روزنامه های اقتصادی

خلیج فارس؛ منبع تازه انرژی اروپا

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- سارا بنی‌صدر : هفته‌نامه اکونومیست این هفته نشریه خود را با دو سرمقاله منتشر کرده است؛ مقاله‌ای در ارتباط با انتخابات پیش‌ روی ایتالیا و مقاله‌ای که به اثرات تنش‌های اخیر بازار انرژی و مسائل ژئوپلتیکی بر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می‌پردازد. از منظر اکونومیست این تغییرات در عین حال که سبب ثروتمند شدن و قدرت گرفتن بیشتر این کشورها می‌شود، می‌تواند منطقه را نیز بی‌ثبات کند.

کریدورسازی دلار در کانال 31

فصل تجارت - در هفته‌ای که گذشت نرخ شاخص ارزی رنج نوسان جدید خود را بازیافت. پس از آغاز نوسانات افزایشی جدید در نرخ ارز از روز‌های میانی شهریور ماه، قیمت شاخص ارزی با برخورد به سقف قیمت 31 هزار و 690 تومانی در روز 27 شهریور ماه در میانه کانال 31 هزار تومانی رنج شد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز تهران عواملی چون نشست مجمع عمومی سازمان ملل و کاهش توان سیگنال‌های منفی مذاکراتی را می‌توان دست‌انداز‌های جدید تداوم روند افزایشی قیمت دلار دانست. در این میان با نزدیکی به تعطیلات ماه صفر نیز از حجم معاملات بازار ارز کاسته شده و نرخ‌های مشخصی در بازار وجود ندارد. با این حال در پایان معاملات نقدی دلار در روز پنج‌شنبه گذشته قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی با حدود 50 تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم 31 هزار و 520 تومان رسید.

شرط‏‏‌های رئیسی برای احیای توافق هسته‏‏‌ای

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : ابراهیم رئیسی، رئیس‌‌‌جمهور ایران بامداد جمعه به وقت ایران در پنجمین و آخرین روز سفر خود به نیویورک در یک کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر شما آیا غرب اجازه می‌دهد پرونده ادعاهای پادمانی که به عنوان اهرمی برای فشار بر ایران مطرح است، بسته شود؟ گفت: ‌‌‌ «جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که حصول توافق بدون تعیین‌تکلیف و بسته شدن پرونده پادمانی مورد ادعای غربی‌‌‌ها ممکن نیست.» به گزارش پایگاه اطلاع‌‌‌رسانی ریاست جمهوری، رئیسی افزود: «اساسا وقتی ایران آمادگی دارد این مسائل را توامان با حصول توافق هسته‌‌‌ای حل و فصل کند، اینکه کشورهای غربی و آمریکا از این موضوع امتناع کنند، گواه آن است که می‌‌‌خواهند آن را به عنوان اهرم فشار علیه ایران حفظ کنند و ما تن به چنین رویه‌‌‌ای نخواهیم داد.»

بازار سهام؛ منفی‌ترین عملکرد تابستانه

فصل تجارت - یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

آغاز همه‌پرسی در شرق اوکراین

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : جدایی‌‌طلبان تحت حمایت روسیه برگزاری همه‌‌پرسی را در مناطق شرق اوکراین آغاز کردند؛ اقدامی که موجی از محکومیت‌‌ها را برانگیخت. به گزارش الجزیره، این رای راه را برای الحاق رسمی مناطقی به روسیه پس از نزدیک به هفت ماه از جنگ با همسایه خود، هموار خواهد کرد. کرملین قبلا از این تاکتیک استفاده کرده است. در سال2014، یک رفراندوم فوری در منطقه کریمه اوکراین برگزار کرد که غرب نیز آن را غیرقانونی اعلام و محکوم کرد.

نتیجه آزمون حذف رانت خودرو

فصل تجارت - وزارت صمت همچنان در مقابل عرضه تمام و کمال خودروهای داخلی در بورس کالا مقاومت می‌کند. این در حالی است که تجربه عرضه خودرو در بستر بورس به‌ویژه شاهین نشان داد که این شیوه می‌تواند روش مناسبی برای جایگزینی قیمت‌گذاری دستوری حداقل در کوتاه‌مدت باشد. آزمون عرضه شاهین در بورس نمایانگر آن بود که با واقعی شدن قیمت، متقاضیان واقعی پا به میدان خواهند گذاشت و از تقاضای کاذب به تدریج کاسته می‌شود. با این شرایط عملا سفره رانت در بازار نیز جمع خواهد شد. درنهایت اینکه آزادسازی قیمت می‌تواند هدف غایی در این زمینه باشد.

سرکوب صنعت با چهار نیرو

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : فراتر از آمارهای صنعتی، بازدید بی‌واسطه از وضعیت تولید صنعتی به درک بهتر از شرایط تولید کمک می‌کند. بازدید خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» از برخی کارخانه‌های فعال در کشور، گویای این موضوع است که 4چالش مختلف که حاصل جهت‌گیری‌های دولتی است، تولید را از کار انداخته است. در وضعیتی که عمده ادعای سیاستگذاران حول محور حمایت، مانع‌زدایی و تسهیل تولید در آمد و رفت است، نمای میکروسکوپی از 8خط تولید مختلف در کشور، گویای فشار تحریم‌های داخلی و خارجی بر صنعتگران است. صنعتگران عمیقا معتقدند واحدهای تولیدی آنها نیازمند تسهیل مقررات ارزی و گمرکی است.

جنگ جهانی علیه تورم

فصل تجارت - افزایش‌ نرخ بهره در بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان موجب شده شاهد اعلام جنگی تمام‌‎عیار از سوی سیاستگذاران پولی به تورم باشیم. بر این اساس در‌حالی‌که بانک مرکزی انگلستان نرخ بهره را برای دومین‌بار در مدت اخیر نیم واحد درصد افزایش داد، جرمی پاول، ‌رئیس فدرال ‌رزرو، در سخنانی به‌صراحت گفت کمربندهایتان را سفت ببندید، چرا که رکود و بیکاری در راه است.

راه رهایی بورس از تله رکود

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد-شروین شهریاری : بازار سهام در شرایطی به استقبال پاییز1401 می‌رود که به نظر می‌آید احتمال بازگشت رونق به صحنه معاملات بورس در وضعیت کنونی بیش از انتظارات قبلی، کاهش یافته است. در این میان نیمه دوم سال جاری در حالی آغاز شده است که بخش مهمی از فعالان بازار سهام تحت تاثیر طولانی شدن مذاکرات برجامی و افزایش مداوم نرخ‌های بهره از سوی بانک‌‎های مرکزی اقتصادهای قدرتمند، نسبت به مسیر آتی این بازار بی‌اعتماد شده‌اند. بدبینی و تشدید آن با تداوم بلاتکلیفی‌های سیاسی و افزایش احتمال کاهش تقاضای کل در اقتصاد جهانی سبب شده است بازاری که نماگر اصلی آن در دو ماه ابتدایی سال 4/ 17درصد بازدهی کسب کرده بود، حالا بازدهی منفی را به فصل برگ‌ریزان ببرد. از این رو کارشناسان بازار سهام نیز نظر چندان مثبتی نسبت به آینده ندارند. نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» حکایت از این واقعیت دارد که از میان 16کارشناس تنها یک نفر به عملکرد نیمسال دوم بورس خوش‌بین است.

استعفای بی‌سر و صدا؛ بدترین اتفاق ممکن!

فصل تجارت - مترجم: رضا کارزار جدی‌وند r.karzar@gmail.com هرچند مطالب زیادی درباره استعفای بزرگ نوشته شده است، اصطلاح جدیدی برای توصیف پدیده «استعفا» وجود دارد و آن «‌استعفای بی‌سر و صدا: Quiet Quitting ‌» است. استعفای بی‌سر و صدا که توسط بسیاری از عوامل زمینه‌ای مشابه استعفای واقعی است، به کنار گذاشتن کارهایی فراتر از وظایف محول‌شده یا سرمایه‌گذاری روانی کمتر در کار اشاره دارد. افرادی که بی‌سر و صدا کار خود را ترک می‌کنند، به انجام مسوولیت‌های اصلی خود پایبند هستند و کارهای جاری خود را ادامه می‌دهند، اما تمایل کمتری به شرکت در فعالیت‌‌هایی دارند که به عنوان رفتارهای کارمندی شناخته می‌شوند.

آغاز عصر صنعت‌زدایی از اروپا؟

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد - سارا بنی‌صدر : کارخانه‌های اروپا برای سال‌ها از انرژی ارزان استفاده می‌‌‌کردند و این مساله به آنها اجازه می‌‌‌داد در رده بزرگ‌ترین تولیدکنندگان جهان قرار داشته باشند. اما اثر قطع ناگهانی گاز روسیه به اروپا کسب‌وکار آنها را با خطرات جدی روبه‌رو کرده است و می‌‌‌تواند بر رقابت‌‌‌پذیری صنایع آن تاثیرگذار باشد. قیمت انرژی تا اندازه‌‌‌ای افزایش یافته که تولیدکنندگان را واداشته است تا پیش‌بینی‌‌‌های تجاری خود را بارها مورد تجدیدنظر قرار دهند و برای صرفه‌‌‌جویی در هزینه، کارکنان خود را به مرخصی بفرستند و خطوط تولید را تعطیل کنند. شرایط کنونی این گمانه را به وجود آورده که نشانه‌های دوره جدید صنعت‌زدایی از اروپا فرارسیده است.

فروش «تراکم» با تهاتر ملک

فصل تجارت - معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران از فراهم کردن بستری برای تسویه هزینه تراکم‌‌فروشی از طریق تهاتر ملکی خبر داد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، ابوالفضل فلاح در نشست خبری روز گذشته خود با اشاره به فعالیت کارگزاری‌‌ها در شهرداری تهران طی سال جاری با توجه به پشتوانه قانونی مربوطه که در بودجه امسال پیش‌‌بینی شده بود، در عین حال از بازنگری در شکل فعالیت این شرکت‌‌ها خبر داد و گفت: بستری در حال فراهم‌‌سازی است تا سازنده‌ها بتوانند هزینه‌های مربوط به عوارض ساختمانی را از طریق واگذاری آپارتمان‌‌های ساخته‌شده از طریق «فرابورس» پرداخت کنند.

رکوردزنی دلار جهانی

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : شاخص دلار که در پی احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو برای سومین روز با روند صعودی مواجه شده، بار دیگر ضربه خود را به بازارهای جهانی وارد کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که عصر روز چهارشنبه مورخ 21 سپتامبر، نتیجه نشست بانک مرکزی آمریکا منتشر خواهد شد. اما بازارهای جهانی با استناد به سخنان جرمی پاول در بهره‌جویی دوباره از سیاست‌های انقباضی تا تورم 2درصدی و همچنین افزایش تورم هسته آمریکا در ماه اوت، در انتظار افزایش نرخ بهره هستند.

تکذیب اولیه درباره مهسا

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : با گذشت 5روز ازماجرای درگذشت مهسا امینی، نتیجه اولیه بررسی‌های مجلس درخصوص این موضوع اعلام شده است. براساس آنچه روز گذشته جلال رشیدی‌کوچی، نماینده مردم مرودشت و ازاعضای کمیته حقیقت‌یاب مجلس در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرده مهسا امینی مورد هیچ‌گونه ضرب و شتمی قرار نگرفته است. رشیدی کوچی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: طبق گزارش رسمی پزشکی قانونی (دو مرحله بررسی، لحظه ورود به بیمارستان و کالبدشکافی بعد از فوت) و مشاهدات عینی خودم و تحقیقات همه‌جانبه از مطلعان و بررسی تک‌تک شبهات مطرح‌شده، هیچ‌گونه ضرب‌و‌شتم و برخورد فیزیکی با ایشان صورت نپذیرفته است. محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امورداخلی و شوراها در مجلس، نیز روز گذشته گفت: بر اساس گزارش‌هایی که تاکنون رسما در جلسات کمیسیون ارائه شده است، هیچ‌گونه آثار ضرب‌و‌شتم یا تروما یا شکستگی در هیچ عضو بدن مهسا در معاینه‌ای که صورت گرفته است، وجود ندارد. این نمایندگان در حالی روز گذشته هرگونه آثار ضرب‌و‌شتم برپیکر مهسا امینی را رد کردند، که طی روزهای گذشته به دنبال بازداشت مهسا امینی دختر 22ساله سقزی و انتقال به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی و درنهایت به کما رفتن و درگذشت او، مردم با برگزاری تجمعاتی خواستار شفاف‌سازی دلیل مرگ او شدند. از همین رو درمجلس و قوه قضائیه کمیته‌هایی برای بررسی دلایل این حادثه تشکیل شد.

سبک و سیاق زندگی ایرانی‌‏‏ها

فصل تجارت - تان‍ک‍وان‍ی‌‌ ‎Tancoigne, J.M ‌ در سال1807، همراه با هیاتی به ریاست ژنرال گاردان که از سوی ناپلئون بناپارت عازم دربار فتحعلی‌‌شاه بود، به ایران آمده و حاصل مشاهدات خود را طی 36 نامه‌‌، به بانویی که نامش مشخص نیست، به رشته تحریر کشیده است. تانکوانی از جمله جهانگردان معدودی است که پیش از آمدن به ایران با زبان فارسی و تاریخ کشور ما آشنایی کامل داشته و از این‌‌رو توانسته با طبقات مختلف مردم مستقیما به گفت‌وگو بپردازد و روی علاقه خاصی که به سعدی داشته، بخشی از گلستان را به فرانسه ترجمه کرد. گزارش‌های او درباره عثمانی نیز قابل توجه است. این فرانسوی کنجکاو، بخت آن را داشته که در یکی از حساس‌‌ترین روزهای تاریخ امپراتوری عثمانی، ناظر عینی بعضی از صحنه‌های وحشی‌‌گری در قسطنطنیه باشد که ینی چِری‌‌ها، علیه سلطان سلیم تجددخواه و اصلاح‌طلب، سر به قیام و شورش برداشته بودند. او در این سفر، از خوی وارد ایران می‌‌شود، در تبریز با عباس میرزا دیدار می‌کند، از راه زنجان و قزوین به تهران می‌آید، با فتحعلی‌شاه دیدار می‌‌کند و از همان مسیر بازمی‌‌گردد.

سریال‌های پاییزی تلویزیون

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : با پایان ایام عزاداری، کنداکتور تلویزیون هم به‌زودی تغییر خواهد کرد و برنامه‌های تازه‌ای روانه آنتن تلویزیزون می‌شوند. افزون بر بازگشت برنامه‌های ترکیبی طنز،‌ سریال‌های تازه‌ای نیز قرار است مهمان خانه‌های مردم شوند. سه سریال «آزادی مشروط»، «بی‌همگان» و «شهباز» به عنوان گزینه‌های پخش در دستور کار قرار دارند. البته پخش سریال «87 متر» کیانوش عیاری هم همچنان از گزینه‌های مطرح برای پخش است اما این سریال با چالش‌هایی برای پخش از تلویزیون مواجه است و تاکنون خبری مبنی بر وضعیت نهایی آن اعلام نشده است. هنوز زمان و فهرست دقیق سریال‌ها مشخص نیست، با این حال بعید است در انبان مدیران سیما، غیر از آنچه در ادامه می‌خوانید، سریال‌های آماده پخشی وجود داشته باشند.

مفهوم حباب در ذهن سرمایه‌گذاران

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد- امیررضا انگجی : صعود و سقوط بازارهای مالی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که ذهن دانشمندان اقتصادی و کارشناسان حوزه مالی را به خود معطوف کرده است.

چرخش آموزشی از غرب به شرق

فصل تجارت - مجله فارن‌افرز معتقد است که با افزایش سطح تحصیلات جهانی نابرابری آموزشی بین کشورها در حال کاهش است و این روند می‌تواند تا سال2040 ادامه یابد. در این سال نابرابری یک‌سوم زمان کنونی خواهد بود. در سال1950 حدود 30میلیون نفر تحصیلات عالی درجهان داشتند؛ اما این تعداد در سال2020 از 930میلیون نفر فراتر رفت و تا 2040 به 5/ 1میلیارد نفر خواهد رسید. این روند باعث می‌شود که کشورهای غربی یکی پس از دیگری از لیست 10کشور برتر آموزشی خارج شوند.

منطق ایران در مذاکرات «پایبندی به تعهدات» است

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : سیدابراهیم رئیسی، رئیس ‌‌جمهوری اسلامی ایران روز گذشته، در نطق خود در هفتادوهفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به آسیب‌‌ها و مخاطرات نظم کنونی و رو به زوال جهان، تلاش‌‌های متراکم و پیوسته ملت ایران را برای شکل‌‌دهی به نظم و نظامی عادلانه در دنیا مورد توجه قرار داد و با برشمردن مصادیق متعددی از بی‌‌عدالتی و استانداردهای دوگانه آمریکا در قبال مسائلی همچون تروریسم و حقوق بشر در نقاط مختلف جهان از جمله در مواجهه با ایران، به سرفصل‌‌های نقش برجسته و پیشرو جمهوری اسلامی ایران در ایستادگی مقابل سیاست‌‌های زورگویانه و مداخله‌‌جویانه از جمله مهار تروریسم دست‌‌ساز آمریکا و ناکام کردن تغییر نقشه کشورهای منطقه به فرماندهی سردار شهید سپهبد سلیمانی پرداخت و تاکید کرد: رسیدگی عادلانه قضایی به جنایت رئیس‌جمهور سابق آمریکا را از طریق یک دادگاه عادلانه، دنبال خواهیم کرد. رئیس‌‌جمهور همچنین با تاکید بر ناتوانی تحریم‌‌ها در بازداشتن ایران پیشرفته و مستقل و اذعان رسمی دولت آمریکا به شکست مفتضحانه فشار حداکثری علیه ایران، به مساله عهدشکنی آمریکا در موضوع توافق هسته‌‌ای اشاره کرد و به تبیین منطق روشن جمهوری اسلامی در اخذ تضمین‌‌های پایدار برای استفاده از منافع اقتصادی، در بخش پایانی سخنان خود با یادآوری چالش انرژی در جهان کنونی از طرح جمهوری اسلامی ایران برای تضمین عادلانه امنیت انرژی در جهان خبر داد. متن کامل نطق رئیس‌‌جمهور به این شرح است:

بازار املاک در 4 تابلو

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : بازار املاک کشوری در سال گذشته با چهار رویداد موثر بر بازیگران حوزه‌های ساخت، خرید و اجاره‌خانه روبه‌رو شد. طبق داده‌های جدید مرکز آمار -که وضعیت نبض املاک در زمستان1400 را روایت کرده است- سال گذشته سرعت رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در کشور فصل به فصل کاهش پیدا کرد که این موضوع کاملا متاثر از کاهش «انتظارات تورمی» و البته «تحولات بازار مسکن تهران» بود. تورم کشوری مسکن در سال گذشته به زیر 50درصد رسید؛ مقایسه این نرخ با تورم مسکن سال99 به معنای آن است که پارسال سرعت رشد قیمت خانه و آپارتمان در کل شهرهای ایران به نصف سال قبل از آن کاهش پیدا کرد. اما با این حال، بررسی رابطه قیمت و اجاره‌خانه در آمار کشوری، «اضافه‌پرش» قیمت را مشابه آنچه در پایتخت رخ داده است، نشان می‌دهد. تابلوی ارقام اجاره مسکن هم خبر از «شکست سقف دولتی» می‌دهد. پارسال قرار بود در کل کشور، اجاره‌بها 20درصد رشد کند؛ اما در واقعیت، تا سه برابر افزایش یافت.

تغییر رویکرد گشت ارشاد در دستور کار مجلس

فصل تجارت - کمیته حقیقت‌یاب ماجرای مهسا امینی روز گذشته در جلسه‌ای یک ساعت از وقت خود را به بررسی مفهوم و مصادیق بدحجابی و لزوم تغییر رویکرد گشت ارشاد در برخورد با بد‌حجابان تخصیص داد. در این جلسه پلیس درباره چگونگی مرگ مهسا به اعضای 6 نفره این کمیته توضیح داد.

تخریب آزادراه‌ها با آیین‌نامه « تعمیر»

فصل تجارت - رضا دهقان : هزینه تعمیر و نگهداری کلیه آزادراه‌های دولتی از محل اعتبارات سازمان راهداری و حمل‌‌و‌‌نقل جاده‌‌ای و در آزادراه‌های مشارکتی از محل وصول عوارض آزادراه و به میزان 15 درصد آن تامین می‌شود و عمدتا توسط شرکت‌‌های بهره‌‌بردار مربوطه نگهداری می‌شوند. هزینه‌های راهداری و نگهداری آزادراه‌های مشارکتی به استناد مواد 29 تا 31 آیین‌‌نامه اجرایی قانون مشارکت و مطابق با قراردادهای مشارکت احداث هریک از آزادراه‌ها، صرفا از محل وصول عوارض آنها صورت می‌گیرد که این سهم به میزان 15 درصد درآمد ناخالص مذکور است.

تنبیه معادن کوچک مقیاس با حقوق دولتی

فصل تجارت - با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، نوسانات ارز و تغییر قیمت‌‌ جهانی فلزات، هزینه‌های تولید به صورت قابل توجهی در بخش صنعت مس همچون سایر صنایع افزایش داشته است و از این رو افزایش میزان حقوق دولتی برای معدنکاران و صنعتگران فعال در عرصه فلز سرخ، مشکلات آنها را بیش از پیش خواهد کرد و چرخه تولید تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و ادامه این روند موجب تعطیلی بسیاری از واحدهای کوچک و متوسط‌مقیاس می‌شود.

واردات «غیراقتصادی» برای خودروی اقتصادی

فصل تجارت - مدت‌هاست موضوع تولید خودروهای اقتصادی در کشور، از طرف سیاستگذاران و مدیران خودرویی مطرح می‌شود و صحبت‌هایی هم از طراحی یک پلتفرم در میان است. این در حالی است که صورت‌های مالی خودروسازان توانمندی مالی برای پیشبرد چنین طرح‌هایی را نشان نمی‌دهد. زیان انباشته خودروسازان مرز 115هزار میلیارد تومان را رد کرده و بدهی این شرکت‌های تولید خودرو به قطعه‌سازان به 46هزار میلیارد تومان رسیده است که این موضوع باعث مطرح شدن شکایات متعدد قطعه‌سازان نیز شده است. خودروسازان مدعی هستند چرخه زیان، آنها را از افزایش تیراژ تولید که می‌تواند نقش تنظیم‌گر در بازار خودرو داشته باشد، بازداشته است. در چنین شرایطی است که صحبت از تولید خودروی جدید اقتصادی و طراحی پلتفرم که پروژه‌هایی به‌غایت هزینه‌بر هستند به میان می‌آید. پرسشی که ایجاد می‌شود این است که منابع مالی خودروسازان برای پیشبرد این طرح‌ها از کجا تامین خواهد شد؟ به نظر می‌رسد راه فراری که وزارت صمت برای خروج خودروساران از این بن‌بست در نظر گرفته از واردات خودرو می‌گذرد. اما چگونه؟

پارادوکس هسته‏‌ای در نیویورک

فصل تجارت - در شرایطی که هماهنگ‌کننده اروپایی برجام می‌گوید تحولی در دستیابی به توافق هسته‌‌ای با ایران در نیویورک رخ نمی‌دهد، انریکه مورا معاونش با مذاکره‌کننده ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیدار می‌کند.

گشت ارشاد در ترازوی نقد پارلمان

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : مجلس روز گذشته پس از دو هفته تعطیلات، فعالیت خود را با واکنش به ماجرای مهسا امینی آغاز کرد. محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در ابتدای جلسه روز گذشته مجلس با بیان اینکه دشمن به دنبال موج‌سواری در هر اتفاقی است در عین حال تاکید کرد که مجلس به موضوع مهسا امینی تا اصلاح ساختارها رسیدگی می‌کند.

اینترنت استارلینک به ایران می‌آید؟

فصل تجارت - روز دوشنبه ایلان ماسک در شبکه اجتماعی توییتر و در پاسخ به درخواست کاربران ایرانی درباره رسیدن استارلینک به ایران اعلام کرد که از مقامات دولت آمریکا می‌خواهد تا اسپیس‌ایکس را از تحریم‌های ایران معاف کند و استثنائا اجازه بدهند خدمات استارلینک در اختیار کاربران ایرانی قرار بگیرد که این روزها به‌خاطر قطعی‌های جدی اینترنت تحت فشار هستند.

تهدید و فرصت سفر پلوسی

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-سعیده سادات فهری : این روزها ذهن تصمیم‌سازان و تحلیلگران درگیر این مساله شده است که ایران با سفر پلوسی به ارمنستان چه کند؟ این سوال وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که بر تاکیدات اخیر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا درباره حفظ مرزهای ژئوپلیتیک در قفقاز جنوبی متمرکز شویم. اگر ایران به تنوع‌سازی در سبد سیاست خارجی خود بپردازد، این حضور جدید فرصت‌هایی را پیش روی کشور قرار خواهد داد.

حکمرانی سلامت و سه‏‏‏‏‏‏‌گانه دولت، ملت و جامعه مدنی

فصل تجارت - دکتر امیرحسین تکیان* سلامت (Health) با تعریف «نیک‌بودی» کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی و نه فقط فقدان بیماری، به‌عنوان اساسی‌‌‌‌‌‌‌ترین رکن سیاستگذاری عمومی که زمینه تحقق عدالت اجتماعی را فراهم می‌‌‌‌‌‌‌آورد، از بدیهی‌‌‌‌‌‌‌ترین و ضروری‌‌‌‌‌‌‌ترین حقوق پایه شهروندان در تمامی جوامع به‌شمار می‌‌‌‌‌‌‌رود. با این تعریف، اولا سلامت، ورای مراقبت‌های سلامت (Healthcare)، حوزه‌های گوناگون اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... را فرا می‌گیرد که بیش از هشتاد‌درصد عوامل موثر بر آن در خارج مرزهای بخش سلامت (بخوانید به‌طور سنتی وزارت بهداشت و شرکای مستقیم آن) شکل می‌گیرد و مدیریت می‌شود. ثانیا‌ سلامت تنها حوزه‌‌‌‌‌‌‌ای است که همزمان، پیش‌شرط، شاخص و خروجی پایداری جوامع و نیل آنها به توسعه پایدار است و از این‌رو باید به‌عنوان یک ارزش سیاسی و هدف عمومی برای همگان از سوی دولت‌ها به رسمیت شناخته شود و برای تحقق و بهبود آن اهتمام شود.

اخبار خواندنی

خلیج فارس؛ منبع تازه انرژی اروپا

کریدورسازی دلار در کانال 31

شرط‏‏‌های رئیسی برای احیای توافق هسته‏‏‌ای

بازار سهام؛ منفی‌ترین عملکرد تابستانه

آغاز همه‌پرسی در شرق اوکراین

نتیجه آزمون حذف رانت خودرو

سرکوب صنعت با چهار نیرو

جنگ جهانی علیه تورم

راه رهایی بورس از تله رکود

استعفای بی‌سر و صدا؛ بدترین اتفاق ممکن!

آغاز عصر صنعت‌زدایی از اروپا؟

فروش «تراکم» با تهاتر ملک

رکوردزنی دلار جهانی

تکذیب اولیه درباره مهسا

سبک و سیاق زندگی ایرانی‌‏‏ها

سریال‌های پاییزی تلویزیون

مفهوم حباب در ذهن سرمایه‌گذاران

چرخش آموزشی از غرب به شرق

منطق ایران در مذاکرات «پایبندی به تعهدات» است

بازار املاک در 4 تابلو

تغییر رویکرد گشت ارشاد در دستور کار مجلس

تخریب آزادراه‌ها با آیین‌نامه « تعمیر»

تنبیه معادن کوچک مقیاس با حقوق دولتی

واردات «غیراقتصادی» برای خودروی اقتصادی

پارادوکس هسته‏‌ای در نیویورک

انتصاب اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام با حکم رهبر معظم انقلاب

گشت ارشاد در ترازوی نقد پارلمان

اینترنت استارلینک به ایران می‌آید؟

تهدید و فرصت سفر پلوسی

حکمرانی سلامت و سه‏‏‏‏‏‏‌گانه دولت، ملت و جامعه مدنی

پاسخ 5 معما در صندوق املاک

عایدی زیرصفر بورس نیمساله

توفان جهانی در راه است

پایان سراشیبی رشد نقدینگی؟

گام ؛ محرک مضاعف تالار نقره‌ای

کشورهای صدرنشین در تورم خوراکی

حمایت روسیه و عربستان از نفت 100دلاری

بزرگ‌ترین ضربه «4200» به صنعت کشاورزی

ضد حمله روسیه در جنوب

مالیات «خالی» فقط بر هشت خانه

پاسخ رئیسی به ادعای برجامی

رشد صنعت با تیک‌آف خودرو

بررسی موشکافانه پرونده مهسا امینی

کارآیی ابزار پولی در تحریم

واردات موبایل در پوشش شرکت‌های پتروشیمی!

مسکن حمایتی درشمال پایتخت

جای خالی بورس‌بازی‌های کلان

هشدار بی‌سابقه بایدن به پوتین

رمزگشایی از سخنان دیپلمات شماره2 آمریکا

گام روبه جلو درسرمایه‌گذاری غیرمستقیم

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.