بانک‌های نظامی پس از ادغام چه می‌شوند؟ بانک، بیمه و بورس

بانک‌های نظامی پس از ادغام چه می‌شوند؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت -
با وجود نگرانی‌ها و هشدارهای کارشناسان، بزرگترین ادغام بانکی چند دهه اخیر در سیستم بانکی کشور رخ داد. بر این اساس چهار بانک و یک موسسه اعتباری در بانک سپه ادغام شدند. این اقدام در سال 1398 چه تاثیری بر سیستم پولی و بانکی کشور خواهد گذاشت؟پویا ناظران در تحلیلی نوشت مشکل این پنج بانک این است که نسبت بدهی به دارایی آن‌ها بیش از حد است. ناظران بیان کرد در حالی که برچیدن موسسات اعتباری غیرمجاز کار درستی بود، اما نحوه برچیدن آن‌ها از خسارت‌بارترین اقدامات بانک مرکزی در این سال‌ها بود. بانک مرکزی با پرداختن مبلغی حدود 30 هزار میلیارد تومان بدهی این موسسات را پرداخت و پول سپرده‌گذارها را داد. این مبلغ در زمستان 1396 نقش مهمی در شکل‌گیری بحران سال 1397 ایفا کرد. در این بین البته بانک مرکزی به تمامی مقصر نبود، چرا که تحت فشار مردم و سایر نهادهای حاکمیتی این کار را کرد.
ادغام بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر که وابسته به نهادهای نظامی هستند در 11 اسفند ماه سال 1397 با اعلامیه رسمی بانک مرکزی کلید خورد تا ادغام این بانک‌ها در قالب بانک سپه نوین تا چهار ماه بعد از شروع ادغام به طور کامل انجام شود. اما با توجه به تجربه موسسات مالی که در نهایت بخش عمده مشکل آنها با چاپ پول و تحمیل تورم به مردم حل و فصل شد این نگرانی را به وجود آورده که در مشکلات مالی بانک‌های نظامی نیز بار دیگر دولت دست به استقراض و چاپ پول برای تامین این هزینه نشود. به همین دلیل مطرح شدن ادغام بانک‌های نظامی موجب بالا رفتن نگرانی ایجاد موج جدید تورم شد. پویا ناظران در تحلیلی نوشت مشکل این پنج بانک این است که نسبت بدهی به دارایی آن‌ها بیش از حد است.
ناظران بیان کرد در حالی که برچیدن موسسات اعتباری غیرمجاز کار درستی بود، اما نحوه برچیدن آن‌ها از خسارت‌بارترین اقدامات بانک مرکزی در این سال‌ها بود. بانک مرکزی با پرداختن مبلغی حدود 30 هزار میلیارد تومان بدهی این موسسات را پرداخت و پول سپرده‌گذارها را داد. این مبلغ در زمستان 1396 نقش مهمی در شکل‌گیری بحران سال 1397 ایفا کرد. در این بین البته بانک مرکزی به تمامی مقصر نبود، چرا که تحت فشار مردم و سایر نهادهای حاکمیتی این کار را کرد. ناظران این موضوع را مطرح کرده که مجموع زیان پنج بانک نظامی دست کم دو برابر زیان موسسات غیرمجاز تخمین زده می‌شود و بانک‌های زیان‌ده ایران را ونزوئلا می‌کنند. سعید اسلامی بیدگلی، دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران هم مطرح کرده که پس از ادغام بانک و موسسات وابسته به ارگان‌های نظامی و انتظامی در بانک سپه امکان دارد بخشی از زیان آنها در حد 20 هزار میلیارد تومان توسط نظامی‌ها پرداخت و بقیه توسط دولت پرداخت شود. بزرگی این عدد همان بس که به گفته اسلامی بیدگلی تنها یکی از این بانک‌ها 70 هزار میلیارد تومان زیان دارد. محمد طبیبیان، کارشناس باسابقه اقتصادی نیز در کانال خود نوشته است: «اگر این رخداد صورت بندد و تخمینا بیش از 100 هزار میلیارد تومان به پایه پولى از این محل اضافه شود زبانه‌هاى بلندى به آتش تورم اضافه خواهد شد. در آن صورت نیز سرزنش گران‌فروش‌ها و ارزفروش‌ها و اجانب نیز دردى را درمان نخواهد کرد. خودکرده را تدبیر نیست.»
شروع ادغام
در پنجاه و هشتمین مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی رئیس جمهور اعلام کرد که چند بانک نیروهای مسلح در هم ادغام می‌شوند. این صحبت‌های رییس‌جمهور نشان از جدی بودن ادغام بود. پس از آن، در 11 اسفند ماه سال 1397 بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که طرحی بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار و شورای عالی هماهنگی اقتصادی(سران سه قوه) در ارتباط با ادغام بانک‌ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، تدوین شده است.
واکنش‌های پس از ادغام
با انتشار این خبر شروع ادغام و نحوه انجام آن، برخی از کاربران توئیتری این ادغام را مثبت ارزیابی کردند و این طور استدلال کردند که چون زیان بانک‌های ضعیف با سود بانک‌های قوی‌تر پوشش داده می‌شود. دولت در این صورت مجبور به چاپ پول نمی‌شود. برخی نیز به این موضوع اشاره کردند که قرار است با ادغام بانک‌های نظامی بدهی آنها به بانک مرکزی کاهش یابد و به همان نسبت تاثیر مستقیم بر سرعت گردش پول و نقدینگی دارد. مرتضی عزتی، کارشناس اقتصادی ادغام بانک‌ها را مثبت ارزیابی و عنوان کرد اساسا ادغام بانک‌ها و موسسات برای پایین آوردن نرخ تورم انجام نمی‌شود. هدف اصلی این ادغام این است که نابه‌سامانی‌ها و مشکلات بازار پول را برطرف کند. حیدر مستخدمین حسینی، کارشناس امور بانکی معتقد است دولت و بانک مرکزی در شرایط فعلی می‌توانند دو کار انجام دهند. اولین اقدام ادغام بانک‌ها است که از بانک‌های نظامی شروع شده تا یک بانک با سرمایه مناسب ایجاد شود. با توجه به بدهی این بانک‌ها با ادغام موسسات این بدهی‌ها هم‌پوشانی صورت می‌گیرد. وی همچنین معتقد است دولت و بانک مرکزی باید در قدم بعدی به سراغ بانک‌های دیگر بروند و بانک‌های کوچک دیگر را ادغام کنند. بانک‌هایی که تعداد شعبات آن کم است، سرمایه محدودی دارند و در نتیجه فقط به برخی از مشتری‌ها خدمات می‌دهند. همچنین بلومبرگ ادغام بانک‌های نظامی را در نتیجه تحریم‌ها دانست که این اقدام ایران به دنبال فشارهای اقتصادی ناشی از بازگشت مجدد تحریم‌های ایالات متحده، ادغام این بانک‌ها نشان‌دهنده تلاش دولت برای کاهش نفوذ نیروهای نظامی در اقتصاد ایران است.
نگرانی‌های پس از ادغام
بانک مرکزی در اطلاعیه خود در خصوص شروع ادغام بانک‌های نظامی اعلام کرد که نحوه عملکرد هر یک از این بانک‌ها و موسسه مذکور با مدیریت و راهبری بانک سپه طبق روال عادی قبلی انجام می‌شود و کارمندان این بانک‌ها نیز بر جای خود باقی می‌ماند. اما وضعیت بانک‌های نظامی پس از ادغام چه می‌شود؟ نگرانی اول؛ به طبق این اطلاعیه قرار نیست در تعداد کارمندان این بانک‌ها تعدیل نیرو اتفاق بیفند، اگر قرار باشد از تعداد کارمندان این بانک‌ها کم نشود امکان فروش برخی از شعب که جزو دارایی‌های این بانک‌هاست از بین می‌رود. همچنین شنیده‌های تجارت‌نیوز حاکی از نگرانی کارمندان بانک‌های در حال ادغام برای تعدیل نیرو است. در ادغام بانک‌های نظامی، یکی دیگر از بلاتکلیفی‌ها تعدد شعب بانک‌هاست. طبق آمارهای منتشر شده از تعداد شعب این بانک‌ها و موسسه اعتباری در فضای مجازی؛ بانک سپه هزار و 703، بانک انصار هزار و 57، بانک مهر اقتصاد 800، بانک قوامین 729، موسسه اعتباری کوثر 352، بانک حکمت ایرانیان 132 شعبه دارند که در مجموع چهار هزار و 733 شعبه می‌شود. آیا بانک سپه همه‌ چهار هزار و 733 شعبه را نگه می‌دارد؟ نگرانی بعدی این است که اگر قرار باشد این بانک‌ها همانند گذشته تسهیلات بدهند و سپرده‌ جذب کنند، آیا سود سپرده و تسهیلات بانک سپه چند نرخی نمی‌شود؟ باید دید این ادغام در سال 1398 چه تاثیراتی بر اقتصاد و سیستم بانکی می‌گذارد؟
منبع: شعار سالارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

5 پیشنهاد وزیر اقتصاد کشورمان برای توسعه همکاری‌های اقتصادی کشورهای حاشیه خزر

اغتشاشات اخیر چرخه اقتصادی را دچار چالش کرد/ برخی صنف‌ها آسیب دیدند

به دنبال راهکارهای نوین برای تامین آب و برق پایدار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی هستیم

ایجاد توازن سرمایه گذاری در کشور به واسطه تفاهم نامه 22 بندی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی

چند واحد مسکونی در زلزله خوی از بین رفت؟

چند واحد مسکونی در زلزله خوی تخریب شد؟

300 هزار تن وش پنبه امسال در کشور تولید می‌شود

تسهیل نقدشوندگی و انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

زمین‌های غیرقابل استفاده دستگاه‌ها در طرح مسکن ملی استفاده می‌شود

عاقبت نقد فروشی در خودروسازی

حراج مال‌غیر در مزایده خودرو؟

جزییات گزارش خلبان ایران ایر از مشاهده حیوان موذی در هواپیما/ مسافران به سلامت به تهران رسیدند

آخرین وضعیت طراحی و تولید هواپیماهای 72‌ و 150 نفره در کشور/‌ ایران جزو‌ صادرکنندگان برتر پهپاد است

باقری: امروز درخواست مشتریان نفت ایران بیش از توان تولید فعلی ایران است

فقط 6 درصد منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافت

شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار مسکن سوریه آمادگی دارند

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

افزایش 45 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

آمار کشتار دام در خراسان رضوی بیش از یک میلیون رأس ثبت شده است

انتخاب اعضای جدید هیات رئیسه شورای اسلامی شهرستان مشهد

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

رایزنی‌های چندجانبه هیات ایرانی برای افزایش مناسبات تجاری با کشورهای ساحلی دریای خزر

قیمت سکه 100 هزار تومان کاهش یافت

ثبات نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پرداخت 99 هزار میلیارد تومان تسهیلات

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.