نگاهی به آمار تولید بنزین و گازوئیل نفت و انرژی

نگاهی به آمار تولید بنزین و گازوئیل

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سال 1397 کشور بالاخره در تولید بنزین خودکفا شد و فعلاً دروازه‌های واردات این فرآورده استراتژیک به کشور بسته شد. آمارها حاکی از آن است که ظرفیت تولید بنزین در سال 1391 معادل ٥٢ میلیون لیتر بوده که با اضافه کردن اکتان افزا به ٥٨ میلیون لیتر می‌رسید. این میزان پارسال به ١٠٥ میلیون لیتر رسید و ظرفیت تولید بنزین طی پنج سال دو برابر شد. از سوی دیگر واردات گازوئیل نیز بعد از فراز و نشیب‌های بسیار به صفر رسیده است.

در فاصله سال‌های 57 تا 59 به‌طور میانگین روزانه 14 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید شده که این مقدار در فاصله سال‌های 96 تا 97 (9 ماه ابتدای سال) با افزایش 5.9 برابری به میانگین روزانه 83 میلیون لیتر افزایش یافته است، این در حالی است که مصرف روزانه بنزین در کشور نیز رقمی در همین حدود را تعقیب کرده است؛ به نحوی که در فاصله سال‌های 96 تا 97 به‌طور میانگین روزانه حدود 88 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.
واردات این فرآورده در کشور اما در فاصله سال‌های 57 تا 59 صفر بوده و به تدریج با افزایش تعداد خودروها و رشد زندگی شهرنشینی به 3.7 میلیون لیتر در روز در فاصله سال‌های 64 تا 67 رسیده و در فاصله سال‌های 84 تا 87 به بالاترین حد خود (16.8 میلیون لیتر در روز) رسیده است و پس از آن با روندی کاملاً کاهشی به 7.6 میلیون لیتر در روز در فاصله سال‌های 92 تا 95 (دولت یازدهم) رسیده است.
رقم واردات بنزین در فاصله سال‌های 96 تا 97 (9 ماهه ابتدای سال) 5.9 میلیون لیتر ثبت شده است که این رقم به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از محل راه‌اندازی فازهای سه‌گانه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس و دستیابی به خودکفایی در تأمین بنزین مورد نیاز کشور، ابتدای مهرماه 97 به صفر رسیده و دیگر بنزینی وارد کشور نشده است.
افزایش 4 برابری تولید گازوئیل
در فاصله سال‌های 57 تا 59 (دولت موقت) روزانه حدود 24 میلیون لیتر گازوئیل در کشور تولید می‌شد که این رقم با افزایش چهار برابری به روزانه 98 میلیون لیتر در طول سال‌های 96 تا 97 (9 ماهه ابتدای سال) رسیده است.
مصرف گازوئیل در کشور نیز رقمی حدود همین اعداد را در طول 40 سال گذشته تعقیب کرده و به رقم 85 میلیون لیتر در روز تا 9 ماه ابتدای سال 1397 رسیده است.
از فراز و فرودهای واردات گازوئیل تا رسیدن آن به صفر
ایران همچنین موفق شده است در فاصله سال‌های 72 تا 75 صادرات فرآورده نفت‌گاز را آغاز کند و در فاصله سال‌های 92 تا 95 به بالاترین حد خود (4.3 میلیون لیتر در روز) برساند؛ به نحوی که در فاصله سال‌های 96 تا 97 (9 ماه ابتدایی) روزانه 4.1 میلیون لیتر نفت گاز از کشور صادر شده است.
واردات این فرآورده نیز با فراز و فرودهای بسیار از 900 هزار لیتر در روز (سال 57 تا 59) به 14.2 میلیون لیتر در روز (بالاترین میزان) در فاصله سال‌های 64 تا 67 رسیده و سپس با روندی کاملاً کاهشی در فاصله سال‌های 67 تا 80 به کمترین حد خود (صفر) در فاصله سال‌های 80 تا 83 رسیده است. این رقم یک بار دیگر در فاصله سال‌های 84 تا 87 افزایش یافت و به رقم 5.8 میلیون لیتر در روز رسید و سپس با روند کاهشی دوباره در فاصله سال‌های 96 تا 97 (9 ماه ابتدای سال) به صفر رسیده است.
تولید 25 میلیون لیتر بنزین و نفت گاز یورو در سال 97
در فاصله سال‌های 92 تا نیمه نخست سال 97 تولید روزانه بنزین یورو در کشور با رشد 7.5 برابری از 3.3 میلیون لیتر به 25 میلیون لیتر در روز رسید. همچنین در این مدت میزان تولید نفت‌گاز یورو در کشور از پنج میلیون لیتر در روز در سال 92 به 25.1 میلیون لیتر در روز در شش ماه ابتدایی سال 97 رسیده است که نشان از رشد پنج برابری تولید این فرآورده در پالایشگاه‌های کشور دارد.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

واردات خودرو به کجا رسید؟

تورم منطقه یورو صعود کرد

سراب ارزانی زمین شهرها

جزئیات طرح مالیات برمجموع درآمد اشخاص حقیقی اعلام شد

ریزش تاریخی یورو

اکوسیستم فناوری زیر تیغ محدودیت‌های اینترنتی

موشکافی چالش نورداستریم؛ از ابهام تا واقعیت

آمریکا در وضعیت اضطراری

مطالبه توسعه تجارت ازسیاستگذار

بیانیه‌‌ تبیینی وزارت اطلاعات درباره حوادث اخیر کشور

بایدها و نبایدهای حکمرانی اقتصادی

دو سناریوی یک تحریم

راز حراج لوکس‌های دپویی

دو دیدگاه درباره انقلاب صنعتی

103هزار کیلومتر اوکراین به نام روسیه

جولان تورم در کدام استان‌ها؟

قاره آفریقا به سمت 6 ابر رویداد

شکل یا محتوا؛ مساله این است!

درس‌گرفتن از تجربیات سیاستی

ادامه رشد درآمدهای مالیاتی با وجود کاهش 5 درصدی مالیات تولید

وزیر اقتصاد: ادامه برخورد با تخلفات بانک‌ها در موضوع تضامین بانکی

ورود هند به کشورهای عمده واردکننده کالا از ایران

پیگیری و رسیدگی به مشکلات اقتصادی مناطق محروم موجب افزایش امید و اعتماد مردم می شود

پروژه های شهری که قابلیت درآمدزایی و اشتغال آفرینی دارند در اولویت شهرداران باشد

کارمزد وام های 10 میلیون تومانی در بانک های قرض الحسنه به زودی صفر می شود

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.