توزیع چای ایرانی با 50 برند داخلی/ تغییر ذائقه مردم به نفع چای ایرانی تولید و تجارت

توزیع چای ایرانی با 50 برند داخلی/ تغییر ذائقه مردم به نفع چای ایرانی

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس سازمان چای گفت: در زمینه بازاریابی چای داخلی در کشور گشایش‌هایی حاصل شده است و خوشبختانه ذائقه مردم به نفع چای ایرانی تغییر کرده است.


حبیب جهانساز، در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، در خصوص آخرین وضعیت تولید و برداشت چای در سال 97، اظهار کرد: در سالی که گذشت بالغ بر 42 هزار کشاورز برگ چای سبز خود را به 155 کارخانه طرف قرارداد تحویل دادند که این اقدام با نظارت سازمان چای کشور بوده است.
وی افزود: بالغ بر 112 هزار تن برگ سبز چای خریداری شد که از این رقم میزان چای خشک تولیدی در سال 97، به حدود 25 هزار و 600 تن می‌رسد.
رئیس سازمان چای در خصوص رقم ریالی چای خریداری شده از چایکاران گفت: بالغ بر 220 میلیارد تومان چای از چایکاران خریداری شد که حدود 126.7 میلیارد تومان آن سهم دولت است که برای اولین بار بلافاصله بعد از فصل برداشت با کشاورزان تسویه شد.
وی افزود: همچنین بیش از 90 درصد سهم کارخانجات نیز در زمان برداشت تسویه شد و ده درصد باقی مانده به مرور زمان به کشاورزان پرداخت شد که به در این بین می‌توان گفت: سال خوبی برای کشاورزان در زمینه پرداخت مطالباتشان رقم خورد.
جهانساز با بیان تغییر و تحولات بازاریابی چای خاطر نشان کرد: در زمینه بازاریابی چای داخلی در کشور گشایش‌هایی حاصل شده است و خوشبختانه ذائقه مردم به نفع چای ایرانی تغییر کرده است.
رئیس سازمان چای افزود: بالغ بر 50 برند داخلی در دو سال اخیر در کشور ایجاد شده است که کار توزیع چای ایرانی را در دست دارند.
وی یکی از اقدامات مهم در زمینه تولید چای را ایجاد صندوق تخصصی چای دانست و گفت: 49 درصد از این صندوق سهم دولت و 51 درصد از آن سهم بخش خصوصی بوده و تمام چایکاران به همراه 77 کارخانه عضو این صندوق هستند که از طرف این صندوق تسهیلاتی به چایکاران برای انجام اموری همچون بسته بندی چای پرداخت شده است.
جهانساز طرح تحول صنعت چای را یکی دیگر از اقدامات انجام شده برای ساماندهی وضعیت چای در کشور اعلام کرد و اظهار کرد: احیاء و توسعه پایدار صنعت چای در زنجیره چای از جمله تحولات این صنعت به شمار می‌رود که طرح آن تهیه و به مراجع مرتبط ارسال شده است تا با تصمیم گیری مسئولان بتوانیم از ردیف‌های اعتباری خاص برای اصلاح، به زراعی و ترمیم و مرمت کارخانجات استفاده کنیم.
رئیس سازمان چای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا روند تولید چای در سال آینده مثبت می‌شود یا خیر؟ عنوان کرد: امکان توسعه سطح زیر کشت چای در کشور محدود است مگر اینکه باغات رها شده و مخروب دوباره به چرخه تولید بازگردانده شوند.
وی افزود: خوشبختانه این اتفاق در حال رخ دادن است و با برنامه ریزی‌های انجام شده در سال گذشته و روند مثبت حمایت از صنعت چای، کشاورزان به عرصه تولید بازگشته‌اند و انتظار ما این است که قطعا تولید چای با همین میزان سطح زیر کشت افزایش پیدا کند.
جهانساز در خصوص افزایش قیمت خرید تضمینی چای برای سال زراعی جدید گفت: در خصوص افزایش قیمت خرید تضمینی چای صحبت‌هایی شده و ما به دنبال افزایش قیمت چای برابر با هزینه‌های تولید کشاورزان هستیم و قیمت پیشنهادی بعد از رسیدن به نتایج نهایی اعلام می‌شود.
رئیس سازمان چای خاطرنشان کرد: بالغ بر 25 درصد نیاز چای درداخل کشور تولید می‌شود و بخش کمی از آن حدود 14 هزار تن به کشور‌های آسیایی و اروپایی صادر می‌شود.
جهانساز در مقایسه قیمت چای داخلی و خارجی گفت: در حال حاضر چای خارجی در بازار کیلویی بیش از 60 هزار تومان به فروش می‌رسد که در مقابل چای ایرانی نهایتا کیلویی 45 هزارتومان فروخته می‌شود.
وی در خصوص تولید چای سفید در کشور و قیمت آن گفت: در حال حاضر چای سفید درکشور تولید نمی‌شود و در این خصوص نمی‌توان قیمتی اعلام کرد.
جهانساز در انتها به وضعیت تولید چای سبز در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر فناوری تولید چای سبز در کشور وجود دارد وبه دلیل تقاضا در بازار برخی کارخانجات به تولید چای سبز روی آوردند.
انتهای پیام/ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

واردات خودرو به کجا رسید؟

تورم منطقه یورو صعود کرد

سراب ارزانی زمین شهرها

جزئیات طرح مالیات برمجموع درآمد اشخاص حقیقی اعلام شد

ریزش تاریخی یورو

اکوسیستم فناوری زیر تیغ محدودیت‌های اینترنتی

موشکافی چالش نورداستریم؛ از ابهام تا واقعیت

آمریکا در وضعیت اضطراری

مطالبه توسعه تجارت ازسیاستگذار

بیانیه‌‌ تبیینی وزارت اطلاعات درباره حوادث اخیر کشور

بایدها و نبایدهای حکمرانی اقتصادی

دو سناریوی یک تحریم

راز حراج لوکس‌های دپویی

دو دیدگاه درباره انقلاب صنعتی

103هزار کیلومتر اوکراین به نام روسیه

جولان تورم در کدام استان‌ها؟

قاره آفریقا به سمت 6 ابر رویداد

شکل یا محتوا؛ مساله این است!

درس‌گرفتن از تجربیات سیاستی

ادامه رشد درآمدهای مالیاتی با وجود کاهش 5 درصدی مالیات تولید

وزیر اقتصاد: ادامه برخورد با تخلفات بانک‌ها در موضوع تضامین بانکی

ورود هند به کشورهای عمده واردکننده کالا از ایران

پیگیری و رسیدگی به مشکلات اقتصادی مناطق محروم موجب افزایش امید و اعتماد مردم می شود

پروژه های شهری که قابلیت درآمدزایی و اشتغال آفرینی دارند در اولویت شهرداران باشد

کارمزد وام های 10 میلیون تومانی در بانک های قرض الحسنه به زودی صفر می شود

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.