محدثه علیزاده : به گفته وال‏‏‌استریت ژورنال، بورس تگزاس رقیبی چالشی برای بورس نیویورک محسوب می‌شود. این بورس در صورت موفقیت، نه‌تنها تهدیدی جدی برای بورس نیویورک و نزدک به شمار می‌رود، بلکه با جذب فعالان وال‏‏‌استریت، عایدی مالیاتی ایالت نیویورک را نیز به خطر می‏‏‌اندازد. به‌نظر می‌رسد تصور غلط هیات‌مدیره بورس نیویورک از انحصار دائم این بازار در آمریکا و تلاش آنها برای تحمیل سیاست‏‏‌های چپ‌گرایانه خود به شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران، نارضایتی‏‏‌های بسیاری به وجود آورده است که زمینه‏‏‌ساز اصلی به وجود آمدن رقیبی بورسی در تگزاس محسوب می‌شود.

ترمیم شکاف دلار آزاد و مبادله‌ای

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-میکائیل زین‌الدین : به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی در حال تلاش برای نزدیک کردن نرخ‌های رسمی و غیررسمی به یکدیگر است. در حالی که دلار بازار آزاد پس از اتمام روز‌های نوسانی انتهای فروردین با سقوط به کریدور 57 تا 60 هزار تومانی، بازه نوسان خود در این محدوده را کوچک و کوچک‌تر می‌کند، نرخ دلار رسمی در روندی آهسته و پیوسته درحال رشد است.

نگرانی از تغییر قانون تجارت

فصل تجارت - در یازدهمین نشست کمیسیون تسهیل و توسعه تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، درباره نگرانی‏های تغییر قانون تجارت بحث شد. طبق نظر کارشناسان اتاق، مغایرت‌هایی بین لوایح قانون تجارت با سیاست‌های کلی نظام و حتی مغایرت‌هایی با قانون اساسی و قوانین شرعی وجود دارد.

بازی خطرناک ارزی

فصل تجارت - تجربه کشورهای دیگر درخصوص مهار تورم به ما چه می‌آموزد؟ آیا استفاده از نوعی سیاست پولی مبتنی بر هدف‌گذاری نرخ ارز کاری قابل اتکا برای مهار تورم است یا یک قمار بزرگ است؟ ما برای پاسخ به این پرسش به سراغ مقاله‌ معروف فردریک میشکین رفته‌ایم.

عملکرد اقتصادی دولت‌ها به روایت بانک مرکزی

فصل تجارت - بانک مرکزی به گزارش «دنیای‌اقتصاد» که در تاریخ 19خردادماه سال جاری با عنوان «نمره اقتصادی پاستورنشینان» منتشر شده بود، پاسخ داد. به گفته بانک مرکزی، متغیرهای اقتصاد کلان در دولت‌های مختلف مستلزم آن است که شرایط و عوامل محیطی و برون‌زای اقتصاد در دوره‌های مختلف در وضعیت مشابهی قرار داشته باشد.

دلبری نامزدها با خودرو

فصل تجارت - با آغاز رقابت انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری چهاردهم «خودرو» جایگاه ویژه‌ای در ادبیات 6نامزد منتخب پیدا کرده است. به‌دلیل جایگاه خاص نزد شهروندان ،«خودرو» سوژه‌ای همواره داغ در جامعه است و نامزدهای ریاست‌جمهوری نیز در تبلیغات خود با این کلیدواژه از افکار عمومی دلبری می‌کنند. مرور مواضع خودرویی نامزدهای ریاست‌جمهوری چهاردهم، از اختلاف نظر آنها بر سر مساله واردات خودرو و حمایت صرف از تولید داخل حکایت می‌کند. با این حال نامزدها در مسائلی مانند حذف قیمت دستوری مواضع نسبتا مشترکی دارند.

فیلتر فوتبالی شفافیت

فصل تجارت - پرونده تخلفات باشگاه مس‌رفسنجان مهم‌ترین اتفاق این روزهای فوتبال ایران است. بعد از بازداشت چند نفر از ارکان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در بحث فسادهای رخ‌داده در این باشگاه، حالا احتمال سقوط نماینده رفسنجان به لیگ یک مطرح شده‌است. اتفاقات حادث‏‏‏‏‌شده این‌چنینی و فسادهایی که در دل نهادهای مختلف از شرکت‌های خصوصی گرفته تا باشگاه‏‏‏‏‌های فوتبال رخ می‌دهد، همگان را به این نتیجه می‌رساند که فقدان شفافیت سبب می‌شود تا در زمینه‏‏‏‏‌های مختلف، فسادهای گوناگونی شکل بگیرد. ورود سهام شرکت‌ها و باشگاه‏‏‏‏‌ها به بازار سرمایه موجب ارتقای شفافیت می‌شود و از وقوع رخدادهای این‌چنینی جلوگیری می‌کند.

هشدار ریزش رشد اقتصادی

فصل تجارت - بانک جهانی به تازگی گزارش خود را با عنوان چشم‌انداز اقتصاد جهانی منتشر کرده است. طبق این گزارش، پیش‌بینی این نهاد از رشد اقتصادی ایران در سال1403 با نیم واحد درصد کاهش برابر با 3.2درصد اعلام شده است. همزمان با انتشار آمارهای رشد اقتصادی سال1402 «دنیای‌اقتصاد» به بررسی این آمارها در یک گزارش پرداخت. آمارها حاکی از آن است که رشد اقتصادی کشور در سال1402 برابر با 5.7درصد بوده که حدود نیمی از این رشد به بخش نفت و گاز مربوط است. در چنین شرایطی و با توجه به محدودیت سقف صادرات و تولید نفت ایران به نظر می‌رسد این وضعیت رشد هشدارآمیز است. به گفته اقتصاددانان، برای تحقق رشد اقتصادی 8درصدی متناسب با برنامه هفتم توسعه، کشور نیازمند سطح بالایی از رشد سرمایه‌گذاری است. با این حال آمارها حاکی از فاصله زیاد رشد سرمایه‌گذاری با این میزان و چشم‌انداز پر ابهام رشد اقتصادی کشور در سال‌های آینده است.

مزایای پرورش کنجکاوی در کارکنان

فصل تجارت - نویسنده: Louise Muhdi مترجم: مهدی نیکوئی شرکت‌ها به تدریج در حال کشف اهمیت پرورش کنجکاوی بین کارکنانشان هستند. با این حال، تعداد انگشت‏‏‌شماری از آنها درک خوبی از شیوه تقویت، نهادینه ساختن و استفاده گسترده از کنجکاوی در سطح سازمان خود دارند. در این مقاله، تلاش داریم تا رویکردی عملی و انسان‏‏‌محور برای مدیران معرفی کنیم که از طریق آن بتوانند طرحی برای گسترش و استفاده از کنجکاوی در سازمان خود داشته باشند.

حذف سهم پیام‌رسان‌های خارجی از تجارت الکترونیک 1402؟

فصل تجارت - مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در نشست خبری گزارش وضعیت تجارت الکترونیک در سال 1402 را ارائه کرد. طبق این گزارش ارزش و تعداد معاملات این حوزه در سال گذشته به‌ترتیب معادل 74 و 31 درصد رشد داشته است. در حالی‌که این گزارش بیانگر انجام 3188 هزار میلیارد تومان معامله در تجارت الکترونیک است، اما در آن به سهم پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی از این میزان معامله اشاره نشده است. این در حالی است که گزارش اخیر دیتاک نشان‌دهنده گردش مالی 70هزار میلیاردی بازار خرده‌فروشی (فروشگاه‌های فعال درشبکه‌های اجتماعی) است.

هوش مصنوعی؛ پل‏‏‌ نوین توسعه

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-فاطمه صالحی : در دنیای امروز، نوآوری فناورانه به‌عنوان موتور محرکه رشد اقتصادی و توسعه اجتماعی شناخته می‌شود؛ اما توزیع این نوآوری‏‏‌ها به‌شدت نامتوازن است، به طوری که بخش عمده‏‏‌ای از آن در مراکز شهری پیشرفته و ثروتمند متمرکز شده است. این نوع تمرکز جغرافیایی، شکاف عمیقی بین مناطق توسعه‏‏‌یافته و کمتر توسعه‏‏‌یافته ایجاد کرده است. پژوهش جدیدی که توسط آندرس رودریگز-پوز و ژوئینگ یو انجام شده است، نشان می‌دهد که چین با استفاده از هوش مصنوعی (AI) و روباتیک، در حال یافتن راهی نوآورانه برای پر کردن این شکاف است.

بوی بهبود از اوضاع کشاورزی

فصل تجارت - وزیر جهادکشاورزی، محمدعلی نیکبخت در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای‌اسلامی، گزارشی درباره وضعیت تولید و صادرات محصولات کشاورزی ارائه کرد.

آوار بیمه بر سر صنعت ساختمان

فصل تجارت - پژمان جوزی * بی‌تردید دریافت مالیات از سوی سیستم اجرایی و پرداخت آن از طرف شهروندان از دستاوردهای مهم تاریخ بشری است که به رشد و پویایی جامعه کمک می‌کند. اینکه انسان‌‌‌ها از قرن دوم یا سوم قبل از میلاد هم مجبور به پرداخت خراج یا مالیات امروزه بودند، موضوعی است که تاریخ به آن اشاره‌‌‌های آشکار دارد.

سال زیان کارگزاری‌ها

فصل تجارت - در شرایط رکودی بازار سهام، کارگزاری‌ها به‌عنوان یک صنعت تک‌محصولی که تنها منبع درآمدشان از محل کارمزد معاملات است، دچار زیان می‌شوند. این در حالی است که در دنیا برای این صنعت منابع مختلف درآمدی تعریف شده است و کارمزدی کمتر از ایران دارند.

تکذیب منتفی‌شدن ویکند 2روزه

فصل تجارت - رئیس اتاق بازرگانی تهران روز گذشته خبر داد که نظر هیات عالی نظارت نه تنها مخالفت با تعطیلی شنبه که اساسا مخالف با افزایش تعطیلات آخرهفته بود. در این هیات مورد تاکید قرار گرفت که پنج‌شنبه هم جزئی از تعطیلات رسمی کشور نیست؛ اما نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» این خبر را تکذیب کردند.

دومین قطعنامه آتش‌بس

فصل تجارت - شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه طرح آتش‌بس مورد حمایت آمریکا برای نوار غزه را تصویب کرد. این مساله به فشار بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ افزود. در 25مارس نیز قطعنامه‌ای که خواهان آتش‌بس در رمضان شده بود، به تصویب رسیده بود.

اخبار خواندنی

نشانه‌های بازگشت

نبایدهای دولت آینده

گسل اجاره تهران-حومه

کف مشارکت در انتخابات

تحلیل اقتصادی انتخابات

مزرعه اشتغال‌زایی

حمایت عربستان از بازار طلا

سامانه‌ای که مانع تجارت است

جامعه‌شناسی چشم‌انداز ایران

دوئل انتخاباتی با سلاح ارزی

برنده پنهان پول‌های بورسی

آزادراه تجارت در دولت آینده

تغییر فرم سیمای انتخابات

منوی مسکن 5 نامزد

رقابت بورس تگزاس با نیویورک

ترمیم شکاف دلار آزاد و مبادله‌ای

نگرانی از تغییر قانون تجارت

بازی خطرناک ارزی

عملکرد اقتصادی دولت‌ها به روایت بانک مرکزی

دلبری نامزدها با خودرو

فیلتر فوتبالی شفافیت

هشدار ریزش رشد اقتصادی

مزایای پرورش کنجکاوی در کارکنان

حذف سهم پیام‌رسان‌های خارجی از تجارت الکترونیک 1402؟

هوش مصنوعی؛ پل‏‏‌ نوین توسعه

بوی بهبود از اوضاع کشاورزی

آوار بیمه بر سر صنعت ساختمان

سال زیان کارگزاری‌ها

تکذیب منتفی‌شدن ویکند 2روزه

دومین قطعنامه آتش‌بس

شتاب ارزی به واردات خودرو

راز ماندگاری حباب سکه

فقط به چشم‌هایت اعتماد کن!

کمبود داده، رشد هوش مصنوعی را متوقف می‌کند؟

سیاست ارزی در خدمت صادرات؟

2 ویژگی پاستورنشینی

قیمت دوم خودروهای وارداتی

بورس‌بازی با الگوی بازی

بیگانگی رشد با تورم

بی‏‏‌داده به بی‏‏‌راهه

جنجال آلبوم‌های قبله‌عالم

پمپاژ نفتی به چین

پادزهر محله‏‏‌های برچسب‏‏‌دار

آیا کارآفرینی برای همه مناسب است؟

رفع ابهامات در مورد چرخه بازگشت مجدد و فروش کالاهای فاقد ثبت سفارش

روز‌های خلوت بازار ارز

سرقت خیابان در تهران

کام تلخ مؤدیان مالیاتی

دو پیام انتخاب عمومی

نیم‌قرن تولید بدون بهره‌وری

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.