معماری لجستیک و حمل‌ونقل چندوجهی، نقشه راه آینده راه و شهرسازی

معماری لجستیک و حمل‌ونقل چندوجهی، نقشه راه آینده

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - پروژه «معماری تفصیلی لجستیک و حمل‌ونقل چندوجهی» تعریف شده و اجرای آن پس از فرایند جذب مشاور که از دی‌ماه سال 97 آغاز شده است، با توجه به مراحل و شرح خدمات تدوین شده برای این پروژه، می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین اقدامات در زمینه ساماندهی لجستیک در کشور دانست.

برای شناخت وضعیت امروز لجستیک کشور و تهیه نقشه راهی برای دستیابی به یک لجستیک کارا لازم است ابتدا به این سوال پاسخ دهیم: «مهمترین تفاوت بین یک لجستیک کارا و اثربخش و یک لجستیک معیوب چیست؟»
نهادهای مطرح بین‌المللی مانند بانک جهانی و سازمان ملل پاسخ این سوال را با مجموعه گسترده‌ای از مطالعات و بررسی‌های موردی در کشور‌های توسعه‌یافته و اقتصادهای نوظهور یافته‌اند. کشورهای توسعه‌یافته که از دهه‌ها قبل مفهوم لجستیک را خلق کرده و از آن بهره گرفته‌اند، و اقتصادهای نوظهور که لجستیک را به عنوان مرکبی برای شتاب اقتصادی یافته‌اند، عامل اصلی موفقیت لجستیک در یک کشور را، وجود ارتباط و هماهنگی بین همه ذی‌نفعان دانسته‌اند. هارمونی و همگرایی بازیگران لجستیک در کشور ما نیز نیاز شناخته‌شده‌ای است. نهادها و شوراهای فرابخشی در این حوزه، همگی با هدف ایجاد این یکپارچگی شکل گرفته‌اند؛ اما همواره جای خالی یک نقشه راه جامع برای یکپارچگی لجستیک کشور احساس شده است.
نیاز به نقشه راهی که همه بازیگران را با تمام نقش‌ها و عملکردها شناسایی کند، فرآیندهای موجود، جریان‌های داده و ابزارها و فناوری‌های مورد استفاده را درمقایسه با مدل‌های مرجع و نمونه‌های موفق جهانی ارزیابی کند و کوتاهترین مسیر حرکت به سمت وضع مطلوب را نشان دهد، منجر به همکاری معاونت حمل‌ونقل و معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه‌وشهرسازی شده‌است.
در این راستا پروژه‌‌ای با عنوان «معماری تفصیلی لجستیک و حمل‌ونقل چندوجهی» تعریف شده و اجرای آن پس از فرایند جذب مشاور، از دی‌ماه سال 97 آغاز شده است. با توجه به مراحل و شرح خدمات تدوین شده برای این پروژه، می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین اقدامات در زمینه ساماندهی لجستیک در کشور دانست.
در این پروژه همه گروه‌های ذی‌نفع و ذی‌نقش در لجستیک کشور با در نظر گرفتن نقش و عملکرد هریک شناسایی خواهند شد. فعالیت‌های انجام‌شده توسط هر بازیگر، اعم از فعالیت‌های حاکمیتی، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، نظارتی، عملیاتی و بهره‌برداری، به دقت و با جزئیات کافی احصا، و کلیه فرایندهای لجستیک به صورت منسجم و جامع مدل‌سازی خواهند شد. نیازمندی‌ها و انتظارات بازیگران در سطوح قوانین و مقررات، ساختارها، سیاست‌ها، ارتباطات بین بخشی، فرایندها،‌ سامانه‌های اطلاعاتی، ابزارها و فناوری‌ها از دیگر موضوعات مورد بررسی در این پروژه است.
خروجی‌های این پروژه را می‌توان علاوه بر نقشه راه جامع لجستیک کشور، فهرستی از پروژه‌های مورد نیاز برای ساماندهی لجستیک کشور و شرح خدمات آن‌ها، پیشنویس موافقت‌نامه‌ها و قوانین مورد نیاز، استانداردهای داده و سامانه‌های اطلاعاتی وضع مطلوب، زبان مشترک بازیگران لجستیک و معماری تکنولوژی وضع مطلوب دانست.
با توجه به گستردگی پروژه و نگاه جامع موجود در اجرای آن،‌ فرصت مناسبی برای همه بازیگران لجستیک کشور به وجود آمده است که نظرات و انتظارات خود را در جریان تدوین نقشه راه لجستیک کشور وارد نمایند. در این زمینه تا کنون چندین جلسه با بازیگران بخش‌های دولتی و خصوصی، شامل سازمان‌ بنادر و دریانوردی، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، شرکت راه‌آهن، گمرک، شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی،‌ کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایان موسسات و شرکتهای حمل‌ونقل داخلی کالای کشور، انجمن صنفی شرکتهای حمل‌ونقل بین‌المللی ایران، اتحادیه مالکان کشتی ایران، انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته برگزار شده و مراجعه به سایر بازیگران تا دریافت نظرات و انتظارات کلیه ذی‌نفعان ادامه خواهد داشت.
امید می‌رود این پروژه با نگاه مثبت و همکاری تمامی بازیگران لجستیک کشور، مسیر ساماندهی لجستیک کشور را به صورت علمی هموار نماید.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

افزایش نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پیش‌بینی تولید 400 میلیون عدد تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا در کشور

افزایش دما در سواحل خزر و اردبیل/ آسمانی صاف در مشهد مقدس

افزایش 45 درصدی صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر

روغن موتور بدون شناسه کالا قاچاق تلقی می‌شود

تخصیص یارانه استفاده از خودرو برقی را به‌صرفه می‌کند

عهد اخوتی با مدیران شهرداری تهران بسته نشده است

تحقق فرمان رییس جمهوری با رشد 50 درصدی تولید در ایران خودرو

ثبت نام 154 هزار نفر در طرح کارورزی/ معافیت بیمه‌ای 11 هزار واحد

میزان ورودی آب سدهای تهران 16 درصد کاهش یافت

رشد 25 درصدی مصرف سوخت کشور در ایام اربعین

عوارض جدید برای صادرات محصولات جالیزی اعلام شد

شاخص کل بالاخره سبز شد/ رشد 6262 واحدی شاخص کل

بحران انرژی به آمریکا رسید/تولید کنندگان نفت شیل دچار چالش شدند

ترکش های تصمیمات غلط مدیران قبلی بر پیکر شهر

اجرای طرح غدیر اقدامی جهادی برای رفع تشنگی خوزستان است

حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

پیشنهاد وزارت صمت برای تخفیف 10 درصدی تعهد ارزی لوازم خانگی

جزئیات حمایت غیرتورمی از تولید/ تامین 100 هزار میلیارد از بورس

رشد 6262 واحدی شاخص بورس تهران

روغن موتورهای بدون شناسه کالا از 15 مهر ماه، قاچاق تلقی می شوند

کاهش قیمت نفت برا ی دومین روز متوالی به دلیل نگرانی از رکود اقتصاد جهانی

‌محدودیت ترافیکی‌ جاده‌های خراسان رضوی تا 5 مهر/ هراز و کندوان از امروز یک‌طرفه می‌شود

بیمه سینا 6 ماهه 26 هزار میلیاردی شد

قیمت خودروی تولید داخل؛ 4 مهر ماه 1401

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.