پژوهشگر تاریخ معاصر: فدائیان اسلام سدهای پیش روی صنعت نفت را درهم شکستند گفتگو

پژوهشگر تاریخ معاصر:            فدائیان اسلام سدهای پیش روی صنعت نفت را درهم شکستند

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - پژوهشگر تاریخ معاصر ملی شدن صنعت نفت را بر آمده از تلاش دکتر مصدق و آیت اله کاشانی دانست و نقش فدائیان اسلام را در این مسیر، از میان برداشتن سدهای پیش رو توصیف کرد.
مسعود رضایی در برنامه "پیداوپنهان" رادیو گفت وگو اظهار کرد: آیت اله کاشانی با بسیج کردن مردم در حمایت از روند ملی شدن صنعت نفت نقشی بسیار مهم را ایفا کرد و مطمئنا اگر این حمایت وسیع و مردمی از دکتر مصدق و کسانی که ملی شدن صنعت نفت را دنبال می کردند، نبود؛ این مسیر به انتها نمی رسید.
وی با اشاره به نقش دکتر مصدق گفت: باید به نقش فدائیان اسلام در باز کردن راه ملی شدن صنعت نفت اشاره کنیم. آن ها هم در انتخابات به عنوان نیروهای فعال وارد صحنه می شدند و در صیانت از آرا مردم به شدت فعال بودند و در جایی که احساس می کردند فردی مثل رزم آرا به شدت رو به روی ملی شدن صنعت نفت ایستاده است، با حذف فیزیکی او موجب می شدند این مسیر باز شود.
رضایی این اقدامات فدائیان اسلام را مورد تایید نیروهای ملی از جمله شخص دکتر مصدق عنوان کرد و افزود: این مسئله تصمیمی جمعی بود و فدائیان اسلام آن را اجرا می کردند و بدین ترتیب سه نیرو در ملی شدن صنعت نفت با یکدیگر همکاری کردند.
این پژوهشگر تاریخ نیروهای سطح اول را دکتر مصدق خواند و گفت: ایشان ملی شدن صنعت نفت را در مجلس پیش می برد؛ همچنین آیت اله کاشانی ملی شدن صنعت نفت را حمایت می کرد و سومین گروه نیز فدائیان اسلام بودند که سدهای پیش رو را بر می داشتند.
رضایی همچنین به قرارداد دارسی اشاره کرد و یادآور شد: این قرارداد بین ایران و دارسی برای اکتشاف منعقد شد و بلا فاصله بعد از این قرارداد کارهای فنی و صنعتی در ایران برای اکتشاف نفت صورت گرفت و حدود 7 سال به طول انجامید و سپس در منطقه مسجد سلیمان اولین چاه نفت به فوران رسید که سرآغاز استخراج انبوه نفت در ایران بود.
همچنین علی صدیقی پاشاکی، پژوهشگر تاریخ معاصر مهم ترین روند در ملی شدن صنعت نفت را مبنی بر اعتصاب و اعتراض کارگران شرکت نفت عنوان کرد و افزود: وقتی ماهیت قرارداد استعماری انگلیس و پهلوی مشخص شد، اعتراضات متعددی شکل گرفت که کم کم به اعتصاب تبدیل شد و بدنه کارگری از کار دست کشیدند که موجب اخلال بسیاری در کار شرکت نفت ایران بود.
وی در عین حال از سرکوب شدید این اعتراضات سخن گفت و ادامه داد: وقتی اخبار این سرکوب ها به بیرون درز کرد، موجب سخنرانی برخی علما نیز شد و لذا برگ برنده ای در دست مدافعان ملی شدن نفت قرار گرفت و به آن ها برای این عرصه کمک کرد.
صدیقی پاشاکی در مصاحبه با رادیو گفت وگو عامل اصلی تحریک دیگران و هوشیار سازی مردم را اعتراضات کارگران صنعت نفت دانست و افزود: علما نیز در حمایت از کارگران وارد صحنه شدند و مسئله به موضوعی عمومی بدل شد و مردم به واسطه دعوت علما، موجب عقب نشینی پهلوی شدند و دکتر مصدق نیز طرح ملی شدن صنعت نفت را به مجلس برد و مصوبه را دریافت کرد.
همچنین انور خامه ای، روزنامه نگار با اشاره به مخالفت ب روند ملی شدن صنعت نفت از سوی شاه، درباریان و سناتورها گفت: عملیاتی کردن این کار ساده نبود؛ اما آیت اله کاشانی از تمام نفوذ خود در میان بازاریان استفاده کرد.
وی ادامه داد: مراجع تقلید بزرگ هم مثل آیت اله خوانسای و بروجردی این کار را تعقیب می کردند والا مردم به صحنه نمی آمدند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

نفت نزدیک به 2 دلار گران شد

حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

بررسی وضعیت تولید 11 محصول معدنی/تولید سیمان کاهش یافت

دردسرهای اغتشاشات برای تصویر گردشگری ایران

تجارت ایران و تایلند تهاتری انجام شود/ تشکیل کمیته مشترک تجاری

اختصاص 85 پرواز داخلی و خارجی برای بازگشت زائران از مشهد

راه‌اندازی سامانه پایش تولید محصولات سالم کشاورزی

صددرصد مطالبات گندمکاران پرداخت شد

از جده تا دوحه؛ نتایج محدود سفر منطقه‌ای شولتز و بازگشتی سرد به اروپا

بیش از 3 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی ایران در آستانه ورود به ونزوئلا

کرملین: وضعیت نورد استریم بر امنیت انرژی کل قاره اروپا تاثیر دارد

هشدار دو کشور اروپایی به نشتی خط لوله گاز وارداتی از روسیه

ثبت محصولات کشاورزی در سامانه سماک/ کشت قراردادی 12 محصول زراعی

تحریم ها علیه ایران، امنیت انرژی جهان را به خطر انداخته است

8 عامل افت بورس/ افزایش نرخ سود بانکی روند بازار را نزولی کرد

بانک‌های لبنان پس از یک هفته اعتصاب باز شدند

طالبان: ایران تا یک‌ماه دیگر کار استخراج معادن افغانستان را آغاز می‌کند

دفاع مقدس نماد مقاومت و ایستادگی ملت عزیز ایران در حوادث و توطئه‌های دشمنان است/ ضرورت حفظ اقتدار نیروی انتظامی

جزئیات فروش اوراق/ تسویه 87 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت قبل

703 هزار نفر وام بدون ضامن گرفتند/ پرداخت 23.6 هزار میلیارد تومان

جزئیات مزایده 1062 خودروی خارجی/ مزایده از پنجشنبه آغاز می شود

وزارت نیرو در زمینه ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها کوتاهی و مسامحه کرده است

خریداری 94 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال کشور

توزیع داروخانه ای سرم محدود شده است/ کمبود سرم نداریم

خسارت 400 میلیاردی اغتشاشات اخیر به شعب بانک‌ها

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.