روزنامه های اقتصادی

15 طرح اقتصادی کرمانشاه در مسیر بازار سرمایه

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- کرمانشاه - الهام اکبری : همایش منطقه‌‌ای تامین مالی غرب کشور به میزبانی کرمانشاه و با حضور مدیران ارشد بورس کشور برگزار شد. این همایش چند پنل تخصصی داشت که از مهم‌ترین آنها پنل بررسی طرح‌های زیرساختی و اقتصادی استان برای تامین مالی از بازار سرمایه بود. پنلی که با حضور استاندار کرمانشاه، رئیس سازمان بورس و جمعی از مدیران این سازمان و مدیران استان در استانداری کرمانشاه برگزار شد. در این نشست ابتدا طرح‌های زیربنایی استان و سپس طرح‌های اقتصادی که نیازمند تامین مالی از بازار سرمایه هستند، معرفی شدند. در حوزه زیربنایی طرح‌هایی همچون شهربازی کرمانشاه، تله‌‌کابین، بیمارستان 540 تختخوابی، آزادراه همدان - کرمانشاه، راه‌‌آهن کرمانشاه به خسروی، دهکده لجستیک، نیروگاه برق‌‌آبی گاوشان و سامانه انتقال آب از سد آزادی مطرح شدند.

اختلال در جریان درآمدی بانک‌ها

فصل تجارت - در ماه‌های اخیر شورای پول و اعتبار دستورالعمل‌‌هایی برای امهال مطالبات بانکی صادر کرد. بر این اساس چنانچه واحد تولیدی از دستورالعمل و قواعد ذکر شده پیروی می‌کرد می‌توانست بدهی خود را یک بار و برای مدت 5 سال امهال کند. هرچند که این مساله به نفع واحدهای تولیدی است، اما جریان درآمدی بانک‌ها را با اختلال مواجه می‌کند. دراین شرایط بانک برای مدت قابل توجهی درآمد مورد نظر خود را نخواهد داشت در صورتی که ملزم است هزینه سود سپرده‌ها را بپردازد. این مساله تبعات مختلفی به همراه دارد. در مرحله اول بانک برای درآمدزایی خود به بازارهایی مانند بازار مسکن متمایل می‌شود. همچنین این مساله اعتبا‌ردهی به واحدهای اقتصادی را محدود خواهد کرد و در نهایت تاثیر مستقیمی بر نسبت کفایت سرمایه بانک خواهد گذاشت که می‌تواند سپرده مردم را با خطر مواجه سازد.

چین تا کجا با ایران می‏‌ماند؟

فصل تجارت - روابط چین و آمریکا که از دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ وارد حوزه تنش فزاینده به ویژه در رابطه با روابط تجاری شده بود، این روزها و بعد از دیدار اخیر جو بایدن و شی جین پینگ در حاشیه اجلاس جی‌‌20 در بالی اندونزی، فضای جدیدی از مدیریت تنش را تجربه می‌کند که شاید بر روابط پکن و تهران نیز اثرگذار باشد.

دوراهی سیاست پولی اروپا

فصل تجارت - وضعیت بازارها در قاره سبز نشان می‌دهد که سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا قصد دارند در خلاف جهت فدرال رزرو در اعمال سیاست‌های انقباضی در ماه‌های آتی عمل کنند. با توجه به سایه تورم و رکود در سطح جهان، کارشناسان، سرمایه‌گذاران و همچنین خانوارها در انتظار گام‌هایی مثبت در جهت بهبود تورم از سوی بانک‌های مرکزی در مناطق خود هستند. در راستای این مسیر باید به عملکرد مثبت فدرال رزرو در جهت جلوگیری از شتاب تورم در سال اخیر اشاره کرد. رئیس این نهاد در روزهای اخیر طی نشست خود با سیاستگذاران اعلام کرد که با وجود تورم کل با نرخ 7/ 7 درصدی و تورم هسته در سطح 3/ 6 درصدی در ماه اخیر باید به افزایش 75/ 0 واحد درصدی نرخ بهره ادامه دهد، اما با توجه به ریزش دارایی‌های امن در ماه‌های اخیر، قصد دارد تا از سرعت سیاست‌های انقباضی در نشست بعدی خود در 14 دسامبر بکاهد. در مقابل این نهاد بانک مرکزی در اروپا با توجه به تورم تاریخی منطقه یورو با سطح 6/ 10 درصد، قصد دارد نرخ بهره را که اکنون در سطح 2 درصدی قرار دارد، در ماه‌های آتی افزایش دهد.

بوم‌گردی‏‏‌ها نجات می‏‏‌یابند؟

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : کسب و کارهای مرتبط با گردشگری از روزهای پایانی سال 1397 و با وقوع سیل در برخی استان‌‌‌ها نظیر گلستان،‌‌‌ خوزستان،‌‌‌ لرستان و.. دچار آسیب‌‌‌های جدی شدند. پس از آن در پی حوادث آبان 98 ضربه دیگری به توریسم کشور وارد شد، در ماه‌‌‌های پایانی این سال شاهد شیوع ویروس کرونا در کشور بودیم که به شدت صنعت گردشگری را تحت‌تاثیر خود قرار داد.

جدال بی‌پایان مخابرات و شورای رقابت

فصل تجارت - مدتی است که روابط پرتنش شرکت مخابرات ایران با نهادها و سازمان‌های تنظیم‌گر، در صدر اخبار قرار دارند. در جدیدترین اقدام، روابط عمومی شورای رقابت اعلام کرد که از قوه‌قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرده که به رویه ‌غیرقانونی شرکت مخابرات در اخذ مبالغ اضافی از مشترکان رسیدگی کنند. مدتی است که گلایه‌های کاربران از اخذ مبالغ اضافه روی قبوض تلفن ثابت یا در زمان فروش خطوط رند، این شرکت خصوصی شده را در مظان اتهام قرار داده است.

ریشه‏‏‏‌ها و علل جاماندگی خاورمیانه

فصل تجارت - گردآوری و ترجمه از جعفر خیرخواهان : تیمور کوران در آنکارا و استامبول بزرگ شد. دکترای اقتصاد خود را از پرینستون گرفت. ابتدا استاد اقتصاد در دانشگاه کالیفرنیای‌جنوبی شد و سپس به دانشگاه دوک رفت. او با ترکیب علم اقتصاد، روش‌‌‌‌شناسی انتخاب عقلانی، نظریه انتخاب عمومی و حقوق و دانش قوی در تاریخ و بینش‌‌‌‌هایی از اسلام توانست معضلات جاری خاورمیانه را ریشه‌‌‌‌یابی و کالبدشکافی کند.

آدرس غلط از رانت خودرویی

فصل تجارت - در شرایطی با گذشت حدود سه‌ماه از ابلاغ آیین‌نامه، هنوز خودرویی وارد بازار نشده است که وزیر صمت روز گذشته از احتمال شکل‌گیری رانت در بازار آتی وارداتی‌ها خبر داد. پیش از این همراه با ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو و همچنین معرفی شرکت‌های خودروساز و مونتاژی به‌عنوان واردکننده، هشدارهای جدی مبنی بر شکل‌گیری رانت اصلی در بازار وارداتی‌ها داده شد. این در شرایطی است که حالا وزیر صمت با اذعان به رانت وارداتی‌ها، از تمهیداتی در این زمینه خبر داده است.

معرفی مقصر متان در تهران

فصل تجارت - معاون سازمان پسماند شهرداری تهران ضمن تایید «انتشار گاز متان از مجتمع‌های دفن زباله در همه جای جهان به‌عنوان یک واقعیت مرتبط با این مراکز»، درباره آنچه انتشار ابرگاز از مجتمع دفن زباله در جنوب استان تهران توسط «ناسا» اعلام شد، به «دنیای‌اقتصاد» گفت: مقصر انتشار گاز متان از مجتمع آرادکوه، عاملان تحریم ایران هستند که مانع از «امضای قرارداد ایران با شرکت خارجی برای تولید برق از گاز متان» شدند. همزمان با این گفت‌وگو «دنیای‌اقتصاد» با دسترسی به آمار رسمی شهرداری، حادترین مشکلات تهرانی‌ها را شناسایی کرد.

دانشجویان علیه «شی»

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : اعتراضات شنبه شب به شهرها و پردیس‌های دانشگاهی در سراسر چین گسترش یافت و منعکس‌کننده خشم فزاینده مردم نسبت به کنترل شدید کووید در این کشور بود. برخی در شانگهای خشم خود را متوجه حزب کمونیست و رهبر ارشد آن، شی جین‌پینگ کردند.

آرایش جدید بازارها

فصل تجارت - روز گذشته شاخص‏های قیمتی در بازارهای دارایی شکل جدیدی به خود گرفت. قیمت سکه طلا با ثبت رقم 17میلیون و 50هزار تومان سطح جدید قیمتی را ثبت کرد. در بازار ارزی نیز نرخ دلار متشکل و آزاد پیشروی داشت. همچنین نرخ گواهی سکه برای اولین‌بار در تاریخ به کانال قیمتی 170هزار تومانی رشد کرد. در هفته‌های اخیر، خروج نقدینگی از صندوق‌های درآمد ثابت، افزایش درصد سود اوراق بدهی همچنین جرقه‌های رشد نرخ در بازار غیررسمی ارز و رکوردشکنی بهای گواهی سکه رخدادهای دومینوواری بوده که تاکنون در بازارها خودنمایی کرده است. در این شرایط بازگشت به وضعیت منطقی‌تر بازارها به سیاستگذاری فعال‏تری نیاز دارد. بهره‏گیری سریع از سیاست‏های پولی مانند تغییر نگرش در سود سیاستی اگرچه می‌تواند اولین گام در مسیر مدیریت بازار باشد که به کاهش تقاضای پول منجر خواهد شد؛ ولی در کنار آن تلاش برای انجماد‏زدایی از اوراق دولتی، محدود ساختن رشد پایه پولی و کنترل ریسک‏های غیراقتصادی بخش دیگری از پازل سیاستگذاری خواهد بود.

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

فصل تجارت - با تشدید فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی پرکاربر در دو ماه گذشته، کسب‌وکارها متحمل ضررهای هنگفتی شدند و دولت برای جبران این آسیب‌ها، طرحی برای حمایت از کسب‌وکارهای مجازی ارائه کرد؛ طرحی که بهره‌مندی از آن منوط به فعالیت کسب‌وکارها در پلتفرم‌های داخلی بود. حالا کارگروه اقتصاد دیجیتال آیین‌نامه‌ای را ذیل این طرح و برای حمایت از فریلنسرها تعریف کرده است که از مفاد آن پیداست این حمایت هم چندان شمولیت کاملی ندارد. بر اساس این آیین‌نامه تنها برخی از فریلنسرها که هویت و نوع فعالیت‌شان تایید شود، می‌توانند از دسترسی خاصی به اینترنت بهره‌مند شوند. آن‌طور که پیداست دولت با تصویب این آیین‌نامه می‌خواهد یک قدم دیگر در جهت طبقاتی کردن اینترنت بردارد.

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

فصل تجارت - دنیای اقتصاد: تیم ملی ایران با ارائه یک بازی برتر و نمایشی سزاوارانه، موفق شد ولز را با دو گل شکست بدهد و به رقابت برای صعود از مرحله گروهی جام‌جهانی برگردد. تیم ایران در مسابقه نخست خود با نتیجه عجیب و سنگین 6بر2 برابر انگلستان مغلوب شده بود، اما ظرف تنها چهار روز از بدترین باخت تاریخ جام‌جهانی، بهترین پیروزی‌اش در ادوار این مسابقات را ساخت و 2برصفر ولز را شکست داد.

دوران افول صنعت نفت نیجریه

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-پیمان قناعتی‌فرد : تولید نفت نیجریه از ابتدای سال 2020، زمانی‌که صنعت نفت این کشور تقریبا دو برابر حجم فعلی تولید داشت، به طور پیوسته کاهش یافته است. دولت نیجریه سرقت گسترده از خطوط انتقال نفت، بستن چاه‌ها و کاهش حجم سرمایه‌گذاری را از عوامل اصلی افت تولید می‌داند. به گزارش رویترز، تولید نفت نیجریه برای نخستین بار از سال 1990 میلادی، به زیر دومیلیون بشکه روزانه کاهش یافته است. جایگاه این کشور نفت‌خیز آفریقایی، از رتبه نخست، به چهارمین کشور صادرکننده نفت در قاره آفریقا و پانزدهمین در دنیا، تنزل کرده است.

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

فصل تجارت - در سال 1399 تفاهم‌نامه ساخت 20 هزار واحد مسکونی در استان تهران بین انبوه‌سازان و وزارت راه و شهرسازی امضا شد که این تفاهم‌نامه در دولت دوازدهم اجرایی نشد. با روی کار آمدن دولت سیزدهم از مجموع این 20 هزار واحد مسکونی، پس از ارزیابی انجام شده ساخت 3 هزار و 104 واحد مسکونی در استان تهران به پیمانکاران ذی‌صلاح واگذار شد. اکنون این پروژه‌ها با 60 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا هستند. منتها در شرایط کنونی مانع و چالش عمده این پیمانکاران عدم افزایش سقف تسهیلات بانکی و همچنین تاخیر در اعلام شاخص تعدیل است که ادامه ساخت پروژه‌ها را با تاخیر و کندی مواجه کرده است.

رکورد تاریخی قیمت سکه

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : در نخستین روز کاری هفته جدید قیمت شاخص ارزی در کانال 35هزار تومانی پیشروی کرد. با شروع معاملات ارزی بازار تهران در هفته جدید قیمت دلار در بازار غیر رسمی تغییر مسیر داد و افزایشی شد. این در حالی است که در روزهای پایانی هفته گذشته نرخ ارز مذکور به سطوح قیمتی ابتدایی کانال 35هزار تومانی رسیده بود. درنهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار غیررسمی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 330تومان افزایش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه هفته گذشته به رقم 35هزار و 400تومان رسید. اما روز شنبه در معاملات بازار متشکل ارزی کشور روند نرخ این ارز با کاهش قیمت حدود 2پله‌ای همراه بود و به سطوح قیمتی نیمه کانال 33هزار تومانی رسید. با افزایشی شدن نرخ دلار آزاد در معاملات دیروز، سکه طلا نیز دچار نوسانات افزایشی شد. هر قطعه از این فلز گرانبها با حدود 350هزار تومان افزایش نسبت به نرخ‌های پیشین به رقم 16میلیون و 750هزار تومان رسید و در قله تاریخی خود قرار گرفت.

واکنش به توقیف جهان صنعت

فصل تجارت - انجمن مدیران روزنامه‌های غیر‌دولتی در بیانیه‌ای به توقیف روزنامه جهان‌صنعت اعتراض کرد. در این بیانیه آمده است: توقیف روزنامه جهان صنعت توسط هیات نظارت بر مطبوعات باعث موجی از نگرانی در بین اصحاب رسانه شده است، این در حالی است که همگان در آسیب‌شناسی وضعیت کنونی به انتقال مرجعیت خبری از داخل به خارج از کشور اذعان دارند، بنابراین اعتبارزدایی از رسانه‌های داخلی که یکی از دلایل انتقال مرجعیت است باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. بنابراین ضرورت مدارا و ایجاد فضای امن برای رسانه‌های داخلی به عنوان کلید برگشت مرجعیت خبری بسیار پر اهمیت است.

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : لوازم خانگی یکی از صنایع مولد و پیشرو در تولید ملی است که در طول سال‌های اخیر با پیشرفت‌های بزرگی که داشته توانسته نیازهای مشتری را بر‌طرف کند. البته این صنعت نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر درگیر مشکلات ریز و درشتی است که صاحبان این صنایع معتقد هستند اگر با حمایت بیشتر دولت مواجه شوند می‌توانند سرمنشأ خدمات بسیار بزرگ‌تری به مردم ایران باشند.

بازی دوطرفه تورم اجاره

فصل تجارت - تورم ماهانه اجاره مسکن در کشور برای چهارمین ماه متوالی، بالاتر از تورم عمومی قرار گرفت؛ این برخلاف پاییز سال‌های گذشته ‌است. اثرپذیری معادله اجاره‌بها - رفتار موجران- از تورم عمومی دست‌کم یک‌سال گذشته از یکسو و واکنش منفی بازار به سقف دستوری مبلغ اجاره از سوی دیگر و البته رابطه قیمت و اجاره، مجموعه محرک‌های تورم پاییزی اجاره مسکن است. با این حال، وزن هزینه اجاره در سبد مصرف خانوار، بازی دوطرفه آن را نشان می‌دهد.

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

فصل تجارت - در شرایطی تهران وارد دومین هفته آلودگی حجیم شده است که دولت جز تعطیلی گاه‌به‌گاه و امید به بارش باران و وزش باد گویا برنامه دیگری برای مقابله با ذرات سمی کلان‌شهرها به‌ویژه تهران ندارد. در این بین خروج خودروهای فرسوده به‌عنوان مهم‌ترین منبع آلایندگی هوا می‌تواند مسیری میانبر برای حل مشکلات آلایندگی کلان‌شهرها باشد. این در شرایطی است که مجلس و دولت هنوز به راهکار مشخصی در این زمینه دست پیدا نکرده‌اند. «دنیای‌اقتصاد» با بهره‌برداری از الگوی جهانی، مسیر کاهش آلایندگی کلان‌شهرهایی همچون پکن را مورد بررسی قرار داده است.

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : بازار سهام در روزی که گذشت شاهد دست‌وپا زدن شاخص‌های کل و هموزن در محدوده مقاومتی بود. در این روز شاخص‌کل در حالی در سطح یک‌میلیون و 408‌هزار‌واحدی متوقف شد که شاخص هموزن به پیشروی محدود خود در محدوده 408‌هزار واحدی ادامه داد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تداوم رشد شاخص هموزن آن‌هم در شرایطی که شاخص‌کل چند روزی است تقریبا از حرکت باز‌ایستاده، ناشی از تمایل سرمایه‌گذاران به رشد قیمت در نمادهای کوچک است؛ رشدی که بیش از هر چیز ناشی از جا‌ماندن نمادهای یادشده نسبت به نمادهای بزرگ‌تر بوده و توانسته خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به سمت نمادهای بزرگ را به‌دنبال داشته باشد. در این شرایط بررسی‌ها نشان از آن دارد که در صورت گذر شاخص هموزن از محدوده 412‌هزار واحد می‌توان به رشد قیمت‌ها در بالای این سطح امیدوار بود و احتمالا اگر این گذر با افزایش قابل‌توجه حجم در معاملات بازار همراه شود، احتمالا شاخص‌کل نیز رشد می‌کند و واگرایی کنونی میان قیمت و حجم در نماگر هموزن که به چشم می‌آید، خنثی خواهد شد.

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

فصل تجارت - دنیای اقتصاد-امیررضا انگجی : مطالعات کارشناسی حاکی از آن است که طبقه متوسط در خاورمیانه در حال محو شدن است. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی وضعیت نابرابری در منطقه خاورمیانه را بررسی می‌کند و به مقایسه آن با سایر نقاط می‌پردازد. مطابق این برآوردها در منطقه خاورمیانه، درحالی‌که 10درصد متمول‌ جامعه سهم 60درصدی از مجموع درآمدهای این منطقه دارند، سهم 50درصد کم‌درآمد این منطقه کمتر از 10درصد است. عمده این نابرابری درآمد در منطقه خاورمیانه به درآمدهای نفتی در این منطقه بازمی‌گردد. مقایسه آمارها نشان می‌دهد که شکاف درآمدی در این منطقه از دیگر مناطق جهان وضعیت بغرنج‌تری دارد. به بیان دیگر این آمار اقتصادی نشان می‌دهد طبقه متوسط که در مطالعات اقتصادی به‌عنوان موتور توسعه اقتصادی و سیاسی از آن یاد می‌شود، در منطقه خاورمیانه جایگاهی ندارد یا به معنای دیگر، طبقه متوسط در منطقه ممنوعه قرار گرفته است. این آرایش درآمدی ساکنان طبقه متوسط خاورمیانه می‌تواند با تحولات سیاسی و اجتماعی آن مرتبط باشد و به‌عنوان عاملی کلیدی در نارضایتی‌های این طبقه محسوب شود.

نقش مغفول زنان در اقتصاد نوظهور متاورس

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- ندا لهردی : تاریخ گواه خوبی برای اثبات دیرینگی نابرابری و بی‌عدالتی نسبت به زنان است. حتی در دنیای مدرن تکنولوژی هم زنان از گزند این رویکرد دور نمانده‌اند؛ تا جایی که جدیدترین بررسی‌های شرکت تحقیقاتی بین‌المللی

مقصد اجباری گردشگران 1400

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : جایگزینی خانه‌‌‌های اقوام و ویلاهای شخصی به‌‌‌جای برخورداری از اقامتگاه‌‌‌های عمومی در سفرها علاوه بر تغییر شکل سفر براساس عرف جهانی، دو پیام مهم را برای معادله توریسم ایران به ‌‌‌همراه دارد که در صورت به‌‌‌کارگیری راهبردهای کاربردی و اثرگذار، می‌تواند بازار گردشگری را در مسیر درستی قرار دهد، همان‌طور که با اعمال راهکارهای اشتباه و سطحی منجر به حذف گردشگری از اقتصاد کشور می‌شود.

اهمیت گزارش‌های ماهانه در بورس

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد– هانا پاکمند : بورس اوراق‌بهادار تهران در حالی روزهای ابتدایی آذر ماه را به پایان رساند که برآیند معاملات حاکی از نوسان‌های محدود این بازار در مدت زمان یادشده ‌است، چراکه بازار سرمایه طی هفته اخیر افت و خیز قابل‌توجهی نداشت؛ بر این اساس بازار بیشتر درگیر حواشی و اخبار بود و معاملات نیز به‌طور میانگین نوسان‌های محدودی را شاهد بودند؛ این در حالی است که نماگر اصلی بازار هفته گذشته را با عملکرد منفی 24/ 0‌درصد سپری کرد و کار خود را در سطح یک‌میلیون و 410‌هزار واحد به پایان رساند. نماگر هم‌وزن اما در مدت زمان یادشده حدود 45/ 1‌درصد افزایش داشته است. اینطور که به نظر می‌رسد در هفته‌جاری گزارش‌های ماهانه نقش اصلی را در میان متغیرهای بنیادی ایفا خواهند کرد.

شورش کم‌سابقه در چین

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : در یک کارخانه آی‌فون در مرکز چین، هزاران کارگر با پلیس ضدشورش درگیر شدند و موانع را فرو ریختند. در جنوب شهر گوانگژو، معترضان برای مقابله با کارکنان بهداشتی و غارت مواد غذایی از ساختمان‌های محصور خارج شدند. «امی چانگ چین»، «چانگ چه» و دیگران در گزارش 24نوامبر در نیویورک‌تایمز نوشتند: در فضای آنلاین، بسیاری از چینی‌ها پس از مرگ دختر 4ماهه‌ای که پدرش گفت به‌دلیل محدودیت‌های کووید، دسترسی به درمان‌های پزشکی اش به تعویق افتاده بود، از مقامات خشمگین شدند. ازآنجاکه قوانین سختگیرانه کووید در چین به سال سوم خود می‌رسد، علائم نارضایتی فراوانی در سراسر کشور دیده می‌شود.

بازگشت به عقب ایران و اروپا

فصل تجارت - تصویب دو قطعنامه سیاسی و حقوقی علیه ایران با محوریت کشورهای غربی در طول یک هفته گذشته نشان از ورود تهران و پایتخت‌های اروپایی به فاز تنش دارد؛ مسیری که یادآور دومقطع خروج ترامپ از برجام در سال 2018 و تحریم‌های گسترده در سال‌های 2009 تا 2012 دوره باراک اوباماست که مسیر روابط را به سمت تصاعد بحران حرکت داد. بن‌بست در مذاکرات احیای برجام و بروز ناآرامی‌ها در ایران دو بهانه اصلی غربی‌ها با محوریت آمریکا و آلمان برای صدور قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در 26 آبان و صدور قطعنامه شورای حقوق بشر در 3آذرماه علیه تهران بوده است که مجددا احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل را برجسته کرده است. از دو ماه پیش و با بروز ناآرامی‌ها در ایران، شاهد این بودیم که آمریکا و اروپایی‌ها تحریم‌های حقوق‌بشری را علیه مقامات و نهادهای ایرانی در قالب بسته‌های تحریمی اعمال کردند که زمینه‌ساز بروز تنش در روابط دوطرف شد. این مسیر در نهایت خود را در تصمیم شورای حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد نمایان کرد.

تحفه هندی پس داده شد

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- بهناز جلالی‌پور : آنتی‌بیوتیک‌های هندی هفتم آبان‌ماه در شرایط اضطرار و کمبود دارو وارد کشور شد، یک هفته زمان برد تا توزیع شود؛ اما دو هفته پس از آن به علت کافی نبودن میزان ماده موثر، جمع‌آوری و مرجوع می‌شود. سازمان غذا و دارو، تمام داروهای وارداتی را پیش از توزیع و مصرف باید مورد آزمایش قرار دهد که این‌بار به‌دلیل اضطرار، این اتفاق پس از توزیع رخ داد.

دو برداشت از قطعنامه ژنو

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد – سعیده‌سادات فهری : شورای حقوق بشر سازمان ملل در آخرین نشست خود در ژنو، قطعنامه‌ تشکیل کمیته حقیقت‌یاب مستقل درخصوص مسائل حقوق‌بشری ایران را تصویب کرد. حال این احتمال وجود دارد که گزارش این کمیته به دیوان لاهه ارجاع داده شود و پس از اعلام نظر این دیوان شورای امنیت نیز وارد میدان شود؛ ولی در این ایستگاه روسیه و چین مانع از تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران خواهند شد.

برد ایران مقابل ولز

فصل تجارت - سومین پیروزی تاریخ ایران در ادوار جام جهانی، در قطر رقم خورد. تیم ملی که جام‌جهانی 2022 را با شکستی سنگین برابر انگلیس آغاز کرد، در بازی دوم با رویکردی کاملا متفاوت وارد زمین شد و توانست ولز را شکست دهد. آن‌هم در دیداری که ولز ضعیف‌تر از حد انتظار ظاهر شد و ایران بسیار بهتر از حریف بود. استارت تهاجمی شاگردان کارلوس کی‌روش در نیمه نخست نشان می‌داد که تیم ملی برای جبران باخت پرگل در بازی نخست پا به بازی دوم گذاشته و حتی در دقیقه 16 توسط علی قلی‌زاده به گل رسید، اما VAR این گل را به دلیل آفساید رد کرد. البته ولز هم موقعیت‌هایی داشت، اما دو تیم با تساوی به رختکن رفتند. نیمه دوم ولی داستان متفاوتی داشت.

اخبار خواندنی

15 طرح اقتصادی کرمانشاه در مسیر بازار سرمایه

اختلال در جریان درآمدی بانک‌ها

چین تا کجا با ایران می‏‌ماند؟

دوراهی سیاست پولی اروپا

بوم‌گردی‏‏‌ها نجات می‏‏‌یابند؟

جدال بی‌پایان مخابرات و شورای رقابت

ریشه‏‏‏‌ها و علل جاماندگی خاورمیانه

آدرس غلط از رانت خودرویی

معرفی مقصر متان در تهران

دانشجویان علیه «شی»

آرایش جدید بازارها

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

موتور پمپاژ هوای‌سیاه

راهپیمایی شاخص در مرز ‌مقاومت

منطقه ممنوعه طبقه متوسط

نقش مغفول زنان در اقتصاد نوظهور متاورس

مقصد اجباری گردشگران 1400

اهمیت گزارش‌های ماهانه در بورس

شورش کم‌سابقه در چین

بازگشت به عقب ایران و اروپا

تحفه هندی پس داده شد

دو برداشت از قطعنامه ژنو

برد ایران مقابل ولز

دوپینگ انتخاباتی با وام رانتی

چرخش بایدن مقابل ایران

اروپا در گوشه رینگ

پازل چهار تکه «مسکن»

سرمایه‏‌گذاری امن و منطقی؛ ویژگی خرید اوراق ارزی بانک مرکزی

ادامه ریزش برندهای وارداتی خودرو؟

تزلزل باورهای عامی در بورس

ناامیدی سرمایه‏‌گذاران خطرپذیر از آینده استارت‌آپ‏‌ها

عوامل موثر در رشد پایه‌پولی

پیروز ایران در توران

خودروی جاذب دی‌اکسید‌کربن

صف‌شکنی در بازار ارز

تاوان گران مرغ ارزان

دوئل هسته‌ای در دو سناریو

فوتبال و سیاست

اقتصاد 2023 رکودی است؟

عقب‌نشینی 55 درصدی روس‌ها

ویترین جدید آمار اقتصادی

درس بزرگ برای همه فعالان بازارهای مالی

لذت تفریح در کار

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.