هیچ کارشکنی در تحقق شعار سال پذیرفتنی نیست/ توجه بیشتر به معدن صنعت و معدن

هیچ کارشکنی در تحقق شعار سال پذیرفتنی نیست/ توجه بیشتر به معدن

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: مقام معظم رهبری شعار امسال را رونق تولید قرار داده اند و وزارت صنعت در مقابل هر شخصی در هر جایگاهی که خلاف این شعار عمل کند، می ایستد.

به گزارش فصل تجارت به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در نخستین جلسه شورای معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 98 با اشاره به اهمیت تأمین مالی پروژه‌های تولیدی و صنعتی، گفت: گرچه این بخش به طور مستقیم با وزارت صنعت مرتبط نیست، اما باید موضوع را از طریق ارتباط با بانک‌ها و بانک مرکزی پیگیری کنیم و از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم.
وی با تاکید بر اینکه برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق شعار امسال تا اواسط هفته آینده به دولت تحویل داده خواهد شد، گفت: رهبر معظم انقلاب شعار امسال را رونق تولید گذاشته اند و وزارت صنعت، معدن به جد این موضوع را پیگیری می‌کند.
رحمانی با بیان اینکه نظام با حفظ تولید، در سال 97 بر تحریم کنندگان پیروز شد، اظهار کرد: سال 98 را نیز با توجه به شرایط تحریم و وضعیت فعلی پیش می بریم و دولت و مجلس را هم باید برای اجرای برنامه‌های خود همراه کنیم.
تشکیل تیم‌های کارشناسی
وزیر صنعت، معدن و تجارت از تشکیل تیم‌هایی از معاونین این وزارتخانه برای سفر به استان‌ها خبر داد و گفت: این تیم‌های کارشناسی در قالب گروه‌هایی، ذیل معاونت امور صنایع، باید به استان‌ها رفته و با بررسی وضعیت تولید در مناطق مختلف کشور، ضمن توجیه تولیدکنندگان و مسئولان استان‌ها درباره برنامه‌ها و اقدامات وزارتخانه برای رونق تولید، جمع بندی کارشناسی خود را از وضعیت صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در قالب گزارشی ارائه کنند.
به گفته رحمانی، این اقدام با توجه به تجربه مثبت سفرهای استانی سال گذشته صورت می‌گیرد که بسیاری از مشکلات و سردرگمی‌های مسئولان استانی و تولیدکنندگان با ارائه توضیحات در این سفرها برطرف شد.
وی افزود: همچنین در این بازدیدها باید مطمئن شویم که مواد اولیه داخلی و خارجی مورد نیاز تولیدکنندگان که هر کدام از طریقی باید پیگیری شود، تأمین خواهد شد.
رحمانی همچنین بر اجرای کامل مصوبه واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار تاکید کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت صادرات کالای ایرانی در سال 98، گفت: امسال شاه بیت کار ما، رونق تولید و در نتیجه افزایش صادرات است که ستاد تسهیل و رونق تولید از لحاظ میدانی باید در خط مقدم این جبهه باشد، هر چند در حال حاضر ساختارش به طور کامل مناسب این مأموریت نیست، اما برای اصلاح این ساختار باید اقدامات لازم را انجام دهیم.
تاکید بر بهبود فضای کسب و کار
وی با تاکید بر اینکه تولید مولد در صنعت، معدن و کشاورزی بوده که دو مورد آن در حیطه مسؤولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت است، گفت: باید اطلاعات و آمار وزارتخانه درباره وضعیت تولید و نیازهای واحدها را به روز کرده و برای تأمین این نیازها برنامه ریزی کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بر بهبود فضای کسب و کار تاکید کرد و افزود: بهبود فضای کسب و کار تنها با اراده و تغییر پارادیم های ذهنی مسؤولان دست یافتنی است، با این حال 10 آیتم برای سنجش وضعیت فضای کسب و کار وجود دارد که در حال حاضر با توجه به این آیتم‌ها در وضعیت خوبی قرار نداریم.
رحمانی با بیان اینکه باید نواقص و مشکلات در بهبود فضای کسب و کار را استخراج کرده و آن را حل کنیم، گفت: مجموعه ما باید به گونه‌ای عمل کند که اگر صنعتگری از وزارت صنعت، معدن و تجارت خارج شد، به این نتیجه برسد که مسؤولان، کارشناسان و… وزارتخانه هر آنچه از دستشان بر می آمده برای او انجام داده اند و رسیدن به این هدف هم نیاز به برنامه ریزی و… ندارد، بلکه نیازمند یک اجماع در وزارتخانه است.
افزایش تولیدات و ساخت داخل
وی با تاکید بر ضرورت افزایش تولید ساخت داخل اظهار کرد: اجرای پروژه توسعه تولید پوشاک و نساجی باید مورد توجه جدی قرار گیرد، چراکه سالانه حجم بسیاری پوشاک وارد می‌شود و این حوزه 12 درصد اشتغال کشور را دارد، همچنین گسترش آن نیازمند سرمایه گذاری پایینی است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از مهمترین برنامه‌های وزارتخانه را توسعه بخش معدن عنوان کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته و با توجه به ظرفیت‌های این بخش، سال جاری، سال توجه بیشتر به معدن خواهد بود.
رحمانی با اشاره به ضرورت توسعه صادرات، افزود: در این حوزه، بسته حمایت از صادرات را داریم که کامل است و در صورت اجرای آن، مشکلات این حوزه حل خواهد شد.
وی اضافه کرد: برای کشورهای همسایه، عراق، سوریه و لبنان پکیجی را تهیه کردیم و این کار برای روسیه و کشورهای آسیای میانه و دیگر کشورها هم می‌تواند انجام شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیری و اجرای مشوق‌ها برای واحدهای خوش حساب را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه عنوان کرد و با اشاره به لزوم ایجاد همدلی و همسویی میان تولیدکنندگان، دولت و مردم، بر افزایش نقش آفرینی تشکل‌های خصوصی و اطلاع رسانی اقدامات وزارتخانه برای آنها و مردم تاکید کرد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

کاهش ارزش پوند انگلیس به کمترین میزان تاریخی

افزایش نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

پیش‌بینی تولید 400 میلیون عدد تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا در کشور

افزایش دما در سواحل خزر و اردبیل/ آسمانی صاف در مشهد مقدس

افزایش 45 درصدی صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر

روغن موتور بدون شناسه کالا قاچاق تلقی می‌شود

تخصیص یارانه استفاده از خودرو برقی را به‌صرفه می‌کند

عهد اخوتی با مدیران شهرداری تهران بسته نشده است

تحقق فرمان رییس جمهوری با رشد 50 درصدی تولید در ایران خودرو

ثبت نام 154 هزار نفر در طرح کارورزی/ معافیت بیمه‌ای 11 هزار واحد

میزان ورودی آب سدهای تهران 16 درصد کاهش یافت

رشد 25 درصدی مصرف سوخت کشور در ایام اربعین

عوارض جدید برای صادرات محصولات جالیزی اعلام شد

شاخص کل بالاخره سبز شد/ رشد 6262 واحدی شاخص کل

بحران انرژی به آمریکا رسید/تولید کنندگان نفت شیل دچار چالش شدند

ترکش های تصمیمات غلط مدیران قبلی بر پیکر شهر

اجرای طرح غدیر اقدامی جهادی برای رفع تشنگی خوزستان است

حضور وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون اجتماعی برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس

پیشنهاد وزارت صمت برای تخفیف 10 درصدی تعهد ارزی لوازم خانگی

جزئیات حمایت غیرتورمی از تولید/ تامین 100 هزار میلیارد از بورس

رشد 6262 واحدی شاخص بورس تهران

روغن موتورهای بدون شناسه کالا از 15 مهر ماه، قاچاق تلقی می شوند

کاهش قیمت نفت برا ی دومین روز متوالی به دلیل نگرانی از رکود اقتصاد جهانی

کاهش قیمت نفت برای دومین روز متوالی به دلیل نگرانی از رکود اقتصاد جهانی

‌محدودیت ترافیکی‌ جاده‌های خراسان رضوی تا 5 مهر/ هراز و کندوان از امروز یک‌طرفه می‌شود

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.