اقتصاد

منطقه یورو به خود آمد

فصل تجارت - نظرسنجی نشان داد که رکود در فعالیت‌های تجاری منطقه یورو در فوریه کاهش یافت و نشانه‌هایی از بهبود را نشان داد زیرا بخش خدمات رکود 6 ماهه را شکست و وخامت تولید را جبران کرد.

هشدار نسبت به ایجاد رکود ناشی از کنترل ترازنامه

فصل تجارت - یک کارشناس بانکی با بیان اینکه سیاست‌های اقتصادی اعتباری و پولی بانکی چه در وزارت اقتصاد و چه در بانک مرکزی نسبت به دوره‌های قبل تغییر ماهوی نداشته است، گفت: سیاست کنترل ترازنامه اگرچه یک توفیق نسبی در کنترل رشد نقدینگی حاصل کرده، اما در آینده می‌تواند باعث رکود شود.

ویدیو/ بازگشت دوباره بالن‌های مشکوک به آمریکا

فصل تجارت - شبکه «سی‌بی‌اس» آمریکا اعلام کرده «جمعه (4 اسفند) یک بالن ناشناس را در ارتفاعات بالای ایالت کلورادو در غرب این کشور شناسایی کرده است» حدود یک سال پیش نیز جنگنده‌های ارتش آمریکا یک بالن چینی در آسمان آلاسکا رصد کردند.

گواهی سپرده خاص به بهبود متغیرهای اقتصادی کمک می کند

فصل تجارت - معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: گواهی سپرده خاص یکی از ابزارهای سیاست پولی است. این ابزار می تواند به بهبود متغیرهای پولی و تحقق هدف گذاری ها در مسیرهای در نظر گرفته شده کمک کند.

تورم بهمن 42.5 درصد شد

فصل تجارت - در بهمن ماه 1402 نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به 42.5 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.1 واحد درصد کاهش یافته است.

رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد

فصل تجارت - آخرین نتایج حساب‌های ملی فصلی مرکز آمار ایران، نشان از رشد 5.1 درصد محصول ناخالص داخلی با نفت و 2.5 درصد محصول ناخالص داخلی بدون نفت در پاییز 1402 دارد.

84 درصد تجارت خارجی ایران با 10 کشور انجام می شود

فصل تجارت - طبق اعلام گمرک ایران، چین، امارات متحده عربی، ترکیه، عراق، هند، پاکستان، فدراسیون روسیه، عمان، آلمان و افغانستان 84 درصد از ارزش کل مبادلات تجاری کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

تصمیمات اقتصادی در اتاق شیشه‌ای گرفته شود/ نمایندگان منافع ملی را بر منافع محلی ارجحیت دهند

فصل تجارت - عضو هیئت مدیره انجمن اقتصاددانان ایران به لزوم شفافیت اقتصادی اشاره کرد و گفت: تصمیمات باید به صورت شفاف و در اتاق شیشه ای گرفته شود. همچنین از نمایندگان مجلس انتظار می رود منافع محلی را بر منافع ملی ارجحیت ندهند.

پیش‌بینی رشد اقتصاد ترکیه

فصل تجارت - اقتصاددانان پیش‌بینی کردند که اقتصاد ترکیه در سه ماهه چهارم رشد 3.97 درصدی ثبت خواهد کرد.

آمادگی 2 استان برای عرضه پساب در بورس انرژی

فصل تجارت - طبق پیگیری‌های صورت گرفته، اطلاعیه‌ عرضه پساب برخی استان‌ها تهیه شده و این اقدام در مرحله‌ای قرار دارد که پساب هر یک از استان‌ها می‌تواند وارد بورس شود.

تورم بهمن 1.1 درصد کاهش یافت

فصل تجارت - رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: طی بهمن ماه امسال، نرخ تورم نقطه‌ای 2.7 درصد، تورم ماهانه 1.2 درصد و تورم سالانه 1.1 درصد نسبت به دی‌ماه کاهش داشته است.

مختصات بازار شب عید مسکن

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد: بازار شب عید معاملات مسکن شهر تهران بر اساس مشخصات تازه‌‌‌ترین آپارتمان‌‌‌های عرضه‌شده به این بازار با تنوع نسبتا مناسبی از فایل فروش همراه است. با این حال تازه‌‌‌ترین تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» از وضعیت معاملات مسکن در ماه پایانی سال‌جاری- اسفند1402- نشان‌دهنده رکود خرید‌وفروش در این بازار است.

اروپا برای دفاع از خود آماده است؟

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد – گروه اقتصاد بین‌الملل : اکونومیست در سرمقاله خود به ضعف اروپا در حوزه دفاعی پرداخته و تاکید می‌کند که سیاست‌های دفاعی اروپا نیازمند بازنگری است.

معامله‌گران در انتظار بمب خبری بعدی بازار

فصل تجارت - پس از سال‌ها تلاش، در نهایت سرمایه‌گذاران در ابتدای سال‌2024 شاهد تایید راه‌اندازی اولین صندوق‌های قابل‌معامله اسپات بیت‌کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار آمریکا بودند که معاملات محبوب‏‏‏‌ترین ارز دیجیتال بازار را با قیمت لحظه‏‏‏‌ای در اختیار سرمایه‌گذاران و فعالان بزرگ‌ترین بورس جهان قرار داد.

تغییر بنیادین بازار جهانی گاز؟

فصل تجارت - دنیای اقتصاد - پیمان قناعتی‌فرد : پیش‌بینی‌شده تا سال‌2025، جریان گاز طبیعی صادراتی آمریکا از سراسر مکزیک به یک پایانه صادراتی بزرگ در اقیانوس آرام آغاز خواهد شد، امری که منعکس‌‌‌‌کننده چشم‌‌‌‌انداز بازار جهانی گاز بوده که با توجه به سلطه ایالات‌‌‌‌متحده بر بازار انرژی دگرگون شده‌است.

ساختار دیپلماسی تجاری ژرمن‌ها

فصل تجارت - اتاق مشترک بازرگانی‌ یک‌ سازمان مشارکتی‌ است‌ که‌ چندین‌ اتاق منطقه‌ای را برای همکاری در طرح‌های توسعه‌ اقتصادی گردهم‌ می‌آورد. هدف اتاق مشترک بازرگانی‌ ارتقای منافع‌ تجاری و توسعه‌ اقتصادی در یک‌ منطقه‌ از طریق‌ همکاری و مشارکت‌ است‌. ساختار و عملکرد یک‌ اتاق مشترک بازرگانی‌ بسته‌ به‌ نیازها و اهداف اتاق‌های شکل‌دهنده آن می‌تواند متفاوت باشد؛ برخی‌ از اتاق‌های مشترک ممکن‌ است‌ برای تمرکز بر یک‌ صنعت‌ یا موضوع خاصی تشکیل‌ شده باشند، درحالی‌که‌ برخی‌ دیگر بر ارتقای کل‌ منطقه‌ و جذب مشاغل‌ جدید تمرکز دارند.

عبور بیت‌کوین از سقف تاریخی؟

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -گروه بازار پول و ارز : در روزهای پایانی هفته گذشته وضعیت بازارها تقریبا ثابت ماند. بیت‌کوین در یک روند اصلاحی وارد کانال 50‌هزار دلار شد و طلا هم در کانال 2‌هزار و 20 دلاری به کار خود پایان داد. نوسانات نه چندان جالب روزهای اخیر در بازار این سوال را در بین معامله‏‌گران ایجاد کرده روند بازارها در بلندمدت چگونه خواهد بود؟در خصوص بازار طلا، به نظر می‌رسد که در بلندمدت بازار همچنان شاهد روندی صعودی باشد.

تکذیب «ادعاهای بی‌سند»

فصل تجارت - وزیر امور خارجه در واکنش به ادعای رویترز مبنی بر ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه گفت: بار دیگر اتهامات بی‌اساس مطرح‌شده علیه ایران درباره استفاده روسیه از سلاح‌های ایرانی در جنگ اوکراین را قویا محکوم می‌کنم؛ تکرار این ادعاهای بی‌سند به مرحله کسل‌کننده‌ای رسیده است.

داروی تورم ایران چیست ؟

فصل تجارت - بسیاری از کسانی که به سیاست‌‌‌های بانک مرکزی در باب مهار تورم و کل‌‌‌های پولی انتقاد می‌کنند، عمدتا از بی‌‌‌توجهی به ابزار بهره و اثری که بر مهار سرعت گردش نقدینگی و ایجاد ثبات در بازار پول دارد، اشاره می‌کنند.

جغرافیای بنگاه‌های راکد

فصل تجارت - دنیای اقتصاد -گروه صنعت و معدن : بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از 50هزار طرح نیمه‌تمام صنعتی، واحد راکد و بنگاه زیر 50درصد ظرفیت در کشور وجود دارد که از میان تمام استان‌ها اصفهان، تهران و فارس بیشترین بنگاه‌های راکد را در خود جای داده‌اند. یک گزارش پژوهشی نشان می‌دهد دلیل تکثیر طرح‌های نیمه‌تمام و بنگاه‌های راکد در کشور، نبود آمایش سرزمین است. به عبارتی سیاستگذار با عدم توجه به وضعیت استقرار فیزیکی طرح‌های صنعتی و در نظر نگرفتن مزیت‌های سرزمینی، موجب تولد بنگاه‌های راکد شده است.

تبارشناسی «صدای ملت»

فصل تجارت - علی مطهری روز پنج‌شنبه از فهرست انتخاباتی خود به نام «صدای ملت» رونمایی کرد. او این لیست را فراتر از دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب خواند و تاکید کرد که برای هیچ‌کدام از این گروه‌ها اصالتی قائل نیست و به‌طور مستقل وارد کارزار انتخابات شده است.

عکس یادگاری ندهید، امضا بگیرید

فصل تجارت - علی حیدری * در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم و بازار ملاقات و دید و بازدید و گرفتن عکس یادگاری کاندیداهای مجلس با تشکل‌های کارگری، کارمندی و بازنشستگی گرم خواهد شد. این کاندیداها به خوبی می‌دانند که رای اصلی در انتخابات گذشته غالبا در میان همین اقشار بوده است و به همین سبب به‌شدت دنبال جلب‌توجه بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران و گرفتن عکس و استفاده تبلیغاتی از آن خواهند بود. اما تجربه تلخ نیروی کار و جامعه کار و تلاش کشور نشان داده است که بسیاری از این افراد پس از رسیدن به بهارستان دیگر نیروی کار را فراموش می‌کنند و دل در گرو جلب‌‌توجه صاحبان ثروت و قدرت گذاشته و دلبری برای دستگاه‌های اجرایی دولتی و حاکمیتی را پیشه خود می‌سازند.

وقت گفتمان مشترک در اکوسیستم استارت‌آپی

فصل تجارت - فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال کشور براین باورند که برای رشد اقتصاد دیجیتال باید گفتمان و ارتباط ویژه‌‌‌ای با نهاد رگولاتوری برقرار شود. گروهی از این فعالان که در پنل تخصصی «اقتصاد دیجیتال و «نوآور» در همایش چشم‌‌‌انداز اقتصاد ایران 1403 به میزبانی گروه رسانه‌‌‌ای دنیای اقتصاد شرکت کرده بودند، تاکید کردند که همواره ابتدا قوانین توسط فعالان اقتصاد دیجیتال شکسته ، سپس قوانین جدیدی تدوین می‌شود.

ریسک چینی بازار مسکن

فصل تجارت - وضعیت نابسامان شرکت‌های ساختمانی چین و نیاز مبرم این کشور به رونق بخش مسکن برای دستیابی به «رشد اقتصادی بالا» یک ریسک معنادار برای «حضور مسکن‌سازهای چینی در کشورهای خارجی از جمله ایران» است. طراحان واردات انبوه‌ساز از چین قصد افزایش سرعت مسکن‌سازی در کشور را دارند.

کوچ سرمایه به صنایع ریالی

فصل تجارت - در هفته اول اسفند، بازار سهام با جو منفی همراه شد. شاخص کل کاهش 0.37درصدی را تجربه کرد و میانگین ارزش معاملات هفتگی 3هزار و 200میلیارد تومان ثبت شد که کمترین مقدار از ابتدای زمستان بوده است. یکی از دلایل کاهش ارزش معاملات، نبود چشم‌انداز صعودی در بازار سهام و نزدیک شدن به پایان سال است. بررسی شاخص صنایع در هفته مذکور نیز نشان می‌دهد، عدم اطمینان از تداوم سود صنایع بزرگ، موجب شد سهامداران به ‏صنایع کوچک سوق یابند و صنایع ریالی، 10جایگاه برتر بازدهی هفتگی را کسب کنند.

اخبار خواندنی

روسیه یک میلیارد دلار از دارایی های آلمان را ضبط کرد

منطقه یورو به خود آمد

هشدار نسبت به ایجاد رکود ناشی از کنترل ترازنامه

ویدیو/ بازگشت دوباره بالن‌های مشکوک به آمریکا

گواهی سپرده خاص به بهبود متغیرهای اقتصادی کمک می کند

تورم بهمن 42.5 درصد شد

رشد اقتصادی پاییز 5.1 درصد شد

84 درصد تجارت خارجی ایران با 10 کشور انجام می شود

تصمیمات اقتصادی در اتاق شیشه‌ای گرفته شود/ نمایندگان منافع ملی را بر منافع محلی ارجحیت دهند

هشدار صندوق بین‌المللی پول به بانک‌های مرکزی

اولین بانک روسی رتبه اعتباری چین را دریافت کرد

نزول اقتصادی بزرگترین اقتصاد اروپا

پیش‌بینی رشد اقتصاد ترکیه

زیان بانک مرکزی اروپا رکورد تاریخی زد

آمادگی 2 استان برای عرضه پساب در بورس انرژی

تورم بهمن 1.1 درصد کاهش یافت

مختصات بازار شب عید مسکن

اروپا برای دفاع از خود آماده است؟

معامله‌گران در انتظار بمب خبری بعدی بازار

تغییر بنیادین بازار جهانی گاز؟

ساختار دیپلماسی تجاری ژرمن‌ها

عبور بیت‌کوین از سقف تاریخی؟

تکذیب «ادعاهای بی‌سند»

داروی تورم ایران چیست ؟

جغرافیای بنگاه‌های راکد

تبارشناسی «صدای ملت»

عکس یادگاری ندهید، امضا بگیرید

وقت گفتمان مشترک در اکوسیستم استارت‌آپی

ریسک چینی بازار مسکن

کوچ سرمایه به صنایع ریالی

پیام ورود جنگ اوکراین به سال سوم

بخشودگی 100 درصدی جرائم مالیاتی تا پایان اسفند ماه تمدید شد

بخش‌های حاکمیتی باید خود را شریک بخش خصوصی بدانند/نرخ ارز در بازار آزاد را به رسمیت نمی‌شناسیم

توضیحات سازمان مالیاتی در خصوص ابهامات فرصت هفت روزه مودیان

روسیه و ونزوئلا به دنبال همکاری در حوزه نفتی و هسته‌ای

اروپا باز هم دست به تحریم شد

ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی مورد توجه فعالان اقتصادی دنیا

دولت در سیاست‌های دیپلماسی به نتایج ملموسی رسیده است

توسعه روابط با مجارستان از اولویت‌های جدی جمهوری اسلامی ایران است

ارز مسافرتی ٢ برابر شد/ نحوه دریافت 1000 یورو بعد از گیت پرواز

ارز مسافرتی ٢ برابر شد

افزایش سرانه فروش ارز مسافرتی هوایی به متقاضیان از 500 به 1000 یورو

فروش 123 موتورسیکلت در 2 مزایده اموال تملیکی

فروش 10 هزار میلیارد تومان اموال تملیکی در سال‌جاری

تعیین تکلیف زوج‌های در انتظار وام ازدواج از سوی بانک مرکزی تسریع شود

فروش حدود 10 هزار میلیارد تومان اموال تملیکی از ابتدای امسال

نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات رعایت نشود با متخلفان برخورد می کنیم

برخورد با بانک‌های متخلف در عدم رعایت نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات

تمرکزمان کنترل نوسانات بازار ارز است/ برنامه ریزی برای مدت دار کردن زمان مصوبات

سقوط چشم‌انداز رشد غول اقتصادی اروپا

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.