نبود بانک اطلاعاتی دقیق برای شناسایی افراد واجد شرایط / چند بسته حمایتی در سال گذشته تقسیم شد؟ تولید و تجارت

نبود بانک اطلاعاتی دقیق برای شناسایی افراد واجد شرایط / چند بسته حمایتی در سال گذشته تقسیم شد؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - بانک‌های اطلاعاتی متعددی برای شناسایی افراد واجد شرایط برای دریافت بسته حمایتی در اختیار دولت است، اما با توجه به کندی در روند کار دولت در پرداخت بسته حمایتی دیده که بجای واریز 5 بسته قبل از پایان سال تنها یک بسته و در میان افراد محدودی توزیع شود.

به گزارش فصل تجارت، در سال گذشته با توجه به افزایش نرخ تورم و کاهش قدرت خرید مردم به خصوص دهک‌های پایین جامعه، دولت در اقدامی، برای کمک خرید کالا به بیمه شدگان تامین اجتماعی 200 هزار تومان بسته حمایتی ارائه کرد که پرداخت این بسته با، اما و اگر‌های بسیاری از جمله اینکه بسیاری ازافراد شامل آن نمی‌شدند و عدم واریز برای تعداد زیادی از بیمه شدگان روبرو شد.
موضوع واریز بسته حمایتی از سوی هیئت وزیران در 27 آبان ماه سال گذشته به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه را تصویب رساند.
بر اساس این دستورالعمل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شد برای حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور اقدام کند.
طبق اعلام دولت بسته حمایتی با مبلغ میانگین 200 هزار تومان قرار بود به تمام افرادی که حقوق کمتر از 3 میلیون تومان دارند تعلق بگیرد که در این میان خانوار‌های تحت پوشش و پشت‌نوبتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور از طریق واریز مبلغ به حساب‌های بانکی متصل به یارانه‌های نقدی از این سبد حمایتی بهره‌مند شدند؛ همچنین خانوار‌های تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران از طریق حساب متصل به مستمری سرپرست خانوار مشمول سبد حمایت غذایی می‌کنند.
از میان بیش از 12 میلیون بیمه شده تامین اجتماعی بسته حمایتی تنها بین 6 میلیون و 200 هزار نفر از این افراد تقسیم شد و مابقی برای دریافت این کمک هزینه باید به اعتراض خود را در سامانه مربوطه تبث می‌کردند و در نهایت هم تعدادی از این بیمه شدگان بسته حمایتی دریافت نکردند و بلاتکلیف باقی ماندند که این امر حاکی از عدم توانایی دولت در شناسایی دهک‌های پایین جامعه دارد که در این میان انتخاب رندمی موجب شد تا این بسته به دست تمامی افراد نیازمند نرسد.
در این رابطه هادی حق شناس کارشناس اقتصادی در گفتگو با میزان، در خصوص راهکار دولت برای جبران گرانی کالا‌های اساسی گفت: ارائه بسته حمایتی در غالب کالا به جای پرداخت نقدی به دهک‌های پایین جامعه می‌تواند تا حدودی افزایش قیمت کالا‌های اساسی و کمبود آن در زندگی افراد جبران کند به شرط اینکه دولت بانک اطلاعاتی دقیقی برای شناسایی دهک‌های پایین جامعه داشته باشد.
وی در ادامه افزود: پرداخت نقدی با توجه به کاهش ارزش پول و افزایش قیمت کالا‌ها چندان تاثیر مثبتی بر زندگی مردم ندارد، ولی بسته حمایتی و ارائه آن در غالب کالا‌های ضروری می‌تواند کاستی‌های موجود را تا حدودی برای افراد کم درآمد رفع کند.
براین اساس، به نظر می‌رسد برنامه دولت برای ادامه واریز بسته حمایتی به افراد با درآمد کمتر از 3 میلیون تومان در سال 98 نیز ادامه داشته باشد، ولی برای منصفانه‌تر شدن این موضوع باید برنامه مدونی نسبت به شناسایی و واریز کمک خرید کالا‌های اساسی در نظر گرفته شود تا اسامی برخی از افراد ناعادلانه از لیست حذف نشود.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

دفاع مقدس نمودار مجموعه ای از بالاترین افتخارات بشری است

بانک ها عامل کسب منفعت برای عده ای خاص و ایجاد تورم در اقتصاد

وعده قابل تامل شهردار تهران برای ایجاد 100 میدان و بازارچه میوه

وداع با بازیگر مولف

خودرو در پسا قرعه‌کشی

دیدار اسلامی و گروسی در وین

شایعه کودتا در چین

بورس در دام التهاب

شهرک‌های مسکونی در جنوب تهران ساخته می‌شود

اجتماع امت در انقلاب

علائم پاندمی رکود تورمی

بازگشت فاشیست‌ها

نسخه درمان اقتصاد ناامن

کارنامه نیمسال اول دلار

ابزار مدیران در عبور از بحران

دو مدل حکمرانی در بانک‌های مرکزی

افزایش تورم و تشدید وضعیت وخیم معیشتی مردم لیبی در سایه جنگ داخلی

تکاپوی آلمان برای زمستان؛ برلین و ابوظبی توافق گازی امضا کردند

توافق عراق، اردن، سوریه و لبنان برای افزایش سقف مبادلات تجاری و امنیت غذایی‌

آخرین وضعیت جوی مشهد مقدس/ کاهش دما تا 8 درجه در نوار شمالی کشور

فارس من‌| ابلاغ بخشنامه سراسری جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف به اتحادیه‌ها ‌

محدودیت ترافیکی محورهای خراسان رضوی/ ترافیک سنگین در 2 جاده تهران-شمال

سخنگوی اردوغان: در حال مذاکره با اسرائیل برای انتقال گاز به اروپا هستیم

الخلیج اونلاین: امارات گاز یمن را طی معامله‌ای محرمانه به آلمان می‌فروشد

مصوبه شورای عالی بورس برای صندوق‌های دارا و پالایش یکم ابلاغ نشده است

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.