مروری بر عرضه نفت در بورس انرژی/ چه میزان نفت در بورس انرژی به فروش رسید؟ بازار

مروری بر عرضه نفت در بورس انرژی/ چه میزان نفت در بورس انرژی به فروش رسید؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عرضه نفت در بورس انرژی اقدام قابل تقدیری برای متنوع کردن فروش نفت به حساب می‌آید که طی 6 ماه سال گذشته 6 مرحله عرضه در بورس را پشت سر گذاشت.

به گزارش فصل تجارت، عرضه نفت در بورس انرژی یکی از روش‌های جدید برای فروش و صادرات نفت است که در نیمه دوم سال گذشته وارد چرخه فروش نفت ایران شده تا رنگ جدیدی به صادرات این ماده استراتژیک دهد.
اقدامی که بنا بر نظر کارشناسان اهدافی مانند ورود بخش خصوصی در روند صادرات نفت، افزایش سرمایه گذاری، شفاف سازی قیمت‌ها و معاملات را به دنبال دارد.
به همین خاطر عرضه نفت در بورس انرژی طی 6 مرحله کاری و در شرایط و تسهیلات مختلف اجرایی شد.
در این راستا و برای تحقق این هدف در آبان ماه سال گذشته عرضه نخستین محموله نفت خام در بورس انرژی اجرا شد تا به در اولین قدم آن یک میلیون بشکه نفت خام با قیمت 79 دلار و 15 سنت به ازای هر بشکه قیمت گذاری شد که متقاضیان هشت محموله 35 هزار بشکه‌ای و در مجموع 280 هزار بشکه با قیمت 74 دلار و 85 سنت را خریداری کردند.
پس از آن بود که در دومین تجربه در آبان ماه 700 هزار بشکه نفت خام با قیمت 71 دلار و 59 سنت عرضه شد که در نهایت با قیمتی متفاوت یعنی به میزان 64 دلار و 97 سنت در هر بشکه فروخته شد.
مرحله سوم عرضه نفت به بهمن ماه موکول شد تا یک میلیون بشکه نفت خام با قیمت 52 دلار و 42 سنت
به متقاضیان عرضه شد.
مرحله سوم واگذاری با دو مرحله پیش از خود تفاوت‌هایی در شرایط عرضه داشت که از نمونه‌های آن می‌توان به کاهش پیش پرداخت به 6 درصد، افزایش زمان بارگیری به 90 و تسویه ریالی آن اشاره کرد.
در اواسط بهمن ماه بورس انرژی میزبان چهارمین مرحله عرضه نفت شد تا یک میلیون بشکه نفت خام با قیمت هر بشکه 56.24 دلار عرضه شود.
برای دوره پنجم عرضه نفت خام یک میلیون بشکه به قیمت 56 دلار و 81 سنت عرضه شد که تنها یک محموله 35 هزار بشکه‌ای با قیمت 52 دلار و 25 سنت برای هر بشکه به فروش رسید و در آخرین نوبت در اسفند ماه هر بشکه نفت به قیمت 59 دلار و 63 سنت به فروش رسید.
در میان 6 مرحله، 3 مرحله سوم، چهارم و ششم بدون خریدار به پایان رسید، ولی با این شرایط در مجموع یک میلیون و 15 هزار بشکه نفت خام مورد معامله قرار گرفت.
درکنار عرضه‌های صورت گرفته در سال گذشته، مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 98 وزارت نفت را مکلف کرده تا ماهانه حداقل 2 میلیون بشکه نفت خام سبک، 2 میلیون بشکه نفت خام سنگین و 2 میلیون بشکه میعانات گازی پارس‌جنوبی را با امکان تسویه 100 درصد ریالی یا ارزی در بورس انرژی عرضه و گزارش عملکرد را هر سه ماه یک بار به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.
اقدامی که در سال آینده سبب می‌شود فروش نفت در بورس انرژی جدی‌تر دنبال شود تا صادرات نفت از مزایای این حوزه بهره‌مند شود.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

با وابستگی کودکان چه کنیم

دشواری‌های سرمایه‌گذاران ایرانی

دلار نیمایی و بورس

بیم از تجارت، ترس از سیاست

اژدهای زرد؛ برنده‌ بحران انرژی؟

شوک ایتالیایی به اروپا

بسته نجات آزادراه‌ها

اهمیت راهداری در راه‌ها و آزادراه‌ها

کارآفرین سنت­‌شکن

مانع «مرکزی» واردات خودرو

تبعات اصرار بر سود دستوری

دوپینگ آماری رونق تولید؟

فشار قیمت‌ها به ندارها

صیانت فراگیر از فضای مجازی؟

بخش خصوصی در مسیر پرسنگلاخ

چراغ سبز کدال به بورسی‌ها

گره «پادمان» باز می‌شود؟

کالبدشکافی ناآرامی‌ها

نفت نزدیک به 2 دلار گران شد

حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

بررسی وضعیت تولید 11 محصول معدنی/تولید سیمان کاهش یافت

دردسرهای اغتشاشات برای تصویر گردشگری ایران

تجارت ایران و تایلند تهاتری انجام شود/ تشکیل کمیته مشترک تجاری

اختصاص 85 پرواز داخلی و خارجی برای بازگشت زائران از مشهد

راه‌اندازی سامانه پایش تولید محصولات سالم کشاورزی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.