بحران سیل در کشور؛ آن چه گذشت، آن چه ادامه دارد ارتباطات و رسانه

بحران سیل در کشور؛ آن چه گذشت، آن چه ادامه دارد

  بزرگنمايي:

فصل تجارت - مدیر عامل بانک رفاه در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی و حفظ سلامت هموطنان سیل زده استان گلستان، طی دستوری مبلغ 500.000.000 ریال برای تهیه اقلام مورد نیاز و مواد بهداشتی به آن استان اختصاص داد.
سیل در ایران، فرصت طلایی ذخیره آب
توجه بیشتر به آبخوانداری در ایران می‌توانست خسارات سیل را کاهش دهد.
مدیرکل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگلها گفت: برای کاهش مخاطرات سیل، نیازمند انجام عملیات آبخیزداری در 125 میلیون هکتار از اراضی کشور هستیم که از گذشته تا به امروز برروی 27 میلیون هکتار، اقدام صورت گرفته است.
به گزارش تسنیم، ابوالقاسم حسین پور مدیر کل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگلها در ایران گفت: یکی از دلایل محرز سیلهای اخیر در کشور، افزایش شدت بارش باران است، در گذشته بارشهای بالای 100 میلیمتر در 24 ساعت، جزء باران های شدید و سیلاب به حساب می‌آمد اما در رخداد اخیر در استان گلستان و غرب مازنداران بیش از 300 میلی متر باران آمد.
بارش در 15 استان ایران همچنان ادامه دارد ، پیکر دومین فرد مفقودی قایق گمیشان پیدا شد
به گفته پلیس راهور، در 15 استان بارش باران و برف و در پنج استان دیگر مه‌گرفتگی همچنان ادامه دارد. دو مسیر اصلی در خراسان رضوی مسدود شده و شمار کشته‌شدگان واژگونی قایق در گمیشان نیز به دو نفر افزایش یافته‌است.
معاون فرماندار گمیشان در استان گلستان صبح روز چهارشنبه گفت شمار جان‌باختگان واژگونی قایق موتوری حامل داوطلبان، امدادگران و سیل‌زدگان این شهر به دو نفر افزایش یافت.
علی رضا حسینی گفته است امدادگران پیکر دومین مفقود را صبح چهارشنبه پیدا کرده‌اند.
پیشتر هلال احمر در حساب کاربری خود در توئیتر گفته بود در پی واژگونی قایقی حامل دست‌کم 21 نفر در گمیشان، 18 نفر مصدوم شدند یک نفر جان باخته و دو تن دیگر مفقود شده‌اند.
اما گزارش خبرگزاری ایرنا که ظاهرا به‌نقل از معاون فرماندار گمیشان منتشر شده، آمار دیگری از آسیب‌دیدگان ارائه می‌کند. بنا بر این گزارش این قایق موتوری حامل دست‌کم 25 نفر بود که در پی واژگونی دو نفر کشته و چهار نفر مفقود شده‌اند؛ مابقی سرنشینان نجات یافته‌اند.
ادامه بارش و مه‌گرفتگی در 20 استان
پلیس راهور می‌گوید در بخش‌هایی از استان‌های آذربایجان شرقی، مازندران، زنجان و همدان بارش برف و در استان‌های تهران، همدان، زنجان، مازندران، هرمزگان، فارس، گیلان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، خراسان شمالی و خراسان رضوی، بارش باران گزارش شده‌است.
گوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری، استان‌های اردبیل، البرز، زنجان، قزوین و ارتفاعات سمنان دچار مه‌گرفتگی هستند.
احد وظیفه، مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، نیز گفته روز پنج‌شنبه هشتم فروردین ماه با موج دیگری در نیمه غربی، مرکز، شمال شرق و شرق کشور، بارش باران و وزش باد شدید موقتی، و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود.
مسدود شدن دو مسیر اصلی در خراسان رضوی
روابط عمومی فرودگاه مشهد اعلام کرده‌است به‌دلیل کاهش قابل‌توجه دید افقی فرودگاه، پروازهای ورودی این فرودگاه از آغاز بامداد روز چهارشنبه متوقف شدند. دو مسیر اصلی استان خراسان رضوی نیز در پی بارش‌های ساعت‌های گذشته مسدود شدند.
حسن جعفری، مدیر روابط عمومی فرودگاه مشهد به خبرگزاری دولتی ایرنا، گفته پروازها از ساعت 5 و 40 دقیقه از سر گرفته شده‌اند و در حال حاضر فرودگاه عملیاتی‌ست و پروازها انجام می‌شوند.
فرودگاه بین‌المللی مشهد پس از فرودگاه مهرآباد تهران دومین فرودگاه پرترافیک کشور است و به طور میانگین روزانه بین 180 تا 250 پرواز ورودی و خروجی در آن انجام می‌شود.
از استان خراسان رضوی در عین حال خبرهایی نیز از مسدود شدن دو مسیر اصلی گزارش شده‌است.
آن‌طور که سرهنگ هادی امیدوار، رئیس پلیس راه خراسان رضوی صبح چهارشنبه اطلاع داده است مسیرهای «کاشمر به کوهسرخ به علت ریزش کوه و سیلاب» و مسیر «قوچان به سبزوار به علت آب‌افتادگی در بخشی از جاده» مسدود شده‌اند.
علاوه بر راه‌های خراسان رضوی، جاده چالوس نیز همچنان مسدود است، اما جاده هراز و فیروزکوه بازگشایی شده‌است.
آسیب شناسی و اقدام بموقع
آسیب شناسی دقیق در این زمینه و نگاه همه جانبه به مدیریت حوادث و سوانح، برای تبیین و احصاء تمامی نکات مرتبط با موضوع در ابعاد و مراحل مختلف آن، اعم از اقدامات مربوط به قبل،حین و یا بعد از بروز حوادث، متناسب با نوع حادثه اجتناب ناپذیر است، زیرا موفقیت در این زمینه، علاوه بر ضرورت تمرکز در مدیریت، یکپارچه سازی نهادها و ایجاد وحدت رویه، مستلزم به تصویر کشیدن سناریوهای مختلف از وقایع و سوانح و پیش بینی و برنامه ریزی دقیق برای مواجه شدن با هر نوع موضوع غیرمنتظره و یا ممکن الوقوع نیز می باشد.
نگاه علمی و منطقی به سیل‌های ویرانگر شمال
سیل در گلستان و مازندران یک بلای آسمانی نیست! برای درک این موضوع خوب است ماجرای سیل در گلستان را از زاویه علمی ببینیم تا بدانید که بحران محیط زیست و جنگل خواری در شمال ایران تا چه اندازه ویرانگر و خسارت بار است.
به گزارش فصل تجارت به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: در یک بازه ٢٥ ساله بیشتر از ١٢٠ سیل بزرگ و کوچک در گلستان راه افتاده این یعنی به طور میانگین سالانه حدود ٥ سیل در این استان جاری شده است. در این میان سیل مرداد سال ٨٠ حدود ٥٠٠ کشته بر جای گذاشت که بر اساس اعلام سازمان ملل متحد رتبه یک تلفات انسانی سیل در جهان را به دست آورد.
با این وجود سیل‌های ویرانگر و خسارت بار استان‌های شمالی همچنان ادامه دارد و حالا برخی از چهره‌های فضای مجازی به موضوع سیل تخصصی‌تر پرداخته و نوشته‌اند که سیل فراتر از یک بلای آسمانی است. آنها در پست‌های مختلف نوشته‌اند که سیل‌های ویرانگر شمال بر اثر دخالت‌های نابه جای انسان در طبیعت رخ داده است.
خلاصه این ماجرا آن است که نابودی جنگل‌ها و فرسایش شدید خاک موجب سیل‌های ویرانگر شمال شده است زیرا با کاهش شدید پوشش گیاهی آب به آسانی حرکت می‌کند و منجر به سیلاب‌های خطرناک می‌شوند. آمارهای موجود نشان می‌دهد که در ٧٠ سال گذشته ٢٠ میلیون هکتار جنگل ایران به ١٤ میلیون هکتار کاهش داشته است.
در این میان گزارش سازمان جنگل‌ها نشان می‌دهد که سالانه ٦٠٠ هکتار از جنگل‌های شمال ایران نابود می‌شود و ٢٠٠ هزار هکتار از جنگل‌های شمالی بر اثر آتش سوزی در ٤٠ سال گذشته از بین رفته‌اند.
حالا این گزارش‌ها نشان می‌دهد که چیزی حدود نیمی و به طور دقیق ٤٢ درصد از جنگل‌های شمال رو به نابودی هستند. جالب است که بدانید ایران با بحرانی بزرگ‌تر از بحران آب روبرو است و آن بحران فرسایش خاک است. عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرده است که ایران رتبه اول فرسایش خاک در جهان را داراست.
در ایران فرسایش خاک به اندازه‌ای شدید است که میانگین عمق خاک را به ٣٠ سانتی متر رسانده است این در حالی است که میانگین عمق خاک در جهان حدود ٣ متر است. عمق فاجعه را آنجا می‌توان درک کرد که برای تشکیل یک سانتی متر خاک بین ٣٠٠ سال تا چند میلیون سال زمان لازم است. بنابراین اگر بتوان با راهکارهای تقریباً فوری راهی برای غلبه بر بحران آب پیدا کرد، موضوع بحران خاک را به این راحتی نمی‌توان حل کرد.
خوب است بدانید که فرسایش خاک بر اثر نابودی سریع پوشش گیاهی رخ می‌دهد و در واقع جنگل خواری و ویلاسازی در شمال کشور یکی از عوامل مهم سیل در این منطقه به شمار می‌آیند. به جز این، تجاوز به حریم رودخانه‌ها یکی دیگر از عوامل طغیان سیل در شمال ایران عنوان شده است.
بر اساس آمار شرکت منطقه‌ای آب گلستان، بیشتر از ١١٨٠ مورد تجاوز به حریم رودخانه‌های منطقه گزارش شده است که تنها چیزی حدود ٣٣٠ مورد آن به دستگاه قضائی ارجاع داده شده است.
برای حل مشکل نابودی پوشش گیاهی در شمال ایران، کارشناسان، عملیات آبخیزداری را توصیه می‌کنند که به نوعی تثبیت خاک و تقویت پوشش گیاهی محسوب می‌شود. برآوردها حاکی از آن است که چیزی حدود ٤٠٠ میلیارد تومان پول برای عملیات آبخیزداری استان گلستان مورد نیاز است اما تنها حدود ٦٠ میلیارد تومان از این بودجه تأمین شده است.ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

آخرین وضعیت مبادلات تجاری ایران و اوکراین/ اتاق مشترک دو کشور نیمه‌فعال شد

پنج هزار میلیارد از بدهی دولت به گندمکاران پرداخت شد/باقی مانده مطالبات طی روزهای آینده پرداخت می‌شود

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ابقا شد

توزیع مرغ منجمد قیمت را کاهش می‌دهد/کاهش 40درصدی نرخ نهاده‌های دامی در بازار جهانی

«حسین نظری» معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران شد

عوارض جدید برای صادرات محصولات جالیزی اعلام شد

گرفتار قیمت‌گذاری دستوری و تحریم

بهرامی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران شد

جزئیاتی از خلع ید زمین های راکد و غیرفعال در شهرک های صنعتی

جابجایی بیش از 6300 هزار مسافر توسط ناوگان حمل و نقل جاده‌ای

بررسی مشکلات صنعت پتروشیمی در سازمان بورس با حضور عشقی

«جاوید» معاون امور مناطق شهرداری تهران شد

5 هزار میلیارد تومان دیگر از مطالبات گندمکاران پرداخت شد

ارزش لیر بازهم سقوط کرد

تشکیل بورس بین‌الملل در منطقه آزاد کیش تا 4 ماه آینده/ ورود یک فروند توپولف به خط پروازی کیش‌

صادرات تایر آزاد شد

2 شعبه بانک در اغتشاشات روزهای گذشته سرقت شدند

افت بی سابقه ارزش یورو در 20 سال گذشته

بانک‌ها در پرداخت تسهیلات حوزه مسکن همکاری نمی‌کنند

ادامه طرح ویژه جابجایی زائران رضوی

کاهش 8.2 درصدی تردد برون شهری

عرضه 2 تن سبد زعفران در بورس کالا

ابعاد استاندارد نیمکت پارکی دست دوم

کنترل قیمت مسکن نیازمند نظارت مجلس است

قیمت نفت کمی بالارفت/ برنت 86 دلارو 32 سنت

فصل تجارت سایت خبری تحلیلی اقتصاد

© - www.fasletejarat.ir . All Rights Reserved.