4636 رأس دام در 6 استان سیل زده تلف شد کشاورزی

4636 رأس دام در 6 استان سیل زده تلف شد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - رئیس سازمان دامپزشکی کشور جزئیات خسارات دام در سیلاب اخیر استان های گلستان، مازندران، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی را تشریح کرد.

به گزارش فصل تجارت به نقل از سازمان دامپزشکی کشور، علیرضا رفیعی پور که طی روزهای اخیر پیگیر وضعیت خدمات رسانی بخش‌های دولتی و خصوصی به بهره برداران و همچنین سایر خدمات مرتبط با بهداشت عمومی در حوزه دامپزشکی در مناطق سیل‌زده بوده است، عصر سه شنبه 6 فروردین 98 گزارش خسارات ناشی از وقوع سیل در 6 استان کشور تا پایان شامگاه امروز را اعلام کرد.
رفیعی پور با دسته بندی خسارات وارده در 7 بخش دام سبک، دام سنگین، تک سمی، نیمچه گوشتی، مادر و تخمگذار ، آبزیان و کندوی زنبورعسل اعلام کرد: در استان‌های مازندران، گلستان، کرمانشاه، لرستان، کهکیلویه و بویر احمد و خراسان شمالی به ترتیب 1309، 2444، 46، 16، 120 و 565 و در مجموع 4500 رأس دام سبک تلف شده اند .
وی افزود: این در حالی است که در استان‌های یاد شده و طی همین مدت 136 رأس دام سنگین تلف شده است که بیشترین تعداد تلفات دام‌های سنگین به ترتیب با 62 و 58 رأس سهم استان‌های گلستان و مازندران بوده و کمترین سهم تلفات نیز سهم استان‌های خراسان شمالی با 15 رأس و کرمانشاه با فقط یک رأس دام سنگین بوده که در این میان موردی از تلفات دام سنگین در استان‌های لرستان و کهکیلویه و بویراحمد رخ نداده است.
رئیس سازان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه در دسته دام‌های «تک سمی» نیز تلفات 4 رأس تک سمی در استان گلستان رخ داده است، تصریح کرد: در طی حادثه سیل اخیر تعداد 5975 کندوی زنبور عسل خسارت دیده است که با فاصله بسیار زیادی این خسارت شامل حال کندوهایی شده که در استان مازندران مستقر بوده اند ؛ به گونه‌ای که از این تعداد 5680 کندو در استان مازندران و 295 کندوی خسارت دیده نیز در استان گلستان بوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در مجموع خسارات وارده در حوزه دامپزشکی 841 هزار و 500 قطعه طیور اعم از نیمچه گوشتی، مادر و تخمگذار تلف شده اند ، اضافه کرد: بیشترین سهم این خسارت به لحاظ تعداد شامل گله‌های نیمچه‌های گوشتی با تعداد 683 هزار و 500 قطعه بوده است که بیشترین آن با تعداد 594 هزار قطعه در مرغداری‌های شهرستان‌های گنبد کاووس، آق قلا ، بندر ترکمن، گمیشان و آزاد شهر استان گلستان بوده است. در استان مازندران نیز تعداد 89 هزار قطعه نیمچه گوشتی در شهرستان‌های ساری و جویبار تلف شده اند و در سایر استان‌های درگیر سیل، تا کنون تلفاتی در واحدهای پرورش نیمچه گوشتی گزارش نشده است.
رفیعی پور در مورد میزان خسارات وارده به مرغداری‌های مادر و تخمگذار نیز اعلام کرد: از مجموع 158 هزار قطعه مرغ تلف شده، تعداد 4 واحد در استان‌های مازندران و گلستان دستخوش خسارت شده که با اندکی تفاوت این نسبت به صورت 80 هزار قطعه در 2 واحد شهرستان بابلسر استان مازندران و 78 هزار قطعه در دو واحد شهرستان‌های گمیشان و آق قلا در استان گلستان بوده است.
وی در مورد خسارت وارده به مزارع پرورش‌آبزیان هم اعلام کرد: تعداد 94 مزرعه سردابی و 500 مزرعه گرمابی در استان‌های گلستان، کرمانشاه، لرستان، کهکیلویه و بویراحمد خسارت دیده اند که بیشترین تعداد مزرعه گرمابی خسارت دیده به میزان 500 مزرعه در شهرستان گنبدکاووس و تعداد 57 مزرعه سردابی در استان کهکیلویه و بویر احمد رخ داده است.
بنا بر این گزارش، از آنجا که خسارت سیل زودتر از همه گریبان هموطنان گلستانی ما را گرفت، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در اشاره به سایر مراکز مرتبط خسارت دیده در استان گلستان نیز مواردی نظیر تخریب و آب گرفتگی 16 کارخانه داروسازی، خوراک و مکمل سازی در شهرستان‌های کردکوی و آق قلا ، تخریب 6 واحد انبار نگهداری خوراک در شهرستان آق قلا ، تخریب سالن و ابنیه نگهداری طیور در 12 واحد شهرستان‌های آزادشهر و گنبد کاووس، تخریب سالن و ابنیه نگهداری دام در 94 واحد شهرستان‌های آزادشهر، مراوه تپه و رامیان و تخریب و آب گرفتگی 2 کارخانه جوجه کشی در شهرستان آق قلا را برشمرد.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

واردات خودرو به کجا رسید؟

تورم منطقه یورو صعود کرد

سراب ارزانی زمین شهرها

جزئیات طرح مالیات برمجموع درآمد اشخاص حقیقی اعلام شد

ریزش تاریخی یورو

اکوسیستم فناوری زیر تیغ محدودیت‌های اینترنتی

موشکافی چالش نورداستریم؛ از ابهام تا واقعیت

آمریکا در وضعیت اضطراری

مطالبه توسعه تجارت ازسیاستگذار

بیانیه‌‌ تبیینی وزارت اطلاعات درباره حوادث اخیر کشور

بایدها و نبایدهای حکمرانی اقتصادی

دو سناریوی یک تحریم

راز حراج لوکس‌های دپویی

دو دیدگاه درباره انقلاب صنعتی

103هزار کیلومتر اوکراین به نام روسیه

جولان تورم در کدام استان‌ها؟

قاره آفریقا به سمت 6 ابر رویداد

شکل یا محتوا؛ مساله این است!

درس‌گرفتن از تجربیات سیاستی

ادامه رشد درآمدهای مالیاتی با وجود کاهش 5 درصدی مالیات تولید

وزیر اقتصاد: ادامه برخورد با تخلفات بانک‌ها در موضوع تضامین بانکی

ورود هند به کشورهای عمده واردکننده کالا از ایران

پیگیری و رسیدگی به مشکلات اقتصادی مناطق محروم موجب افزایش امید و اعتماد مردم می شود

پروژه های شهری که قابلیت درآمدزایی و اشتغال آفرینی دارند در اولویت شهرداران باشد

کارمزد وام های 10 میلیون تومانی در بانک های قرض الحسنه به زودی صفر می شود

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.