روزنامه های اقتصادی

مختصات بازار شب عید مسکن

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد: بازار شب عید معاملات مسکن شهر تهران بر اساس مشخصات تازه‌‌‌ترین آپارتمان‌‌‌های عرضه‌شده به این بازار با تنوع نسبتا مناسبی از فایل فروش همراه است. با این حال تازه‌‌‌ترین تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» از وضعیت معاملات مسکن در ماه پایانی سال‌جاری- اسفند1402- نشان‌دهنده رکود خرید‌وفروش در این بازار است.

اروپا برای دفاع از خود آماده است؟

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد – گروه اقتصاد بین‌الملل : اکونومیست در سرمقاله خود به ضعف اروپا در حوزه دفاعی پرداخته و تاکید می‌کند که سیاست‌های دفاعی اروپا نیازمند بازنگری است.

معامله‌گران در انتظار بمب خبری بعدی بازار

فصل تجارت - پس از سال‌ها تلاش، در نهایت سرمایه‌گذاران در ابتدای سال‌2024 شاهد تایید راه‌اندازی اولین صندوق‌های قابل‌معامله اسپات بیت‌کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار آمریکا بودند که معاملات محبوب‏‏‏‌ترین ارز دیجیتال بازار را با قیمت لحظه‏‏‏‌ای در اختیار سرمایه‌گذاران و فعالان بزرگ‌ترین بورس جهان قرار داد.

تغییر بنیادین بازار جهانی گاز؟

فصل تجارت - دنیای اقتصاد - پیمان قناعتی‌فرد : پیش‌بینی‌شده تا سال‌2025، جریان گاز طبیعی صادراتی آمریکا از سراسر مکزیک به یک پایانه صادراتی بزرگ در اقیانوس آرام آغاز خواهد شد، امری که منعکس‌‌‌‌کننده چشم‌‌‌‌انداز بازار جهانی گاز بوده که با توجه به سلطه ایالات‌‌‌‌متحده بر بازار انرژی دگرگون شده‌است.

ساختار دیپلماسی تجاری ژرمن‌ها

فصل تجارت - اتاق مشترک بازرگانی‌ یک‌ سازمان مشارکتی‌ است‌ که‌ چندین‌ اتاق منطقه‌ای را برای همکاری در طرح‌های توسعه‌ اقتصادی گردهم‌ می‌آورد. هدف اتاق مشترک بازرگانی‌ ارتقای منافع‌ تجاری و توسعه‌ اقتصادی در یک‌ منطقه‌ از طریق‌ همکاری و مشارکت‌ است‌. ساختار و عملکرد یک‌ اتاق مشترک بازرگانی‌ بسته‌ به‌ نیازها و اهداف اتاق‌های شکل‌دهنده آن می‌تواند متفاوت باشد؛ برخی‌ از اتاق‌های مشترک ممکن‌ است‌ برای تمرکز بر یک‌ صنعت‌ یا موضوع خاصی تشکیل‌ شده باشند، درحالی‌که‌ برخی‌ دیگر بر ارتقای کل‌ منطقه‌ و جذب مشاغل‌ جدید تمرکز دارند.

عبور بیت‌کوین از سقف تاریخی؟

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -گروه بازار پول و ارز : در روزهای پایانی هفته گذشته وضعیت بازارها تقریبا ثابت ماند. بیت‌کوین در یک روند اصلاحی وارد کانال 50‌هزار دلار شد و طلا هم در کانال 2‌هزار و 20 دلاری به کار خود پایان داد. نوسانات نه چندان جالب روزهای اخیر در بازار این سوال را در بین معامله‏‌گران ایجاد کرده روند بازارها در بلندمدت چگونه خواهد بود؟در خصوص بازار طلا، به نظر می‌رسد که در بلندمدت بازار همچنان شاهد روندی صعودی باشد.

تکذیب «ادعاهای بی‌سند»

فصل تجارت - وزیر امور خارجه در واکنش به ادعای رویترز مبنی بر ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه گفت: بار دیگر اتهامات بی‌اساس مطرح‌شده علیه ایران درباره استفاده روسیه از سلاح‌های ایرانی در جنگ اوکراین را قویا محکوم می‌کنم؛ تکرار این ادعاهای بی‌سند به مرحله کسل‌کننده‌ای رسیده است.

داروی تورم ایران چیست ؟

فصل تجارت - بسیاری از کسانی که به سیاست‌‌‌های بانک مرکزی در باب مهار تورم و کل‌‌‌های پولی انتقاد می‌کنند، عمدتا از بی‌‌‌توجهی به ابزار بهره و اثری که بر مهار سرعت گردش نقدینگی و ایجاد ثبات در بازار پول دارد، اشاره می‌کنند.

جغرافیای بنگاه‌های راکد

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -گروه صنعت و معدن : بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از 50هزار طرح نیمه‌تمام صنعتی، واحد راکد و بنگاه زیر 50درصد ظرفیت در کشور وجود دارد که از میان تمام استان‌ها اصفهان، تهران و فارس بیشترین بنگاه‌های راکد را در خود جای داده‌اند. یک گزارش پژوهشی نشان می‌دهد دلیل تکثیر طرح‌های نیمه‌تمام و بنگاه‌های راکد در کشور، نبود آمایش سرزمین است. به عبارتی سیاستگذار با عدم توجه به وضعیت استقرار فیزیکی طرح‌های صنعتی و در نظر نگرفتن مزیت‌های سرزمینی، موجب تولد بنگاه‌های راکد شده است.

تبارشناسی «صدای ملت»

فصل تجارت - علی مطهری روز پنج‌شنبه از فهرست انتخاباتی خود به نام «صدای ملت» رونمایی کرد. او این لیست را فراتر از دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب خواند و تاکید کرد که برای هیچ‌کدام از این گروه‌ها اصالتی قائل نیست و به‌طور مستقل وارد کارزار انتخابات شده است.

عکس یادگاری ندهید، امضا بگیرید

فصل تجارت - علی حیدری * در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم و بازار ملاقات و دید و بازدید و گرفتن عکس یادگاری کاندیداهای مجلس با تشکل‌های کارگری، کارمندی و بازنشستگی گرم خواهد شد. این کاندیداها به خوبی می‌دانند که رای اصلی در انتخابات گذشته غالبا در میان همین اقشار بوده است و به همین سبب به‌شدت دنبال جلب‌توجه بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران و گرفتن عکس و استفاده تبلیغاتی از آن خواهند بود. اما تجربه تلخ نیروی کار و جامعه کار و تلاش کشور نشان داده است که بسیاری از این افراد پس از رسیدن به بهارستان دیگر نیروی کار را فراموش می‌کنند و دل در گرو جلب‌‌توجه صاحبان ثروت و قدرت گذاشته و دلبری برای دستگاه‌های اجرایی دولتی و حاکمیتی را پیشه خود می‌سازند.

وقت گفتمان مشترک در اکوسیستم استارت‌آپی

فصل تجارت - فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال کشور براین باورند که برای رشد اقتصاد دیجیتال باید گفتمان و ارتباط ویژه‌‌‌ای با نهاد رگولاتوری برقرار شود. گروهی از این فعالان که در پنل تخصصی «اقتصاد دیجیتال و «نوآور» در همایش چشم‌‌‌انداز اقتصاد ایران 1403 به میزبانی گروه رسانه‌‌‌ای دنیای اقتصاد شرکت کرده بودند، تاکید کردند که همواره ابتدا قوانین توسط فعالان اقتصاد دیجیتال شکسته ، سپس قوانین جدیدی تدوین می‌شود.

ریسک چینی بازار مسکن

فصل تجارت - وضعیت نابسامان شرکت‌های ساختمانی چین و نیاز مبرم این کشور به رونق بخش مسکن برای دستیابی به «رشد اقتصادی بالا» یک ریسک معنادار برای «حضور مسکن‌سازهای چینی در کشورهای خارجی از جمله ایران» است. طراحان واردات انبوه‌ساز از چین قصد افزایش سرعت مسکن‌سازی در کشور را دارند.

کوچ سرمایه به صنایع ریالی

فصل تجارت - در هفته اول اسفند، بازار سهام با جو منفی همراه شد. شاخص کل کاهش 0.37درصدی را تجربه کرد و میانگین ارزش معاملات هفتگی 3هزار و 200میلیارد تومان ثبت شد که کمترین مقدار از ابتدای زمستان بوده است. یکی از دلایل کاهش ارزش معاملات، نبود چشم‌انداز صعودی در بازار سهام و نزدیک شدن به پایان سال است. بررسی شاخص صنایع در هفته مذکور نیز نشان می‌دهد، عدم اطمینان از تداوم سود صنایع بزرگ، موجب شد سهامداران به ‏صنایع کوچک سوق یابند و صنایع ریالی، 10جایگاه برتر بازدهی هفتگی را کسب کنند.

پیام ورود جنگ اوکراین به سال سوم

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : بسیاری از کشورها اصرار دارند که در جنگ اوکراین طرفی نگیرند؛ درحالی‌که چین، هند و برزیل خزانه روسیه را پر می‌کنند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، دولت بایدن و متحدان اروپایی، ولادیمیر وی.پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را جنایتکار جنگی می‌نامند. اما او از دعوت دائمی به تالارهای قدرت در برزیل لذت می‌برد.

بزرگ‌ترین عرضه اولیه بازار سرمایه کشور؛ به‌زودی

فصل تجارت - معاون طرح و برنامه و بودجه شرکت سرمایه‌گذاری تجاری شستان گفت: درصورت مساعد بودن شرایط بازار بورس، سهام شستان با نماد «وشستان» تا پایان سال یا ابتدای سال آینده عرضه خواهد شد و بزرگ‌ترین عرضه اولیه بازار سرمایه کشور رقم خواهد خورد.

ماموریت شهرداران تا 2030

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -صدیقه نژاد‌قربان : مناطق شهری جهان در حال حاضر و طی سال‌های منتهی به 2030 با مجموعه‏‏‌ای از تهدیدها روبه‌رو است که ریسک شهرنشینی برای ساکنان را افزایش می‌دهد و اداره شهر توسط شهرداران را نیز تاحد «غیرممکن» پیچیده می‌کند؛ از همین رو دفتر اسکان بشر ملل متحد موسوم به «هبیتات» برای دولت‏‏‌های محلی نقشه کشیده است. با مساله «رشد چشمگیر جمعیت» مواجه می‏‏‌شوند. در این میان، «فقر مسکن ناشی از حاشیه‏‏‌نشینی و سکونتگاه‏‏‌های غیراستاندارد» در همه شهرها بر کیفیت زندگی اثر سوء گذاشته است. جنس تهدیدهای مناطق شهری اما فقط این موارد سه‌گانه نیست. روند سکونت شهری هر‌چه جلو می‏‏‌رویم به سمت «شهرهای متوسط و کوچک» خزش می‌کند و دو تهدید «حمله انسانی به منابع طبیعی (تغییرکاربری زمین‏‏‌های کشاورزی)» و همچنین «ضعف بنیه مالی شهرداری‏‏‌های این نوع شهرها برابر خدمات موردنیاز جمعیت جدید» به سه تهدید اول اضافه می‌شود و دولت‏‏‌های محلی و مرکزی در کشورها را درگیر خواهد کرد. به این ترتیب اگر شهرداری‏‏‌ها یا همان دولت‏‏‌های محلی قادر به رفع تهدید نباشند، شهروندان آسیب نهایی را خواهند خورد.

نهادها وارد می‌‏شوند

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -البرز نظامی : حق با چه کسانی است؟ نئوکلاسیک‌ها یا نهادگراها؟ این پرسش در سال‌های اخیر، به محل یکی از داغ‌ترین مباحثه‌های اقتصادی و سیاسی فضای رسانه‌ای کشور تبدیل شده‌است. مباحثه‌هایی که گاه آن‌چنان بالا می‌گیرد که رنگ ‌و روی جدل پیدا می‌کند. مجادلاتی سفت و سخت که هر از گاهی از روند بحث علمی خارج می‌شود و به شمایل یک نبرد ایدئولوژیک درمی‌آید. ما در شماره امروز صفحه اندیشه قصد آن را نداریم که به این پرسش پاسخ دهیم. در واقع، نگارنده خود را دارای آن سطحی از تسلط علمی نمی‌داند که بخواهد به چنین پرسش کلانی پاسخ دهد؛ اما، به جای آن ما در این شماره قصد داریم که به محل انشعاب این دو جریان فکری بپردازیم.

پیامدهای ممنوعیت واردات آی‌فون برای مردم

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -گروه بازار دیجیتال : بازار موبایل این روزها همچنان زخم کلاهبرداری بزرگ کوروش کمپانی را بر پیشانی دارد و خریداران آی‌فون با ترس و احتیاط بیشتری اقدام به خرید این گوشی‌ها می‌کنند. این زخم اما از یکی از مهم‌ترین تبعات ممنوعیت واردات آی‌فون پرده برداشته است که بیش از یک سال از آن می‌گذرد و بارها کارشناسان و فعالان بازار نسبت به مخاطرات آن هشدار داده بودند. حالا بیش از یک‌سال است که واردات آی‌فون 14 و 15 به بازار کشور ممنوع است؛ اتفاقی که نه تنها جلوی ورود گوشی‌های آی‌فون به بازار را نگرفته، بلکه باعث شده است تا آی‌فون 13 (البته به صورت ریفربیش و ری‌پک و نه به‌صورت نو) در فهرست پرفروش‌ترین گوشی‌های بازار قرار گیرد و البته بازار قاچاق و کلاهبرداری شبیه به کوروش‌کمپانی هم رونق بگیرد.

بازه بزرگ «اجاره‌‌‌بها» در تهران

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد- گروه مسکن و شهری : سه روز پیش در همین صفحه، نبض اجاره‌‌‌بهای واحدهای بزرگ‌‌‌متراژ (100 تا 200 مترمربع) در شهر تهران را منتشر کردیم که سطح «اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی موجرها» در 22 منطقه و محله‌‌‌های منتخب هر منطقه را نشان داده بود. در نبض بازار امروز، اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی در همان محله‌‌‌ها اما برای واحدهای مسکونی کوچک‌‌‌متراژ (50 تا 70 مترمربع) مورد بررسی قرار گرفته است.

پنج پیش‌شرط تولید انعطاف‏‏‌پذیر

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -گروه صنعت و معدن : مطابق‏‏‌ برآورد IDC ارزش اقتصادی بازار تحول دیجیتال در سال ٢٠٢٢ بیش‏‏‌ از 1.6تریلیون دلار بوده است‏‏‌ که‏‏‌ با نرخ رشد مرکب‏‏‌ سالانه‏‏‌ 16.4درصد تا سال ٢٠٢٦ به‏‏‌ بیش‏‏‌ از 3.4تریلیون دلار افزایش‏‏‌ خواهد یافت‏‏‌ (Statista, 2023)‏‏‌ که‏‏‌ بزرگ‌ترین‏‏‌ نرخ رشد در حوزه فناوری و یکی‏‏‌ از بزرگ‌ترین‏‏‌ها در کل‏‏‌ رشته‏‏‌های کسب‌وکار است. این‏‏‌ موضوع هم‏‏‌ نشان می‌دهد که‏‏‌ دنیا با چه‏‏‌ سرعتی‏‏‌ به‏‏‌ استقبال انقلاب چهارم صنعتی‏‏‌ می‌رود و زنگ‏‏‌ خطر را برای کشورها و اقتصادهایی‏‏‌ همچون ایران به‏‏‌ صدا درمی‏‏‌آورد که‏‏‌ هنوز تحول دیجیتال اقتصاد خود را آنگونه‏‏‌ که‏‏‌ لازم است‏‏‌ شروع نکرده‌اند. غفلت‏‏‌ از این‏‏‌ موضوع می‏‏‌تواند تهدیدی برای اقتصاد کشور در آینده نزدیک‏‏‌ باشد. روندهایی‏‏‌ وجود دارند که‏‏‌ به‏‏‌ آینده شکل‏‏‌ می‌دهند. روندهای مهم‏‏‌ آینده، هوش مصنوعی‏‏‌، فناوری اطلاعات و دیجیتالی‏‏‌ شدن اقتصاد هستند؛ رقابتی‏‏‌ که‏‏‌ امروز بین‏‏‌ کشورها برای سرمایه‌گذاری و جذب متخصص‏‏‌ در این‏‏‌ زمینه‏‏‌ها وجود دارد، در واقع‏‏‌ رقابت‏‏‌ برای داشتن‏‏‌ دست‏‏‌ برتر در آینده است‏‏‌. در آخرین‏‏‌ جلسه‏‏‌ مجمع‏‏‌ جهانی‏‏‌ اقتصاد نزدیک‏‏‌ به‏‏‌ ٨٠‌درصد مباحث‏‏‌ میزگردها و کارگاه‌های داووس ٢٠٢٤ حول محور فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی‏‏‌ بوده و داوس ٢٠٢٤ را مثلث‏‏‌ هوش مصنوعی‏‏‌، رقابت‏‏‌ و فرصت‏‏‌های سرمایه‌گذاری محسوب کرده‌اند.

شارژ بورس از بازار پول

فصل تجارت - آخرین روز هفته در بورس تهران با سرخ‌پوشی و افت اندک نماگرهای تالار شیشه‏ای همراه بود. به نظر می‏رسد در مقطع کنونی بین سیاستگذار پولی و متولیان بورس همسویی در راستای کنترل نرخ تورم شکل گرفته است؛ به‌گونه‏ای‌که بعد از افزایش نرخ بهره به حوالی 30درصد با انتشار گواهی سپرده، اکنون سیاستگذار بورسی لغو عرضه اولیه‌ها، ممنوعیت فروش بازارگردان‏ها و افزایش سقف سرمایه‏گذاری صندوق‌های درآمد ثابت تا50درصد در سپرده‌ها و اوراق را در دستور کار خود قرار داده تا پازل ضد تورمی تیم اقتصادی دولت را تکمیل کند.

فرود تورم حوالی هدف

فصل تجارت - بر اساس آمارهای اعلامی از سوی رئیس سازمان برنامه در بهمن ماه امسال، نرخ تورم ماهانه به 1.4درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه به 35.8درصد کاهش یافته است. طبق آمارها، این پایین‌ترین سطح تورم ماهانه طی 33ماه اخیر به شمار می‌رود. بر اساس برآوردها، اگر نرخ تورم ماهانه اسفندماه کمتر از 2.5درصد به ثبت برسد، نرخ تورم سال1402 به زیر 33درصد خواهد رسید. پیش‌تر «دنیای‌اقتصاد» سطح خوش‌بینانه تورم1402 را 33.1درصد پیش‌بینی کرده بود.

اسرائیل جام شوکران را می‌نوشد؟

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-گروه خبر : هفته‌نامه تایم در گزارشی برای اولین‌بار از جزئیات نقشه صلح آمریکا برای جنگ غزه رونمایی کرد. در این مطلب با تاکید بر اینکه اسرائیل سرانجام ناچار خواهد شد جام شوکران را سر بکشد و نیروهای خود را از غزه خارج کند، از مشارکت مصر و عربستان در این طرح خبر داد.

صادرات غذا در تله بی‌برنامگی

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -گروه بازرگانی : کمیسیون صنایع غذایی اتاق ایران با حضور فعالان بخش‌خصوصی و مقامات دولتی برگزار شد. در این نشست افراد حاضر به بیان مشکلات در بخش صادرات محصولات غذایی پرداختند. مهم‌ترین مساله‌ای که فعالان اقتصادی بر آن تاکید کردند، محدودیت بازارهای صادراتی ایران و خطر واگذاری این بازارها به رقبای سنتی بود. در همین رابطه رئیس کمیسیون صنایع غذایی اتاق ایران، آمار صادرات در بخش کشاورزی را در 10ماهه گذشته 4.9‌میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: شرایط صادرات کشور در این حوزه در مقایسه با رقبای خارجی مناسب نیست.

سوخت ریلی با یارانه اشتباهی

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -رضا دهقان : با توجه به موقعیت ژئوپلیتیک هر کشوری شیوه‌‌‌های مختلف حمل‌ونقل تعریف می‌‌‌شود. در ایران با توجه به گسترش خشکی بسیار، تقریبا حمل‌ونقل داخلی کالا عمدتا توسط ریل و جاده انجام می‌شود. با توجه به وسعت کشور و کریدورهای شمالی-جنوبی و شرقی-غربی آن و همچنین نوع زنجیره توسعه‌‌‌ای صنایع بزرگ مانند فولاد و پتروشیمی،‌ انتقال مواد اولیه و محصولات تولیدی از اقصی‌نقاط کشور در مسافت و جهت‌‌‌های متفاوت انجام می‌شود.

فیلترشکن قدغن !

فصل تجارت - بیش از یک سال از مسدود شدن دسترسی کاربران ایرانی به پلتفرم‌های بین‌المللی پرکاربرد پیام‌رسان‌ و رسانه اجتماعی خارجی می‌گذرد. اگرچه همان‌طور که داده‌های مربوط به پیمایش‌های افکارسنجی مربوط به زمستان سال گذشته نشان می‌دهد، در ابتدا تلقی مردم از این اتفاق، یک سیاست موقت و مقطعی در راستای مدیریت بحران بود؛ اما گذشت زمان نشان داد فیلترینگ گسترده این‌بار نه به عنوان یک تاکتیک، بلکه در قامت یک راهبرد نزد سیاستگذار تعریف شده و خیال ماندگاری دارد.

نشان‌داران امین‌الضرب 1402

فصل تجارت - هشتمین دوره مراسم اعطای لوح، نشان و تندیس امین‏‏‏‏‌الضرب روز سه‌شنبه با حضور فعالان بخش خصوصی، کارآفرینان، اساتید اقتصاد و اعضای اتاق‌های بازرگانی در تالار وحدت تهران برگزار شد. در این مراسم از خدمات کارآفرینانی که عمر خود را مصروف اعتلای کشور کرده‌اند با اعطای لوح و نشان تقدیر شد.

افزایش سهم آموزش‌وپرورش از تولید ناخالص داخلی

فصل تجارت - گروه خبر : معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درپاسخ به گزارش «زنگ هشدار در آموزش» از افزایش سهم این وزارتخانه از تولید ناخالص ملی خبرداد و اعلام کرد سهم بودجه آموزش و پرورش از تولید ناخالص ملی سال1401 نسبت به سال‌های گذشته وضعیت بهتری را نشان می‌دهد.

قطب‏‏‌نمای کم‏‏‌خطا در بازار مسکن

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -هاجر شادمانی : قطب‌‌‌نمای ‌‌‌کم‌‌‌خطا برای پیش‌بینی جهت بازار مسکن در سال آینده معرفی شد. بهروز ملکی، تحلیلگر و کارشناس اقتصاد مسکن، در جریان برگزاری «همایش چشم‌‌‌انداز اقتصاد ایران 1403»، «بازار ارز» و تحولات ارزی سال آینده را به عنوان قطب‌‌‌نمای کم‌‌‌خطا برای تعیین جهت تحولات بازار مسکن کشور معرفی کرد. به گزارش دنیای اقتصاد، ‌‌‌ این کارشناس مسکن، عصر سی‌‌‌ام بهمن ماه، در «کارگاه آموزشی بازار مسکن»، با تشریح چشم‌‌‌انداز بازار ساخت‌وساز و نیاز به مسکن تا پایان 1410، رشد کوتاه‌‌‌مدت مسکن در سال بعد را وابسته به وضعیت انتظارات تورمی با سنجه ارزی، عنوان کرد. به گفته وی اگر چه در بلند‌مدت علت رشد قیمت مسکن «نقدینگی» است اما در میان مدت «انتظارات تورمی (با سنجه‌‌‌ای همچون بازار ارز)»، این بازار را به طور جدی تحت‌تاثیر قرار می‌‌‌دهد.

اخبار خواندنی

مختصات بازار شب عید مسکن

اروپا برای دفاع از خود آماده است؟

معامله‌گران در انتظار بمب خبری بعدی بازار

تغییر بنیادین بازار جهانی گاز؟

ساختار دیپلماسی تجاری ژرمن‌ها

عبور بیت‌کوین از سقف تاریخی؟

تکذیب «ادعاهای بی‌سند»

داروی تورم ایران چیست ؟

جغرافیای بنگاه‌های راکد

تبارشناسی «صدای ملت»

عکس یادگاری ندهید، امضا بگیرید

وقت گفتمان مشترک در اکوسیستم استارت‌آپی

ریسک چینی بازار مسکن

کوچ سرمایه به صنایع ریالی

پیام ورود جنگ اوکراین به سال سوم

بزرگ‌ترین عرضه اولیه بازار سرمایه کشور؛ به‌زودی

ماموریت شهرداران تا 2030

نهادها وارد می‌‏شوند

پیامدهای ممنوعیت واردات آی‌فون برای مردم

بازه بزرگ «اجاره‌‌‌بها» در تهران

پنج پیش‌شرط تولید انعطاف‏‏‌پذیر

شارژ بورس از بازار پول

فرود تورم حوالی هدف

اسرائیل جام شوکران را می‌نوشد؟

صادرات غذا در تله بی‌برنامگی

سوخت ریلی با یارانه اشتباهی

فیلترشکن قدغن !

نشان‌داران امین‌الضرب 1402

افزایش سهم آموزش‌وپرورش از تولید ناخالص داخلی

قطب‏‏‌نمای کم‏‏‌خطا در بازار مسکن

نفع تهران از خریدچینی؟

سمت‌وسوی بازارها در 1403

داستان لیتیوم و اکتشاف آن در ایران

پیشنهاد ایران‌خودرو به مشتریان پارس

واردات در منگنه بخشنامه

سال سخت بنگاه‌ها

نسل جدید تک‌شاخ‌ها

پابند اقتصاد دیجیتال

شبح پوتین در مونیخ

باخت بازارها به سپرده

نسل آلفا عرصه کار را دگرگون خواهد کرد

‌گلوگاه توسعه زنجیره مس

پرونده باز خصوصی‌سازی

گلایه‌های بخش‌خصوصی

برای آبادانی ایران

در کمین زمین مجانی

جهت‌یابی رشد و تورم

تولید شکر در آستانه رکورد

چرا و چه موقع مدیران باید ترمز کارکنان را بکشند؟

گسل قیمت در کلیدنخورده‌ها

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.