تولید را آسان کنید تا رونق داشته باشیم کار و تعاون

تولید را آسان کنید تا رونق داشته باشیم

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - یک کارشناس اقتصادی، تعاون را بهترین راه حمایت از تولید دانست و گفت: رونق تولید زمانی میسر می‌شود که انگیزه مردم را برای ورود به عرصه تولید بیشتر کنیم و دولت بستر فعالیت‌های تولیدی در کشور را آسان کند.

حمید حاج اسماعیلی در گفت‌ وگو با ایسنا، با اشاره به نامگذاری سال 98 به عنوان سال رونق تولید اظهار کرد: چند سالی است که مقام معظم رهبری مسائل اقتصادی را به عنوان شعار سال انتخاب می‌کنند و بر مسائل اقتصادی و معیشتی تاکید دارند. سال گذشته نیز حمایت از کالای ایرانی را مطرح کردند که یکی دیگر از معانی رونق تولید است.
وی افزود: وقتی تولید رونق بگیرد، کالا و خدمات ایرانی هم رونق می‌گیرد ولی قبل از این، باید مشارکت و انگیزه مردم برای ورود به عرصه اقتصاد و تولید را افزایش دهیم و دولت امکانات و ابزارهای فعالیت تولیدی در کشور را با قیمت ارزان و شرایط آسان در اختیار مردم بگذارد.
این کارشناس اقتصادی یادآور شد که تاکید مقام معظم رهبری در بحث رونق تولید، وجوه مختلفی دارد که وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوطه و متخصصان و کارشناسان باید ابعاد و زوایای مختلف آن را معرفی کنند. یکی از جنبه‌های تولید، خروج از وابستگی به نفت و درآمدهای نفتی است و در شرایطی که با بحران‌های اقتصادی مواجه می‌شویم، راه نجات در تولید داخلی است.
حاج اسماعیلی از دیگر وجوه رونق تولید را خروج از اقتصاد دولتی و حرکت به سمت اقتصاد مردمی و غیر دولتی عنوان کرد و گفت: مردم در یک نظام غیر دولتی و تعاونی کمترین آسیب را از بحران‌ها، تحریم‌ها و تغییر قیمت‌ها می‌بینند.
وی در عین حال با بیان اینکه در شرایط موجود امکان انجام فعالیت تولیدی میسر نیست، تصریح کرد: اکنون که نرخ تورم بالا و شرایط اقتصاد سخت و انقباظی است و مردم و خانوارهای در مضیقه‌اند، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم تولید در کشور انجام شود.
به اعتقاد این کارشناس اقتصادی، به دلیل بالا بودن هزینه تمام شده کالا و عدم دسترسی به منابع اولیه، کسی به انجام کار تولیدی رغبت نشان نمی‌دهد؛ بانک‌ها هم همراهی لازم را با بخش تولید ندارند لذا دولت باید شرایط و ابزار و تسهیلات ویژه‌ای را برای تولید در نظر بگیرد.
حاج اسماعیلی پیش‌بینی معافیت‌های بیمه‌ای و مالیاتی و مشوق‌های صادراتی را از راه‌های جلب مشارکت مردم در فعالیت‌های تولیدی عنوان و خاطرنشان کرد: بدون کمک دولت نمی‌توان تولید را شکل داد و رونق بخشید دولت باید معافیت‌ها و یارانه‌هایی برای بنگاه‌های تولیدی در نظر بگیرد و ارز مورد نیاز برای تهیه مواد خام بنگاه‌ها را اختصاص بدهد تا کسانی که انگیزه لازم برای ورود به کارهای تولیدی را ندارند، ترغیب شوند.
وی در پایان تعاون را بهترین راه رونق تولید دانست و گفت: هزینه‌ها در بخش تولید نسبت به فعالیت‌های بخش خصوصی کمتر است و مشارکت گروهی و تجمیع سرمایه‌های خرد بستر مناسبی برای انجام فعالیت‌های تولیدی و اشتغال پایدار به شمار می‌رود؛ لذا معتقدم اگر به سمت گسترش تعاونی‌های تولیدی برویم و دولت تسهیلات و شرایط لازم را به این بخش تزریق کند، سال 98 تولید داخلی با مشارکت آحاد مردم به بهترین شکل ممکن رونق می‌گیرد.
سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده است. از نگاه بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه کار، صیانت از نیروی کار و حفظ امنیت شغلی مستلزم حمایت و رونق تولید داخلی است.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

5 پیشنهاد وزیر اقتصاد کشورمان برای توسعه همکاری‌های اقتصادی کشورهای حاشیه خزر

اغتشاشات اخیر چرخه اقتصادی را دچار چالش کرد/ برخی صنف‌ها آسیب دیدند

به دنبال راهکارهای نوین برای تامین آب و برق پایدار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی هستیم

ایجاد توازن سرمایه گذاری در کشور به واسطه تفاهم نامه 22 بندی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی

چند واحد مسکونی در زلزله خوی از بین رفت؟

چند واحد مسکونی در زلزله خوی تخریب شد؟

300 هزار تن وش پنبه امسال در کشور تولید می‌شود

تسهیل نقدشوندگی و انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

زمین‌های غیرقابل استفاده دستگاه‌ها در طرح مسکن ملی استفاده می‌شود

عاقبت نقد فروشی در خودروسازی

حراج مال‌غیر در مزایده خودرو؟

جزییات گزارش خلبان ایران ایر از مشاهده حیوان موذی در هواپیما/ مسافران به سلامت به تهران رسیدند

آخرین وضعیت طراحی و تولید هواپیماهای 72‌ و 150 نفره در کشور/‌ ایران جزو‌ صادرکنندگان برتر پهپاد است

باقری: امروز درخواست مشتریان نفت ایران بیش از توان تولید فعلی ایران است

فقط 6 درصد منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافت

شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار مسکن سوریه آمادگی دارند

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

افزایش 45 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

آمار کشتار دام در خراسان رضوی بیش از یک میلیون رأس ثبت شده است

انتخاب اعضای جدید هیات رئیسه شورای اسلامی شهرستان مشهد

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

رایزنی‌های چندجانبه هیات ایرانی برای افزایش مناسبات تجاری با کشورهای ساحلی دریای خزر

قیمت سکه 100 هزار تومان کاهش یافت

ثبات نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پرداخت 99 هزار میلیارد تومان تسهیلات

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.