مسیر طولانی که برای اجرای 48 طرح‌ کلان ملی طی شد/عدم اختصاص اعتبار از سال 94 تولید و تجارت

مسیر طولانی که برای اجرای 48 طرح‌ کلان ملی طی شد/عدم اختصاص اعتبار از سال 94

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - پس از کش و قوس‌های فراوان برای اجرای 48 طرح کلان ملی در نهایت اعلام شد طرح‌هایی که دارای دستگاه سفارش‌دهنده هستند، می‌توانند به روند پیشرفت خود ادامه دهند و پس از آنکه سال 94 تاکنون هیچ پولی برای این اجرای طرح‌ها پرداخت نشد، در آخرین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با بازنگری شیوه نامه تصویب طرح‌های کلان ملی 20 طرح تعیین تکلیف شده است که از این تعداد تنها سرنوشت 12 طرح روشن است.

بر اساس سند چشم‌انداز 20 ساله، جمهوری اسلامی ایران باید تا افق 1404 به کشوری توسعه‌یافته تبدیل شود که در جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری منطقه قرار گیرد و در این مسیر بر اساس برنامه پنجم توسعه کشور، دولت مکلف است به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که در افق برنامه، ضمن افزایش اعتبارات پژوهشی، جایگاه دومی کشور در منطقه در شاخص‌های علمی و فناوری را تثبیت کند.
با اقداماتی که در این زمینه اجرا شد، در سال 2012 نام ایران در میان 20 کشور اول دنیا قرار گرفت و پایگاه علمی " سایماگو " پیش بینی کرده است که ایران تا سال 2018 به رتبه چهارم جهانی دست خواهد یافت.
گام اول این اقدامات از برنامه ملی تحقیقات کشور در آذرماه سال 1375 با فراخوان شورای پژوهش‌های علمی کشور برداشته شد و با تصویب تبصره 63 قانون بودجه سال 1376 توسط مجلس شورای اسلامی شکل قانونی به خود گرفت.
در سال 1381 نیز سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به سفارش معاونت فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، طرح «‌تعیین اولویت‌های فناوری کشور» را به مرحله اجرا درآورد و گام بعدی با ایجاد دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ( عتف ) برداشته شد.
در راستای جمع‌آوری طرح‌های کلان ملی، شورای عالی عتف طی فراخوانی در سال 1387 از تمامی دستگاه‌ها، سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها خواستار ارائه طرح‌های اولویت‌دار شد. این طرح‌ها پس از جمع‌آوری به دفتر ریاست جمهوری ارسال شد که متأسفانه جمع‌آوری طرح‌های کلان ملی در همین مرحله متوقف شد.
با توجه به نقش شورای عالی عتف در برنامه‌ریزی برای توسعه علم و فناوری، دبیرخانه این شورا از ابتدای سال 1389 تصویب طرح‌های کلان ملی را مهمترین وظیفه خود دانست و در این راستا ابتدا معیارهای ارزیابی و انتخاب طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری را تدوین کرد و در ادامه هر یک از کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی با توجه به معیارهای مصوب، طرح‌های کلان ملی پژوهش و فناوری را در حوزه تخصصی و با همفکری صاحبنظران دانشگاهی و خبرگان دستگاه‌های ذیربط انتخاب کردند.
این دبیرخانه در دی ماه سال 1390 تعداد 37 طرح کلان ملی پژوهش و فناوری را با همکاری دستگاه‌های اجرایی تدوین کرد و در کمیسیون دائمی به تصویب رسانید و تا پایان سال 1392 تعداد طرح‌های کلان ملی به عدد 48 طرح رسید.
با وجود آنکه در زمان تصویب، اعتبار مورد نیاز جهت اجرای این طرح‌ها حدود 2 هزار و 570 میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود، ولی در هیچ‌یک از اسناد، منبع مالی و نحوه تأمین اعتبارات مورد نیاز در نظر گرفته نشد. بر این اساس یکی از اقدامات جدی دبیرخانه شورای عالی عتف در دولت یازدهم بررسی مجدد طرح‌ها با حضور نمایندگان دستگاه‌های سفارش‌دهنده و بهره‌بردار، سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عتف و سازماندهی اطلاعات و مستندات این طرح‌ها بوده است.
این بررسی‌ها نشان داد برخی از این طرح‌ها در زمان تصویب فاقد پروپوزال و ساختار شکست کار و بعضی دیگر از طرح‌ها فاقد برخی از ارکان اجرایی نظیر کمیته راهبری، ناظر و مدیر طرح بودند. بر این اساس یکی از مهمترین مصوبات شورای عالی عتف لزوم اعلام حمایت مالی دستگاه‌های سفارش‌دهنده از طرح‌های مورد نیاز است.
بر اساس این مصوبه شورای عالی، تنها طرح‌های کلانی تأیید شده و مورد حمایت قرار می‌گیرند که موفق به جلب حمایت مالی دستگاه‌های سفارش‌دهنده شده باشند.
وزارتخانه‌های "دفاع"، " بهداشت، درمان و آموزش پزشکی"، "نیرو"، "نفت"، " ارتباطات و فناوری اطلاعات"، "راه، مسکن و شهرسازی"، "علوم، تحقیقات و فناوری" و همچنین "جهاد دانشگاهی"، "شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری" و "معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری" از جمله نهادهای سفارش دهنده طرح‌های کلان ملی هستند.
از میان این تعداد دستگاه سفارش‌دهنده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تنها وزارتخانه‌ای است که سهم خود را برای اجرای طرح‌های کلان مرتبط پرداخت کرده، ضمن آنکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز تاکنون حمایت‌های خوبی از طرح‌های اولویت‌دار داشته است.
از تعداد 48 طرح ملی، 20 طرح دارای دستگاه سفارش دهنده و 7 طرح متوقف شده است.
مشارکت با بخش خصوصی راهکار برون‌رفت از چالش
از آنجایی که دستگاه‌های سفارش‌دهنده نسبت به تعهدات خود در زمینه تأمین مالی طرح‌های مورد نیاز پایبند نبودند، مسؤولان به منظور راهکار علاج بخشی اجرای طرح‌های کلان ملی به سمت بخش خصوصی حرکت کردند. برای این منظور مذاکراتی با بانک "پاسارگاد" برای حمایت از طرح‌های اولویت‌دار کلان صورت گرفت و این بانک متعهد شد که از طرح‌هایی که قابلیت تجاری‌سازی دارند، حمایت کند.
تاکنون دو طرح "پروتز عصبی" و " سینکروترون کوچک" برای حمایت به بانک پاسارگاد معرفی شده‌اند.
اعتباراتی وعده داده شد ولی دریافت پرداخت نشد
تنها طرحی که برای آن اعتبارات لازم در نظر گرفته شد، طرح کلان "طرح توسعه علم و فناوری رمز کشور" است. این طرح از سوی دانشگاه صنعتی شریف اجرایی می‌شود و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان دستگاه سفارش‌دهنده معرفی شده است.
طرح رصدخانه ملی نیز با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشرفت خوبی داشته است.
بر اساس گزارش‌های ارائه شده تاکنون هزار و 100 میلیارد تومان برای طرح‌های کلان ملی هزینه و از این میزان 60 میلیارد تومان در دولت احمدی نژاد پرداخت شد و مابقی در دولت فعلی به این طرح‌ها اختصاص داده شده است.
20 طرح کلان ملی اولویت‌دار در فهرست طرح‌های حمایتی قرار گرفته‌اند که برای این تعداد طرح 55.5 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.
آخرین وضعیت طرح‌های کلان
علی‌رغم توافقات صورت گرفته برای تأمین اعتبارات طرح‌های ملی از سوی دستگاه سفارش‌دهنده، اما این دستگاه‌ها تاکنون به صورت عملی هیچ مبلغی برای طرح‌های کلان پرداخت نکرده‌اند و بر اساس روند عملکردها، به نظر می‌رسد آینده طرح‌های کلان ملی در هاله‌ای از ابهام قرار دارند.
سازمان برنامه و بودجه نیز علی‌رغم پیش‌بینی بودجه‌ای به میزان 6 میلیارد تومان برای طرح‌های کلان در سال 97، تاکنون مبلغی به دبیرخانه شورای عتف تخصیص نداده است. از سال 94 تاکنون هیچ پولی برای این اجرای طرح‌ها پرداخت نشده است.
با چنین رویکردی به طرح‌های کلان به نظر می‌رسد در خصوص توقف و یا ادامه طرح‌های کلان ملی اراده جدی در کشور وجود ندارد.

حوزه‌های تعریف شده میزان اعتبارات به میلیون ریال
اعتبارات مورد نیاز فاز در حال اجرای طرح910157
اعتبارات سال 97652049
میزان تأمین اعتبار در سال 97 توسط دستگاه سفارش دهنده264489
اعتبار پرداخت شده توسط عتف تاکنون555849
بررسی آماری عملکرد در خصوص طرح‌های کلان
از تعداد 47 طرح کلان، 31 طرح در دستور کار شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت که بعد از بررسی‌های انجام شده از این تعداد، 7 طرح متوقف شد، یک طرح مشروط به ادامه طرح در قالب واگذاری به بخش خصوصی و 3 طرح مشروط به واگذاری در قالب واگذاری به دستگاه تأیید شدند. علاوه بر آن با ادامه توسعه 20 طرح نیز موافقت شد که وضعیت اعتبارات 20 طرح کلان ملی فعال به این صورت است:
ردیف طرح کلان ملی دستگاه سفارش‌دهنده مجریان طرح
1توسعه علم و فناوری رمزوزارت ارتباطات مالک اشتر
شریف
صنعتی اصفهان
امیرکبیر
2طراحی و ساخت سیکلوترون کوچکوزارت بهداشت، درمان‌وآموزش‌پزشکی امیرکبیر
تهران
دانشگاه SKKU کره
شهیدبهشتی
3مدیریت، سیاست‌گذاری و ارزیابی خطر آلاینده‌های مواد غذایی و محیط زیست" بقیهالله تهران
علوم‌پزشکی تهران
شریف
پژوهشکده صنایع‌غذایی
علوم‌پزشکی شهیدبهشتی
4طراحی و ساخت پروتز عصبی حرکتی زیرجلدی برای بازیابی حرکت در افراد دچار ضایعه نخاعی" علم وصنعت ایران
5طرح جامع تولید واکسن‌های انسانی"تهران سرم‌سازی‌رازی
چمران مازندران ارومیه
6مدیریت جامع حوزه‌های آبخیزوزارت جهاد کشاورزی علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
علوم کشاورزی و منابع طبیعی
ساری
گیلان
شیراز
پژوهشکده‌حفاظت خاک و آبخیزداری
7استفاده از آب‌های نامتعارف در شرب و صنعت"
8دانش و فناوری استفاده از آب‌های شور برای استفاده در کشاورزی، شرب و صنعت" صنعتی بابل
یزد
علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
9مدیریت ذخایر ژنتیک گیاهی، دامی و آبزیان" تربیت مدرس
10پیاده‌سازی فناوری ملی سامانه حمل و نقل ریلی پرسرعتوزارت راه، شهرسازی علم و صنعت ایران
11بومی‌سازی و توسعه فناوری‌های حوزه زیر سطحیوزارت دفاع و پشتبانی‌نیروهای‌مسلح
12اکتساب فناوری طراحی و تست موتور حامل فضایی با پیشرانه سرد" شریف
امیرکبیر
صنعتی مالک‌اشتر
علم و صنعت‌ایران
تبریز
تهران
13معماری و راه‌اندازی مرکز ملی دفاع سایبری و سامانه‌های زیر ساختی فضای سایبری ( مدسا )"مالک اشتر امیرکبیر
شریف
تهران
علم و صنعت‌ایران
14طرح جامع ایجاد و توسعه فناوری مورد نیاز برای تجهیز و به‌روز رسانی شبکه رادارهای پدافند هوایی کشور" شیراز
صنعتی‌شیراز
شریف
تربیت مدرس
صنعتی اصفهان
15طراحی و تولید سامانه‌های نرم‌افزاری پایه امنیتی (تاپ)" صنعتی مالک اشتر
امام حسین
امیرکبیر
علم و صنعت‌ایران
شریف
16توسعه فناوری‌های کلیدی هواپیماهای 100 تا 150 نفره" صنعتی‌اصفهان‌
امیرکبیر
علم و صنعت
شریف
پارک علم و فناوری فارس
17مقابله با تهدیدات زیستیوزارت علوم تربیت مدرس
مازندران
تربیت‌مدرس
پژوهشگاه مهندسی ژنتیک
18ذخیره‌سازی زیر زمینی نفت و گازوزارت نفتکاشان‌
شهیدعباسپور
شریف
تهران
شهیدبهشتی
19شبکه هوشمند برق ایران و پیاده‌سازی طرح نمونهوزارت نیرو شهید عباسپور
امیرکبیر
فردوسی مشهد
20رصدخانه ملی ایرانمعاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوریپژوهشگاه دانش‌های بنیادی
عناوین طرح‌هایی که به دلیل عدم اعلام حمایت از دستگاه بهره‌بردار متوقف می‌شود:
ردیف عنوان طرح دستگاه مجری
1مدیریت یکپارچه تولید از میدان گازی پارس جنوبی با تکیه بر انتقال و توسعه فناوری در حوزه‌های صنایع بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستیامیرکبیر
تهران
شریف
2توسعه فناوری و ساخت توربین‌های مگاواتی ملی توربین بادیفردوسی‌مشهد
شریف
3طراحی و ساخت توربین گازی 200 کیلوواتی با سیستم تولید همزمان برق و حرارتی برای تولید پراکنده و ذخیره‌سازی آنشریف
4کسب دانش فنی، بومی‌سازی و تولید صنعتی خانواده باتری‌های لیتیومیامیرکبیر
صنعتی‌مالک اشتر پژوهشگاه شیمی
پژوهشگاه مواد و انرژی
شریف
5طرح جامع سیاست خارجی برای دستیابی به اهداف دفاع امنیتی سند چشم‌اندازتربیت‌مدرس
علامه‌طباطبایی
شهید بهشتی
دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه
تهران
6طراحی و ساخت سامانه منظومه ماهواره‌های نظامیتهران
علم و صنعت
امیرکبیر
تبریز
خواجه‌نصیر
سهند
صنعتی مالک اشتر
7بررسی اثرات تغییر اقلیم و مدیریت خشکی و خشکسالیشهید بهشتی
تهران
شهید چمران اهواز
صنعتی اصفهان
سمنان
علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

آخرین تصمیمات درباره طرح‌های کلان ملی
تأمین اعتبارات مهمترین چالش اجرای طرح‌های کلان است که مسؤولان اعضای شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ( عتف ) با تدقیق شیوه نامه تصویب طرح‌های کلان ملی تغییراتی در نحوه اجرای آن ایجاد کردند.
دکتر مسعود برومند دبیر کل شورای عتف ، در این باره توضیح داد: در این جلسه گزارشی از نحوه اجرای طرح "ذخیره سازی گاز" گزارشی ارائه شد و از آنجایی که این پروژه کلان با شرکت ملی گاز در حال اجرا است، پیشرفت خوبی را دارد ضمن آنکه بودجه‌های آن نیز مشخص شده است.
برومند از ادامه دو طرح کلان ملی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و گفت‌: از آنجایی که برای دریافت حمایت‌های صندوق شکوفایی و نوآوری این دو طرح در قالب شرکت‌های دانش بنیان فعالیت کنند از این رو پیگیری‌هایی آن صورت گرفته است.
به گفته وی 6 طرح کلان در حوزه دفاعی تعریف شده است که وزارت دفاع اعلام کرد که اعتبارات این طرح‌ها در بودجه سال 98 این دستگاه در نظر گرفته شده است.
برومند اضافه کرد: از 48 طرح کلان ملی 20 طرح کلان ملی برای ادامه پیشرفت تأیید شدند که از این تعداد 6 طرح با حمایت وزارت دفاع در حال اجرا است، 3 طرح کلان اجرایی شده، 2 طرح کلان مشمول حمایت VC ها خواهد شد و یک طرح از سوی شرکت ملی گاز در حال اجرا است.
وی یادآور شد: 8 مورد دیگر از این 20 طرح کلان ملی تأیید شده و باید مورد بررسی قرار گیرند.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

فاصله تورمی دهک ها افزایش یافت

کاهش ارزش پوند انگلیس به کمترین میزان تاریخی

افزایش نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پیش‌بینی تولید 400 میلیون عدد تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا در کشور

افزایش دما در سواحل خزر و اردبیل/ آسمانی صاف در مشهد مقدس

افزایش 45 درصدی صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر

روغن موتور بدون شناسه کالا قاچاق تلقی می‌شود

تخصیص یارانه استفاده از خودرو برقی را به‌صرفه می‌کند

عهد اخوتی با مدیران شهرداری تهران بسته نشده است

تحقق فرمان رییس جمهوری با رشد 50 درصدی تولید در ایران خودرو

ثبت نام 154 هزار نفر در طرح کارورزی/ معافیت بیمه‌ای 11 هزار واحد

میزان ورودی آب سدهای تهران 16 درصد کاهش یافت

رشد 25 درصدی مصرف سوخت کشور در ایام اربعین

عوارض جدید برای صادرات محصولات جالیزی اعلام شد

شاخص کل بالاخره سبز شد/ رشد 6262 واحدی شاخص کل

بحران انرژی به آمریکا رسید/تولید کنندگان نفت شیل دچار چالش شدند

ترکش های تصمیمات غلط مدیران قبلی بر پیکر شهر

اجرای طرح غدیر اقدامی جهادی برای رفع تشنگی خوزستان است

حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

پیشنهاد وزارت صمت برای تخفیف 10 درصدی تعهد ارزی لوازم خانگی

جزئیات حمایت غیرتورمی از تولید/ تامین 100 هزار میلیارد از بورس

رشد 6000 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 6262 واحدی شاخص بورس تهران

روغن موتورهای بدون شناسه کالا از 15 مهر ماه، قاچاق تلقی می شوند

کاهش قیمت نفت برا ی دومین روز متوالی به دلیل نگرانی از رکود اقتصاد جهانی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.