دستکاری در مخازن CNG عمده‌ترین دلیل حوادث خودرو‌های گازسوز/مصرف روزانه 20.5 میلیون مترمکعب CNG در کشور نفت و انرژی

دستکاری در مخازن CNG عمده‌ترین دلیل حوادث خودرو‌های گازسوز/مصرف روزانه 20.5 میلیون مترمکعب CNG در کشور

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - افزایش سهم سوخت CNG در میان خودرو‌ها در راستای کاهش مصرف بنزین یکی از اهداف از پیش تعیین شده در حوزه سوخت رسانی است که این هدف برای تحقق نیازمند فرهنگ سازی است.

به گزارش فصل تجارت، سوخت CNG از جمله سوخت‌های پاکی به حساب می‌آید که استفاده آن در کنار بنزین و نفت گاز سبب مدیریت مصرف بنزین و بهبود شرایط محیط زیست می‌شود.
سوختی که در مقایسه با سایر فرآورده‌ها و ویژگی‌های مخصوص این سوخت محجور مانده و دلیل آن را می‌توان در مسائل مختلفی از جمله دسترسی به جایگاه‌های سوخت CNG، انفجار‌های روی داده در این خودرو، هزینه و یا سایر موارد جست و جو کرد.
در بخش حوادث خودرو‌های CNG سوز، آمار منتشر شده از این حوزه نشان می‌دهد از ابتدای ورود CNG به چرخه سوخت گیری کشور تاکنون 92 حادثه اتفاق افتاده که این رقم طی 15 سال گذشته بوده است.
این میزان از حوادث در شرایطی است که در صورت رعایت شدن نکات فنی مخازن CNG، ایمنی آن‌ها بیش از ایمنی مخزن سوخت مایع برآورد شده است.
کارشناسان این حوزه پس از ریشه یابی دلایل حوادث پی برده اند که 60 درصد حادثه‌ها به دلیل دستکاری مخازن از سوی صاحبان خودرو و مابقی به دلیل خوردگی مخازن به دلیل مجاورت در آب یا باران اتفاق افتاده است.
در این خصوص داریوش مالمیر رئیس بازرسی فنی مدیریت CNG در گفتگو با خبرگزاری میزان، در خصوص مراقبت و بازسازی از مخازن CNG گفت: تکنولوژی بازسازی این مخازن در داخل کشور وجود دارد و با مراجعه صاحبان این خودرو‌ها به آزمایشگاه‌ها و مراکز بازرسی فنی مخازن در معرض آسیب را شناسایی، تعویض و یا تعمیر کنیم.
به گفته وی از لحاظ استانداردی الزام قانونی وجود دارد که مخازن خودرو‌های CNG سوز هر 5 سال به صورت مرتب مورد بازبینی قرار گیرند و تست‌های مربوطه را پشت سر بگذارند.
گفتنی است عمر مفید یک مخزن حداقل 15 سال محاسبه شده است.
تست از این مخازن در شرایطی است که زیرساخت‌های مربوط به بازبینی و تست از مخازن طی چند سال اخیر فراهم شده و پیشتر این امکان فراهم نبود.
همچنین صاحبان خودرو می‌توانند با بررسی گلوگاه مخزن، مشخصات سال تولید، استاندارد ساخت، نوع کاربری، رنگ مخزن و برند سازنده را مشاهده و از اصل بودن مخازن خود اطمینان حاصل کنند.
در کنار این مسئله اگر مالکان خودرو تصمیم به تبدیل خودرو‌های خود به گازسوز را دارند می‌توانند تنها با مراجعه به واحد‌های رسمی زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت خودرو‌های خود را CNG سوز کنند.
طبق گفته رئیس بازرسی فنی مدیریت CNG تاکنون یک میلیون خودرو با نظارت صنعت نفت و سازمان ملی استاندارد تبدیل کارگاهی به CNG شده که در این تعداد خودرو به دلیل آنکه کار‌های فنی با دقت تمام صورت گرفته حتی یک مورد حادثه نیز ثبت نشده است.
این نکته قابل توجه است که بازه زمانی‌ای برای خودرو‌های دوگانه سوز تا شهریور ماه سال آینده مشخص شده که این خودرو‌ها باید تاییدیه مخازن CNG را دریافت کنند و در غیر این صورت معاینه فنی برای آن‌ها صادر نمی‌شود.
به گزارش فصل تجارت، هم اکنون بیش از 2 هزار و 489 جایگاه سی‌ان‌جی در کشور راه‌اندازی شده و به‌صورت میانگین روزانه 20.5 میلیون مترمکعب گاز سی‌ان‌جی در کشور به مصرف می‌رسد که معادل 13 درصد از سبد سوخت کشور را تشکیل می‌دهد.
قیمت مناسب سوخت CNG در مقایسه با بنزین و استفاده آن به عنوان سوخت پاک از جمله ظرفیت‌های این حوزه به حساب می‌آید که می‌توان از آن برای افزایش میزان مصرف این سوخت درکنار فرهنگ سازی و تبلیغات استفاده کرد.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

رکود جهانی قریب ‌الوقوع است؟

حکم معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ابقا شد

پایداری شبکه همراه اول در مناطق زلزله‌زده استان هرمزگان

١٣ نماد فرابورسی مشمول تغییر دامنه نوسان

تشکل‌ها بهترین گزینه برای رصد قوانین اضافه و بهبود فضای کسب‌‌و‌کار هستند

مصرف انرژی واحدهای صنعتی و معدنی پایش می شود

آخرین وضعیت مبادلات تجاری ایران و اوکراین/ اتاق مشترک دو کشور نیمه‌فعال شد

پنج هزار میلیارد از بدهی دولت به گندمکاران پرداخت شد/باقی مانده مطالبات طی روزهای آینده پرداخت می‌شود

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ابقا شد

توزیع مرغ منجمد قیمت را کاهش می‌دهد/کاهش 40درصدی نرخ نهاده‌های دامی در بازار جهانی

«حسین نظری» معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران شد

عوارض جدید برای صادرات محصولات جالیزی اعلام شد

گرفتار قیمت‌گذاری دستوری و تحریم

بهرامی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران شد

جزئیاتی از خلع ید زمین های راکد و غیرفعال در شهرک های صنعتی

جابجایی بیش از 6300 هزار مسافر توسط ناوگان حمل و نقل جاده‌ای

بررسی مشکلات صنعت پتروشیمی در سازمان بورس با حضور عشقی

«جاوید» معاون امور مناطق شهرداری تهران شد

5 هزار میلیارد تومان دیگر از مطالبات گندمکاران پرداخت شد

ارزش لیر بازهم سقوط کرد

تشکیل بورس بین‌الملل در منطقه آزاد کیش تا 4 ماه آینده/ ورود یک فروند توپولف به خط پروازی کیش‌

صادرات تایر آزاد شد

2 شعبه بانک در اغتشاشات روزهای گذشته سرقت شدند

افت بی سابقه ارزش یورو در 20 سال گذشته

بانک‌ها در پرداخت تسهیلات حوزه مسکن همکاری نمی‌کنند

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.