وزیر جهاد کشاورزی در دیدار نوروزی با مدیران و فعالان بخش کشاورزی:
امضا تفاهم نامه برای احیا و بازسازی 24 هزار هکتار آب بندان در سه استان شمالی کشور/ حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی با مشارکت مردم میسر است کشاورزی

امضا تفاهم نامه برای احیا و بازسازی 24 هزار هکتار آب بندان در سه استان شمالی کشور/ حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی با مشارکت مردم میسر است

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت مشارکت مردم در حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی تاکید کرد.

به گزارش فصل تجارت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در دیدار نوروزی با مدیران و فعالان بخش کشاورزی از اقبال و اشاره مقام معظم رهبری به موفقیت های بخش کشاورزی در سخنرانی ایشان در مشهد مقدس قدردانی و تصریح کرد: حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی با مشارکت مردم میسر است و برای این منظور با بهره گیری از تجارب سایر کشورهای پیشرو باید طرح های الگویی تهیه و اجرا شود.
وی به امکان واگذاری عرصه های منابع طبیعی در چارچوب مقررات و قراردادهای بلندمدت و رعایت مسایل زیست محیطی به مردم اشاره کرد و اظهار داشت: در صورت در اختیار قراردادن نهاده ها و ارائه آموزش های ترویجی به مردم، امکان زراعت چوب در مناطق با بارش بیش از 700 میلیمتر و کشت گیاهان دارویی در مناطق با بارش 300 میلیمتر و توسعه تولید، اشتغال و درآمدزایی از این طریق وجود دارد.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که مردم تاثیر مثبت آبخیزداری را مشاهده و از اجرای این طرح استقبال می کنند، خاطرنشان کرد: در برخی مناطق مردم در قالب خیرین آبخیزداری در اجرای طرح های آبخیزداری مشارکت می نمایند.
حجتی تصریح کرد: در طول تاریخ کشاورزی ایران هیچگاه ضرورت آبخیزداری به اندازه امروز مورد توجه مسئولان ارشد کشور و مردم نبوده و آثار مثبت اجرای این طرح بارها در بیانات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری مورد اشاره و تاکید قرار گرفته است.
وی یادآور شد: در قانون بودجه 98 معادل 1500 میلیارد تومان تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری پیش بینی شده است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در سه استان شمالی گلستان،گیلان و مازندران به صورت سنتی از آب بندان ها برای ذخیره و بهره برداری از آب در زمان اتمام بارش ها استفاده می شده است، اظهار کرد: تفاهم نامه ای بین وزارت جهاد کشاورزی با سازمان برنامه و بودجه و استانداران گلستان،گیلان و مازندران برای احیا و بازسازی 24 هزار هکتار آب بندان در سه استان شمالی کشور امضا شده و پیش بینی می شود یک میلیارد متر مکعب از بارش ها در این سازه ها آب ذخیره شود.
حجتی به برخی علل وقوع سیل در استان های گلستان و مازندران اشاره کرد و گفت: بر اساس برآوردها، سیل اخیر در استان گلستان 1050 میلیارد تومان و در استان مازندران 550 میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است.
وی با اشاره به کیفیت اراضی گلستان و ماندابی شدن آن بر اثر بارش ها، گفت: 280 هزار اراضی استان نیاز به اجرای عملیات زهکشی دارد که در 34 هزار هکتار از اراضی منطقه گمیشان این عملیات اجرا شده و در سیل اخیر این اراضی کمتر دچار خسارت شده اند.
حجتی یادآوری کرد: در سفر اخیر رئیس جمهور به گلستان، اجرای عملیات زهکشی در حدود 50 هزار هکتار از اراضی استان به تصویب رسیده است.
وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت تغییر و اصلاح الگوی تغذیه دام و طیور در کشور تاکید کرد و افزود: اروپاییان در تامین کنجاله سویا به آمریکا وابسته بودند که با توسعه کست کلزا علاوه بر تامین روغن مورد نیاز خود، کنجاله کلزا را جایگزین کنجاله سویا در خوراک دام و طیور کردند.
حجتی با اشاره به آب بر و تابستانه بوده کشت گیاهانی همچون یونجه و ذرت و عدم امکان توسعه کشت آنها در کشور، تصریح کرد: محققان و دست اندرکاران باید برای جایگزینی گیاهانی با خواص مشابه و سازگار با اقلیم نظیر خارشتر و کنجاله کلزا به منظور استفاده در خوراک دام و طیور اقدام کنند.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

با وابستگی کودکان چه کنیم

دشواری‌های سرمایه‌گذاران ایرانی

دلار نیمایی و بورس

بیم از تجارت، ترس از سیاست

اژدهای زرد؛ برنده‌ بحران انرژی؟

شوک ایتالیایی به اروپا

بسته نجات آزادراه‌ها

اهمیت راهداری در راه‌ها و آزادراه‌ها

کارآفرین سنت­‌شکن

مانع «مرکزی» واردات خودرو

تبعات اصرار بر سود دستوری

دوپینگ آماری رونق تولید؟

فشار قیمت‌ها به ندارها

صیانت فراگیر از فضای مجازی؟

بخش خصوصی در مسیر پرسنگلاخ

چراغ سبز کدال به بورسی‌ها

گره «پادمان» باز می‌شود؟

کالبدشکافی ناآرامی‌ها

نفت نزدیک به 2 دلار گران شد

حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

بررسی وضعیت تولید 11 محصول معدنی/تولید سیمان کاهش یافت

دردسرهای اغتشاشات برای تصویر گردشگری ایران

تجارت ایران و تایلند تهاتری انجام شود/ تشکیل کمیته مشترک تجاری

اختصاص 85 پرواز داخلی و خارجی برای بازگشت زائران از مشهد

راه‌اندازی سامانه پایش تولید محصولات سالم کشاورزی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.