20 گجت جاسوسی جالب «کا گ ب» دیجیتال

20 گجت جاسوسی جالب «کا گ ب»

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وب‌سایت گجت نیوز - رضا موسوی: جنگ سرد که از سال 1947 آغاز و 1991 طول کشید، اوج دوران جاسوس بازی بلوک شرق و غرب بود. جاسوسانی که برای انجام ماموریت خود وسایل ویژه‌ای نیاز داشتند. در این نوشتار قصد داریم نگاهی به بیست وسیله جالب کا گ ب که همراه جاسوسان شوروی بود بیاندازیم.
به راستی کا گ ب یکی از مخوف‌ترین سازمان‌های اطلاعاتی بود که بشر در تاریخ خود دیده است. جاسوسانش همه جا بودند و از حق نگذریم شوروی در این بازی استاد تمام عیار بود. در وصف قدرت کا گ ب همین بس که کیم فیلبی، رییس بخش ضد جاسوسی شوروی در آژانس اطلاعاتی MI6 بریتانیا، خود جاسوس شوروی بود. حال تصور کنید با توجه به ارتباط فوق العاده نزدیک نهاد‌های اطلاعاتی بریتانیا با آمریکا و در راس آن CIA، کیم فیلبی چه اطلاعات نابی را برای مسکو می‌فرستاد.
جاسوسان کا گ ب می‌دانستند چه زمانی و با چه کسی در کجا باشند و در خط مقدم نبرد پنهان پشت پرده با غرب بودند. آن‌ها ضمن جاسوسی از غرب، فناوری‌های غرب را نیز می‌دزدیدند تا مادر راشا لای چرخ دنده‌های صنعت بلوک غرب خورد نشود که البته سرعت پیشرفت غرب آنقدر بالا بود که بازهم شوروی نتوانست به آن برسد. گرچه جاسوسان شوروی همیشه هم موفق نبودند و سرویس‌های ضد اطلاعاتی غرب همچون FBI و CIA در بسیاری از موارد موفق به شکار جاسوسان سرزمین برفی می‌شدند. اما در این بین جاسوسانی هم بودند که نقش خود را به خوبی ایفا کردند و لو نرفتند.

و، اما جاسوان برای انجام ماموریت خود نیاز به وسایلی ویژه جاسوسی دارند که مطابق با نیاز‌ها طراحی شده باشد. در طول سال‌های جنگ سرد هزاران وسیله جاسوسی خلاقانه برای کمک به جاسوسان طراحی شد که در این بین قصد داریم بیست وسیله جالب کا گ ب که جاسوسان شوروی همراه داشتند را معرفی کنیم.
این تفنگ دو لول گلوله‌های سمی آلوده به سیانید شلیک می‌کرد که قربانی را تقریبا آنی می‌کشت. یک جاسوس شوروی به نام باگدان استاشینسکی با پنهان کردن تفنگ سیانیدی خود در لوله روزنامه، دو دو مخالف اوکراینی که در آلمان زندگی می‌کردند را ترور کرد.

این پیچ کوچک و توخالی ابزاری برای تبادل پنهانی پیام بود.

برای ورود پنهانی و باز کردن قفل‌های مکانیکی پیچیده، جاسوسان کا گ ب از این رمزگشای مکانیکی استفاده می‌کردند.

افسران نظامی و اطلاعاتی غربی همواره توصیه‌های امینتی درباره برقراری ارتباط با خانم‌ها را دریافت می‌کردند. چرا که جاسوسان زن زیادی سعی می‌کردند با اغوا کردن و دلفریبی خود را به سوژه مورد نظر نزدیک و ماموریت خود را انجام دهند. گاهی اوقات این ماموریت ترور بود و این تفنگ کالیبر 4.5 میلی‌متری که به شکل رژ لب ساخته شده بود به کار می‌آمد.

گاهی اوقات نیاز بود تا تلفنی شنود شود که جاسوسان برای این کار ابزار لازم را داشتند.

این خودکار ظاهری مشابه یک خودکار عادی دارد، اما جوهری خاص داشت. جوهر این خودکار تا 15 دقیقه پس از نوشتن عادی است،، اما رفته رفته محو می‌شود و تا 1 ساعت پس از استفاده نوشته‌ها به سختی قابل خواندن است. 24 الی 28 ساعت بعد نیز هیچ گونه اثری از آن روی کاغذ نبود و حتی با نور فرابنفش نیز نمی‌شد دید چه متنی با آن نوشته شده است. جاسوسان هنگام کار با این خودکار فشار بسیار اندکی به نوک آن وارد می‌کردند تا اثر فرورفتگی از آن نیز روی کاغذ نماند.

گاهی نیاز بود از مدارکی که بدست آمده عکس برداری کرد که دستگاه زیر برای اینکار ساخته شده بود.

تفنگ دستکشی نیز یک وسیله جالب کا گ ب بود که برای ترور استفاده می‌شد. این تفنگ اولین بار توسط نیروی دریایی آمریکا ابداع و روس‌ها آن را کپی کردند. برای شلیگ گلوله، کاربر می‌بایست پیستون آن را به بدن قربانی می‌کوبید و فشار میداد.

وسایل لازم برای کپی کردن یک کلید

سکه توخالی برای پنهان کردن میکرو فیلم‌ها

این یکی از بهترین بیست وسیله جالب کا گ ب است. ولادمیر فدورویچ گونچاروف فردی مشابه مامور Q در فیلم‌های جیمز باند بود. وی کسی بود که یک وسیله شنود مخفی را درون نشان بزرگ ایالات متحده آمریکا جاسازی کرد. این تندیس در سال 1945 (سالی که جنگ جهانی دوم پایان یافت) از سوی شوروی به سفارت آمریکا در شوروی اهدا شد. جالب اینجاست که تا 8 سال بعد این شنود کشف نشده باقی ماند. ناگفته نماند در آن زمان سفارت خانه‌های آمریکا و شوروی محل هماهنگی عملیات‌های جاسوسی دو طرف نیز بود.

دوربینی که درون ژاکت جاسازی شده و لنز آن جای یکی از دکمه‌ها بود.

دوربین به شکل خودکار

نمونه تفنگ دفاع شخصی AK-47 که درون چمدان جاسازی شده بود. برای شلیک با آن نیز نیازی نبود تا تفنگ را از چمدان خارج کرد، بلکه با فشردن دسته، ماشه نیز چکیده می‌شد. غربی‌ها نیز همچین سلاحی داشتند، البته تفنگ درون چمدان آن‌ها تیربار دستی سبک MP5K ساخت آلمان بود.

دکمه سر آستین‌هایی که دارای جایگاهی برای تبادل میکروفیلم‌های مخفی بودند.

قطب نمایی که به شکل دکمه است.

این دستگاه که یه فرستنده بود، برای ردیابی افراد درون پاشنه کفش جاسازی می‌شد.

این چکمه‌ها برای خلبانان و چتربازانی بود که پنهانی فرود می‌آمدند و می‌شد به سرعت ظاهری مانند چکمه شهروندان عادی به آن داد.

این دوربین که به شکل یک ساعت مچی بود، در سال 1949 توسط آلمان شرقی برای شوروی ساخته شد.

این چتر که از معروف‌ترین ابزار‌ها در لیست بیست وسیله جالب کا گ ب است، می‌توانست دارت‌های سمی پرتاب کند. کا گ ب با یکی از این چتر‌ها جورجی مارکوف، نویسنده مخالف شوروی که در لندن زندگی میکرد را در سال 1978 ترور کرد. مارکوف در ایستگاه منتظر اتوبوس بود که ناگهانی سوزشی پشت پایش حس کرد. وقتی برگشت و به پشت سرش نگاه کرد مردی را دید داشت چترش را از روی زمین بر‌می‌داشت و به نظر می‌رسید اشتبا‌ها نوک چترش به پای جورجی خورده است. مارکوف سه روز بعد بر اثر مسمومیت ناشی از سم رایسین درگذشت. تنها با کالبد شکافی وی بود که یک گلوله بسیار ریز در اندازه سوزن ته گرد پشت پایش پیدا شد.

و، اما ایشان! آقای ولادمیر پوتین، رییس جمهور فداریسون روسیه، نیز پیش از آنکه یک سیاستمدار شود، یک افسر جوان در کا گ ب بود. او در سال 1975 به کا گ ب پیوست و پس از پایان آموزشش به بخش ضد جاسوسی فرستاده شد. مدتی بعد نیز به بخش جاسوسی و عملیات خارجی منتقل و سیاستمداران خارجی مستقر در شهر لنینگراد را زیر نظر داشت.

در سال 1984 برای آموزش‌های بیشتر به مسکو رفت و سپس با هویت جعلی مترجم به شهر درسدن در آلمان شرقی که تحت حکومت شوروی بود فرستاده شد. البته پوتین درگیر جاسوس بازی نشد و در آلمان شرقی وظایفی همچون بایگانی بر عهده داشت. پس از فروپاشی دیوار برلین، برای اینکه اسناد به دست معترضان آلمانی نیوفتد، پوتین مدارک را به آتش کشید. پس از آن مجددا به مسکو برگشت و این بار به استخدام نیرو‌های جدید برای کا گ ب رو آورد. او در نهایت دو روز پس فروپاشی شوروی، جناح خود را انتخاب کرد و تصمیم گرفت دیگر بخشی از کمونیسم نباشد و از کا گ ب جدا شد.

به پایان لیست بیست وسیله جالب کا گ ب رسیدیم و البته یکی از ماموریان خاص آن را نیز معرفی کردیم. حیف است در پایان اسمی از چند اثر سینمایی مرتبط نبریم. اگر علاقه‌مند به فیلم‌های جاسوسی و به ویژه جاسوسی در دوران جنگ سرد هستید، پیشنهاد می‌کنم فیلم سینمایی Tinker Tailor Soldier Spy، سریال The Americans و مینی سریال The Company را حتما تماشا کنید.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

5 پیشنهاد وزیر اقتصاد کشورمان برای توسعه همکاری‌های اقتصادی کشورهای حاشیه خزر

اغتشاشات اخیر چرخه اقتصادی را دچار چالش کرد/ برخی صنف‌ها آسیب دیدند

به دنبال راهکارهای نوین برای تامین آب و برق پایدار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی هستیم

ایجاد توازن سرمایه گذاری در کشور به واسطه تفاهم نامه 22 بندی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی

چند واحد مسکونی در زلزله خوی از بین رفت؟

چند واحد مسکونی در زلزله خوی تخریب شد؟

300 هزار تن وش پنبه امسال در کشور تولید می‌شود

تسهیل نقدشوندگی و انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

زمین‌های غیرقابل استفاده دستگاه‌ها در طرح مسکن ملی استفاده می‌شود

عاقبت نقد فروشی در خودروسازی

حراج مال‌غیر در مزایده خودرو؟

جزییات گزارش خلبان ایران ایر از مشاهده حیوان موذی در هواپیما/ مسافران به سلامت به تهران رسیدند

آخرین وضعیت طراحی و تولید هواپیماهای 72‌ و 150 نفره در کشور/‌ ایران جزو‌ صادرکنندگان برتر پهپاد است

باقری: امروز درخواست مشتریان نفت ایران بیش از توان تولید فعلی ایران است

فقط 6 درصد منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافت

شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار مسکن سوریه آمادگی دارند

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

افزایش 45 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

آمار کشتار دام در خراسان رضوی بیش از یک میلیون رأس ثبت شده است

انتخاب اعضای جدید هیات رئیسه شورای اسلامی شهرستان مشهد

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

رایزنی‌های چندجانبه هیات ایرانی برای افزایش مناسبات تجاری با کشورهای ساحلی دریای خزر

قیمت سکه 100 هزار تومان کاهش یافت

ثبات نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پرداخت 99 هزار میلیارد تومان تسهیلات

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.