سال سخت برای فناوری گزارش

سال سخت برای فناوری

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - عدم تطابق روزهای تعطیل در ایران و دیگر کشورهای دنیاست که باعث شده در عمل تنها دو روز کاری مفید برای ارتباط با شرکای خارجی داشته باشیم.
آینده نگر در نیمه سال 97 افزایش قیمت ناگهانی و قابل توجه تلفن همراه به بهانه رشد نرخ ارز خبرساز شد درحالیکه بعضی شرکت ها و افراد وارد کننده از دولت ارز 4200 تومانی دریافت می کردند. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در برهه ای که وزارت صمت به دلایل مختلف با انتشار اسامی گیرندگان ارز دولتی مخالفت می کردند، فهرست شرکت ها و افرادی که ارز 4200 تومانی گرفته بودند را منتشر کرد. براساس گزارش این وزارت خانه که در اوایل تیرماه سال 97 منتشر شد، از ابتدای سال 97 تا 29 خردادماه به 40 شرکت واردکننده گوشی تلفن همراه، ارز دولتی تخصیص داده شده ه بود و 30 شرکت از این فهرست با بخشی از ارز تخصیص داده‌شده اقدام به واردات گوشی تلفن همراه کرده‌اند. در بیانیه این وزارت خانه آمده بود که رقم کل ارز اختصاص‌یافته به 40 شرکت مذکور 220 میلیون و 643 هزار و 206 یورو بوده که تاکنون محموله‌هایی با مجموع رقم 75 میلیون و 283 هزار و 860 یورو با عاملیت 30 شرکت واردکننده از گمرک ترخیص شده است. این گزارش وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات البته متناقض از گزارش بانک مرکزی بود که محمد جواد آذری جهرمی این تناقض را به بازه زمانی مورد نظر در گزارش نسبت داد. به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گزارش این وزارت خانه مربوط به اول فروردین تا 29 خرداد بوده در حالیکه بازه گزارش بانک مرکزی از 21 فروردین تا نهم تیرماه را شامل می شده است. از دیگر خبرسازی های وزارت ارتباطات داستان پرتاب ماهواره دوستی بود که ناکام ماند. در 15 بهمن ماه سال 97 آذری جهرمی از آمادگی ماهواره دوستی برای قرار گرفتن در مدار زمین خبر داد. چند روز بعد رسانه های خارجی از شکست ایران در پرتاب ماهواره دوستی نوشتند اما مسئولان تا زمان نگارش این متن آن را تکذیب یا تایید نکردند. جانشین وزیر دفاع از جمله مسئولانی بود که درباره ماهواره دوستی صحبت کرد و گفت که این ماهواره در مدار زمین قرار گرفته است. با این وجود اما یک شرکت ماهواره ای در ایالت کلرداوی آمریکا پرتاب را تایید اما موفقیت آن را تکذبی کرده است.
بار فساد را بردار سال 98 برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سال سختی خواهد بود چراکه تشدید تحریم ها انتقال دانش فنی و روابط تکنولوژیکی با دیگر کشورها را سخت کرده است هرچند بعضی شرکت های قوی امیدوارند که تحریم ها باعث توجه بیشتر وزارت خانه های مختلف به محصولات آن ها شود. غیر از چالش های همیشگی مثل فیلترینگ و توسعه دولت الکترونیک، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف به هوشمندسازی مدارس هم شده است. در لایحه بودجه سال 98، دولت برای وزارت ارتباطاتو تمام زیر مجموعه هایش بودجه 3 هزار و 763 میلیارد و 846 میلیون تومانی را در نظر گرفته است و از این میزان 3 هزار و 399 میلیارد و 328 میلیون تومان سهم خود وزارت خانه و مابقی متعلق به زیر مجموعه هاست. در سال گذشته هم دولت بودجه 3 هزار و 900 میلیارد تومانی را برای این وزارت خانه در نظر گرفته بود، وزارت خانه ای که مکلف است با توسعه دولت الکترونیک بار فساد و رانت را از روی دوش اقتصاد ایران بردارد. باید دید واین وزارت خانه با فرصت استفاده از یک وزیر جوان می تواند این وظیفه مهم را انجام دهد.
مسعود شنتیایی، فعال صنعت آی تی: تحولات سریع صنعت فناوری اطلاعات و عدم همخوانی سرعت پایین اقتصاد ایران با آن برای طرف های خارجی قابل تحمل نیست. محدودیت های ارزی، مقررات مربوط به ثبت سفارش و دیگر تعلل ها از مشکلات عمده صنعت ما در یک سال اخیر است. فعالان اقتصادی زمانی که در سنگر دفاع فعالیت می کنند، انتظار حمله از پشت سر را ندارند اما چنین اتفاقی افتاد و به جای تقویت به تضعیف شرکت ها انجامید. با وجود همه این مشکلات اما تلاش کردیم تا جای ممکن از دانش روز دنیا عقب نمانیم. شرکت ها با خلاقیت مسیر نوآوری را دنبال کردند. با وجود همه محدودیت های ناشی از تحریم می توان گفت که شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که زیرساخت ها را تقویت کردند بیش از گذشته مورد رجوع قرار گرفته اند. اکنون نگاه ها از بیرون به درون معطوف شده است هرچند که شرکت ها هم چنان برای توسعه صادرات محصولات تلاش می کنند. یکی از مهم ترین نکاتی که البته در این بین به آن توجه نشده، عدم تطابق روزهای تعطیل در ایران و دیگر کشورهای دنیاست که باعث شده در عمل تنها دو روز کاری مفید برای ارتباط با شرکای خارجی داشته باشیم.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

با وابستگی کودکان چه کنیم

دشواری‌های سرمایه‌گذاران ایرانی

دلار نیمایی و بورس

بیم از تجارت، ترس از سیاست

اژدهای زرد؛ برنده‌ بحران انرژی؟

شوک ایتالیایی به اروپا

بسته نجات آزادراه‌ها

اهمیت راهداری در راه‌ها و آزادراه‌ها

کارآفرین سنت­‌شکن

مانع «مرکزی» واردات خودرو

تبعات اصرار بر سود دستوری

دوپینگ آماری رونق تولید؟

فشار قیمت‌ها به ندارها

صیانت فراگیر از فضای مجازی؟

بخش خصوصی در مسیر پرسنگلاخ

چراغ سبز کدال به بورسی‌ها

گره «پادمان» باز می‌شود؟

کالبدشکافی ناآرامی‌ها

نفت نزدیک به 2 دلار گران شد

حضور وزیر اقتصاد در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

بررسی وضعیت تولید 11 محصول معدنی/تولید سیمان کاهش یافت

دردسرهای اغتشاشات برای تصویر گردشگری ایران

تجارت ایران و تایلند تهاتری انجام شود/ تشکیل کمیته مشترک تجاری

اختصاص 85 پرواز داخلی و خارجی برای بازگشت زائران از مشهد

راه‌اندازی سامانه پایش تولید محصولات سالم کشاورزی

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.