اقتصاد

تحول دیپلماسی اقتصادی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

فصل تجارت - مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نوشت: همواره این پرسش مطرح بوده و هست که برای رشد اقتصادی پایدار به ویژه در جهان دانش‌بنیان کنونی چه باید کرد؟ و یا به طور خاص در مورد فاوا که یک توانمندساز عمده برای رشد اقتصادی به شمار می‌آید باید چه رویکردی داشت؟ در پاسخ به این پرسش بسیار مهم، با همان چالش شناخته شده همیشگیِ آزادی اقتصادی یا حمایت‌گرایی روبه‌رو هستیم.

هیوندا در آمریکا باتری‌سازی می‌کند

فصل تجارت - یک رسانه محلی خبری آنلاین امروز (دوشنبه) گزارش داد که شرکت هیوندای موتور کره جنوبی و ال‌جی انرژی سولوشن (LGES) در حال بررسی ساخت دو کارخانه مشترک باتری در ایالات‌متحده هستند.

بازار طلای جهانی سرد شد

فصل تجارت - قیمت طلا امروز (دوشنبه) کاهش یافت زیرا دلار قوی‌تر باعث شد این فلز با قیمت دلار برای خریداران دارای ارزهای دیگر گران‌تر شود.

فریب تبلیغات وام را نخورید!

فصل تجارت - آگهی‌هایی در سطح شهر مبنی بر اینکه "بدون پیش پرداخت و در کمترین زمان وام 10 تا 120 میلیون تومانی بگیرید"، مشاهده می‌شود که خود را دفاتر کارگزاری بانک رسالت معرفی می‌کنند اما بانک رسالت ارتباط این موضوع با بانک را رد و اعلام کرد که این قبیل موضوعات از سوی مقامات قضایی در حال پیگیری است و به آن‌ها رسیدگی می‌شود.

15 طرح اقتصادی کرمانشاه در مسیر بازار سرمایه

فصل تجارت - دنیای اقتصاد- کرمانشاه - الهام اکبری : همایش منطقه‌‌ای تامین مالی غرب کشور به میزبانی کرمانشاه و با حضور مدیران ارشد بورس کشور برگزار شد. این همایش چند پنل تخصصی داشت که از مهم‌ترین آنها پنل بررسی طرح‌های زیرساختی و اقتصادی استان برای تامین مالی از بازار سرمایه بود. پنلی که با حضور استاندار کرمانشاه، رئیس سازمان بورس و جمعی از مدیران این سازمان و مدیران استان در استانداری کرمانشاه برگزار شد. در این نشست ابتدا طرح‌های زیربنایی استان و سپس طرح‌های اقتصادی که نیازمند تامین مالی از بازار سرمایه هستند، معرفی شدند. در حوزه زیربنایی طرح‌هایی همچون شهربازی کرمانشاه، تله‌‌کابین، بیمارستان 540 تختخوابی، آزادراه همدان - کرمانشاه، راه‌‌آهن کرمانشاه به خسروی، دهکده لجستیک، نیروگاه برق‌‌آبی گاوشان و سامانه انتقال آب از سد آزادی مطرح شدند.

اختلال در جریان درآمدی بانک‌ها

فصل تجارت - در ماه‌های اخیر شورای پول و اعتبار دستورالعمل‌‌هایی برای امهال مطالبات بانکی صادر کرد. بر این اساس چنانچه واحد تولیدی از دستورالعمل و قواعد ذکر شده پیروی می‌کرد می‌توانست بدهی خود را یک بار و برای مدت 5 سال امهال کند. هرچند که این مساله به نفع واحدهای تولیدی است، اما جریان درآمدی بانک‌ها را با اختلال مواجه می‌کند. دراین شرایط بانک برای مدت قابل توجهی درآمد مورد نظر خود را نخواهد داشت در صورتی که ملزم است هزینه سود سپرده‌ها را بپردازد. این مساله تبعات مختلفی به همراه دارد. در مرحله اول بانک برای درآمدزایی خود به بازارهایی مانند بازار مسکن متمایل می‌شود. همچنین این مساله اعتبا‌ردهی به واحدهای اقتصادی را محدود خواهد کرد و در نهایت تاثیر مستقیمی بر نسبت کفایت سرمایه بانک خواهد گذاشت که می‌تواند سپرده مردم را با خطر مواجه سازد.

چین تا کجا با ایران می‏‌ماند؟

فصل تجارت - روابط چین و آمریکا که از دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ وارد حوزه تنش فزاینده به ویژه در رابطه با روابط تجاری شده بود، این روزها و بعد از دیدار اخیر جو بایدن و شی جین پینگ در حاشیه اجلاس جی‌‌20 در بالی اندونزی، فضای جدیدی از مدیریت تنش را تجربه می‌کند که شاید بر روابط پکن و تهران نیز اثرگذار باشد.

دوراهی سیاست پولی اروپا

فصل تجارت - وضعیت بازارها در قاره سبز نشان می‌دهد که سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا قصد دارند در خلاف جهت فدرال رزرو در اعمال سیاست‌های انقباضی در ماه‌های آتی عمل کنند. با توجه به سایه تورم و رکود در سطح جهان، کارشناسان، سرمایه‌گذاران و همچنین خانوارها در انتظار گام‌هایی مثبت در جهت بهبود تورم از سوی بانک‌های مرکزی در مناطق خود هستند. در راستای این مسیر باید به عملکرد مثبت فدرال رزرو در جهت جلوگیری از شتاب تورم در سال اخیر اشاره کرد. رئیس این نهاد در روزهای اخیر طی نشست خود با سیاستگذاران اعلام کرد که با وجود تورم کل با نرخ 7/ 7 درصدی و تورم هسته در سطح 3/ 6 درصدی در ماه اخیر باید به افزایش 75/ 0 واحد درصدی نرخ بهره ادامه دهد، اما با توجه به ریزش دارایی‌های امن در ماه‌های اخیر، قصد دارد تا از سرعت سیاست‌های انقباضی در نشست بعدی خود در 14 دسامبر بکاهد. در مقابل این نهاد بانک مرکزی در اروپا با توجه به تورم تاریخی منطقه یورو با سطح 6/ 10 درصد، قصد دارد نرخ بهره را که اکنون در سطح 2 درصدی قرار دارد، در ماه‌های آتی افزایش دهد.

بوم‌گردی‏‏‌ها نجات می‏‏‌یابند؟

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : کسب و کارهای مرتبط با گردشگری از روزهای پایانی سال 1397 و با وقوع سیل در برخی استان‌‌‌ها نظیر گلستان،‌‌‌ خوزستان،‌‌‌ لرستان و.. دچار آسیب‌‌‌های جدی شدند. پس از آن در پی حوادث آبان 98 ضربه دیگری به توریسم کشور وارد شد، در ماه‌‌‌های پایانی این سال شاهد شیوع ویروس کرونا در کشور بودیم که به شدت صنعت گردشگری را تحت‌تاثیر خود قرار داد.

جدال بی‌پایان مخابرات و شورای رقابت

فصل تجارت - مدتی است که روابط پرتنش شرکت مخابرات ایران با نهادها و سازمان‌های تنظیم‌گر، در صدر اخبار قرار دارند. در جدیدترین اقدام، روابط عمومی شورای رقابت اعلام کرد که از قوه‌قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرده که به رویه ‌غیرقانونی شرکت مخابرات در اخذ مبالغ اضافی از مشترکان رسیدگی کنند. مدتی است که گلایه‌های کاربران از اخذ مبالغ اضافه روی قبوض تلفن ثابت یا در زمان فروش خطوط رند، این شرکت خصوصی شده را در مظان اتهام قرار داده است.

ریشه‏‏‏‌ها و علل جاماندگی خاورمیانه

فصل تجارت - گردآوری و ترجمه از جعفر خیرخواهان : تیمور کوران در آنکارا و استامبول بزرگ شد. دکترای اقتصاد خود را از پرینستون گرفت. ابتدا استاد اقتصاد در دانشگاه کالیفرنیای‌جنوبی شد و سپس به دانشگاه دوک رفت. او با ترکیب علم اقتصاد، روش‌‌‌‌شناسی انتخاب عقلانی، نظریه انتخاب عمومی و حقوق و دانش قوی در تاریخ و بینش‌‌‌‌هایی از اسلام توانست معضلات جاری خاورمیانه را ریشه‌‌‌‌یابی و کالبدشکافی کند.

آدرس غلط از رانت خودرویی

فصل تجارت - در شرایطی با گذشت حدود سه‌ماه از ابلاغ آیین‌نامه، هنوز خودرویی وارد بازار نشده است که وزیر صمت روز گذشته از احتمال شکل‌گیری رانت در بازار آتی وارداتی‌ها خبر داد. پیش از این همراه با ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو و همچنین معرفی شرکت‌های خودروساز و مونتاژی به‌عنوان واردکننده، هشدارهای جدی مبنی بر شکل‌گیری رانت اصلی در بازار وارداتی‌ها داده شد. این در شرایطی است که حالا وزیر صمت با اذعان به رانت وارداتی‌ها، از تمهیداتی در این زمینه خبر داده است.

معرفی مقصر متان در تهران

فصل تجارت - معاون سازمان پسماند شهرداری تهران ضمن تایید «انتشار گاز متان از مجتمع‌های دفن زباله در همه جای جهان به‌عنوان یک واقعیت مرتبط با این مراکز»، درباره آنچه انتشار ابرگاز از مجتمع دفن زباله در جنوب استان تهران توسط «ناسا» اعلام شد، به «دنیای‌اقتصاد» گفت: مقصر انتشار گاز متان از مجتمع آرادکوه، عاملان تحریم ایران هستند که مانع از «امضای قرارداد ایران با شرکت خارجی برای تولید برق از گاز متان» شدند. همزمان با این گفت‌وگو «دنیای‌اقتصاد» با دسترسی به آمار رسمی شهرداری، حادترین مشکلات تهرانی‌ها را شناسایی کرد.

دانشجویان علیه «شی»

فصل تجارت - دنیای‌اقتصاد : اعتراضات شنبه شب به شهرها و پردیس‌های دانشگاهی در سراسر چین گسترش یافت و منعکس‌کننده خشم فزاینده مردم نسبت به کنترل شدید کووید در این کشور بود. برخی در شانگهای خشم خود را متوجه حزب کمونیست و رهبر ارشد آن، شی جین‌پینگ کردند.

آرایش جدید بازارها

فصل تجارت - روز گذشته شاخص‏های قیمتی در بازارهای دارایی شکل جدیدی به خود گرفت. قیمت سکه طلا با ثبت رقم 17میلیون و 50هزار تومان سطح جدید قیمتی را ثبت کرد. در بازار ارزی نیز نرخ دلار متشکل و آزاد پیشروی داشت. همچنین نرخ گواهی سکه برای اولین‌بار در تاریخ به کانال قیمتی 170هزار تومانی رشد کرد. در هفته‌های اخیر، خروج نقدینگی از صندوق‌های درآمد ثابت، افزایش درصد سود اوراق بدهی همچنین جرقه‌های رشد نرخ در بازار غیررسمی ارز و رکوردشکنی بهای گواهی سکه رخدادهای دومینوواری بوده که تاکنون در بازارها خودنمایی کرده است. در این شرایط بازگشت به وضعیت منطقی‌تر بازارها به سیاستگذاری فعال‏تری نیاز دارد. بهره‏گیری سریع از سیاست‏های پولی مانند تغییر نگرش در سود سیاستی اگرچه می‌تواند اولین گام در مسیر مدیریت بازار باشد که به کاهش تقاضای پول منجر خواهد شد؛ ولی در کنار آن تلاش برای انجماد‏زدایی از اوراق دولتی، محدود ساختن رشد پایه پولی و کنترل ریسک‏های غیراقتصادی بخش دیگری از پازل سیاستگذاری خواهد بود.

وزارت اقتصاد جبران عقب‌ماندگی در مولدسازی دارایی‌های دولت را با جدیت پیگیری کند

فصل تجارت - رئیس جمهور با اشاره به نگاه مشترک و هماهنگ روسای قوا در زمینه «مولدسازی دارایی‌های دولت»، وزارت اقتصاد و دارایی را مکلف کرد برای جبران عقب‌ماندگی‌ها در این حوزه، موضوع را با همکاری همه دستگاه‌ها تا رسیدن به نتیجه مطلوب با جدیت پیگیری کند.

امکان راه‌اندازی سه نوع صندوق‌ سرمایه‌گذاری برای بانک‌ها فراهم شد

فصل تجارت - بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در اجرای تکالیف قانونی، واگذاری اموال مازاد، مولدسازی دارایی‌ها و تنوع‌بخشی به ابزارهای تجهیز منابع در بازار پول، با اخذ مجوز از بانک مرکزی و با رعایت قوانین و مقررات موضوعه نسبت به راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت مختص اوراق دولتی، املاک و مستغلات و زمین و ساختمان اقدام کنند.

اهداف برنامه هفتم توسعه مشخص‌تر شود

فصل تجارت - درپی ابلاغ بخشنامه برنامه هفتم توسعه، یک کارشناس اقتصادی اظهار کرد: دولت بهتر است اهداف و موضوعات کلیدی مورد اشاره در بخشنامه ابلاغ شده برای برنامه هفتم توسعه را به صورت کمی و مشخص‌تر اعلام کند تا قابلیت تحقق و ارزیابی داشته باشد.

روسیه چهارمین دارنده ذخایر فارکس شد

فصل تجارت - بر اساس محاسبات منتشر شده ریانووستی، روسیه در میان بزرگترین اقتصادهای جهان از نظر ذخایر ارزی به رتبه چهارم رسیده است.

«سامانه مودیان» مبنای مراودات نظام مالیاتی با مودیان

فصل تجارت - رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان توسط گروه نخست مشمولان شامل شرکت‌های بورسی و فرابورسی، گفت: با اجرای این قانون، مبنای مراودات نظام مالیاتی با مودیان، سامانه مودیان خواهد بود.

بازداشت و پیگرد قضایی مامور خاطی مالیاتی به اتهام دریافت 52 میلیارد ریال رشوه

فصل تجارت - رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر برخورد قاطع با هرگونه فساد در نظام مالیاتی، از بازداشت و پیگرد قضایی یک مأمور خاطی مالیاتی شاغل در یکی از اداره‌های کل امور مالیاتی استان تهران با همکاری پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ به اتهام دریافت 52 میلیارد ریال رشوه خبر داد.

موازی‌کاری‌ها هزینه‌های بسیار سنگینی را برای دولت ایجاد می‌کند

فصل تجارت - معاون نوسازی اداری سازمان امور استخدامی گفت: در حوزه های مختلف موازی کاری‌های فراوانی وجود دارد که این موازی کاری هزینه‌های بسیار سنگینی را برای دولت ایجاد می کند که باید جلوی این هزینه‌های سنگین گرفته شود.

شاخص‌های بورس قرمز ماندند

فصل تجارت - طی معاملات امروز بازار سرمایه شاخص‌های کل بورس و فرابورس نزولی شدند اما شاخص کل با معیار هم‌وزن صعود کرد.

روایت آماری از سفره مردم در آبان/ تورم 47.7 درصدی گوشت

فصل تجارت - هزینه‌های اولویت‌دار برای خانوارهای ایرانی در بخش خوراکی و غیرخوراکی که شامل گوشت، مسکن و سوخت می‌شود، در آبان ماه 1400 به ترتیب با تورم 47.7، 31.5 و 21.5 درصدی مواجه بوده‌اند.

وضع منابع ارزی مطلوب است/ تضمین پرداخت اسکناس دلار در قبال اوراق ارزی

فصل تجارت - بانک مرکزی اعلام کرد که با توجه به سطح مطلوب ذخایر اسکناس ارز در داخل کشور، انتشار اوراق ارزی بانک مرکزی با سررسید کوتاه‌مدت (سه‌ماهه) در دستور کار قرار گرفت و در زمان سررسید و بنا به درخواست دارندگان اوراق، اسکناس آن به سهولت پرداخت می‌شود.

اخبار خواندنی

تحول دیپلماسی اقتصادی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

هیوندا در آمریکا باتری‌سازی می‌کند

بازار طلای جهانی سرد شد

فریب تبلیغات وام را نخورید!

15 طرح اقتصادی کرمانشاه در مسیر بازار سرمایه

اختلال در جریان درآمدی بانک‌ها

چین تا کجا با ایران می‏‌ماند؟

دوراهی سیاست پولی اروپا

بوم‌گردی‏‏‌ها نجات می‏‏‌یابند؟

جدال بی‌پایان مخابرات و شورای رقابت

ریشه‏‏‏‌ها و علل جاماندگی خاورمیانه

آدرس غلط از رانت خودرویی

معرفی مقصر متان در تهران

دانشجویان علیه «شی»

آرایش جدید بازارها

وزارت اقتصاد جبران عقب‌ماندگی در مولدسازی دارایی‌های دولت را با جدیت پیگیری کند

آغاز به کار بورس کالای مصر با مزایده گندم روسیه

غنا پول نفت را به جای دلار با طلا می‌دهد

امکان راه‌اندازی سه نوع صندوق‌ سرمایه‌گذاری برای بانک‌ها فراهم شد

اهداف برنامه هفتم توسعه مشخص‌تر شود

واگذاری هلدینگ خلیج‌فارس قطعی شد/ واریز بخش نقدی معامله

روسیه چهارمین دارنده ذخایر فارکس شد

«سامانه مودیان» مبنای مراودات نظام مالیاتی با مودیان

رشد 1500 درصدی عملکرد سازمان اموال تملیکی استان تهران

بازداشت و پیگرد قضایی مامور خاطی مالیاتی به اتهام دریافت 52 میلیارد ریال رشوه

موازی‌کاری‌ها هزینه‌های بسیار سنگینی را برای دولت ایجاد می‌کند

شاخص‌های بورس قرمز ماندند

روایت آماری از سفره مردم در آبان/ تورم 47.7 درصدی گوشت

وضع منابع ارزی مطلوب است/ تضمین پرداخت اسکناس دلار در قبال اوراق ارزی

بهبود دومین اقتصاد بزرگ جهان پرچالش شد

افزایش 90 درصدی ارزش صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان

بخشودگی مالیاتی برای اصناف آسیب دیده از اغتشاشات اخیر

اقتصاد بریتانیا سر به زیر شد

فراخوان تسلا برای هزاران خودرو در چین

تورم 60 درصدی در محصولات خوراکی و آشامیدنی

فاصله تورمی دهک‌ها در آبان‌ماه افزایشی شد

بخشنامه برنامه هفتم توسعه کشور ابلاغ شد

چین منابع بانکی را بیشتر از قبل به اقتصاد تزریق خواهد کرد

نرخ تورم برای دهک‌های مختلف اعلام شد

تغییرات مجلس در بودجه باید معقول و منطقی باشد

درآمد 91 میلیارد تومانی با انتقال پرونده‌های مالیاتی به خراسان جنوبی

شایعات و جنگ روانی باعث افت قیمت نفت شد

اینترنت طبقاتی؛ این‌بار برای فریلنسرها

چقدر می‌توانستیم حمله کنیم‌

دوران افول صنعت نفت نیجریه

تاوان ستون‌کج مسکن دولتی

رکورد تاریخی قیمت سکه

واکنش به توقیف جهان صنعت

تولید لوازم خانگی در دره تنگناها

بازی دوطرفه تورم اجاره

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.