اولین روز بورس در سال 98 چگونه گذشت؟ اقتصاد کلان

اولین روز بورس در سال 98 چگونه گذشت؟

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - بورس تهران در اولین روز کاری خود در سال 1398 شاهد معاملات کم حجم و آرام بود. در این روز نمادهایی در گروه محصولات شیمیایی، حمل و نقل و انبارداری بیشترین تاتیر را روی شاخص های بازار سرمایه گذاشتند.

طبق روال هر سال تعطیلات نوروزی در معاملات بازار سهام تأثیرگذار بوده و این موضوع سبب شده که حجم و ارزش معاملات در بازار سهام با افت مواجه شود به طوری که امروز ارزش معاملات بورس تهران به حدود 356 میلیارد تومان رسید. در هفته‌های پایانی سال 1396 مقدار قابل توجهی از اوراق با درآمد ثابت در بورس تهران عرضه شد و این موضوع توانسته بود که حجم کل معاملات را به نوبه خود بالاتر برد.
این روزها افرادی معتقدند به دلیل پیشی گرفتن بازدهی بازارهای رقیب به خصوص ارز و طلا از بازار سرمایه، بورس پتانسیل یک جهش بلند را داراست. در این زمینه دو تئوری مطرح است؛ تئوری اول در تأیید این موضوع می‌گوید اگر بخواهیم دارایی شرکت‌ها را با نرخ امروز تخمین بزنیم، طبیعتاً قیمت جایگزینی به مراتب بالاتر از ارزش فعلی شرکت هاست و این می‌تواند عاملی برای افزایش قیمت جاری باشد. با این استدلال می‌توان گفت سهم‌های زیادی وجود دارد که در کف قیمتی قرار دارد اما در حال آینده کلان اقتصادی و همچنین قیمت دلار همچنان می‌تواند این رویکرد را در بازار سهام تغییر دهد.
تئوری دوم می‌گوید بخش عمده‌ای از سرمایه گذارانی که به بورس آمده و سرمایه گذاری می‌کنند، توجه ویژه ای به درآمد شرکت‌ها یا سود هر سهم دارند. ممکن است ارزش جایگزینی دارایی شرکت‌ها افزایش یافته باشد، اما باید توجه داشت که با رشد ارزش جایگزینی، بازدهی دارایی‌ها نیز تغییر می‌یابد یا خیر.
از طرفی از ابتدای سال 1397 طبق آمارها تورم نقطه به نقطه به بیش از 30 درصد رسیده است. این موضوع برای شرکت‌هایی که خدمات ارائه داده و کالاهای مصرفی تولید می‌کند می‌تواند اثرات مثبتی داشته باشد. اما با گذشت زمان طبیعی است که شرایط اقتصاد توجه سرمایه گذاران را بیش از پیشش جلب کند و این ابهام در ذهن سرمایه گذار شکل گیرد که در 6 ماه آینده شرکت با چه نرخی مواد اولیه دریافت می‌کند و این موضوع مانع از اثرگذاری واقعی تورم در بازار می‌شود.
امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران 535 واحد رشد کرد و تا رقم 179 هزار و 194 واحد بالا رفت. همچنان شاخص کل هم وزن با 422 واحد رشد به رقم 33 هزار و 391 رسید. شاخص آزاد شناور 698 واحد رشد کرد و رقم 200 هزار و 823 را تجربه کرد. در عین حال شاخص بازار اول و بازار دوم هر کدام به ترتیب 431 و 892 واحد رشد کردند.
در اولین روز کاری بورس اوراق بهادار تهران در سال 1398 شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران و سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین هر کدام به ترتیب 198، 93 و 61 واحد تأثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار داشتند.
در طرف مقابل گروه مپنا، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید و شرکت ارتباطات سیار ایران هر کدام به ترتیب 134، 107 و 101 واحد تأثیر افزاینده روی نماگرهای بازار سرمایه داشتند.
امروز در گروه محصولات شیمیایی نوسان قیمت سهم‌ها عمدتاً کمتر از دو درصد بود اما در عین حال تعدادی از سهم‌ها توانستند تا بیش از دو درصد را نیز رشد قیمت را تجربه کنند. در این گروه 61 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 34 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.
همچنین در گروه خدمات فنی و مهندسی نماد مپنا که امروز از تاثیرگذارترین نمادهای معاملاتی بود با صف خرید مواجه شد و در قیمت پایانی 4.8 درصد رشد کرد.
در گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز تقریباً نیمی از سهم‌ها با رشد قیمت مواجه شده‌اند. فعالان بازار سرمایه در این گروه شاهد کاهش ارزش معاملات نسبت به دیگر روزهای معاملاتی در پایان سال گذشته بودند. به طوری که حجم معاملات این گروه در مجموع به حدود 71 میلیون سهم و اوراق مالی رسید که ارزش آن حدود 14.5 میلیارد تومان بود.
اما در گروه خودرو و ساخت قطعات ارزش معاملات به بیش از 40 میلیارد تومان رسید که این عدد ناشی از دست به دست شدن حدود 289 میلیون سهم و اوراق مالی بود. در این گروه بیشتر سهم‌ها با رشد قیمت بیش از دو درصدی مواجه شدند و برخی از سهم‌های شاخص‌ساز نیز صف خرید را تجربه کردند. در گروه فرآورده‌های نفتی 11 میلیون سهم به ارزش 11.5 میلیارد تومان خرید و فروش شد. در این گروه نوسان قیمت سهم‌ها عمدتاً کمتر از یک درصد بود.
ارزش معاملات بورس تهران به رقم 356 میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از 1.1 میلیارد سهم و اوراق مالی بود. همچنین تعداد معاملات این بازار به 145 هزار و 758 نوبت رسید.
شاخص کل فرابورس 30 واحد رشد کرد و توانست به رقم 2288 واحدی برسد. ارزش معاملات این بازار تا عدد 259 میلیارد تومان بالا رفت و حجم معاملات به رقم 531 میلیون سهم و اوراق مالی رسید.
انتهای پیامارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

با وابستگی کودکان چه کنیم

دشواری‌های سرمایه‌گذاران ایرانی

دلار نیمایی و بورس

بیم از تجارت، ترس از سیاست

اژدهای زرد؛ برنده‌ بحران انرژی؟

شوک ایتالیایی به اروپا

بسته نجات آزادراه‌ها

اهمیت راهداری در راه‌ها و آزادراه‌ها

کارآفرین سنت­‌شکن

مانع «مرکزی» واردات خودرو

تبعات اصرار بر سود دستوری

دوپینگ آماری رونق تولید؟

فشار قیمت‌ها به ندارها

صیانت فراگیر از فضای مجازی؟

بخش خصوصی در مسیر پرسنگلاخ

چراغ سبز کدال به بورسی‌ها

گره «پادمان» باز می‌شود؟

کالبدشکافی ناآرامی‌ها

نفت نزدیک به 2 دلار گران شد

حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

بررسی وضعیت تولید 11 محصول معدنی/تولید سیمان کاهش یافت

دردسرهای اغتشاشات برای تصویر گردشگری ایران

تجارت ایران و تایلند تهاتری انجام شود/ تشکیل کمیته مشترک تجاری

اختصاص 85 پرواز داخلی و خارجی برای بازگشت زائران از مشهد

راه‌اندازی سامانه پایش تولید محصولات سالم کشاورزی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.