توسعه صادرات غیرنفتی شاه‌بیت «رونق تولید» اقتصاد کلان

توسعه صادرات غیرنفتی شاه‌بیت «رونق تولید»

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - یک اقتصاددان توسعه صادرات غیرنفتی را شاه‌بیت رونق تولید داخلی عنوان کرد و گفت: دولت باید با بهبود فضای کسب و کار، موانع پیش روی فعالان اقتصادی را برطرف کند.

هادی حق شناس در مورد نامگذاری امسال به عنوان سال رونق تولید از سوی رهبر انقلاب اظهار داشت: شاه بیت یا جوهر اصلی شعار سال جاری، تقویت تولید ملی است که مصداق آن رونق تولید ملی می‌شود.
وی ادامه داد: باید به این مسئله توجه کنیم که چرا در سال‌های گذشته اقتصاد ایران به رونق نرسید یا اگر در برخی از سال‌ها به رونق رسیده، دلایل آنچه بود.
حق شناس گفت: اگر میانگین رشد اقتصادی ایران را بررسی کنیم، می‌بینیم میانگین این رشد حدوداً 4 درصد بوده است. با توجه به اینکه ظرفیت اقتصاد ایران می‌طلبد که رشدی بیشتر از این اعداد داشته باشد، باید ببینیم که چرا تاکنون به این ظرفیت توجهی نشده و همچنین اهداف پیش بینی شده در برنامه‌های توسعه‌ای ایران محقق نشده است.
وی تصریح کرد: هر گاه رشد اقتصاد ایران بالای میانگین 4 درصد بوده، ناشی از افزایش صادرات بوده است و هر گاه دچار رشد اقتصادی منفی شدیم، حتماً یا ناشی از کاهش قیمت نفت یا کاهش صادرات نفت بوده است، به عبارت دیگر رشد یا رونق اقتصاد ایران متغیری است که وابستگی مستقیم به نفت دارد.
حق شناس ادامه داد: بنابراین نفت یک عامل مؤثر در اقتصاد ایران بوده است، این در حالی است که نفت یک منبع تمام شدنی است و نمی‌توان رونق یک اقتصاد را صرفاً به نفت گره زد. بنابراین باید به سمت توسعه صادرات غیرنفتی حرکت کنیم و دولت با رفع موانع پیش روی صادرکنندگان، از صادرات غیرنفتی بیش از پیش حمایت کند.
وی گفت: از دیگر راهکارهایی که به رشد اقتصادی کمک می‌کند توجه به نیروی انسانی کارآمد اشاره کرد؛ ما به اندازه کافی در اقتصاد ایران زیرساخت فراهم کرده‌ایم و بر روی سخت افزارها نیز کار انجام داده‌ایم. مشکل اقتصاد ایران نرم افزاری و یا عدم مدیریت صحیح بنگاه‌های اقتصادی است.
حق شناس ادامه داد: میزان سهم بخش دولتی در اقتصاد ایران اشکال اساسی دیگری است که حتی در بودجه 98 نیز شاهد آن بودیم. در بودجه سال جاری سهم بودجه عمومی 500 هزار میلیارد تومان و سهم شرکت‌های دولتی یک میلیون و 200 هزار میلیارد تومان است. همین عدد نشان می‌دهد که چقدر دولت در اقتصاد ایران سهم دارد.
وی تأکید کرد: اگر قرار است اقتصاد ایران رونق بگیرد، در ابتدا باید سهم دولت را در اقتصاد کم کرد و بخش خصوصی را باور داشته باشیم. در این راستا لازم است موانع بخش خصوصی را برداریم و مسائل بانکی، بیمه‌ای و فضای کسب و کار بخش خصوصی را تسهیل کنیم.
حق شناس گفت: دولت باید به معنای واقعی به بانک مرکزی استقلال ببخشد تا بانک مرکزی نرخ تورم را تک رقمی کند.
این اقتصاددان گفت: اگر در اقتصاد ایران شاخص‌های پولی که مهمترین آنها نرخ تورم، نرخ رشد نقدینگی و نرخ سود تسهیلات است منطبق با شاخص‌های استاندارد و یا زیر عدد 5 درصد باشد، شاید بسیاری از چالش‌های جدی بنگاه‌های اقتصادی ما حل شود.
وی افزود: اصلی ترین چالش بنگاه‌های اقتصادی ما مشکلات مربوط به نقدینگی است، در حالی که نقدینگی فراوانی در اقتصاد ایران وجود دارد.
حق شناس ادامه داد: همچنین دیگر چالش اقتصاد ایران نرخ بیکاری دو رقمی است، در حالی که بنگاه‌های اقتصادی ما یا به صورت نیمه تعطیل و یا با نیمی از ظرفیت خود کار می‌کنند.
این اقتصاددان اظهار داشت: اقتصادی به بزرگی اقتصاد ایران، اگر بازار پولی‌اش مطابق با شاخص‌های پولی جهان اداره شود، قطع به یقین می‌تواند به رونق اقتصادی دست یابد و شعار امسال را محقق کند.
وی تأکید کرد: اگر چنین اتفاقی بیفتد، می‌توان انتظار داشت نرخ بیکاری و تورم تک رقمی شود و با استانداردسازی سایر شاخص‌ها، معیشت مردم نیز بهبود یابد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

افزایش دما در سواحل خزر و اردبیل/ آسمانی صاف در مشهد مقدس

افزایش 45 درصدی صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر

روغن موتور بدون شناسه کالا قاچاق تلقی می‌شود

تخصیص یارانه استفاده از خودرو برقی را به‌صرفه می‌کند

عهد اخوتی با مدیران شهرداری تهران بسته نشده است

تحقق فرمان رییس جمهوری با رشد 50 درصدی تولید در ایران خودرو

ثبت نام 154 هزار نفر در طرح کارورزی/ معافیت بیمه‌ای 11 هزار واحد

میزان ورودی آب سدهای تهران 16 درصد کاهش یافت

رشد 25 درصدی مصرف سوخت کشور در ایام اربعین

عوارض جدید برای صادرات محصولات جالیزی اعلام شد

شاخص کل بالاخره سبز شد/ رشد 6262 واحدی شاخص کل

بحران انرژی به آمریکا رسید/تولید کنندگان نفت شیل دچار چالش شدند

ترکش های تصمیمات غلط مدیران قبلی بر پیکر شهر

اجرای طرح غدیر اقدامی جهادی برای رفع تشنگی خوزستان است

حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

پیشنهاد وزارت صمت برای تخفیف 10 درصدی تعهد ارزی لوازم خانگی

جزئیات حمایت غیرتورمی از تولید/ تامین 100 هزار میلیارد از بورس

رشد 6262 واحدی شاخص بورس تهران

روغن موتورهای بدون شناسه کالا از 15 مهر ماه، قاچاق تلقی می شوند

کاهش قیمت نفت برا ی دومین روز متوالی به دلیل نگرانی از رکود اقتصاد جهانی

‌محدودیت ترافیکی‌ جاده‌های خراسان رضوی تا 5 مهر/ هراز و کندوان از امروز یک‌طرفه می‌شود

بیمه سینا 6 ماهه 26 هزار میلیاردی شد

قیمت خودروی تولید داخل؛ 4 مهر ماه 1401

اینترنت ماهواره ای بدون تجهیزات در دسترس نیست

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.