هیچ کارشکنی در برابر تحقق شعار امسال پذیرفتنی نیست/ توجه به معدن بیشتر می شود صنعت و معدن

هیچ کارشکنی در برابر تحقق شعار امسال پذیرفتنی نیست/ توجه به معدن بیشتر می شود

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: مقام معظم رهبری شعار امسال را رونق تولید قرار داده اند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در مقابل هر شخصی، در هر جایگاهی که خلاف این شعار عمل کند ، می ایستد، چراکه جدی نبودن در اجرای برنامه های رونق تولید، آسیب جدی به کشور و نظام وارد می کند.

به گزارش فصل تجارت به نقل از شاتا، رضا رحمانی در نخستین جلسه شورای معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 98 با اشاره به اهمیت تامین مالی پروژه های تولیدی و صنعتی، گفت: گرچه این بخش به طور مستقیم با وزارت صنعت مرتبط نیست، اما باید موضوع را از طریق ارتباط با بانک ها و بانک مرکزی پیگیری کنیم و از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم.
او با تاکید بر اینکه برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق شعار امسال تا اواسط هفته آینده به دولت تحویل داده خواهد شد، گفت:‌ رهبر معظم انقلاب شعار امسال را رونق تولید گذاشته اند و وزارت صنعت، معدن به جد این موضوع را پیگیری می کند.
رحمانی با بیان اینکه نظام با حفظ تولید، در سال 97 بر تحریم کنندگان پیروز شد، اظهار کرد: سال 98 را نیز با توجه به شرایط تحریم و وضعیت فعلی پیش می بریم و دولت و مجلس را هم باید برای اجرای برنامه های خود همراه کنیم.
تشکیل تیم های کارشناسی
وزیر صنعت، معدن و تجارت از تشکیل تیم هایی از معاونین این وزارتخانه برای سفر به استان ها خبر داد و گفت: این تیم های کارشناسی در قالب گروه هایی، ذیل معاونت امور صنایع، باید به استان ها رفته و با بررسی وضعیت تولید در مناطق مختلف کشور، ضمن توجیه تولیدکنندگان و مسئولان استان ها درباره برنامه ها و اقدامات وزارتخانه برای رونق تولید، جمع بندی کارشناسی خود را از وضعیت صنعت، معدن و تجارت استان ها در قالب گزارشی ارائه کنند.
به گفته ی رحمانی، این اقدام با توجه به تجربه مثبت سفرهای استانی سال گذشته صورت می گیرد که بسیاری از مشکلات و سردرگمی های مسئولان استانی و تولیدکنندگان با ارائه توضیحات در این سفرها برطرف شد.
او افزود: همچنین در این بازدیدها باید مطمئن شویم که مواد اولیه داخلی و خارجی مورد نیاز تولیدکنندگان که هر کدام از طریقی باید پیگیری شود، تامین خواهد شد.
رحمانی همچنین بر اجرای کامل مصوبه واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار تاکید کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت صادرات کالای ایرانی در سال 98 ، گفت: امسال شاه بیت کار ما، رونق تولید و در نتیجه افزایش صادرات است که ستاد تسهیل و رونق تولید از لحاظ میدانی باید در خط مقدم این جبهه باشد، هر چند در حال حاضر ساختارش به طور کامل مناسب این ماموریت نیست، اما برای اصلاح این ساختار باید اقدامات لازم را انجام دهیم.
تاکید بر بهبود فضای کسب و کار
او با تاکید بر اینکه تولید مولد در صنعت، معدن و کشاورزی بوده که دو مورد آن در حیطه مسوولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: باید اطلاعات و آمار وزارتخانه درباره وضعیت تولید و نیازهای واحد ها را به روز کرده و برای تامین این نیازها برنامه ریزی کنیم.
در ادامه، وزیر صنعت، معدن و تجارت بر بهبود فضای کسب و کار تاکید کرد و افزود: بهبود فضای کسب و کار تنها با اراده و تغییر پارادیم های ذهنی مسوولان دست یافتنی است، با این حال 10 آیتم برای سنجش وضعیت فضای کسب و کار وجود دارد که در حال حاضر با توجه به این آیتم ها در وضعیت خوبی قرار نداریم.
رحمانی با بیان اینکه باید نواقص و مشکلات در بهبود فضای کسب و کار را استخراج کرده و آن را حل کنیم، گفت: مجموعه ما باید به گونه ای عمل کند که اگر صنعتگری از وزارت صنعت، معدن و تجارت خارج شد، به این نتیجه برسد که مسوولان، کارشناسان و... وزارتخانه هر آنچه از دستشان بر می آمده برای او انجام داده اند و رسیدن به این هدف هم نیاز به برنامه ریزی و... ندارد، بلکه نیازمند یک اجماع در وزارتخانه است.
افزایش تولید ساخت داخل
او همچنین ضمن تاکید بر ضرورت افزایش تولید ساخت داخل اظهار کرد: اجرای پروژه توسعه تولید پوشاک و نساجی باید مورد توجه جدی قرار گیرد، چراکه سالانه حجم بسیاری پوشاک وارد می شود و این حوزه 12 درصد اشتغال کشور را دارد، همچنین گسترش آن نیازمند سرمایه گذاری پایینی است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از مهمترین برنامه های وزارتخانه را توسعه بخش معدن عنوان کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته و با توجه به ظرفیت های این بخش، سال جاری ، سال توجه بیشتر به معدن خواهد بود.
رحمانی با اشاره به ضرورت توسعه صادرات، افزود: در این حوزه، بسته حمایت از صادرات را داریم که کامل است و در صورت اجرای آن، مشکلات این حوزه حل خواهد شد.
او اضافه کرد: برای کشورهای همسایه، عراق، سوریه و لبنان پکیجی را تهیه کردیم و این کار برای روسیه و کشورهای آسیای میانه و دیگر کشورها هم می تواند انجام شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیری و اجرای مشوق ها برای واحدهای خوش حساب را از دیگر برنامه های این وزارتخانه عنوان کرد و با اشاره به لزوم ایجاد همدلی و همسویی میان تولیدکنندگان، دولت و مردم، بر افزایش نقش آفرینی تشکل های خصوصی و اطلاع رسانی اقدامات وزارتخانه برای آنها و مردم تاکید کرد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

مصرف انرژی واحدهای صنعتی و معدنی پایش می شود

آخرین وضعیت مبادلات تجاری ایران و اوکراین/ اتاق مشترک دو کشور نیمه‌فعال شد

پنج هزار میلیارد از بدهی دولت به گندمکاران پرداخت شد/باقی مانده مطالبات طی روزهای آینده پرداخت می‌شود

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ابقا شد

توزیع مرغ منجمد قیمت را کاهش می‌دهد/کاهش 40درصدی نرخ نهاده‌های دامی در بازار جهانی

«حسین نظری» معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران شد

عوارض جدید برای صادرات محصولات جالیزی اعلام شد

گرفتار قیمت‌گذاری دستوری و تحریم

بهرامی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران شد

جزئیاتی از خلع ید زمین های راکد و غیرفعال در شهرک های صنعتی

جابجایی بیش از 6300 هزار مسافر توسط ناوگان حمل و نقل جاده‌ای

بررسی مشکلات صنعت پتروشیمی در سازمان بورس با حضور عشقی

«جاوید» معاون امور مناطق شهرداری تهران شد

5 هزار میلیارد تومان دیگر از مطالبات گندمکاران پرداخت شد

ارزش لیر بازهم سقوط کرد

تشکیل بورس بین‌الملل در منطقه آزاد کیش تا 4 ماه آینده/ ورود یک فروند توپولف به خط پروازی کیش‌

صادرات تایر آزاد شد

2 شعبه بانک در اغتشاشات روزهای گذشته سرقت شدند

افت بی سابقه ارزش یورو در 20 سال گذشته

بانک‌ها در پرداخت تسهیلات حوزه مسکن همکاری نمی‌کنند

ادامه طرح ویژه جابجایی زائران رضوی

کاهش 8.2 درصدی تردد برون شهری

عرضه 2 تن سبد زعفران در بورس کالا

ابعاد استاندارد نیمکت پارکی دست دوم

کنترل قیمت مسکن نیازمند نظارت مجلس است

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.