عسگری نشست امروز کمیسیون صنایع را تشریح کرد
بررسی علل بروز حادثه معدن طزره؛ از کم‌کاری‌ها تا کمبود اعتبارات
دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۷:۱۰
خانه ملت
فصل تجارت - نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی علل بروز حادثه طزره در کمیسیون متبوعش خبر داد.

مهدی عسگری در تشریح نشست امروز(دوشنبه 27 شهریور ماه)کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: با توجه به حادثه تلخی که در معدن طزره رخ داد کمیسیون صنایع از بُعد نظارتی به موضوع ورود کرد و مسئول کمیته معدن به صورت میدانی از این معدن بازدید کرد و گزارشی از بازدید انجام گرفته را ارائه داد.
نماینده مردم کرج فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور نمایندگان وزارت صمت و کار و... در این جلسه، ادامه داد: این افراد در این جلسه گزارش و نظراتی که تاکنون آماده شده را ارائه دادند؛ کار ما هنوز نیاز به بررسی دارد تا گزارش جامعی تدوین شود.
وی اضافه کرد: ما از دو منظر در این گزارش کار را بررسی کنیم؛ نخست به صورت موردی موضوع را بررسی می‌کنیم به این معناکه در این حادثه که منجر به فوت 6 نفر از هموطنان شد به صورت خاص علل بروز حادثه، کم کاری‌های احتمالی، ترک فعل‌های احتمالی، وضعیت تجهیزات ایمنی و ... بررسی می‌شود.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم توجه به ایمنی معادن از دیگر محورهای این گزارش برشمرد و ادامه داد: با توجه به حوادثی که هر از چند گاهی در معادن به ویژه معادن ذغال سنگ که گازخیز هستند اتفاق می‌افتد، باید به این نکته توجه کرد که با ضعف‌هایی روبه رو هستیم؛در چند سال اخیر دفتر نظارت معادن وزارت صمت به نوعی تعطیل شد.
وی با اشاره به ضعف عملکردی سازمان نظام مهندسی، بر ضرورت انجام نظارت‌های دوره‌ای از وضعیت معادن تاکید کرد و ادامه داد: سازمان برنامه اعتبارات مربوط به اختصاص 3 درصد از حقوق دولتی معادن به سازمان مهندسی را تخصیص نمی‌دهد بنابراین آن‌ها توان مالی برای نظارت ندارند، این خلاها موجب می‌شود که کوتاهی‌هایی صورت گیرد.
نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: گزارش اولیه دستگاه‌ها اخذ شده و گزارش کمیته معدنی پس از بازدید میدانی ارائه شد اما هنوز گزارش‌هایی مانند پزشکی قانونی و کمیته حقیقت‌یاب تکمیل نشده است، پس از دریافت این گزارش‌ها، گزارش نهایی با محورهای علل بروز حادثه، راهکارها و کمبودها تدوین می‌شود./
پایان پیام
https://www.fasletejarat.com/Fa/News/701429/بررسی-علل-بروز-حادثه-معدن-طزره؛-از-کم‌کاری‌ها-تا-کمبود-اعتبارات
بستن   چاپ