پیش شرط‌های حمایت از تولید داخلی/نقشه راه سال٩٨مشخص شد صنعت و معدن

پیش شرط‌های حمایت از تولید داخلی/نقشه راه سال٩٨مشخص شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه نامگذاری سال ٩٨از سوی مقام معظم رهبری، نقشه راه اقتصاد را مشخص کرد، گفت:صادرات، میانبر حمایت از تولید است.

محمد لاهوتی با اشاره به نامگذاری سال 1398 از سوی مقام معظم رهبری گفت: معتقدم که سلسله نامگذاری‌ها طی سال‌های اخیر نشان دهنده دغدغه‌های مقام معظم رهبری در موضوع اقتصاد بوده که در فرمایشات ایشان نیز تبلور یافته است به نحوی که در سال 98 تأکید رهبر انقلاب بر تقویت پول ملی، کاهش بیکاری و افزایش رفاه اجتماعی بوده تا رضایت مردم را در نهایت در پی داشته باشد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: هر ساله شاهد نامگذاری هایی در حوزه اقتصاد از سوی ایشان هستیم که اگر چه تأکیدات بسیار به‌جایی در حوزه توجه به بخشهای مختلف اقتصادی صورت می‌گیرد، ولی در حوزه اجرایی و تقنینی شاهد فعالیت اثربخشی نبوده‌ایم و اگر چه در مورد آن موضوع زیاد حرف زده می‌شود اما در عمل متأسفانه دقت کافی صورت نمی‌گیرد.
وی تصریح کرد: شب گذشته در فرمایشات رهبری هم به این موضوع اشاره و عنوان شد اگر چه سال گذشته با عنوان حمایت از تولید داخلی نامگذاری شد اما آنطور که باید و شاید همه موضوعاتی که مدنظر این پیام بود، اجرایی نشد؛ بنابراین شاید بهتر باشد مجریان و دولتمردان، هر سال شیوه اجرا را رصد و پایش کرده و درصد تحقق اهداف را اعلام نمایند.
به گفته لاهوتی، وقتی موضوعی همچون تولید ملی در چنین سطحی مطرح می‌شود، به طور قطع نقشه راه یک سال مشخص و فصل الخطابی برای تصمیم گیری کلان کشور است، بنابراین باید در عمل نیز بتوانیم توفیق حاصل کنیم.
عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با انتقاد از شیوه اجرای اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از منویات مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: اگر چه اقتصاد مقاومتی به عنوان یک بسته پیش روی سیاستگذاران قرار داشت اما به درستی اجرا نشد. این موضوع آن گونه که از سوی رهبر انقلاب اعلام شده عملیاتی می‌گردید، امروز تولید درون زا و برون نگر داشتیم، به این مفهوم که هم رونق تولید و هم افزایش صادرات باید حاصل می‌شد و اقتصاد ایران در مورد تکانه‌هایی که امروز با آن مواجه است، از درجه تاب آوری بالاتری برخوردار بود، بنابراین باید مجدد به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بازگشت و رونق تولید را در سایه آن محقق نمود.
لاهوتی با بیان اینکه پایین بودن سطح دانش فنی در برخی صنایع منجر به پایین بودن کیفیت کالاها و بالا بودن قیمت تمام شده اقلام گردیده، تصریح کرد: عدم تربیت نیروی متخصص به میزان کافی در هر رشته‌ای را می‌توان دلیل پایین بودن کیفیت تولید دانست، ضمن اینکه اشکالاتی نیز در حوزه سیاستگذاری و ارتباطات سیاسی وجود داشته که در کنار تحریم‌هایی که چهل سال بر کشور حاکم بوده، اثرات منفی در تولید و اقتصاد بر جای گذاشته است، بنابراین باید علاوه بر اینکه بهره وری را مدنظر قرار داریم، در حوزه تولید به مواردی همچون زنجیره تأمین بازار، تنظیم آن و عرضه کالاها توجه کرده و به فراهم سازی زیرساخت‌های حمل و نقلی در زنجیره عرضه بپردازیم که اتفاقاً تأثیر مستقیمی بر موفقیت حوزه تولید دارد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: نبود لجستیک مناسب برای عرضه کالاها در سراسر کشور که بتواند قیمت حمل را کاهش داده و در تقلیل نرخ تمام شده مؤثر باشد یکی از خلاءهایی است که می‌طلبد سیاستگذاران به آن توجه ویژه داشته باشند.
وی معتقد است برای تحقق شعار امسال نیز تمامی سیاستگذاران ، تصمیم سازان و قانونگذاران باید کمر همت ببندند و تلاش کنند تا منویات و دغدغه‌های رهبر انقلاب را برآورده سازند، چرا که شرایط تحریمی پیش رو، اقتصاد ایران باید وابستگی خود را به خارج بیش از پیش کاهش دهد.
لاهوتی گفت: نکته بعدی در بحث رونق تولید، زمینه سازی برای انجام تولید رقابتی و عرضه آن در بازارهای جهانی است؛ اینجا است که صادرات نقش پررنگ‌تری ایفا کرده و سیاستگذاران باید با دقت عمل بیشتری در حوزه آن تصمیم گیری کنند، به خصوص اینکه با مجموعه سیاست‌های دولت در سال 97 در حوزه صادرات، صادرکنندگان با چالش‌ها و فراز و نشیب‌های بسیاری مواجه شدند، بنابراین اگر قرار است تولید داخلی رونق یابد، باید توجه ویژه ای به صادرات داشت، چرا که کالاهای صادراتی بیشترین میزان از مؤلفه‌های تولید رقابتی را در خود جای داده اند .
وی خاطرنشان کرد: قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر در کشور وجود دارد اما متأسفانه به آن عمل نمی‌شود؛ به نحوی که بسیاری از واحدهای تولیدی هنوز هم با گذشت مدت‌ها در مورد تعیین تکلیف بدهی‌های ارزی خود با بانک مرکزی دچار چالش هستند، پس دولت برای تحقق نامگذاری امسال همه باید به دنبال رفع موانع تولید هم باشد باشد تا با رونق تولید، افزایش رفاه جمعی و کاهش بیکاری را شاهد باشیم.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

5 پیشنهاد وزیر اقتصاد کشورمان برای توسعه همکاری‌های اقتصادی کشورهای حاشیه خزر

اغتشاشات اخیر چرخه اقتصادی را دچار چالش کرد/ برخی صنف‌ها آسیب دیدند

به دنبال راهکارهای نوین برای تامین آب و برق پایدار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی هستیم

ایجاد توازن سرمایه گذاری در کشور به واسطه تفاهم نامه 22 بندی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی

چند واحد مسکونی در زلزله خوی از بین رفت؟

چند واحد مسکونی در زلزله خوی تخریب شد؟

300 هزار تن وش پنبه امسال در کشور تولید می‌شود

تسهیل نقدشوندگی و انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

زمین‌های غیرقابل استفاده دستگاه‌ها در طرح مسکن ملی استفاده می‌شود

عاقبت نقد فروشی در خودروسازی

حراج مال‌غیر در مزایده خودرو؟

جزییات گزارش خلبان ایران ایر از مشاهده حیوان موذی در هواپیما/ مسافران به سلامت به تهران رسیدند

آخرین وضعیت طراحی و تولید هواپیماهای 72‌ و 150 نفره در کشور/‌ ایران جزو‌ صادرکنندگان برتر پهپاد است

باقری: امروز درخواست مشتریان نفت ایران بیش از توان تولید فعلی ایران است

فقط 6 درصد منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافت

شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار مسکن سوریه آمادگی دارند

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

افزایش 45 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

آمار کشتار دام در خراسان رضوی بیش از یک میلیون رأس ثبت شده است

انتخاب اعضای جدید هیات رئیسه شورای اسلامی شهرستان مشهد

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

رایزنی‌های چندجانبه هیات ایرانی برای افزایش مناسبات تجاری با کشورهای ساحلی دریای خزر

قیمت سکه 100 هزار تومان کاهش یافت

ثبات نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پرداخت 99 هزار میلیارد تومان تسهیلات

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.