یادداشت حسین پیرموذن
بخش خصوصی؛ نگران اما امیدوار اقتصادی

بخش خصوصی؛ نگران اما امیدوار

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - سال 1398 برای اقتصاد ایران پر مخاطره خواهد بود سالی که می توان با وجود نگرانی ها، امیدوار بود در سالی با وجود تهدیدهای پیش رو می توان فرصت های بیشتری ایجاد کرد همان طور که رهبری انقلاب تاکید کردند که اگر اصلاح ساختاری در اقتصاد کشور انجام شود و مدیران و سیستم مدیریتی ما کاراتر عمل نماید می توان این پیچ تحریمی دشمنان را پشت سرگذاشت و در مسیر هموار حرکت کرد.

فعالان بخش خصوصی و بویژه مردم در سال 1397 سال صعب العبور و ناهمواری طی کردند. بطوریکه با بازگشت تحریم ها و بی تدبیری و خود تحریمی مسئولان که مصداق آن تصمیمات عجولانه و صدور بخشنامه های خلق الساعه، متناقض و شتاب زده بود که روند اثرگذاری تحریم ها را تشدید کرد. گرچه پیش تر در سال 1391 قیمت ارز و کالاهای عمومی رشد فزاینده ای طی کرد و به سقوط شدید شاخص های اقتصادی انجامید ولی تغییرات سیاسی و جابجایی قدرت در سال1392 در سطح قوه مجریه، باعث شد تا حرکت به سوی ثبات اقتصادی تسریع شود و در آن برهه بعضی از فعالان بخش خصوصی حرکت مسیر کلان اقتصادی را مثبت ارزیابی و به تعبیری عبور از بحران نامیدند.
اتفاقات و چالش هایی که اکنون ‌اقتصاد ایران را تهدید می کند بدون تردید بی شباهت به سال 1391 نیست بلکه این چالش ها در قیاس با سال 1391 با قدرت، شتاب بیشتری اقتصاد ایران را ‌تهدید می کند و بی مبالاتی و سهل انگاری در قبال چنین چالش هایی قطعا می تواند مسیر حرکت اقتصاد کلان کشور را با نابسامانی اسفباری روبرو سازد. بررسی سیر اقتصاد ایران در این دوره زمانی نشان دهنده ‌فقر سیاستگذاری و ‌فقدان نهادهای توسعه نگر است که اقتصاد کشور و به تبع آن تحولات اجتماعی این چنین در مقابل هر کنشی، واکنشی غیرپویا نشان می دهد. البته نگارنده در سال های اخیر برعدم وجود چنین نهادها و غفلت در سیاستگذاری اقتصادی هشدار داده ام، باید اذعان کرد طی 4 دهه اخیر با وجود آنکه در برهه ای نوری بر فضای مه آلود اقتصاد ایران تابیده شده ولی این نور کم سو، کم اثر و البته پرنوسان بوده است. اما آنچه که فعالان بخش خصوصی را نگران می کند این است دولتی که در قیاس با سلف خویش ادعای بهبود محیط کسب و کار و ثبات و توجه به بخش خصوصی است در عین ناباوری با کنش و رفتارهای متناقض و بی تدبیری در مقابل بسیاری از مطالبات بخش خصوصی شانه خالی کرد. از تدوین برنامه های توسعه ای غافل ماند و آنقدر در انتخاب اقتصاد بازار آزاد و دولتی سرگردان و بی تصمیم ماند که در نهایت به سوی اقتصاد کوپنی و توزیعی و رانت زا تمایل نشان داد.
با وجود گذشته چهاردهه از انقلاب اسلامی دولتها هنوز در گرفتن تصمیمات راهبردی و مشکل گشا گام اساسی برنداشته اند، سال 1398 برای اقتصاد ایران پر مخاطره خواهد بود سالی که می توان با وجود نگرانی ها، امیدوار بود در سالی با وجود تهدیدهای پیش رو می توان فرصت های بیشتری ایجاد کرد همان طور که رهبری انقلاب در بیانات اولین روز سال 1398 در در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی بارها به موضوع رونق تولید اشاره و تاکید کردند که اگر اصلاح ساختاری در اقتصاد کشور انجام شود و مدیران و سیستم مدیریتی ما کاراتر عمل نماید می توان این پیچ تحریمی دشمنان را پشت سرگذاشت و در مسیر هموار حرکت کرد.
امیدوارم در سال ١٣٩٨ به جای تردید و نگرانی ها، امیدواری بر چرخ ها ‌صنعتگران، چمدان های ‌بازرگانان و سبد ‌کشاورزان سایه بیندازد.
موضوعات:
تولید داخلی انتظارات بخش خصوصی از دولت بخش خصوصیارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

5 پیشنهاد وزیر اقتصاد کشورمان برای توسعه همکاری‌های اقتصادی کشورهای حاشیه خزر

اغتشاشات اخیر چرخه اقتصادی را دچار چالش کرد/ برخی صنف‌ها آسیب دیدند

به دنبال راهکارهای نوین برای تامین آب و برق پایدار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی هستیم

ایجاد توازن سرمایه گذاری در کشور به واسطه تفاهم نامه 22 بندی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی

چند واحد مسکونی در زلزله خوی از بین رفت؟

چند واحد مسکونی در زلزله خوی تخریب شد؟

300 هزار تن وش پنبه امسال در کشور تولید می‌شود

تسهیل نقدشوندگی و انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

زمین‌های غیرقابل استفاده دستگاه‌ها در طرح مسکن ملی استفاده می‌شود

عاقبت نقد فروشی در خودروسازی

حراج مال‌غیر در مزایده خودرو؟

جزییات گزارش خلبان ایران ایر از مشاهده حیوان موذی در هواپیما/ مسافران به سلامت به تهران رسیدند

آخرین وضعیت طراحی و تولید هواپیماهای 72‌ و 150 نفره در کشور/‌ ایران جزو‌ صادرکنندگان برتر پهپاد است

باقری: امروز درخواست مشتریان نفت ایران بیش از توان تولید فعلی ایران است

فقط 6 درصد منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافت

شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازار مسکن سوریه آمادگی دارند

عاقبت نقد فروشی در حودروسازی

افزایش 45 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای حاشیه خزر

آمار کشتار دام در خراسان رضوی بیش از یک میلیون رأس ثبت شده است

انتخاب اعضای جدید هیات رئیسه شورای اسلامی شهرستان مشهد

ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

رایزنی‌های چندجانبه هیات ایرانی برای افزایش مناسبات تجاری با کشورهای ساحلی دریای خزر

قیمت سکه 100 هزار تومان کاهش یافت

ثبات نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پرداخت 99 هزار میلیارد تومان تسهیلات

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.