حجم سیلاب اخیر بیش از ظرفیت مخازن سدهای استان بود نفت و انرژی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان درباره عملکرد این شرکت برای مدیریت سیلاب در شهرهای گنبد، آق‌قلا و گمیشان و روستاهای مسیر، گفت: با پایش و اندازه‌گیری سیلاب، اطلاع‌رسانی برای مردم و مسئولان استانی و شهرستانی به صورت مستمر انجام شد.

علی نظری در خصوص حجم سیلاب این چند روز اخیر گفت: با صدور اخطاریه اداره کل هواشناسی استان، تشکیل جلسه کمیته مدیریت بحران شرکت و ارزیابی زمان عبور آب در مسیر رودخانه گرگان‌رود از سراب تا پایاب، و به منظور جلوگیری از تداخل سیلاب و آب خروجی از سد، بر اساس ظرفیت رودخانه در طول مسیر پس از اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها اقدام به رهاسازی آب از سد گلستان با ظرفیت 50 متر مکعب در ثانیه برای مدت 24 ساعت شد و ساعاتی قبل از شروع بارندگی دریچه سد مذکور مسدود و موضوع نیز مجدد اطلاع‌رسانی شد.
وی اضافه کرد: به دلیل حجم زیاد بارش‌ها، در مدت سه روز، حجم سیلاب بیش از ظرفیت مخازن سدهای استان ایجاد شد، زیرا ظرف 24 ساعت اولیه در نقاطی از استان 318 میلی متر بارش گزارش شده، درحالیکه کل متوسط بارندگی استان در سال، 450 میلی متر است. علاوه بر این بارش‌های اخیر به صورت محلی و نقطه‌ای نبوده و در تمام نقاط استان رخ داده است. به ویژه در شرق استان که تا اول فروردین 98 نیز بارش‌ها ادامه داشت و همین موضوع باعث ایجاد حجم عظیم رواناب شد و دبی اوج سیلاب ورودی به سد گلستان بالغ بر 700 متر مکعب بر ثانیه محاسبه و در سد بوستان بالغ بر 230 متر مکعب بر ثانیه اندازه‌گیری شد که مقادیر فوق در مخازن سدهای استان مدیریت و مقدار آن کاهش یافت به گونه‌ای که دبی اوج سیلاب پس از سد بوستان به 102 متر مکعب بر ثانیه و دبی اوج پس از سد گلستان به 545 متر مکعب کاهش یافت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان افزود: مضافاً اینکه تمامی رودخانه‌های پایین سد گلستان و سد وشمگیر نیز همزمان با رودخانه‌های بالادست سدهای مذکور، دارای سیلاب زیاد بوده‌اند و رودخانه گرگانرود از محل شهر گنبد صرفاً توان عبور بخشی از سیلاب ایجاد شده در اثر بارندگی را دارد و ظرفیت رودخانه به طرف پایین دست نیز کاهش می‌یابد. به نحوی که حداکثر ظرفیت ایمن آب در بستر رودخانه گرگانرود حدود 120 متر مکعب در ثانیه در شهر آق‌قلا است، درحالیکه حداقل دبی اوج سیلاب بعد از وشمگیر حداقل 440 متر مکعب در ثانیه بوده است.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

واردات خودرو به کجا رسید؟

تورم منطقه یورو صعود کرد

سراب ارزانی زمین شهرها

جزئیات طرح مالیات برمجموع درآمد اشخاص حقیقی اعلام شد

ریزش تاریخی یورو

اکوسیستم فناوری زیر تیغ محدودیت‌های اینترنتی

موشکافی چالش نورداستریم؛ از ابهام تا واقعیت

آمریکا در وضعیت اضطراری

مطالبه توسعه تجارت ازسیاستگذار

بیانیه‌‌ تبیینی وزارت اطلاعات درباره حوادث اخیر کشور

بایدها و نبایدهای حکمرانی اقتصادی

دو سناریوی یک تحریم

راز حراج لوکس‌های دپویی

دو دیدگاه درباره انقلاب صنعتی

103هزار کیلومتر اوکراین به نام روسیه

جولان تورم در کدام استان‌ها؟

قاره آفریقا به سمت 6 ابر رویداد

شکل یا محتوا؛ مساله این است!

درس‌گرفتن از تجربیات سیاستی

ادامه رشد درآمدهای مالیاتی با وجود کاهش 5 درصدی مالیات تولید

وزیر اقتصاد: ادامه برخورد با تخلفات بانک‌ها در موضوع تضامین بانکی

ورود هند به کشورهای عمده واردکننده کالا از ایران

پیگیری و رسیدگی به مشکلات اقتصادی مناطق محروم موجب افزایش امید و اعتماد مردم می شود

پروژه های شهری که قابلیت درآمدزایی و اشتغال آفرینی دارند در اولویت شهرداران باشد

کارمزد وام های 10 میلیون تومانی در بانک های قرض الحسنه به زودی صفر می شود

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.