شغل درست کردن سخت تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست
سه شنبه ۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۴:۳۱
ایسنا
فصل تجارت - رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: بدون تردید بنده روزی با حمایت مردم گیلان راهی مجلس شدم تا بتوانیم سهم و نقشی در تصمیم گیری ها و رایزنی های مشترک ملی داشته باشیم. امروز نیز در کسوت دیگری عهده دار سهم گیلان در توسعه ملی هستم.

دکتر محمدباقر نوبخت در دیدار نوروزی با جمعی از مدیران و اقشار مردم گیلان که در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برگزار شد، ضمن قدردانی از تلاش فرهیختگان عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، اجایی و... در راستای پیشرفت کشور، اظهار کرد: بخشی از مسئولیت‌ها محلی و منطقه‌ای و بخشی دیگر، فرامحلی و ملی است لذا باید قبول کنیم که مردم از ما انتظاراتی دارند.
وی با بیان اینکه مردم توقع پیشرفت و توسعه در کنار کاهش آلام و مشکلات زندگی‌شان را دارند، گفت: باید از این فرصت برای همفکری، همراهی و هم‌رای شدن استفاده کنیم تا در مسیر توسعه یک گام به جلو برداریم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، با اشاره به سابقه 16 ساله خود در کسوت نماینده مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بدون تردید بنده با حمایت مردم گیلان راهی مجلس شدم تا بتوانیم سهم و نقشی در تصمیم‌گیری‌ها و رایزنی‌های مشترک ملی داشته باشیم. امروز نیز در کسوت دیگری عهده‌دار سهم گیلان در توسعه ملی هستم.
معاون رئیس جمهور، سازمان برنامه و بودجه را بزرگترین بخش کشور دانست و افزود: بنده مسئولیت راهبری و رصد توسعه کشور را دارم و این مسئولیت از سوی رئیس جمهوری به حقیر تفویض شده است لذا به جهت دستیابی به توسعه باید کارهای مطالعاتی و برنامه‌ریزی انجام دهیم، بودجه سالانه را تدوین کنیم و نظارت و ارزیابی مدیریتی داشته باشیم.
نوبخت، جمع حاضر را در امر توسعه کشور سهیم دانست و یادآور شد: اگر مسئولیت توسعه را به سهام تقسیم کنیم، همه شما بخشی از این سهام را دارید و بنده به نیابت از شما و با پشتیبانی فکری شما راهبری و رصد توسعه کشور را به انجام خواهم رساند لذا سنگینی این مسئولیت را باید احساس کنیم.
وی با بیان اینکه برای دستیابی به توسعه نیازمند تقریر برنامه پنج‌ساله بودیم، عنوان کرد: این برنامه مقرر و مصوب شد و تقنین یافت و در حال حاضر در دست اجراست. سال 1396 که بر ما گذشت سال نخست اجرای برنامه بود که برای پنج سال آینده آن را انتخاب کردیم. در این برنامه ضمن اینکه ما به موضوع حیاتی کشور توجه داشتیم، رشد اقتصادی، اشتغالزایی و کاهش تورم را جزو اهداف کلان و راهبردی مد نظر قرار دادیم.
سخنگوی دولت، با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه در دولت یازدهم، اضافه کرد: مردم در اردیبهشت 96 به ارزیابی نشستند و با وجود کاستی‌ها ترجیح دادند مجددا به دولت تدبیر و امید اعتماد کنند، اما دولت می‌داند که اعتماد دوباره مردم به معنی رضایت کامل آنان از وضع موجود نیست، بلکه مردم تشخیص دادند اگر دولت یک بار دیگر مسئولیت داشته باشد، می‌توانیم انتظار رشد و پیشرفت کشور را داشته باشیم.
نوبخت، «بودجه» را یک برنامه یکساله از برنامه پنج‌ساله دانست و گفت: براساس ماده یک قانون محاسبات عمومی، بودجه برنامه مالی یکساله دولت حاوی پیش‌بینی منابع و برآورد مصارف در راستای سیاست‌هایی است که بتواند ما را به اهداف برساند لذا بودجه 96 برای نخستین سال برنامه ششم می‌بایست هم ما را به یک رشد بیشتر اقتصادی راهنمایی می‌کرد، هم می‌بایست اشتغال را افزایش می‌داد و هم می‌بایست موجب کاهش بیکاری و تورم می‌شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: ما در بودجه 96 پیش‌بینی کرده بودیم که بتوانیم 320 هزار میلیارد تومان از سه منبع مالیات، فروش نفت و فروش اوراق مالی کسب کنیم تا رشد اقتصادی، افزایش اشتغال و کاهش تورم محقق شود. براساس گزارش خزانه که در اول فروردین 97 منتشر شد، خوشبختانه 320 هزار میلیارد تومان محقق شد که نشان‌دهنده صحت و دقت پیش‌بینی ماست. البته این عدد در قانون نیست، زیرا مجلس 26 هزار میلیارد تومان از منابع غیر قابل استحصال به لایحه 320 هزار میلیارد تومانی دولت اضافه کرد. این در حالی است که منابع نادرست و غیر واقعی توقع از بودجه را بالا می‌برد و محقق نیز نخواهد شد.
این مقام مسئول، با بیان اینکه مرکز آمار ایران رشد اقتصادی 9 ماهه 96 را با نفت 4.4 درصد و بدون نفت 4.7 درصد نسبت به سال گذشته اعلام کرده است، متذکر شد: صندوق بین‌المللی پول نیز رشد 81 میلیارد دلاری اقتصاد ایران در سال گذشته را پیش‌بینی کرده بود و برای امسال انتظار رشد 94 میلیارد دلاری دارد که نشان می‌دهد اقتصاد ما رشد داشته است.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در 9 ماهه سال 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل، 836 هزار نفر وارد بازار کار شدند. دولت موظف بود با بودجه بتواند نسبت به اشتغال جوانان اقدام کند لذا طی مدت مذکور، 819 هزار نفر به جمعیت شاغلین اضافه شدند و حدود 16 هزار نفر ناموفق ماندند، زیرا به بیکاران ما افزوده شد لذا باید در این راستا بیشتر تلاش کنیم.
وی از تک‌رقمی شدن نرخ تورم در سال 96 به عنوان سال نخست برنامه خبر داد و اظهار کرد: نرخ تورم در 12 ماهه سال 96، 8.3 درصد و اسفند 96 نسبت به اسفند 95، 7.2 درصد بود که نشان می‌دهد تورم را مهار کردیم. البته مهار تورم به معنی ارزانی نیست، بلکه از رشد 40 درصدی قیمت‌ها جلوگیری به عمل آمد. الحمدلله سیاست‌های انتخاب شده درست و روند در حال تغییر است و به سمت بهبود پیش می‌رویم، اما رشد قطعی بوده و نیازمند شتاب هستیم.
نوبخت، رشد اقتصادی و اشتغال را دو راهبرد مهم دولت در سال 97 دانست و عنوان کرد: تصمیم داریم رشد اقتصادی را از 4.7 درصد به 6 درصد و اشتغالزایی را از 819 هزار نفر به بیش از یک میلیون و 33 هزار نفر برسانیم لذا 12 برنامه در 9 بخش با سرمایه‌گذاری 73 هزار و 400 میلیارد تومان برای ایجاد فرصت شغلی طراحی کردیم. این مبلغ در اختیار سازمان برنامه و بودجه و غیر از بودجه سالانه است که بین استان‌ها توزیع می‌شود.
وی خواستار همکاری دستگاه‌ها با استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان شد و گفت: 819 هزار نفر شاغل نشان می‌دهد که ایجاد اشتغال منطق و راهکار دارد و بی تردید شغل درست کردن سخت‌تر از چرخاندن سانتریفیوژ نیست. در این راستا، به کمک همه فرهیختگان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجرایی و... گیلان نیاز داریم.
سخنگوی دولت، با تاکید بر اینکه مردم باید شفاف ببینند که در سال 97 برای چند نفر شغل ایجاد شد، سرمایه‌گذاری از کجا آمد و چقدر صرف اجرای 12 برنامه شد، خاطرنشان کرد: تنها 30 هزار نفر از طریق استخدام جذب خواهند شد و باید یک میلیون شغل ایجاد کنیم لذا دو گروه باید در سامانه اشتغال ثبت نام کنند؛ یک گروه، کسانی که می‌خواهند شغل داشته باشند و گروه دیگر، کسانی که می‌خواهند در اشتغالزایی سرمایه‌گذاری کنند. دولت از افراد جویای کار و کارآفرینان حمایت خواهد کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان، با بیان اینکه عده‌ای از هر فرصتی در جهت تحقیر ملی استفاده می‌کنند، متذکر شد: راه‌آهن گیلان کار بسیار بزرگ زیربنایی است و بیش از 100 درصد اعتبار آن را پرداخت کردیم، اما در ساخت پل‌ها با مشکلاتی مواجه هستیم، اما برخی تهمت می‌زنند و تحقیر می‌کنند لذا روحیه خود را از دست ندهید و سالم و پاکدست باشید. بنده جز حقوق معلمی یک ریال هم وارد زندگی خود نکرده‌ام و هیچ کسی حق ندارد غیر از آنچه در قانون و مقررات آمده، چیز فراتری بخواهد.
نوبخت خواستار تشکیل بانک اطلاعاتی از مجموعه ظرفیت‌های مدیریتی استان شد و عنوان کرد: در راستای نظارت، مشاورت و قبول مسئولیت اجرایی و مدیریتی می‌توانیم از ظرفیت‌های استان کمک بگیریم تا کابینه‌ای فعال، پویا، باانگیزه و کارآمد داشته باشیم.
وی با اشاره به ثبت نام حدود 121 هزار جوان گیلانی در سامانه اشتغال، یادآور شد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، اقتصاد با واردات رشد پیدا نمی‌کند و لذا باید سرمایه‌گذاری در کشور داشته باشیم تا جوانان ما مشغول شوند و کالا از کارخانه‌های ما بیرون بیاید و تولید ناخالص ملی افزایش پیدا کند. سرمایه‌گذاری 73هزار و 400 میلیارد تومانی در خاک کشور ما انجام خواهد شد و کالای ایرانی با کیفیت تولید خواهیم کرد. قطعا باید منسجم‌نر و سازمان‌یافته‌تر عمل کنیم تا سال مبارکی در انتظارمان باشد.
انتهای پیام
https://www.fasletejarat.com/Fa/News/43669/شغل-درست-کردن-سخت-تر-از-چرخاندن-سانتریفیوژ-نیست
بستن   چاپ