نحوه دریافت وام مسکن صندوق پس انداز یکم+ جزئیات راه و شهرسازی

نحوه دریافت وام مسکن صندوق پس انداز یکم+ جزئیات

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - دریافت وام مسکن از صندوق پس انداز یکم یکی از روش‌هایی است که می‌تواند تا حدودی به خانه دار شدن زوجین کمک کند، ولی به دلیل اوج گیری قیمت مسکن در ماه‌های اخیر شاهد کاهش تقاضا برای دریافت این وام هستیم.


به گزارش فصل تجارت، با توجه به افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم در سال گذشته، دولت در تلاش است تا میزان وام صندوق پس انداز یکم را همگام با گرانی در بازار افزایش دهد که این موضوع در ماه‌های اخیر در دست بررسی است و هنوز خبر قطعی درباره مبلغ و میزان افزایش این وام ارائه نشده و تمامی خبر‌ها ازافزایش دو برابری تا 20 میلیون وام هر یک از زوجین در حد حدس و گمان است.
با این وجود طرح ارائه وام زوجین از سوی بانک مسکن و از سال 94 آغاز شد و در شهر‌های کوچک 60 میلیون تومان، شهر‌های متوسط 60 میلیون تومان و در شهر‌های بزرگ برای هر یک از زوجین 80 میلیون تومان است.
البته افرادی که واجد دریافت این وام هستند باید حتما خانه اولی باشند و تا به حال سند هیچ واحد ملکی به نام خود و همسر نخورده باشد و حداقل سن برای دریافت این وام 18 سال است، ولی ذکر این نکته که میزان پایین بودن مبلغ این و استقبال چندانی در چند ماه اخیر از آن نشده است، زیرا زوجین در پایتخت باید برای مدت 10 ماه نصف مبلغ وام یعنی 40 میلیون را سپرده و سپس وام از صندوق پس انداز یکم دریافت کنند و اگر هر دو فرد بخواهند وام دریافت کنند باید نفری 40 میلیون مجموعا 80 میلیون را 10 ماهه سپرده گذاری و در موعد مقرر 160 میلیون تومان وام دریافت کنند که این افراد می‌توانند به درخواست خود نفری 20 میلیون تومان نیز وام جعاله دریافت کنند که سود آن در بسته به بافت فرسوده متغیر است و مجموع دریافت زوجین به 200 میلیون تومان می‌رسد.
نکته قابل توجهی اینجاست که اگر صاحب خانه‌ای هستید، ولی برای خرید و بازسازی آن از وام و تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشید، باز هم می‌توانید برای دریافت وام مسکن اولی‌ها درخواست بدهید.
شرایط دریافت وام صندوق پس انداز یکم شامل این است که ارزش ملک خریداری شده بایستی 20 درصد (حداقل) از مبلغ خود وام بیش‌تر باشد، ملک نبایستی دارای عمر بالای پانزده سال باشد، میزان و سقف وام در شهر‌های کوچک 40، شهر‌های بزرگ 60 و در پایتخت 80 میلیون تومان است، حداقل سن برای دریافت وام مسکن اولی‌ها 18 با درآمدی مستقل است، فرد یا زوجین درخواست دهنده وام بایستی دارای حساب پس اندازی با سپرده‌ای به میزان نصف مبلغ دریافتی مورد نظر در بانک داشته باشند، فرد متقاضی وام خانه اولی نبایستی پیش از این از تسهیلات دولتی برای تهیه و بازسازی خانه‌ای استفاده کرده باشد، خانه مورد نظر جهت خرید می‌بایست در محدوده شهر قرار داشته باشد، معرفی یک ضامن معتبر با دارا بودن فیش حقوقی خاص و درآمد ماهانه به صورت سه برابر مبلغ قسط از مهم‌ترین شرایط دریافت وام است.
همچنین برای دریافت وام باید اصل و تصویر پایان کار ساختمانی، ارائه مدارک شناسایی خریدار و فروشنده، ارائه و تکمیل فرم درخواست، ارائه قبض ساختمان، اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت، ارائه فیش حقوقی، برگه گردش حساب ضامن، چک استخدامی را ارائه کرد.
نحوه بازپرداخت وام صندوق پس انداز یکم قسط‌های این نوع وام‌های بانکی 12 ساله هستند و می‌توان به صورت پلکانی اقدام به پرداخت آن‌ها کرد. بدین ترتیب که بعد از گذشت سال اول مبلغ اقساط به صورت تدریجی افزایش پیدا می‌کند و زمان بازپرداخت مسکن از 12 سال به 15 سال است.
همچنین وام مسکن یکم با نرخ سود 8 درصدی پرداخت می‌شود و فرد با دریافت 80 میلیون وام برای خرید خانه باید ماهانه 930 هزار تومان قسط پرداخت کند.
براساس این گزارش با توجه به افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید زوجین در سال گذشته دولت در نظر دارد تا با کاهش هزینه ساخت و ساز و اعطای زمین‌های ارزان قیمت قدرت خرید مردم را افزایش دهد و به عقیده وزیر راه و شهرسازی افزایش وام مسکن موجب افزایش تورم بیشتر و قیمت بیشتر مسکن می‌شود و راهکار در شرایط فعلی کارساز نیست.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

با وابستگی کودکان چه کنیم

دشواری‌های سرمایه‌گذاران ایرانی

دلار نیمایی و بورس

بیم از تجارت، ترس از سیاست

اژدهای زرد؛ برنده‌ بحران انرژی؟

شوک ایتالیایی به اروپا

بسته نجات آزادراه‌ها

اهمیت راهداری در راه‌ها و آزادراه‌ها

کارآفرین سنت­‌شکن

مانع «مرکزی» واردات خودرو

تبعات اصرار بر سود دستوری

دوپینگ آماری رونق تولید؟

فشار قیمت‌ها به ندارها

صیانت فراگیر از فضای مجازی؟

بخش خصوصی در مسیر پرسنگلاخ

چراغ سبز کدال به بورسی‌ها

گره «پادمان» باز می‌شود؟

کالبدشکافی ناآرامی‌ها

نفت نزدیک به 2 دلار گران شد

حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

بررسی وضعیت تولید 11 محصول معدنی/تولید سیمان کاهش یافت

دردسرهای اغتشاشات برای تصویر گردشگری ایران

تجارت ایران و تایلند تهاتری انجام شود/ تشکیل کمیته مشترک تجاری

اختصاص 85 پرواز داخلی و خارجی برای بازگشت زائران از مشهد

راه‌اندازی سامانه پایش تولید محصولات سالم کشاورزی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.