اقتصاد

جنگ سرد جدید بر سر هوش مصنوعی

فصل تجارت - وقتی جک کلارک، یکی از هم‌بنیان‌گذاران استارت‌آپ آمریکایی هوش مصنوعی Anthropic، بحث طرح باروک (Baruch Plan) را مطرح و آن را با احساس نیاز دولت‌ها برای جلوگیری از گسترش کاربردهای مضر هوش مصنوعی مقایسه کرد، همان حس دلهره آشنای قدیمی به ذهن افراد متبادر شد. طرح باروک در ماه ژوئن سال 1946 از سوی دولت ایالات‌متحده به کمیسیون انرژی هسته‌ای سازمان ملل متحد ارائه شد که بر اساس آن آمریکا، بریتانیا و کانادا خواستار تشکیل یک سازمان بین‌المللی برای قانون‌گذاری و نظارت بر کاربردهای انرژی هسته‌ای شده بودند. این طرح با واکنش منفی اتحاد جماهیر شوروی مواجه شد که آن را اقدامی در راستای ایجاد انحصار هسته‌ای برای دولت ایالات‌متحده خوانده بود. به این ترتیب در آخرین روزهای سال 1946 شوروی در شورای امنیت سازمان ملل متحد از امضای این طرح سر باز زد تا جنگ سرد آغاز شود.

مسکن تدریجی در استان کویری

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد - یزد : اقدامات دولت در تامین آب استان یزد و طرح نهضت ملی مسکن در گفت‌‌‌وگو با استاندار یزد بررسی شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» آ‌‌‌ب‌‌‌رسانی و مسکن همواره جزو دغدغه‌های مردم و دولت‌‌‌ها بوده و در این زمینه قبل از انتخابات و بعد از انتخابات، به محوری‌ترین شعارهای دولتمردان تبدیل شده است. در دولت سیزدهم هم شعار ساخت چهار میلیون مسکن در طول چهار سال توسط رئیس‌جمهور و پیگیری انتقال آب از دریا بخشی از توقعات ایجاد‌شده بوده که در هر استانی با شکل خاص و موردنیاز آن منطقه در حال دنبال شدن است. در این گزارش در راستای پیگیری روند آ‌‌‌ب‌‌‌رسانی و اجرای طرح نهضت مسکن ملی در استان یزد و بررسی تنوع برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در دولت سیزدهم، به سراغ مهران فاطمی، استاندار یزد رفتیم.

ابقای اردوغان در «آکسارای»

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : اردوغان پیروز نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه شد؛ البته انتخابات در دور دوم، شور و شوق مرحله اول را نداشت و شاهد افت در نرخ مشارکت بودیم. الجزیره تا ساعت14 دیروز تخمین زد که مشارکت با افت30درصدی مواجه شده است. با این حال هر چه به ساعت‌های پایانی رای‌گیری نزدیک شدیم، میزان حضور مردم در پای صندوق‌های رای افزایش یافت؛ ولی نه آن‌چنان‌که اپوزیسیون ترکیه انتظار داشت. در بعدازظهردیروز کلیچداراوغلو و آکشنر دو چهره اصلی مخالفان مجبور شدند در صفحات توییتر خود مردم را به مشارکت بیشتر دعوت کنند.

پاشنه‌آشیل خصوصی‌سازی

فصل تجارت - بررسی روند واگذاری شرکت‌های دولتی در دهه‌های اخیر نشان می‌دهد که نبود چند فاکتور کلیدی باعث شده است که این فرآیند اثرگذاری لازم را نداشته باشد. یکی از مهم‌ترین اصول واگذاری، انتقال واقعی مالکیت و احترام به حقوق مالکان جدید است. اما نقض گاه و بی‌گاه مالکیت در فرآیند واگذاری موجب شده است که بخش خصوصی واقعی اطمینان لازم برای خرید و فعالیت در صنایع واگذاری را نداشته باشد. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین ریسک‌های قدم برداشتن در مسیر خریداری صنایعی که پیش از این دولتی بوده، سیاستگذاری‌های دستوری و سلیقه‌ای پس از خرید است.

نتیجه جدال خاموش در اتاق تهران

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : طبقه هشتم ساختمان وزرا برای دومین‌بار در کمتر از یک‌هفته اخیر میزبان هیات نمایندگان دوره دهم به‌منظور تعیین‌تکلیف کرسی‌های هیات‌رئیسه بود. انتخابات هیات‌رئیسه مهم‌ترین اتاق بازرگانی شهرستان یعنی اتاق تهران روز گذشته بالاخره برگزار شد؛ انتخاباتی که حواشی زیاد و نتیجه‌ای عجیب داشت. به‌رغم آنکه ائتلاف «برای فردا» 39کرسی اتاق را در اختیار داشت و تعیین‌کننده اصلی هیات‌رئیسه بود، یک‌نماینده دولتی به‌عنوان نایب‌رئیس اول به هیات‌رئیسه راه یافت تا بار دیگر اختلافات داخلی ائتلاف نمایان شود. تصور بر این بود که انتخابات پیش‌روی اتاق تهران مانند دوره گذشته انتصابی باشد؛ اما گویا ائتلاف «برای فردا» مقاومت خود را در مقابل دموکراسی شکست و گزینه‌ها را به رای گذاشت تا هیات نمایندگان حداقل برای یک‌کرسی در فضایی رقابتی تصمیم بگیرد؛ کرسی‌ای که دودستگی را بین اعضای ائتلاف ایجاد کرده بود؛ یعنی نایب‌رئیس. موضوع جالب توجه دیگر این انتخابات، میزان زیاد آرای سفید در انتخابات رئیس اتاق بود؛ تا جایی که به نظر می‌رسید رقابت بین تک‌کاندیدای این انتخابات و آرای سفید رقابتی جدی است.

مخالفت یونان و مجارستان با دور جدید تحریم‌ها علیه روسیه

فصل تجارت - به خاطر آنکه کی‌یف فهرستی از شرکت‌هایی که در روسیه فعالیت می‌کنند را ارائه داده و می‌گوید این شرکت‌ها باید تحریم شوند، مجارستان و یونان مخالف دور جدید تحریم علیه روسیه شده‌اند.

تورم انگلیس همچنان بالانشین است

فصل تجارت - اگرچه تورم انگلیس در ماه آوریل پس از 7 ماه کمی کاهش یافته، اما همچنان در بالاترین سطوح خود در 10 سال گذشته قرار دارد.

سازمان اموال تملیکی دیگر حراج حضوری برگزار نمی کند

فصل تجارت - مدیرعامل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، گفت: شفافیت، ایجاد رقابت و حذف واسطه‌ها و استفاده عموم افراد جامعه از حراج‌ها مهمترین دستاورد حراج خرده‌فروشی برخط است.

رایزنی ایران و سوریه در زمینه توسعه حمل و نقل

فصل تجارت - معاون وزیر راه و شهرسازی کشورمان روز گذشته در بغداد با وزیر حمل و نقل سوریه روند اجرای توافقنامه‌های مربوط به همکاری در زمینه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای را بررسی کردند.

بحران بدهی رتبه اعتباری آمریکا را کاهش داد

فصل تجارت - موسسه رتبه‌بندی بین‌المللی چنگ شین چین به خاطر بحران پیش‌آمده در موضوع عدم افزایش سقف بدهی عمومی آمریکا از سوی کنگره رتبه اعتباری آمریکا را کاهش داده است.

آمریکا بدون افزایش سقف بدهی، نوزدهم خرداد فلج می‌شود

فصل تجارت - بانک آمریکایی گلدمن ساکس هشدار داد: در صورتی که سقف بدهی عمومی از سوی کنگره افزایش پیدا نکند، این کشور عملا از روز 9 ژوئن برابر با 19 خرداد دیگر امکان تأمین هزینه‌هایش را نخواهد داشت.

ادامه روند نزولی در بازار سرمایه

فصل تجارت - با ادامه روند نزولی در بازار سرمایه شاخص کل این بازار کانال دو میلیون و 300 هزار واحد را از دست داد.

لزوم تسهیل‌گری در ایفای نقش سامانه‌های توزیع هوشمند کالاهای اساسی

فصل تجارت - دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها، دستگاه‌های نظارتی و قانون‌گذاری فضای فعالیت و ایفای نقش موثر توسط سامانه‌های تامین و توزیع کالاهای اساسی مانند «ستکاوا» را برای حل مشکلات مردم تسهیل کنند.

جزئیات نخستین حراج خرده فروشی/ مزایده خودرو از تیرماه

فصل تجارت - مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با اشاره به جزئیات نخستین حراج خرده فروشی این سازمان که از دیروز آغاز شده است، گفت: مزایده خودروهای سواری در تیرماه برگزار خواهد شد.

صندوق خالی نیست!

فصل تجارت - طبق آماری که اخیرا صندوق توسعه ملی اعلام کرده است از سال 1389 (آغاز به کار صندوق توسعه ملی) تا پایان سال 1401 مجموعا 154.6 میلیارد دلار منابع وارد صندوق توسعه ملی شده که 100.8 میلیارد دلار آن از سوی دولت‌های دهم تا سیزدهم برداشت شده است و شایعه خالی بودن صندوق که اخیرا مطرح شده بود، به هیچ‌وجه صحت ندارد.

هر دولت چقدر دلار به صندوق توسعه ملی واریز و چقدر برداشت کرد؟

فصل تجارت - طبق آماری که اخیرا صندوق توسعه ملی اعلام کرده است از سال 1389 (آغاز به کار صندوق توسعه ملی) تا پایان سال 1401 مجموعا 154.6 میلیارد دلار منابع وارد صندوق توسعه ملی شده که 100.8 میلیارد دلار آن از سوی دولت‌های دهم تا سیزدهم برداشت شده است.

اخبار خواندنی

جنگ سرد جدید بر سر هوش مصنوعی

مسکن تدریجی در استان کویری

ابقای اردوغان در «آکسارای»

پاشنه‌آشیل خصوصی‌سازی

نتیجه جدال خاموش در اتاق تهران

تقلای فرانسه برای برداشتن سایه تهدیدها علیه یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپا

بغداد: ساخت نیروگاه هسته‌ای صلح آمیز نیاز ضروری عراق است

مخالفت یونان و مجارستان با دور جدید تحریم‌ها علیه روسیه

گشایش حساب در بانک‌های روسی برای اتباع خارجی آسانتر شد

تورم انگلیس همچنان بالانشین است

سهمیه بندی انرژی سلامت مردم انگلیس را به خطر انداخته است

سازمان اموال تملیکی دیگر حراج حضوری برگزار نمی کند

تصویب تقاضای تفحص از سازمان برنامه در کمیسیون برنامه

آخرین قیمت ارز و طلا/ کاهش 500 هزار تومانی سکه در بازار

تجارت بیش از 1.8 میلیارد دلاری ایران و عمان در سال 1401

رشد بی سابقه قیمت جهانی گندم در یک روز/ مسئولان می گویند نرخ خرید گندم داخلی مناسب است

رشد بی‌سابقه قیمت جهانی گندم در یک روز/ مسؤولان می‌گویند نرخ خرید گندم داخلی مناسب است

رایزنی ایران و سوریه در زمینه توسعه حمل و نقل

بحران بدهی رتبه اعتباری آمریکا را کاهش داد

آمریکا بدون افزایش سقف بدهی، نوزدهم خرداد فلج می‌شود

ادامه روند نزولی در بازار سرمایه

توضیح شورای رقابت درمورد حذف شرط رهن سند خودرو

افزایش موج ورشکستگی در آلمان به دنبال چشم‌اندازه تیره اقتصادی

افزایش موج ورشکستگی در آلمان به دنبال چشم‌انداز تیره اقتصادی

مذاکره عربستان برای پیوستن به بانک بریکس

لزوم تسهیل‌گری در ایفای نقش سامانه‌های توزیع هوشمند کالاهای اساسی

جزئیات نخستین حراج خرده فروشی/ مزایده خودرو از تیرماه

صندوق خالی نیست!

هر دولت چقدر دلار به صندوق توسعه ملی واریز و چقدر برداشت کرد؟

نخستین هواپیمای مسافربری ساخت چین امروز پرواز کرد

افول رتبه اعتباری آمریکا

افزایش 20 درصد یارانه کالابرگ برای سه دهک کم درآمد

لبنان صادرات محصولات صنعتی و کشاورزی به عربستان را از سر می‌گیرد

فارس من‌| مطالبه اصلاح فاصله حداکثر و حداقل حقوق از 7 به 3 برابر/ قانون مدیریت خدمات کشوری درباره فاصله حقوق چه می‌گوید‌

‌فرار مالیاتی گسترده در برخی مشاغل پردرآمد/ اخذ مالیات‌‌ از مشاغل خاص‌ مصداق عادلانه‌سازی نظام مالیاتی‌ است‌

لزوم بازنگری در ایرادات مجمع تشخیص به طرح مالیات بر سوداگری‌/ اخذ مالیات از دلالی‌ مغایر با اقتصاد مقاومتی نیست

سود صنعت چین روی خوش ندید

سهم دلار در ذخایر جهانی رکورد 28 ساله را شکست

اهداف رویایی تجارت خارجی

کسری کالری مستاجرها

انگلیس احتمالا سال آینده وارد رکود می‌شود

کاهش 1.3 درصدی قیمت طلا طی هفته گذشته/ سومین هفته متوالی کاهشی طلا در جهان

نام نویسی 436 هزار و 550 نفر برای دریافت سهام نوزادان متولد 1401

نام‌نویسی 436 هزار و 550 نفر برای دریافت سهام نوزادان متولد 1401

2 میلیون نفر از صاحبان مشاغل و اصناف معاف از مالیات هستند

2 میلیون نفر از صاحبان مشاغل و اصناف مالیات نمی‌پردازند

عربستان مسیر جدید صادرات غیرمستقیم گازوئیل روسیه به اروپا

فراخوان ثبت‌نام انتشار اوراق صکوک در بازار سرمایه برای دانش‌بنیان‌ها

عراق از پروژه 17 میلیارد دلاری برای اتصال آسیا و اروپا رونمایی کرد

معافیت مالیاتی 4 میلیون شاغل صنفی

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.