مجمع عمومی و انواع آن/ مهم‌ترین مجمع عمومی جهان کدام است؟ اقتصاد کلان

مجمع عمومی و انواع آن/ مهم‌ترین مجمع عمومی جهان کدام است؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مجمع عمومی، اجتماع شرکاء شرکت و مجموع اشخاصی که شخصیت شرکت را به وجود آورده اند و شخصیت حقوقی شرکت بسته به وجود آن‌ها است، مجمع عمومی بالاترین مرکز قدرت شرکت و تعیین کننده مقدرات آن می‌باشد.

به گزارش فصل تجارت، مجمع عمومی شرکت سهامی، از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می‌شود مقررات مربوط به حضور عده‌ای برای تشکیل مجمع عمومی ضروری است و آراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات، در اساسنامه شرکت معین خواهد شد، مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاصی برای آن مقرر شده باشد.
براساس قانون تجارت، مجامع عمومی شرکت‌های سهامی به ترتیب عبارتند از:
مجمع عمومی مؤسس
مجمع عمومی عادی
مجمع عمومی فو‌ق‌العاده
مجمع عمومی خاص
مجمع عمومی مؤسس
مجمع عمومی موسس با رعایت مقررات قوانین مجمع عمومی تشکیل و پس از رسیدگی و احراز پذیره نویسی تمامی سهام شرکت و مبالغ لازم درباره اساسنامه شرکت و تصویب آن، اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت را انتخاب می‌کند.
همچنین مجمع عمومی موسس روزنامه کثیرالانتشار را که هر گونه دعوت و اطلاعیه برای صاحبان سهام تا تشکیل مجمع عمومی سالانه به طور منحصر در آن منتشر خواهد شد تعیین خواهد نمود.
مدیران و بازرسان شرکت باید کتباَ قبول سمت نمایند و قبول سمت بخودی خود دلیل برای این است که مدیر و بازرس با علم به تکالیف و مسئولیت‌های سمت خود عهده دار آن گردیده اند از این تاریخ شرکت تشکیل می‌شود.
مجمع عمومی موسس که برای شرکت‌های سهامی عام الزامی و برای شرکت‌های خاص غیر الزامی است و به منظور تاسیس شرکت بر اساس موازین قانونی و اطمینان شرکاء از این موضوع تشکیل می‌شود.
از مهم‌ترین وظایف مجمع عمومی موسس رسیدگی به گزارش موسسین و تصویب آن و همچنین احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و تادیه مبالغ لازم است همچنین تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم اصلاح آن و تصویب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت از دیگر وظایف مجمع عمومی موسس است.
گزارش موسسین باید حداقل پنج روز قبل از تشکیل مجمع عمومی موسس در محلی که در آگهی دعوت مجمع تعیین شده است برای مراجعه پذیره نویسان سهام آماده باشد.
مجمع عمومی عادی
مجمع عمومی عادی برای رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران، بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام سالی یکبار در زمانی که در اساسنامه پیش‌بینی شده است تشکیل می‌شود.
مجمع عمومی عادی با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران به نسبت تعداد سهام رسمیت می‌یابد و تصمیمات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود.
مهلت قانونی تشکیل مجمع عمومی عادی طبق قانون تجارت حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی شرکت می‌باشد و دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، سایت رسمی سازمان بورس یا سایت شرکت به عمل آید.
مجمع عمومی فوق العاده
موضوعات اصلاح یا تغییر مواد اساسنامه شرکت، کاهش یا افزایش سرمایه و انحلال شرکت فقط در مجمع عمومی فوق‌العاده قابل رسیدگی است در مجمع عمومی فوق‌العاده دارندگان بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند باید حاضر باشند و تصمیمات مجمع همواره با اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود.
مجمع عمومی خاص
هر زمانی که مجمع عمومی بخواهد در حقوق نوع مخصوصی از سهامی را تغییر بدهد، تصمیم مجمع قطعی و رسمی نخواهد بود مگر بعد از آن که دارندگان این گونه سهام‌ها در جلسه خاصی آن تصمیم را تصویب کنند حال برای این که تصمیم جلسه خاص مذبور معتبر باشد، باید دارندگان حداقل نصف این سهام در جلسه حاضر باشند و اگر در این دعوت این حد نصاب حاصل نشود در دعوت دوم حضور دارندگان حداقل یک سوم این سهام کافی خواهد بود، تصمیمات همواره به اکثریت دو سوم آراء معتبر خواهد بود.
یکی از مهم‌ترین مجمع‌های عمومی در جهان نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک است، این نشست یکی از مهم‌ترین ارگان‌های امنیتی سازمان ملل و از 6 ارگان اصلی سازمان ملل است.
مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1945 تاسیس شد و اعضای تشکیل دهنده‌ی آن تمامی اعضا سازمان ملل سازمان ملل (193 کشور)، هیئت ها، کمیسیون ها، کمیته ها، شورا‌ها و گروه‌های مختلف دیگر است.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

دفاع مقدس نمودار مجموعه ای از بالاترین افتخارات بشری است

بانک ها عامل کسب منفعت برای عده ای خاص و ایجاد تورم در اقتصاد

وعده قابل تامل شهردار تهران برای ایجاد 100 میدان و بازارچه میوه

وداع با بازیگر مولف

خودرو در پسا قرعه‌کشی

دیدار اسلامی و گروسی در وین

شایعه کودتا در چین

بورس در دام التهاب

شهرک‌های مسکونی در جنوب تهران ساخته می‌شود

اجتماع امت در انقلاب

علائم پاندمی رکود تورمی

بازگشت فاشیست‌ها

نسخه درمان اقتصاد ناامن

کارنامه نیمسال اول دلار

ابزار مدیران در عبور از بحران

دو مدل حکمرانی در بانک‌های مرکزی

افزایش تورم و تشدید وضعیت وخیم معیشتی مردم لیبی در سایه جنگ داخلی

تکاپوی آلمان برای زمستان؛ برلین و ابوظبی توافق گازی امضا کردند

توافق عراق، اردن، سوریه و لبنان برای افزایش سقف مبادلات تجاری و امنیت غذایی‌

آخرین وضعیت جوی مشهد مقدس/ کاهش دما تا 8 درجه در نوار شمالی کشور

فارس من‌| ابلاغ بخشنامه سراسری جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف به اتحادیه‌ها ‌

محدودیت ترافیکی محورهای خراسان رضوی/ ترافیک سنگین در 2 جاده تهران-شمال

سخنگوی اردوغان: در حال مذاکره با اسرائیل برای انتقال گاز به اروپا هستیم

الخلیج اونلاین: امارات گاز یمن را طی معامله‌ای محرمانه به آلمان می‌فروشد

مصوبه شورای عالی بورس برای صندوق‌های دارا و پالایش یکم ابلاغ نشده است

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.